Slavíme Vánoce bez Ježíška. Máte to někdo stejně?

lusynkova
20. říj 2017

Zdravím, maminky.
Slavíme Vánoce jako svátky rodiny. Syn je zatím malý, tak by Ježíška stejně nechápal, ale do budoucna ani nemáme v plánu o něm mluvit. Jsme ateisté, proto jsme se rozhodli slavit Vánoce jinak, přestože kvůli zbytku rodiny některým tradicím neunikneme 😀. Ale syn prostě bude vědět, od koho skutečně dárky má a až z toho bude mít rozum, může sám dárky věnovat...

Máte to některá podobně? Bez Ježíška a jiné víry?

Budu moc ráda za Vaše zkušenosti 🙂

aklin
20. říj 2017

Nejsem verici, ale jako mala jsem verila na Ježiška. Když mi bylo 12 let, pochopila jsem, ze neexistuje. Rozhodne ja ani manzel zadnou psychickou ujmu neutrpeli. Take dceri rikame, ze Jezisek prinesl darecky. Ma to svoje kouzlo.

eimmy
20. říj 2017

myslím že vyznání je každého věc, ale pokud jde o dítě rozhodně bych mu nevnucovala ateismus už jen kvůli tomu že bude v kolektivu dětí za "jiného" a děti dokáží být v určitých situacích hodně zlé. A myslím si že i vašemu synovi bude líto že on nemá to co ostatní děti - myslím to těšení na Vánoce- Ježíška .... Nechala bych až na něm samém aby se rozhodl zda bude Vánoce slavit či nebude až z toho bude mít rozum.

anetka1701
20. říj 2017

Já Ježíška nepopisuju jako miminko na obláčku, nebo jako pána na kříži... Popisuju ho jako duch Vánoc, díky kterému máme pod stromečkem dárky. Nikdy se konkrétně neptali, nikdy jsem konkrétně neodpověděla 🙂 Myslím že pro dítě je to tajemno strašně důležitý, probouzí to dětskou fantasii stejně jako víla zubnička nebo velikonoční zajíček a já bych o to děti nechtěla připravit 🙂 A vlastně jim vůbec nelžu 🙂

lusynkova
autor
20. říj 2017

Ale my Vánoce slavit budeme, dárky taky mít budeme, jen prostě je nebude nosit Ježíšek. A popravdě si myslím, že se děti netěší na Ježíška, kterého ani nevidí. Těší se na dárky, možná na stromek, večeři... Ale na Ježíška??

@eimmy Až bude mít rozum? Mám se ho zeptat, jestli chce věřit na Ježíška, nebo ne? Nechápu, omlouvám se...

bayt
20. říj 2017

@lusynkova Neslavíme Vánoce. Ale vždycky mi přišlo zvláštní, když naprostí ateisté prohlašovali, že přijde ježíšek a dá dítěti dárky. Ale chápu to jako takovou legendu nebo pohádku. Ovšem já nerada lžu komukoliv, takže bych nic takového prostě nevykládala ani svým dětem 🙂

lusynkova
autor
20. říj 2017

@bayt Takže ted den úplně vypouštíte? To by manžel taky rád, ale rodiny by to asi nerozdýchaly...

bayt
20. říj 2017

@lusynkova No, vypouštíme, máme zase jiné svátky. Ale chodíme na návštěvy k přátelům atd., ti Vánoce slaví 🙂 Takže s nimi si klidně posedíme, ale doma ne :D

lusynkova
autor
20. říj 2017

@bayt To je fajn 🙂 A s dítětem to budete dělat stejně? My se třeba vůbec nebojíme, že by byl syn o něco ochuzený. Spíš si třeba myslím, že bych mu více "ublížila", kdyby s námi nespal v posteli apod...

blahova_andrea
20. říj 2017

také jsme ateisti, ale ač jsem si dřív myslela, že ježíška vynecháme, tak se to prostě nepovedlo. ten vliv okolí je obrovský a děti to domů stejně dotáhnou. máme tedy takový nějaký kompromis. taky beru vánoce jako svátky rodiny a děti vědí, že si některé dárečky dáváme, rádi taky někoho obdarují, ale zatím i rádi věří na jakéhosi ježíška, který jim splní přáníčko. víru do toho plést nechci, ale s vysvětlováním bude čím dál větší potíž. tchánovci jsou až fanaticky věřící, takže před dětmi říkají různé věci :-/

nekiaxy
20. říj 2017

Já mám známou, jejíž dcerku představa Ježíška strašně děsila, jako strašidlo. Tehdy u nich manžel zavedl Vánoční Kočičku, která byla pro dceru mnohem pochopitelnější, kočičky milovala. Moje sestřenka zase tvrdila, že dárky nosí Ježeček🙂)
Já osobně nechápu, jak někdo může úmyslně děti školního věku balamutit Ježíškem. Ve školce budiž, je to tradice, od církve oddělená pohádková postava jako drak a hejkal a víly. Jako malá jsem to tajemno měla ráda, děti ho mají rády, ale nepřeháněla bych to.
Sama slavím slunovrat, rodinu a se synkem se sice kvůli rodině Ježíškovi úplně nevyhnu,ale rozhodně ho nechci připravit o ten pocit radosti z darování a sebe o mýdla, drátěnky, jelení loje a podobné poklady, které jsem v první třídě rodičům vybírala🙂

vanea
20. říj 2017

@lusynkova no, my taky nejsme aktivni verici, ale jeziska jsme meli jako mali oba s manzelem, nase rodiny jsou verici castecne, jak kdo🙂 za mne je krasne prave to tajemno, ze jsem nevedela kdo to vlastne ty darky prinese, jestli je vubec prinese a sama jsem si ho mohla predstavit...predstavovala jsem si ho dospeleho🙂 alespon jsme nikdy jako deti nezebrali u rodiny o darky😀 kdyz jsem pak zjistila jak to je (nejdriv teda ze jezisek kupuje jen nejake darky a zbytek davaji rodice a pomahaji mu, pozdeji ze jezisek je jen symbol toho vseho) tak jsem mela radost, ze muzu taky nekomu udelat radost🙂 nasi chvilku hrali hru, ze treba babicka nevi, ze jezisek neni a tak podobne:D bylo to moc hezke🙂 malemu to taky budeme takto delat🙂

krystalka
20. říj 2017

@anetka1701 - máme to podobně, nejsme věřící, ale Ježíšek má u nás svoje místo....syn samozřejmě zná takové ty věci o Ježíškovi v jesličkách, kterému všichni nesli dary apod... povídali si o tom už ve školce, chodíme se koukat na výstavy betlémů - ne kvůli víře, ale proto, že jsou hezké....Ježíšek je pro něj tajemná bytost, o které nikdo přesně neví, jak vypadá, protože se strašně nerad nechává zahlédnout....a proto rozsvítit stromeček vždycky může jít nahoru jenom tatínek sám, abychom Ježíška nevyplašili 🙂 ....odmalička to máme tak, že dárky nosí Ježíšek, ale že si je lidi i dávají navzájem, aby si udělali radost....takže některé dárky jsou od nás a některé od Ježíška.....Ježíšek má pro něj svoje kouzlo pořád, i když už je mu 9 a půl, pořád píše dopisy a přemýšlí, jak asi vypadá... a nejsem si úplně jistá, jestli opravdu věří, nebo jestli hraje tu krásnou tajemnou hru s námi🙂, zatím bych tipovala, že ještě věří, ale těžko říct...je to moc pěkné, myslím, že na to budeme jednou rádi vzpomínat.....ale je to samozřejmě každého věc, jak si to zařídí, nicméně já bych ho o to tajemno asi ošidit nechtěla....

lusynkova
autor
20. říj 2017

Manžel byl naopak zase velmi zklamaný jako dítě, když zjistil, že mu celou dobu rodiče lhali.

krystalka
20. říj 2017

@lusynkova - syn se vždycky těší vlastně i na Ježíška....vždycky večer vyhlíží z okna, stejně jako jsme to dělali doma my, když jsme byli malí, jestli Ježíška někde nezahlédne....a pořád vymýšlí, jak asi vypadá, poslední verze byla, že má asi sáňky na solární pohon, protože jinak by přece byl slyšet motor, když přilétá🙂, vždycky si to představování, jak asi vypadá, hrozně užívá....

ilonne
20. říj 2017

@lusynkova Jsme ateiste, ale deti o Jeziska neochuzujeme. Nemyslim, ze jde jen o darky. Jde predevsim o to "tajemno", to teseni jestli pod stromeckem bude to, co si.od Jeziska prali 🙂. Me osobne prijde sobecke o tohle deti pripravit.

krystalka
20. říj 2017

@lusynkova - já si třeba zase z dětství žádné zklamání nepamatuju, u nás Ježíšek existuje pro ty, kteří tomu věří....a stejně hodlám odpovědět jednou i synovi, když se zeptá....

krystalka
20. říj 2017

@ilonne - já nevím, jestli bych řekla přímo sobecké, ale minimálně je to škoda....protože ono to stejně ty děti jednou dostihne, ve školce, ve škole a možná se budou cítit ochuzené, i když těžko říct, každé dítě je jiné....syn třeba takhle kdysi přišel se Zoubkovou vílou....my jsme ji v dětství doma nikdy nevedli, ani jsem to pořádně neznala....když přišel s tím, jestli k nám taky přijde Zoubková víla, tak jsem ho jenom upozornila, že víla si zoubek vezme a nechá mu tam nějaký malý dáreček....v tu chvíli Zoubkovou vílu zavrhl, protože on si svoje vypadlé zoubky chce schovat, aby je měl všechny, nechtěl je dát víle....ani za odměnu ne 🙂

lusynkova
autor
20. říj 2017

@ilonne Sobecké... Já si zase myslím, že je to zbytečné lhaní. Pamatuju si, jak mi vrtalo hlavou, proč jsou v obchodech balicí papíry. A proč je má mamka ve skříni (a proč v nich jsou pak zabalené dárky od Ježíška). A mamka si musela vymýšlet.... Takových zbytečných lží je pak kolem Ježíška více. To mi přijde hloupé a zbytečné.

bayt
20. říj 2017

@lusynkova
@ilonne Ono záleží, jakým stylem se to dělá. Pokud někdo věří a řekne dítěti, že dárky jsou od ježíška a v podstatě tím nemyslí, že ježíšek fyzicky přišel a dárky nadělil pod stromečkem, ale že všechny dárky jsou tak nějak od boha - to dává smysl. Ale znám i rodiny, které na nic nevěří, ale děti ježíškem tak nějak balamutí, dělají na tajňačku stopy ve sněhu, dělají falešné zvuky, aby děti fakt měly pocit, že ježíšek fyzicky přišel... To mi přijde prostě moc.

krystalka
20. říj 2017

@lusynkova - tak s těmihle otázkami u syna problém nemáme, protože odmala to máme tak, že některé dárky nosí Ježíšek a pak si dáváme dárky i navzájem, pro radost, takže se mnou klidně vybíral papír nebo mašličky na dárek pro tátu, nebo babičku, později začal sám dárečky vyrábět...a kouzlo Ježíška tím nijak neutrpělo a nikdo nemusíme lhát....koneckonců stejně tak, jako nemůžeme dokázat, že Ježíšek fakt existuje, tak nemůžeme ani dokázat, že není.... 🙂....nebo teď už syn i sám nějakou drobnůstku koupí, když má něco z kapesného....a sám je balí a pak je navečer vždycky rovná pod stromeček, ale potom už dodržuje, že se do pokoje do večera nesmí chodit, protože Ježíšek je plachý a mohli bychom ho vyrušit 🙂.

krystalka
20. říj 2017

Jinak k těm papírům ve skříni.....syn je samozřejmě doma taky zahlédl....ale vždycky jsem koupila jeden jenom extra pro něj a ten jsem pečlivě schovala, takže dárky od Ježíška byly v úplně jiném papíru, než ty ostatní 🙂

krystalka
20. říj 2017

@bayt - stopy jsme nikdy nedělali a co se týče zvonění.....tak to jsme vyřešili tak, že manžel se po večeři chodí opatrně kouknout nahoru, jestli tam Ježíšek už byl....sám, aby ho tolik lidí nevyplašilo.... 🙂 a když už tam nadílka je, tak na nás zvonečkem zazvoní a my jdeme nahoru (a mezitím zapálí svíčky a prskavky na stromečku....)

petradova
20. říj 2017

Myslím si, že děti v dětství moc tajemna a kouzelných bytostí nemají. A dospělí už vůbec ne. A proto mi přijde zbytečné obírat děti o to jedno z mála tajemství, které je v dětství doprovází a ze kterých tak brzy vyrostou....mám dvě děti, 7 a 4 roky. Té starší už Ježíšek občas vrtá hlavou, když v obchodě vidí vánoční papíry apod., proto letos, když už se vlastně na Ježíška jako takového ptá (jak to vlastně dělá?) odpovídáme, že na světě je strašně moc dětí a aby každé dítě dostalo vysněný dárek, občas je Ježíškovi potřeba trochu pomoci, aby to vše stihl a žádné dítě nebylo smutné...takže nikdy neřekneme "Ježíšek neexistuje, už bys to mohla vědět.." ☹((((, ale říkáme, že něco prostě přinese on, a něco my, rodiče a babičky s dědou. A bere to naprosto v pohodě.

krystalka
20. říj 2017

@petradova - přesně takhle to máme i my....něco Ježíšek, něco si dáváme navzájem......jinak já pořád čekám, kdy syn jednou přijde, že někdo říkal, že Ježíšek není a bude se ptát, jestli teda je, nebo ne....hodlám mu na to odpovědět otázkou "a co ty si myslíš?"....no, je mu 9 a půl a doteď nepřišel 🙂, tak buď tu hru tak dobře hraje s námi, nebo fakt ještě věří....fakt nevím, zatím působí, že ještě věří....no, sama s tím začínat rozhodně nebudu 🙂. Jinak mu v ničem nelžeme, vždycky mu říkáme pravdu, i když není pokaždé pěkná, bereme prostě věci tak, jak jsou, ale tohle malé kouzlo mu dopřejeme tak dlouho, jak on sám bude chtít 🙂

lusynkova
autor
20. říj 2017

@krystalka Jak sám bude chtít? On nechce, on nejspíš neví o tom, že to není pravda. To není o jeho svobodné volbě. Vy jste rozhodli o tom, že bude věřit něčemu, co není pravda.

g_m
20. říj 2017

@lusynkova A mně třeba přijde škoda dítě ošidit o psaní dopisu Ježíškovi a nechání ho za oknem. Nejsme věřící, ale na tohle jsem se jako malá strašně těšila a ráno běžela k oknu, jestli si ho vzal. Proč nenechat "Ježíška" jako jakousi nadpřirozenou bytost, která nosí ty dárečky, když už teda Vánoce slavíte? Vždyť tady nejde o modlení nebo chození do kostela, ale o jakési tajemno, na které ty děti mají nárok a my dospělí je pořád o něco ochuzujeme a děláme z nich malé dospěláky :(

mythologist
20. říj 2017

No nemas to lehke... Hadam, ze jeste pred Jeziskem musi z kola ven taky Mikulas, (+ andele a certi) a pak vsichni Tri kralove (protoze ti co? Jdou navstivit Jeziska!). A kdyz jsme u toho, Čápa taky skrtnout! 😉

samaber
20. říj 2017

Já se Teda přiznám, že snad nejkrásnější vzpomínky z dětství mám na ty vánoce, představu Ježíška a kouzlo vánoc, to tajemno řešení se. Dokonce i ten Mikuláš byl na tom tak nějak podobně...

odula
20. říj 2017

@lusynkova kdyz jsem byla mala,tak byl jeste komunismus a ateisticky se slavili vanoce at si chtela nebo ne. Proste jsme se sesli, hodne se jeli takovy ty povery jako krajeni jablek,obzirali jsme se kaprem a dali si darky. Nikdo nic nevysvetloval,byla to doba kdy se sjela sirsi rodina ,cekali jsme ve tmě bez jéžiška az zazvoni zvonecek a stejne to bylo napinavy. Jinak bych ti chtela jeste rict,ze "zavedeni " jéžiška ti z kluka vericiho neudela,v soucasnym ceskym podani je to totiz hlavne folklorni postava a s krestanskou virou ma spolecnyho maloco. A na druhou stranu by zase bylo ferovy,kdybyste jednou synovi vysvetlili kde maj vanoce puvod vcetne ty casti historie ,kdy jsou spojeny s krestanstvim . Stejne tomu neunikne (a stejne nakonec bude jednou na nem,cemu bude verit).

odula
20. říj 2017

@mythologist hele normalka. Za komancu se to taky ignorovalo a slo to. Teda az na mikulase. Toho nepotreli ani soudruzí. Z prvniho certa co jsem kdy videla jsem malem dostala infarkt. A mikulas byl opravdovskej chlap. Zadnej mutujici adolescent.