Nevhodné dárky pro dítě, jak to řešit?

frenchpa
5. črc 2016

Jistě se každý někdy setkal s nevhodným dárkem. Když je to od známých nebo přátel budiž, ale co když je to od příbuzných, rodiny? 🙄
Už jsem si zvykla na občasné nevhodné dary pro mě, ale bohužel teď je dostává můj syn. Občas nevím, jak se zachovat. Pokaždé slušně poděkuji, rozmlouvám s rodinou na téma vhodných a nevhodných věcí, ale stejně potom vždy donesou něco, při čem mi stojí dost sil nebouchnout dveřma před nosem ...

Jedním z těchto nevhodných darů jsou nesmyslné velké krámy, které zabírají dost místa ( a že doma je místa poskrovnu- nevadí), koupíme ji tam třeba tank!!!

Pak hračky nevhodné pro jeho věk (s malými součástky, nebo dopředu koupené že využije nejdříve za půl roku, ne-li později)

Vlhčené ubrousky budiž, nepoužívám, daruji těm co používají.

Otázkou jak to řešit? Furt dokola omílat co ne a co ano, nepomáhá a docházejí mi nápady.

Něco postradatelného jsem rozdala, ale těžko se vysvětlují "větší dary" kam zmizely. Nechci nikoho urazit, naštvat ale zároveň nechci mít doma skladiště, a věci se kterými nesouhlasím. Jsem opravdu už někdy zoufalá. Tyto nevyžádané "krámy" mi potom v noci putují hlavou a jsem neštastná protože nevím jak s nimi naložit aby byly k užitku těm co je chtějí nebo potřebují a nebyli na krku těm co je nechTĚJÍ (Já).

Děkuji za rady a komentáře!!

lenkaluk
5. črc 2016

Souhlasim, ze s darky je nekdy potiz. Musime to brat tak, ze pribuzni/kamaradi to mysli dobre a nechteji prijit na navstevu s prazdnou.
Nemame zkusenost s obrimi darky, protoze ty porizujeme bud my nebo o nich vime dopredu, takze muzeme korigovat, co koupit/nekoupit.
Darky nevhodne pro vek bych tolik neodsuzovala. Deti maji vesmes pro svuj aktualni vek dost hracek, ale pro obdobi pristi nic. Tak proste to, na co je dcerka jeste mala, schovam a vytahuju prilezitostne, kdyz darku doroste, je treba zrovna nemocna, venku hnusne, atd.
Idealni je se v rodine domluvit, co kdo koupi. Ale tenhle ideal ma malokdo🙂

zuzineckah
5. črc 2016

to dostáváte tolik nevhodných dárků??

jaja01k
5. črc 2016

@frenchpa A muzes uvest nejake priklady tech nevhodnych darku? Mne se tedy nestalo, ze by deti dostaly hracku, kterou bych hned chtela vyhodit z domu. Kdyz jsou na to jeste mali, schovam na pozdeji, to prece neni problem.

frenchpa
autor
5. črc 2016

@lenkaluk Ahoj děkuji za reakci. Někdy jsou jejich dárky třeba ostré, nebo pochybný plast, vyrobené v číně, nebo se mi nezdají příliš bezpečné. Bojujeme s místem a zas tolik skulin kde to nacpat doma nemáme a nechci mít doma krabici nepoužívaných hebel. Chápu že to myslí dobře, a u méně častých náštěv a cizích lidí to dokážu pochopit (nevhodný dar), ale s rodinou se snažím domlouvat a říkám jim své přání a snažím se jim osvětlit proč něco doma nechci nebo nepoužívám. Vždy jde udělat rozumný kompromis a říct co nám chybí. Jenže často dostanu něco co nechci a nepotřebuji a to co bych uvítala mi nedonesou.

@zuzineckah otázkou je co je pro Vás tolik, mě stačí že je to více jak 50% darků, nehledě na množství

frenchpa
autor
5. črc 2016

@jaja01k například natahovací lodičku do vody, která má ostré hrany a je vhodná až od 3 let (to znamená že použitelná až za 2 1/2 roku) nehledě na tom že je to z číny,
velký dvoumetrový plyšák, který zabírá celou dětskou postýlku
plastové hrkací koule, které ho baví stěží 3 sekundy
plastové kousátka a hrkátka (má svoje jedno co používá)
vlhčené ubrousky

zatím to jen začíná, ještě neměl narozeniny ale ze zkušenosti (kterou mám ohledně dárků pro mě) mám trochu hrůzu z Vánoc i narozenin

frenchpa
autor
5. črc 2016

člověk si řekne jsou to drobnosti, ale jak jim vysvětlit že to jsou jejich 200-300 stovky vyhozené do koše a pro mě naštvaná noc, kdy přemýšlím proč mi nekoupí něco co mě potěší a co opravdu využiji a potřebuji

zuzineckah
5. črc 2016

@frenchpa pokud nereagují na domluvu, tak není asi žádné řešení. U nás to pochopili všichni naštěstí, jedině tchán si libuje v nadrozměrných blbostech (traktor s přívěsem, 3. velké auto a pod. 😱). Naposled dokonce vyhrožoval elektrickou 4kolkou, což mi přijde zatím jako TOP debilní dárek pro 3 leťáka, o prostoru nemluvě. Tak jsem mu řekla, že jestli to dotáhne, tak předtím očekávám výstavbu druhé garáže, nebo aspoň zakoupení zahradního domku 😀 naštěstí pochopil, že tohle je fakt blbost... Jinak dárky, které vyhodnotím jako "nevhodné" (třeba chodítko), dávám charitě, ale u nás se jich seběhne minimum. Kdyby se někdo po nich sháněl, řeknu, že jsou odložené, že nemáme prostor na to, abychom je měli všechny pořád k dispozici.

mandala
5. črc 2016

Tak oni chtějí udělat malému radost, nedokážou odhadnout, co ho bude bavit a co ne. Jediný nerozum mě přijde ten velký plyšák, tak ho tam chvíli měj a pak ho pošleš zase dál. My zase dostali , respektive dcery, když byly malé, dětský stan a chtě nechtě jsme se mu museli asi měsíc výhýbat v obývacím pokoji, kde byl narvaný v tom posledním místečku, které mají děti na hraní. Pak jsem ho složila a od té doby je na dně skříně. 😉

frenchpa
autor
5. črc 2016

@zuzineckah ano velké dárky-objemné jsou problém, holt nemáme nafukovací domácnost (v bytě) a nechci zakopávat na každém rohu ...některé dárky nechci z důvodu svého přesvědčení (například hračky na baterky) ale už teď mám obavu jestli jsem to zdůraznila dostatečně, nebo jiné levné plastové hračky, kterých si dítko pomalu nevšimne a jen se válejí v bytě...škoda že mě nenapadlo dřív, že jim tu hračku nechám u nich až k nim dojedu, ať si užijí co si koupili 😀

suzief
5. črc 2016

Buďte ráda za něco, někdo nedostane nic. Resite nedůležité věci. Stejně lidí v kupují věci, co se líbí jim.
To je asi jako kdyz sama říkám ať mi moje mamka péče ovocné dorty a ona péče jen ty čokoládové, protože jsou prostě podle ní ty lepší a taky je sním a jsem ráda aspoň za dort jako takový🙂

frenchpa
autor
5. črc 2016

@mandala Já vím že chtějí udělat radost, to je mi jasné ale myslím že je to má domácnost a já pořád rozhoduji jak bude vypadat. Možná jsem nezdůraznila že každou chvíli pořádám "konference" na téma nevhodných věcí a vhodných (pro mě vítaných) a u cizích to neřeším... A rozhodně to není o penězích, protože za 200 si dokážu vybrat dárek ze kterého budu mít radost ještě další rok. Doma není smetiště, těžko by se vám v noci spalo kdyby vám někdo v noci zaneřádil byt dekorativními předměty a vy jste musela každý týden utírat pod nimi prach který by se usazoval pořád a stejně by nikoho ty předměty nezajímaly.

To je jako byste vysvětlila že dítě je ještě kojeno, plně kojeno a někdo by mu nosil "mikulášskou nadílku"

zuzineckah
5. črc 2016

@frenchpa taky řešení 😀 možná by se pro příště rozmysleli lépe. Jinak u nás ta nejbližší rodina opravdu sama od sebe přišla na to - zeptat se. To je fakt nejlepší. Nebo když není nápad, tak dají peníze a my pak koupíme něco vhodného, co přijde třeba aktuálně jako fajn věc (naposledy jsme kupovali synovi kolo a babička šoupla na účet 1500, abychom pořídili k tomu další výbavu - helma, chrániče a pod.), to mi přijde rozumnější jako kupovat kraviny. Takže vždycky je tak nějak obeznámíme s tím, co plánujeme pořídit my a buď se další dárky odvíjejí od toho, nebo dáme tipy. Obvykle k tomu rodina přidá nějaké oblečení, což je fajn a nedá se tím moc pokazit.

patrusa
5. črc 2016

@frenchpa my se od zacatku cele pribuzenstvo domlouvame. S babickama a prababickama proberene, co by se hodilo, pripadne jim dam kazde 2-3 tipy, aby si vybraly. Takze vetsiba nevhodnych darku jsou hen drobnosti, ktere se daji schovat. Velke darky nenapadne stehujeme ke tchyni na barak :D, aspon je nenapada kupovat dalsi 🙂

frenchpa
autor
5. črc 2016

@suzief otázkou je přijímaní a nepříjímaní, já dar přijmu ačkoliv mě zklame..ale radši bych nedostávala nic, to mi věřte, ne že bych byla nevděčná. Obklopuji se pěknými kvalitními věcmi, chci mít doma hezky a pořádek a pojídání dortů, co mi nechutnají a zvedají žaludek mě taky už nebaví. Můj žaludek není smetiště a můj byt už vůbec ne.

Víte jednou přijde den kdy dobrosrdečnost a přijímání (věcí takových jaké jsou) vezme za své a člověk chce pro sebe to lepší, a ne to horší. A když se to stane v životě má to poté vliv na vše, včetně dárků a pohoštění. Přece nesmím extrement, jen pro to že mi ho někdo s láskou na stůl nachystal.

frenchpa
autor
5. črc 2016

Prostě občas brečím že lidé vyhazují za dárky lidem které mají rádi a na místo toho aby je potěšily tak jsou z nich akorát zklamaní. Prostě dárky ke zlosti.

Urážkou by bylo takové dárky (třeba větší, hodnotnější) dát těm co je chtějí a měli by z nich radost.

Člověk má přijímat život, ale ne vše..copak má být člověk vděčný i za to co nechce? Někdo by odpověděl že ANO, ale já prostě furt potřebuji mít možnost volby a ne pokorně přijímat vše.

panickatlamicka
5. črc 2016

Ja si vzdycky pizvu k detem na navstevu sozsedky deti a to je zaruka,ze nekvalitni hracky zdemoluji,takze je duvod je vyhodit 😀 myslim ty hracky...

frenchpa
autor
5. črc 2016

@panickatlamicka 😀 😀 😀 poslete mi děti vaší sousedky 😀 😀

frenchpa
autor
5. črc 2016

budu si muset najít nějakou kamarádku co bude mít demolující dítka 😀 a ještě nějaký tip nebo pojistku?

panickatlamicka
5. črc 2016

@frenchpa znicit cinsky smejdy zvladne i "obycejne" dite 😀 .Ale vazne: proste nevhodne darky schovame a na dotaz: kde ma M to auticko? ,odpovim po pravde:"je schovane. Neni to vhodna hracka. " a navrhnu,co koupit priste.

hansed
5. črc 2016

Tak i s hračkou od 3 let můžete dítě zabavit teď, akorát pod dohledem... navíc téměř 90% hraček, možná víc je vyrobena v Číně... Vlhčené ubrousky používá většina maminek, tak možná proto je dostáváte. Kdysi bylo zvykem dávat k narození dětí velkého medvěda, taky jsme takového měli a dokonce ještě někde u našich doma bude... A teď je otázka, komu má dárek udělat radost, vám, nebo dítěti?? Protože pokud je to dárek pro dítě, mám mít radost dítě, primárně..... Myslím, že stejně naštvaně byste tu psala, kdybyste nedostávali dárky žádné.... Věřím, že vám je dávají s dobrým přesvědčením, ne aby vás naštvali, tak to tak zkuste brát 😉

zvirka
5. črc 2016

Tímhle jsem taky trpěla, obzvlášť naše babi v tom vyniká. Takže asi dva roky máme model tento: Vánoce, narozeniny, svátek - vyberu peníze, nebo zjistím částku, kterou babi a děda chtějí na vnoučka utratit a koupím dárky sama. A pokud chtějí něco malého přinést "jen tak", donesou malému pár drobných do pokladničky. O to si dokonce řekl sám (mnou lehce naveden), taky mu moc nešly pod fousy hračky nevalné kvality za pár korun, co se za týden rozbijí, pokud vůbec fungují. Ale občas to babičce nedá a přece jen něco "úžasného" koupí 🙄

frenchpa
autor
5. črc 2016

@hansed ubrousky chápu a nevadí mi (kolem je spousta lidí, co jsou vděční když k nim přijdou)

bylo mi hned jasné že budete soudit můj příspěvek, a dost možná i v můj neprospěch

ne každé mamince je příjemné mít doma bednu harampádí, když dítko se vesele zabaví s pár oblíbenými hračkami, tento konzum mi přijde přehnaný, myslím že méně je někdy více...ale nemám zkušenosti jiných maminek
často vidím že děti množství nedbají ale vyberou si své oblíbené

ano dost často se setkávají moje zájmy a přesvědčení při výběru hraček, těžko někomu budu vysvětlovat že přírodu miluji a nechci tudíž podporovat její znečištění a plýtvání zdroji...ale chápu že spousta lidí toto ekologické myšlení nemá a nezabývá se tím

určitě to neberu že by mi někdo křivdil, spíš dělají službu slonovi, a mě to prostě přijde zbytečné když vím že to může trvat spousty let k nespokojenosti mé

frenchpa
autor
5. črc 2016

@zvirka dnes už je to lepší, často dostanu i něco co mě potěší hodně nebo aspoň trochu, někdy jsem moc náročná a bohužel je těžké mě uspokojit, nemyslím finančně, ale spíš co se správného výběru týče, pokladnička jue dobrá věc, už mám nachystanou 😀 ALE ZATÍM JEŠTĚ NEMŮŽE VYBÍRAT a kdybych mu s tím pomáhala tak by to bylo trapné :D

zvirka
5. črc 2016

@frenchpa Musíš vydržet, já taky šílela. Dnes mám malý skoro 6 a už ví, co chce.

frenchpa
autor
5. črc 2016

@zvirka děkuji za slovní podporu, asi je to malichernost..ráda bych to dala těm co z tich věcí budou mít radost ale bohužel udržení dobrých rodinných vztahů je někdy přednější

přijde mi hloupý neustále se připomínat a apelovat na rodinu s doporučeními a možná jim vadí že v dárku nemohou promítnout sebe

jenže já mám nějaký směr, kterým chci dítě vést a občas mi jejich aktivity kříží plány

s ohledem na mé duševní zdraví si budu muset asi hodit pořádný kafe před náštěvou a dvě tabulky čokolády

roozenka
5. črc 2016

@frenchpa V tomhle te chapu, na jednu stranu nechces mit zakramovany byt, na druhou stranu nechces urazit. Tezko rict, kazdy je jiny a pro nekoho je super darek plastova hracka za dve stovky /vesmes vsechno je z Ciny/ a pro nekoho, kdo by vybiral opravdu treba nejakou didaktickou drevenou, kazdy ma jiny vkus.
Bohuzel, hodne lidi ma rado kramy, ja kdyz jsem nekde na navsteve a nemam si pomalu kam sednout, jelikoz vsude jsou detsky hracky a kramy a fakt jako vseho vsude, tak si rikam olala.
A mas pravdu, byt neni smetiste, zaludek taky ne a je to hodne tenka hranice, kort, kdyz clovek prijede takhle na rodinnou navstevu. 😀
A co bych ti poradila? Zkus se povznest, dary se slusnosti prijmi, nemusis je mit doma vecnost.
Ja se sice snazim vybirat pekne darky, ale co je pekne pro me, nemusi byt pekne pro druhe a bylo mi lito, kdyz by nekdo ten darek odmitnul, ze to je cinsky hnus. ☹

frenchpa
autor
5. črc 2016

@roozenka to je pravda, poděkování nic nestojí a jak už je dárek můj, tak to jak s ním naložím je moje věc 🙂

povznést je správné slovo, založím si krabici a tam to s dobrým srdcem budu ukládat 😀

a nejlepší dary jsou ty peněžní 🙂 a vůbec to nemusí být velká částka, potěší i stovka, stovka ke stovce a hned si člověk koupí po čem jeho srdce lační

kittykat22
5. črc 2016

@frenchpa Ja dary predavam dalej. Nikto zo znamych to nechce. Rodine to dat nemozem aby sa na to neprislo. A vyhadzovat mi to je luto. Niekedy dam na bazar ako darujem. Zalezi od toho co to je. Okrem toho mi pride, ze ludia kupuju somariny len aby nieco kupili, davaju veci ktore sami nepotrebuju. Nezavolaju, nespytaju sa ci nieco nechceme. Pri pocetnej slovenskej rodine by som doma mohla mat skladisko. A vies co zvlastne. Ze nikto sa nikdy nespytal kde tie veci su alebo ci ich pouzivam.

roozenka
5. črc 2016

@frenchpa Presne, ja taky nesnasim kramy, kolik takovych darku uz jsem dostala, ale je dobry napad s tou krabici. 🙂 A povznest se musim taky, penezni darky nebo poukazky jsou super, to navrhuj, ikdyz asi ne u vsech se setkas s pochopenim, protoze oni maji nutkani koupit neco hmotnyho. 🙂

frenchpa
autor
5. črc 2016

@kittykat22 to máš dobrý, s mým štěstím se mě zeptají i na autíčko za 30 kč 😀

naštěstí hraček nedostávám zas tak velké množství (zatím) ale to proto že svátek, narozeniny, vánoce nás ještě teprve čeká, přemýšlím jak to vyřešit ke spokojenosti všech a předejít zklamání

malé oblečení a oblečení co nemohu použít to dám lehce pryč, horší hračky které se budou doma válet ..at už ve skříni nepovšimnuty nebo na zemi..je to škoda, přitom tolik dětí by si s nimi vyhrálo, tak nač to skladovat..ale těžko by se to darujícím vysvětlovalo