Ohrádka na hranie. Oplatí sa to?

aninna88
22. led 2010

Ahojte, chcela by som Vás poprosiť o radu. Neviem či mám kúpiť malej na hranie ohrádku, či sa to oplatí, či sa Vám v nej hrávajú, alebo hrávali deti, lebo väčšinou to používajú na odkladanie hračiek vraj tam detičky moc nechcú byť. Keby som ju už kupovala tak by som kúpila tú väčšiu 1m*1m. Rozmýšľam nad ňou preto, lebo bývame v rodinnom dome a na prízemí nemáme dvere a malá všade lozí. Ďakujem

mystique
22. led 2010

Shaulo vařit taky musím někdy ikdyž prostě nemám podmínky. Jíst chcou všechni a ja taky. Takže musím vždy prdku zaměstnat a můžu vařit a péct

annalena
22. led 2010

uz z nazvu je jasne, ze tu prebieha "tazka" diskusia 😀
takze, my ohradku zatial nepotrebujeme, ale mame a urcite rozlozime a budeme pouzivat. ci sa malej bude v nej pacit, to sa este uvidi 🙂 je velmi cula, bystra, nerada lezi, najradsej sa nosi, ale na WC a do sprchy so mnou nechodi. varit, upratovat a zehlit sa snazim ked spi, hoci cez den toho vela nenaspi, ale vecer a skoro rano sa to da vklude stihnut.
Tak ako si niekto nevie predstavit dat babo na 5 min do ohradky, tak ja si neviem predstavit brat ju so sebou na WC, do sprchy, otvorit dvere (hlavne teraz v zime, ked sa priamo do vas obuje studeny vietor)...teraz to riesim tym, ze je chvilku v lehatku, resp. v kociku, ale ked bude vacsia, tak urcite ohradka. Tych par minut co tam bude, lebo dlhsie mi tam aj tak nevydrzi ako ju poznam 😀 jej to urcite neublizi. A pride mi to vzdy bezpecnejsie ako utekat z WC za dietatom, co si stahuje na seba obrus alebo podobne. 😀 Lebo aj pri najvacsej opatrnosti a odstraneni vsetkych nebezpecnych veci su deti velmi vynaliezave a uraz sa moze stat vzdy.
A myslim, ze kazde dietatko je osobnost sama o sebe a vie uz aj take male "povedat" co sa mu paci a co nie. A je rozdiel nechat v ohradke placuce a nestastne dieta, alebo spokojnucke a hrajuce sa. 😉
Ale kolko ludi, tolko chuti 😉 a aby ma tu uplne neukamenovali, tak vsetko som, ked sa mala narodila, skusala... branie na WC, varenie s babom v satke, ale nieje to nic pre mna....preto som to zacala riestit inak.

shaula
22. led 2010

Mystique - vždycky je cesta 😉 Chtěla jsem říct jen to, že já osobně jsem nikdy potřebu ohrádek neviděla, a že nemám zrovna klidné děti 😀 Ale komu to vyhovuje, nepřipadá mu divné mít dítě za mřížemi a dítě je tam spokojené, tak ať si s pánem bohem klidně ohrádku používá. Já vím, že moje děti by v ní nevydržely ani 30 vteřin a akorát by z ní lítaly třísky 😀 Tak já tu končím, mějte se tu všichni krásně!

annalena
22. led 2010

...cim nechcem povedat, ze ohradka je vrchol bezpecnosti, aj tam sa moze stat uraz, to mi je jasne. Vzdy treba volit mensie zlo a ako som uz povedala, kazdemu vyhovuje nieco ine 😉

mystique
22. led 2010

Za mřížema 😀 to bych ji nemohla ani dát spát do postýlky .Abych ji neudělala trauma.

mystique
22. led 2010

Uraz se může stát v ohrádce i na záchodě. Takže je to jen o tom co komu vyhovuje. Snad jsme mamině s dotazem na ohrádku pomohli.

smilers
22. led 2010

mela jsme ohradku, nestezuju si, svemu ucelu poslouzila, coz byl cil, bez ni si jednu etapu mych deti tak trocha nedovedu predstavit, ted mame ve dverich zabrany, a kdyz to vemu, jak tu nekdo nadhodil, ze je dite za mrizema, tak i zabrana kdyz uz jsme u toho tak pusobi

evikg__2
22. led 2010

Vacsina smrtelnych urazov u deti sa stava prave v domacnosti! Takze je uplne vedlajsie, ci je dieta v ohradke alebo zavrete na WC spolu s maminou. Dolezite je, aby bolo v bezpeci. Ja ohradku nemam, lebo mala este nie je prilis mobilna, ale ked potrebujem niekam odbehnut, dam ju do kocika, kde viem, ze je v bezpeci. Je priputana. Ked varim, tak sa hra na podlozke na zemi 3 metre odo mna.
Ja nemam nic proti ohradkam. Ak je dieta spokojne, nech tam kludne je. Verte, ked zacne byt zvedave, co je za ohradkou, tak vam to urcite da vediet.

mneme
22. led 2010

neviem, ci by som ohradku kupovala, ale ja som ju zdedila. postielku vyuzivame vylucne na spanie, hoci v nej spava stale menej 😅 dcerku som zacala do ohradky davat ked sa zacala pretacat - vzdy sa totiz zosmykla z hracej deky a bola na parketach. potom sa zacala plazit dozadu a potrebovala nejaku hranicu, od ktorej sa odrazila. ked mala chut hrat sa v nej, tak sa tam hrala, ked jej to vadilo, davala to jednoznacne najavo a isla von. myslim, ze ohradka jej pomohla so statim, zacala sa splhat po sieti az sa postavila a pridrzala sa okraja. teraz, ked uz stvornozkuje, sedi aj stoji sa jej tam uz velmi nepaci, takze ju pouzivam naozaj len ked potrebujem ist na zachod. osobne si neviem predstavit, ze by som varila a ona mi v ohradke place. inak si myslim, ze dieta potrebuje tak volnost na objavovanie a preskumavanie ako aj vymedzeny priestor, ktory mu umozni koncentrovat sa na hracku. takze moj nazor je, ze pokial sa ohradka nepouziva ako vazenie a dieta v nej nie je nespokojne, s mierou je to ok pomocka 😉

sunea
22. led 2010

reakcie na Shaulu, Mystique, Edusik, ale v podstate vacsina veci tu uz bola povedana:
preco by mala byt ohradka (ci cestovna postielka) vazenim? Tomu nerozumiem. Do vazenia sa chodi za trest. Ja predsa svoje dieta netrestam ani neobmedzujem, nenechavam ho tam plakat, ani ked nema naladu. Do ohradky ho davam na chvilku aj v case, ked som s nim v izbe, alebo si za nim vleziem (mame vacsiu ohradku), hrame sa, ale vacsinu casu travime aj tak na deke v izbe. Tiez mame byt 54 m2 a nijako nas to neobmedzuje, a hlavne, je to len docasne riesenie.
Dalsia vec - ohradka a postielka (teda aspon v tom klasickom pojati) maju oboje "mreze" - takze nechapem tento argument. Postielka nam sluzi vylucne na spanie, ziadne srandicky-opicky, v postielke sa spinka, hrat sa da vsade naokolo.
Inak pekne to napisala aj mneme 21:28.

zelmirka1
22. led 2010

ja este pridam svoju skusenost lebo mali sme drevenu velku ohradku a mame aj cestovnu postielku /kazdu na inom poschodi domu/ a cestovna postielka ma na boku otvor ktory mu teraz uz nechavam otvoreny lebo je uz velky a beha po celom byte, vlezie si sam do nej a hra sa tam rad dodnes takze to asi nevnima ako vazenie.

Inak to s tym vazanim je napisane v knihe "kdyz dite nechce spat" tam postielka je nazvana vazenie, nepacilo sa mi to lebo pamatam si obdobie kedy sa zacal maly otacat a lozit tak nebolo mozne ho chvilku nechat na posteli okamzite spadol dole takze som klasicku postielku vnimala ako bezpecny priestor na spanok. Jasne neskor ked sa naucil zliezat z postele tak sme stranu spustili a moze si vyliezt kedy chce ale uz ma skoro 16 mesiacov to je ine.
to len tak na okraj.

ivamera
22. led 2010

Presne tak, je to uhol pohľadu na vec. Ohrádka môže byť tak väzením ako aj útulným hniezdočkom, známym a bezpečným, kde sa dieťatko pohrá a mamina vybaví to najnutnejšie. My máme relatívne veľký dom a zabezpečiť ho celý to fakt nejde. Ked je treba, máme cestovnú postielku, ktorú mám rozloženú na prízemí v kuchyni a viem, že maličkej tam nič nehrozí.

emjee
22. led 2010

ja svoje dieta nosim casto a napriek tomu mame ohradku (6uholnikovu, priemer 127cm), dovod:
mame plavajucu podlahu, ktora je pomerne studena, akakolvek hracia deka sa na nej klze, ked bol M. mensi sme pouzivali penove puzzle na lezkanie, no ako sa zacal plazit a lozit uz mu to bolo malo a bol stale "mimo" cize na studenom - hraci koberec je tiez vzdy "rozmerovo obmedzeny" a nezabrani tomu, aby z neho krpec zliezol, preto sme vybrali velku ohradku
okrem odbiehacich chvil (wcko a pre postu) sa v nej maly casto hra ked napr. zehlim (stojim vedla neho, vidi ma, ked sa hra, preco by tam nemohol byt, ked sa mu uz nechce, tak si ho vyhodim na chrbat a zehlim dalej)
v ohradke sa M. naucil chodit a bezpecne padat (urcite je rozdiel tresnut v ohradke a tresnut na plavajucej podlahe)

ohradku planujem pouzivat aj ked bude M. vacsi - ma 3 vyberacie tycky, takze z toho bude mat dvere, namontujem mu tam baldachyn (strechu), nejake mantinely a bude mat domcek na hranie 😀

soniada
22. led 2010

no mne mama prave dnes nahodou vravela ze som bývala v ohradke ked som bola mala ..
kedze si to vobec nepamatam tak mi je uplne jedno ci to bolo ako vo vazeni alebo nie..myslim ze ma lubila tak isto aj v ohradke aj mimo 🙂 a necitim teraz nejaky pocit ze som bola ,,väznená,, 😀

mirka285
23. led 2010

emjje ulne s tebou suhlasim,mam rovnaku skusenost🙂

helcah
23. led 2010

Hodně maminek doporučuje cestovní postýlku, ale ta je si myslím horší...i když tam malou dám na 5 minut, tak v ohrádce si aspoň může hrát a má tam dost místa....to v cestovní postýlce není a navíc je na boku zip, který si umí otevřít. A když si stoupne v cestovní postýlce tak se jí to často smekne....Takže jednoznačně ohrádka to jistí. A jinak nám slouží na hračky, které tam vždycky šoupnu když jde spát. Jinak když vařím tak ji nechávám běhat po bytě, to se nebojím, pokud tam ale jsem. Jinak hodně maminek s dětmi kolem 6 - 7mi měsíců je proti ohrádkám, ale co až dítě začne lézt na gauč, na stůl apod? A nosit dítě pořád na sobě? Třeba když jdu převzít poštu tak ji nebudu tahat do toho mrazu a jiný řešení fakt nevidím.

myskin
24. led 2010

My jsme ohrádku využili, při vaření, úklid, WC,...Malá to brala jako hnízdečko plné hraček, ne jako vězení (tohle tvrdit je opravdu perla). A určitě se tam rozvíjí líp než když někdo tahá dítě neustále na zádech (jak tu někdo psal). Ohrádka na pár chvil denně ještě nikoho nepoznamenala. A úrazy dětí do 3 let jsou nejčastější v domácnosti.

zukab
24. led 2010

my mame velku ohradku, 1,4x1,4 metra, s troma vyberacimi tyckami.
ked bola dcera mensia, tak tam tie tycky samozrejme mala stale, davala som ju tam vtedy, ked som potrebovala urobit nieco mimo izby, otvorit niekomu branu a podone. teraz tam tie tycky uz nema, lozi si hore dole kolko chce a kolko potrebuje, ma tam kopec svojich hraciek, velky vankus....

ako bolo pisane vyssie, je ine, ked je dieta "len" loziace a je ine, ked sa stvera na stol, sedacku, lezie do skrin a podobne. moja dcera ma v zadku vrtulu, takze by to dopadlo katastrofalne 🙂)

a myslim si, ze kazda normalna matka nenecha dieta revat v ohradke, len aby mala chvilu pokoj.
pokial sa tam dcere nepacilo, tak som ju hned vybrala a lozila si po byte bez obmedzenia.

myskin
24. led 2010

Nejlepší je ohrádka klasická dřevěná aspoň 1x1m , na chalupe jsme místo ní používali cestovní postýlku nebo síťovou a nic moc. A děti mají rádi pravidelnost (režim-hrozné slovo 😀 ), takže berou jako samozřejmost že v určitý čas jdou do ohrádky protože mamka vaří. U nás to fungovalo, takové to odložení do ohrádky když zazvonil pošťák už bylo horší, ale to je chvilka. A od určitého věku už dítě porozumí. Stačilo říc mamka jde čůrat a už se malá sápala do ohrádky a já se mohla na záchodě i zdržet 🙂.

jasminet
25. led 2010

ja som bola od zaciatku proti ohradke, bola som presvecena, ze si ju urcite nekupime, ale... mala zacala stvornozkovat, stavat sa u gauca, stola, skriniek a hlavne padat. v celej obyvacke mame drevene parkety, iba pri gauci kusok koberca, takze si viete predstavit tie pady - na chrbat = plesnutie hlavy o parkety.
takze sme si kupili ohradku 120x120cm, mala ma v nej molitanove matrace, makke hracky a ja si v pokoji mozem dojst na zachod, pre postu, urobit ranajky, vylozit pracku, pripadne sa v pokoji najest bez toho, aby sa mi krpata sapala do taniera.
byva v nej minimalne, zatial sa tam velmi nevyhra, kedze nesedi, ale ked pri nej nie som, viem, ze je v relativnom bezpeci...

mima300
25. led 2010

Jasminet a kde si kúpila takú ohrádku ? Pozerala som všade a sú len 100x100, to sa mi zdá malé.

jasminet
25. led 2010

take vazenie je ta 100x100. kupili sme na nete hrajko.sk
ale videla som aj 150x150

mima300
25. led 2010

to máš pravdu, aj mne to tak pripadá. Ďakujem, pozriem tam.

janka0025
29. led 2010

ahojte...kamoska ma ohradku, vlastne cestovnu postielku, ktorú využíva aj na tieto účely...a nevie si ju vynachváliť...a nemyslím, že je to dobré len na tých 5 minút denne..ja niesom za, aby dieťa viselo nonstop na matke,...každá žena a aj keď je matkou má právo ráno sa umyť a nehovoriac o potrebe...no to fakt by som to dieťa na wc nevláčila...akože sorry, to sa mi zdá dosť divné...ja bývam v dome a kuchynu, jedálen, a obyvacku (velkosť 3 izb.bytu) máme spojené, všade je plávajúca...nechať dieťa loziť po zemi kde sa mu za chce, hlavne v zimnom počasí, to by som neriskla..a neviem si predstaviť ako mu vysvetlím, nech ostane len na koberci...ak by som mala zabezpečiť všetky predmety ktoré sú nebezpečné, hlavne rohy, tak musím vysťahovať komplet nábytok.

ale to je len moj nazor...maminy, ktoré chcú vláčiť svoje drobce všade so sebou, nech to robia aj nadalej, a tie čo sú za ohrádku, nech ju používajú ďalej.

zuzankast.
29. led 2010

ahoj, skoda shaula odesla, zajmalo by me, jak chodi na zachod, kdyz nechce dite nikam zavirat..

Mame misto ohradky cest. postylku, presne jak pise janka, nemuzu si ji vynachvalit. Je skladna, lehka, prenesete ji kam potrebujete a je bezpecna, dite je v ni spokojene a slouzi pro vic ucelu, je to super vec!

lucenek
29. led 2010

mám 150x150 a spokojenost bez toho bych nevysáůaložnici, nedošla do schránky na wc......mám tam dítě v bezpečí

mates22
29. led 2010

koukám, že je tu spousta pro i proti, my teda na první ohrádku neměli, ale teď čekáme druhý a myslím, že jí pořídíme - už jen proto, aby si to mladší mohlo v klidu hrát v ohraničeném prostoru s hračkama, které jsou pro něj a to větší s těma ostatníma - když zrovna budu muset uvařit, na záchod, zkrátka odběhnout........myslím, že je lepší mít dítko "za mřížema" než udušené nějakou malou hračkou svého staršího sourozence. No ještě uvidím, mám čas, ale spíš si myslím, že buď ohrádku pořídíme, nebo využijem pro tyto účely cestovní postýlku.

nikollette
29. led 2010

Lucenek súhals 😉

akcull
29. led 2010

Já jsem taky za ohrádky, myslím, že je to super věc pokud si chci odskočit na WC, něco uvařit nebo jen otevřít dveře. Alespoň má člověk jistotu, že se malá nezraní. Mně vadilo odložit jí z těchto důvodů do postýlky, protože ona byla strašně aktivní mimčo, pořád někde lezla, stavěla se v šesti měsících a samo pořád padala a v té postýlce se bouchala o ty tyčky, to mně přišlo docela nebezpečné. My používali takovou tu ohrádku se síťovinou, tam když spadla, tak jsem věděla, že se nebouchla, možná se jen rozčílila, že jí to nejde🙂 Já jsem malou hodně nosila nebo byla na zemi na dece. Nejdřív jsem chtěla to vaření řešit Manducou, ale nějak mi tam nepřipadala pevně uchycená, takže jsem jí přidržovala a měla jsem stejně plné ruce. Navíc malá velmi rychle přibírala a mě začala pekelně bolet záda, tak si ani nedovedu představit, že bych malou měla v té Manduce třeba dvě hoďky v kuse.... Každému vyhovuje něco jiného, taky jsem proti tomu zavírat dítě na půl dne do ohrádky, potřebuje mít toho svého člověka pořád v blízkém kontaktu, ale strikně ohrádky odmítat se mi nezdá správné.

eatygrenee
13. únor 2010

My rovněž ohrádku pořizovat budeme!!! 🙂