Ktorý je nejlepší kočárek do terénu?

lucy.l
8. únor 2009

Ahoj všem,

bydlíme na vesnici a tak bych chtěla kočárek vhodný do terénu - pole,lesy...
Máte někdo terénní kočárek se kterým jste spokojení ?

kikimaruska
16. únor 2009

Jo, jinak Ridera houpám na rukojet, nemusí se do stran, ale skoro to nevyužívám, malej na to zvyklej není, máme to kvuli terénu to odpružení. X-lander nepružil vůbec, v terénu mimi v korbě i dost nadskalovalo 😅 , ale Kubovi to nevadilo, naopak ho to udrncalo a hned spal....ale když jsem chtěla třeba záměrně "pohoupat" taky jsem musela midlit s korbičkou do stran. Tahle korbička už by mi nevyhovovala, máme ted polohovací a přijde mi o dost praktičtější, můžem hezky koukat ven a ne ležet jak mrtvoly...sice nesedíme ještě plně sami, ale už je nám přes 9 měs.a je zvědavej, chce koukat 🙂

kikimaruska
16. únor 2009

A bolder...těžký a navíc i hůř ovladatelný...totiž kola nejsou uplně zatáčecí o 360 stupnů, jen náprava a do těsných uliček a zatáček si ho stejně musela přizvedávat jako kočár co nemá natáčení žádné, ale jak je robustní, veliký..přišel mi dost těžký. Udávaných 12 kg podle mě asi nemá...má tedy víc...Někdy bych docela chtěla tyhle kočárky sehnat, popujčovat, postavit vedle sebe se stejnou výbavou bez mimi a zvážit, to bychom asi koukali jak se všude lže s těma hmotnostma 😉

yanna.o
16. únor 2009

kikimaruško, tak ten RIDER je supeeer!! fakt na mě udělal dojem 😀
taky nijak nehoupám, jen účelově. Při jízdě se ten podvozek zhoupává na hrbolech sám (stejně jako pružení pruží 😀 ). Bývala bych uspávala na zahradě na místě, kdyby mi tu nejdezdily náklaďáky, nesmrděly a nedělaly šílený kravál.

S kočárem s přijatelnou vahou a dobrou pákou a s velkými otočnými koly se bude jezdit příjemně. To je jisté.
Polohování zad bych chtěla určitě. Ať už bych vzala znovu Magnum nebo jakýkoliv jiný kočár na sportovním podvozku. Přinejmenším bych chtěla, aby korbička měla na dně polohovatelnou destičku. 😉 sice některé děti neřvou, když nevidí a jen leží, ale většina jo. dřív nebo později. Vždyť kolem 5. měsíce už jsou akčnější, o 7. nemluvím. Sice sedí, ale to, jak se posadí samostatně a suverénně vypadá trochu jinak. Do té doby nehnutě ležet na zádech moc nechtějí 😝 Stačí 5 minut na uspání, to se nic nestane. Nebo vozit na bříšku - pokud takto usnou 😉

yanna.o
16. únor 2009

Výrobcům se nedá věřit. Já mám golfky od Knorru a tam mají zas opačný problém. Udávají všude leh 76 cm. Nevím, jak to měřili, ale jisto jistě má o 10 cm víc. Jsou blbý, škoděj sami sobě 😅 To bychom museli ty kočáry vzít a hodit na veterinární váhu a asi bychom dost koukali 😀 Ti s lehčími kočáry by byli překvapeni, že vážej víc a ti s těžšími kolikrát naopak 😀 😉

kikimaruska
16. únor 2009

To tedy jo 😉 , jdu nakrmit a pak razíme ven s GT3, máme tu krásně napadáno, neprohrnuto...tak hurá do návějí 😀 ...pak napíšu jak jsme se brodili....

yanna.o
16. únor 2009

Jo jo.. my jdem až odpoledne. Je únor, tak tradičně napadl sníh. Napiš.. 😉 Já napíšu pojednání o páce.. 😅

yanna.o
16. únor 2009

K tomu těžišti a páce.. pokusím se o vysvětlení pro nezúčastněné 😀 😅

Když najdu těžiště nějaké věci a tu věc pod ním podepřu, tak bude v rovnováze a nebude padat k jedné či druhé straně.

Mám obyčejnou kládovou houpačku, která má těžiště v polovině (v bodě T) a je v rovnováze

---------------------------------------------T-------------------------------------------

Posadím na ní těžšího chlapečka a lehčí holčičku. Holčička vyletí do vzduchu, chlapeček k zemi. Aby houpačka byla v rovnováze, musím posunout těžiště = holčičku zváhodnit tak, aby její část klády byla delší (a její polovina houpačky tedy i těžší) a chlapečkova naopak kratší.

holčička --------------------------------------------------------T------------------------chlapeček

Teď je houpačka opět v rovnováze a nepřevažuje se.

Z toho vyplývá, že když výrobci udělají vzhledem k těžišti konkrétního kočáru kratší páku, než je potřeba k vyrovnání, tak člověk (holčička), musí překonat větší odpor, aby takový kočárek přizvedl.
Čím je rukojeť delší a blíží se k rovnovážnému bodu, tím líp se kočár přizvedává a naopak. Někdy se naopak přizvedává až moc dobře a s těžším dítětem pak také snadno tak trochu „vyletí“.
Dítě také mění těžiště kočáru, otočení korby jiným směrem také a nemluvě o přehazovací rukojeti u některých typů konstrukcí. Po přehození se pak hůř ovládají, natož u typů, co přední kola mají malá a otočná. To je pak jen nouzovka, kdyby svítilo slunce, ale aspoň něco (u některých značek to ale vede k vyšší poruchovosti a jejich kočárky jsou i těžší než bez ní).

Některé korbičky jsou blíž k zemi, některé jsou výš. Každý kočár potřebuje mít tu páku jinou. Dostatečně dlouhá páka ale sama o sobě nestačí. Pokud vede rukojeť šikmo nahoru, tak na ní jednak nikdo "nedosáhne" a jednak je to naprd. Musí vést šikmo za kočár. Proto mi vyhovuje méně většina teleskopických rukojetí (jsou nastavitelné pouze výškově).

Dále záleží samozřejmě na HMOTNOSTI kočáru. Čím je těžší, tím větší síla je nutná na jeho přizvednutí, ale i natáčení do stran je namáhavější (i s otočnými koly se samozřejmě musí vyvinout určitá síla, tlak do strany.., natož když v kočáru je dítě a natož když se kola zaaretují 😒 ). Pokud je kočár těžší (a nemusí přitom patřit mezi ty vyloženě těžké krávy) a má špatnou páku (rukojeť), je prakticky nemožné ho přizvednout a bez otočných kol se nehne. I lehký kočár s hůř řešenou rukojetí se ovládá hůř než stejně těžký kočár (nebo i o kilo dvě těžší) s lepší pákou.

Vždy jde tedy o kombinaci tvaru a délky páky vůči těžišti a hmotnosti. Rukojeti jsou různé (špatné, dobré, lepší, horší, ještě lepší, ještě horší.. 😀 ), váhy se také liší. Kombinací tedy je několik. 😉

Pomůže jedině přizvedávací test (na zadní, přední a do vzduchu 😀 ). Na údaje výrobců se nedá spolehnout. Hartan (nevím typ), přizvednu prázdný 2 prsty, ale musím jimi držet rukojeť, Teutonii Spirit S3 přizvednu prázdnou zatlačením ukazováčku na rukojeť (stejně jako při mačkání klávesnice 😀 ).

😅 😅 😅 🤐

yanna.o
16. únor 2009

s tou přehazovací rukojetí se to netýká všech - záleží na konstrukci podvozku 😉 Přehodit ručku je snažší a rychlejší, než přehodit i dobře přehazovatelnou korbu/sedačku.

astrane
16. únor 2009

Já musím zatlačit asi jak na ten Hartan 😉 Ale je fakt,že po kikimaruscině popisu a shlédnutí stránek trend-lineu,bych příště asi ten Racer testla-i když tam píšou 12kg váha podvozku na bezúdržbových kolech,takže asi bez potahu?...I tak by ale vzhledem k velikosti patřil mezi nejlehčí kombinace...Líbí se mi ten černobéžovej 🙂 ,ale už mám smůlu... 😢 I cena je pěkná....

yanna.o
16. únor 2009

Jo.. a na druhou stranu kočáry s horší pákou, které jsou ale ultralehké (kolem 9 - 10 kg), se budou také dobře ovládat, protože to vykompenzuje nízká váha. Takové většinou mají otočná kola, takže jízda městem a po obchoďácích je lehounká. Na terénu by lehký kočár s lehkým novorozencem víc skákal, malá kola by zhoršovala jízdní vlasntosti, navíc by na některých místech rachtala. Takže v případě terénu zase ALE..

yanna.o
16. únor 2009

astrane, Hartany, co jsem měla v ruce, se ovládají snadno. Takže jestli je to podobné, máš supr vozítko 😀

astrane
16. únor 2009

Přidala jsem do svýho alba 3 aktuální fotky,aby všichni viděli,že nekecáme 😀

yanna.o
16. únor 2009

astrane 😀 fotka 3 a 6 je rozdíl a jak se jede! a v teplíčku 🙂 🙂 to má přehazovací ručku.. no tak navíc foukne od severu, přehodíš.. 😉

astrane
16. únor 2009

má přehazovací rukojeť,ale jestli jsem to za ty dva roky využila tak 10x tak je to moc... V lese nějak nefouká 😉

yanna.o
16. únor 2009

astrane, jo tak ty jsi ten typ, co tohle nevyužívá 😀 jasný 😉
já nejdřív přehazovala kvůli počasí. To malý jen ležel. Tedy já přehazuji korbu ne ručku. Takže i s ním uvnitř. A to nebylo moc často. Slunce jsem řešila plínou. Když byl starší - párměsíční - tak aby líp viděl. Spíš později jsem využívala to, že ho můžu mít k sobě. Nejen po směru jízdy. Nacvakla jsem si to dle potřeby už předem. Příp. jsem přehodila. Víc po směru jsme začali jezdit až kolem roku, roku a čtvrt.. Jinak jsem využívala právě kvůli počasí, komunikaci, změně těžiště při jízdě do/z kopce, někdy uspávání (aby nečučel, kde co lítá). Je to individuální. Dost lidí musí dát do sporťáku (jen po směru) v půl roce a nic se neděje 😉
Pokud jde o přehazování rukojeti, záleží jak se kočár ovládá, když se přehodí. U některých to jde líp, u některých hůř, ale rukojeť už nemusí vyhovovat vůči těžšiti. Když jsem mluvila o typech s přehazkou a otočnými malými koly, myslela jsem něco jako bugaboo cameleon nebo peg perego uno apod., kde se po přehození přední malá otočná kolečka dostanou dozadu a nedá se o ně přizvedávat, s odaretovanými se jede fakt divně a rukojeť není vůči těžišti v ideální poloze.
http://www.annaviktorie.cz/bugaboo/
http://www.pegperego.com/page.php?sid=0000f388b...

Ještě dám příklad na tom Cameleonu, protože u něj lze zároveň přehodit i sedačka. Po přehození sedačky zůstávají malá kola vpředu, těžiště se změní trochu, přizvedávat se bude stále o velká gumová kola.

yanna.o
16. únor 2009

kikimaruško, s tím košíkem jsi to napsala trefně. 😉 😀 Já taky vozím láhev s vodou, bundy, deky, bágl s věcma. I v létě (jen ty bundy nahradí svetříky nebo větrovky). Vůbec nechápu, jak někdo může mít poloprázdný košík. Že s sebou nic neveze 😕

astrane
16. únor 2009

A jak se do něj dobře sbírají houby!(teda pokud tam na ně zbyde dost místa 😀 )

tereziep
16. únor 2009

Ahoj,
tak jsem si dneska po dlouhém váháhí a prohlížení internetu nakonec objednala kočárek Traxx Cruiser. Musela jsem sice oželet nafukovací kolečka, ale jinak spolňuje všechny moje požadavky. Má jen 12 kg a dokonce jsem v krámu naměřili délku lůžka 93 cm. Tak jsem zvědavá, jak bude jezdit. Zkoušela jsem dle rady yanna.o přizvednou jednou rukou. Jde lehce. Zkoušela jsem to i s kamarádky dorjan cross country a byla to hrůza. Nato že váží skoro stejně jako Magnum jsem byla v šoku. Nezvedla jsem ho jednou ruku na přední ani zadní kolečka. Natož oběna - to šlo dost těžko. Jen se mi trochu zhoupl. Ale dle kámošky je to nejlepší kočárek co existuje. Je velkej, má nafukovací kola a jdou z něj udělat dokonce i golfky. Já bych ho nebrala. No uvidíme, jak bude mluvit až s ním bude jezdit. I když ona patří mezi ty lidi, kteří nikdy nepřiznají, že něco koupili špatně. Bude ho nejspší chválit, i když bude vědět, že se spletla.

astrane
17. únor 2009

Jsem ráda,že to někomu pomohlo při výběru 🙂 tak ať se vám dobře jezdí,ten kočárek nevypadá špatně...A ty plastový kola taky nebudou problém,pokud je dobře odpruženej...
alespoň je vidět,že nekecáme,že se některý kočáry fakt nedají pohodlně používat 😠 A to na tom cross country píšou tuším 15kg,ale je ve skutečnosti těžkej jak hrom!
Určitě pak dodejte zkušenosti z praxe 😉

kikimaruska
17. únor 2009

ahojky🙂
yanna: krásné vysvětlení rovnováhy na páce 😀 , musím říct, že na Riderovi je tedy velmi dobrá... Hmm, vozit houby v košíku, to není špatnej nápad 😀 , anebo si natrhat borůvky do kyblíčku.... Jinak já zkoušela na Riderovi přehodit rukojeť, jde to snadno, vypadá dobře ale ta manipulovatelnost nic moc, takže to stejně nevyužívám...u mě to ani nebyla priorita...a kočár se dá krásně udělat, aby bylo mimi zachumlané i bez otočení.

Jinak včera jsem byla s GT3 od 12 do 15 venku, pěšky ve stálém sněžení přes ty naše teréní cesty a ta vysoká kola to projela nádherně, ani jsem to přední nemusela aretovat. Mám i fotky v přírodě...ale to až tatka přetáhne do PC 🙂 . Kubula koukal a pak spinkal, zato já ten sníh nějak nevychytala a vzala si špatný boty...jsem tam pak měla jak v rybníku 😕 , tak dom se už jelo s města busem 😅

yanna.o
17. únor 2009

terez, ty plastový či pěnový nebo co to je.. kola nebudou žádný drama 😉 Jsou velký, široký. Kočár má líbivý barvičky a je prostorný. Ono Magnum je celkem krátký. Ale všichni si myslej, že je dlouhý 😀 I v diskuzích si maminky chválej prostornost. Já taky 😀 Ono je to tím, že je to takový obdélník. Oválné a/nebo korbičky v praxi cm ubírají. A taky je to tím, že to nemá pevný nožky a nánožník je volný. A když není zima, můžou přečuhovat. Nám už rozhodně přečuhují nějakou dobu 😝 To golfáče mám asi delší. Ale i tam mu nožky přečuhují, protože se sesune, nesedí až vzadu apod. 😉

Jsem ti říkala, že dorjan cross country je kráva. Krom nowella (houpací) a asi toho dnešního dorjana danny, jsou všechny dorjany těžký a některý fakt hnusně. A to jsou na trhu i těžší kočárky 😅 Inglesina uvádí 13,8 u Magnuma. V reálu může vážit i víc. Ale ostatní potom ještě víc. U cross country udávají 15 kg. To fakt nevím, co do toho započítávali, protože mezi těmito dvěma kočáry je citelný rozdíl a ne pouze kilový!!!! Zřejmě to bude mít i blbou páku. Mně taky nešel prázdný v krámě přizvednout. ABC designy tecy a turba a nějaký blbě řešený moon byly ale ještě horší.. (mívaly tyto všechny v babystaru vedle sebe, tak si to pamatuju). Buď je Inglesina lehčí nebo je Dorjan těžší, než udávají výrobci.

yanna.o
17. únor 2009

No, dost lidí si chválí i vcelku hrozné kočárky. Buď jich viděli pár a moc nad tím nebádali nebo to vybírali jen po netu, nebo mají nějaké přesvědčení nebo zaujetí proti něčemu, protože někde někdo něco plácnul.. nebo se chytnou nějaké kraviny, kterou považují za dobrou věc nebo protože stejný kočár má kamarádka a nestěžuje si... Na to se nedá spolehnout. Jedině pročíst x diskuzí, což je teda dost otravné a samozřejmě se přesvědčit v krámě. Navíc je to děsně individuální. co může vyhovovat mě, nemusí vyhovovat člověku, který je odkázaný na MHD a musí s ním často jezdit - např. nakupovat.

eliiis
17. únor 2009

tak já mám implast s těma dvouma kolečkama vepředu u sebe otočnýma jsme taky na vesnici a jsem maximálně spokojená. i ted když je tolik sněhu tak krásně jezdíme. a jelikož nemáme vyhrnutý dvůr tak i v docela hlubokém sněhu a bez problémů... 😉

astrane
17. únor 2009

No ale asi jezdíte spíš po vesnici a po cestách a chodnících,ne?To si myslím,že by měl zvládnout,ale že si tak poradí i se sněhem je určitě užitečná informace a jistě se bude někomu hodit 🙂
Já bydlím na vsi asi 350 obyvatel,takže tady není ani kde jezdit,tudíž sníh nesníh cesta necesta a jedem...Ale je tady krásně....Akorát že teda občas vzdychám,že by se výrobci měli zamyslet a začít ty naše ,,tanky"vyrábět s pásama 😀
Yanna-já si myslím,že každej výrobce to váží jinak-někdo komplet s celou výbavou,někdo jen sportovní verzi-náš případ,taška a doplňky se kupovali zvlášť -a někdo jen konstrukci bez koleček a bez potahu.A pak se v tom vyznej...A na té váze +-kilo zase tak nezáleží,hlavní je ta celková vyváženost a to správně umístěný těžiště,což když nemá 11kg kočár,tak je nakonec horší než 15kg-viz naše golfáče a deltim-i když je skoro o 5 kg těžší,tak je prostě na ježdění o hodně lepší,jen se mi prostě hůř cpe do auta 😉

evikuu
17. únor 2009

http://www.detskezbozi.com/inshop/kocarky/kombi...

holky mám ho vzít?? Jak je skladný??

yanna.o
17. únor 2009

kikimarusko, díky 😅 snad je to dostatečně srozumitelný 😝
Abych ti řekla pravdu, tak já ty golfy taky moc nearetuju. Když vjedu na horší hrboly, tak ale musím. To už se nemůžu koukat na ty přední kolečka, jak skáčou a klepou se. Mám o ně starost 😅

Já jela včera po silnici po čvachto-bahno-sněhu a pak už jen sněhu (6 cm nám napadlo 😀 ) s Inglesinou a v pohodě. Jela jsem jen po silnici tam a zpátky. Stavěli jsme sněhuláka 😀 Tam jsem jela s korbou ke mně, páč nám sněžilo a foukalo do obličeje. Zpátky se jelo naopak proti směru ze stejných důvodů a navíc to mám zpátky do kopce a když mám sedačku po směru a zvednu rukojeť až nahoru, tak se to mnohem lépe tlačí a nenamáhám se. Jízda po sněhu v pohodě, to je jasný. Zaměřila jsem se na tu ovladatelnost, páč jsem poslední dobou jezdila víc s golfama, na které jsem si už vcelku zvykla 😉 😀 Takže vyhýbat se autům na silnici, kličkovat ze strany na stranu, to nestojí žádné úsilí ani s 19měsíčním dítětem. Na rukojeť skoro netlačím, fakt jen mikro.. 😅 😉 Přizvedávání do pravýho úhle už je horší než s mimčem. Musím víc zabrat, žádný trágo sice, je to v pohodě, ale prostě zabrat musím no. Dřív jsem nemusela 😉 Už to pociťuju, stejně tak při manévrování z garáže k brance a skrz vrátka. V těhle případech bych uvítala otočná kola 😉 Zas ty kočáry s otáčecími většími koly (typu x-lander, různé trojkolky..) mají širší rozchod zadních kol, taže v té garáži bych pak neprojela určitými místy. To si člověk nevybere 😝 Já právě nebrala sporťák, protože tady mám fakt kopce, i hned v ulicích kolem domu. Tady jsou rovně jen 2 uličky a na jejich konci i všude kolem nich už je to jen do kopce a z kopce 😖 Proto jsem vzala golfáče, který jsou lehčí a nechtěla jsem další sporťák, navíc mnohdy těžší než je Magnum a nechtěla jsem ani lehčí jen o trochu. Takže zbyly golfy nebo Nomád nebo některé další golfosporťáky.

Ve sněhu jde snad jen o to, že s trojkolkou musíš vyjet 3 stopy, se 4kolkou s různým rozchodem kol 4 stopy, s klasickou 4kolkou s koly v řadě za sebou 2 stopy. Ale nikdy nezáleží jen na tom, ale i na všem ostatním, takže to samozřejmě nevadí 😝 Nic jinýho mě momentálně nenapadá.

astrane, proto já už snad ani nebudu říkat, že horní hranice pro mě osobně je 15 kg. Já budu říkat, že horní hranice je X-lander XA. -to by u toho dorjanu museli vážit nějaký základ, ale stejně.. 😒 Cross country má špatný těžiště, páku, prostě má tu hůř ovladatelnou konstrukci, ale jen v tom to nebude. Neváží o kilo víc.. Tam to asi nebude jen tou pákou.. 😒 Na golfech je to dobře znát. Krátká kolmá páka = špatné přizvedávání a třeba Jané Nomád - dlouhá dobře řešená a směrovaná páka = dobré přizvedávání + nízká váha (cca 8,5 kg) = velmi snadná manipulace.

yanna.o
17. únor 2009

evikuu, na co ho chceš? Už kočárek máš nebo to má být nový kočárek od narození? Předpokládám, že ho chceš do terénu 😉 😀

yanna.o
17. únor 2009

Jela jsem jen po staré asfaltce, takže to ani nemusím komentovat. Nějaké ty hrboly, díry, sníh, bahno od bagru (kopou kanalizaci), ale žádný extra terén 😉 Jen jsem koukala i na to houpání a ten kočár se zhoupává furt, jak jedem. Vjedu do nerovnosti (i malý) a jak to drncne, tak se to hned zhoupne a tím to srovná. Takže je to taková vlastně lehce pohupovací jízda. A to si pamatuju, jak jsem nadávala, když se mi malý na tý asfaltce budil, když byl miminko. Nijak tam nenadskakoval, ale prostě ty záplaty atd. jsou znát a i houpací kočár drncá (nejvíc na kočičích hlavách) a malinká mimča jsou lehounká. Byla jsem na ty hrboly naštvaná. Neumím si představit nějaké tvrdší pružení 😕 By to s ním klepalo..

slavistka
17. únor 2009

x-lander xa,lesy,pole cokoliv...a do sportaku sel v 8mes,a zadnej prcek teda nebyl.

yanna.o
18. únor 2009

Hm.. další x-lander 😀 Jestli to bude takhle ještě chvíli, tak si ten XA sporťák snad koupím z hecu na zkoušku 😀