Baby šátky. Jaké používáte?

srpka
7. led 2007

Ahoj holky,

chci se zeptat jaké šátky na nošení dětí používáte a jak jste s nimi spokojené. Především mě zajímá (pokud to můžete některá zhodnotit), jestli jsou ty levnější (do 1000,- Kč) dost kvalitní, nebo zda je lepší pořídit si nějaký dražší. Díky za vaše postřehy.

gedren
7. led 2007

Ahoj,

ja mam satek "stredne drahy" - indicky petimetrovy koupeny na latkovkach asi za 1500 a jsem naprosto spokojena. Podle me je tedy zbytecnost kupovat ty znackove za 3 litry, ale u tech nejobycejnejsich za 600 z platna bych byla taky opatrna, protoze netusim, jak se ten material chova, urcite bych to nekupovala bez vyzkouseni.

srpka
autor
7. led 2007

Díky Gedren,

já určitě nechci kupovat ten nejdražší, a ani nechci škudlit za každou cenu. Ale kdyby dobře posloužil i levnější šátek, tak bych koupila ten. Jinak většinou taky volím střední cestu. 🙂

srpka
autor
8. led 2007

Ahoj,

jen se připomínám. Kdybyste mi ještě někdo chtěl poradit. Dík.

slonik
7. únor 2007

Z čeho jsou vyrobené? NEmám vůbec představu, jak takový šátek vypadá na "pohmat". A nešlo by to vyrobit doma z pěti metrů bavlněné látky 🤐 ?

haluskacz
7. únor 2007

srpko, ja mam dobrou zkusenost se satkem Vatanai, ten me stal neco pod 2000. Je takovy jemnejsi a zaroven pevny, co jsem zkousela levnejsi satek, tak ten byl na muj vkus hodne hruby (jenze uz nevim, co to bylo za satek ☹. Vyrobci tech levnych sitych (ne tkanych) satku tvrdi, ze jsou lepsi nez ty tkane, ale ja si to nemyslim. Nemyslim si, ze ta latka ma tu kvalitu na noseni, ta latka tkanych satku je primo delana na noseni deti. Trochu koketuju s myslenkou koupit satek MaM eco, ktery obsahuje konopi, coz je velmi prijemna tkanina, nebo satek z buretoveho hedvabi, ale to uz je spis takova libustka... no jestli nektery z tech dvou zakoupim, tak dam vedet, jake jsou. Jinak s tim satkem Vatanai jsem opravdu spokojena.

ladunka
8. únor 2007

Ahoj srpko, taky používám Vatanai a taky spokojenost. Mám šátek dlouhý 4,5 metru, a náhodou jsem si zvolila ten nejlevnější z výběru - nějak se mi nejvíc líbil. Jak jsou na tom s kvalitou a trvanlivostí jiné, třeba i levnější šátky nevím, zkušenost nemám, ale až tak podle ceny bych šátek nekupovala. I v nejhorším případě stojí šátek o dost méně než kočárek a je velká pravděpodobnost, že je-li kvalitní, bude sloužit několik let. Kromě toho v něm člověk nosí dost cenný náklad 🙂

srpka
autor
9. únor 2007

Ahoj,
děkuji vám za odpovědi. A určitě pište další zkušenosti, ještě jsem žádný nepořídila.

Ladunko, to o cenném nákladu je hezké 🙂 .

kocurek
10. únor 2007

Ahojky tehulky,
satky jsou sice velice dobra vec, ale pozor, mnohdy to vyrobce nepise, ze by se v nem mely deti nosit jen par hodin, lepe receno, informovala jsme se a rikali mi maximum 2h. Jedna se o poraneni miminka, hlavne zad. VYrobce o tom nepise, ale pater uz pak nikdy malemu nenapravite a bolesti pozna az ve vyssim veku. Ja osobne si chtela poridit taky nejaky satek, ale po konzultaci s nekolika odborniky a internetem jsem to zamitla, i kdyz pro maminky je to prakticka veciska. Tak pozor.!!! 😨

haluskacz
10. únor 2007

kocurek,
nezlob se, ale kdo ti tohle poradil? to je totalni nesmysl, do satku se dite vaze naopak tak, ze se zadum stat nic nemuze a vyvijeji se nejlepe, jak to jde. V tomto ohledu jsou horsi klokanky, ty se nedaji tak dobre prizpusobit miminku i mamince a muzou zatezovat pater miminka. Dobre uvazany satek opravdu nijak ublizit nemuze. A uvazat ho neni tezke, uvazu existuje spousta.

hankah
10. únor 2007

haluskacz - teď jsem z toho trochu zmatená 😕
u těch nejmenším miminek se říká, že by se neměli v autosedačce vozit déle než hodinu, právě kvůli zádíčkům, že když s nima chceš jet dál, měla by jsi dělat přestávky a miminko položit na rovnou podložku - nemůže to být se šátkem podobné 😲 ?
díky

haluskacz
10. únor 2007

hankah,
nemuze. V satku je dite pevne pripoutane k telu matky a neopira se zadama. Novorozenata se nosi v tzv. kolebce, coz je uvaz pro ne naprosto fyziologicky, prizpusobi se miminku a jeho vaha je v satku dobre rozlozena. V autosedace se opira zadama o pevnou neprizpusobivou podlozku. Nevim, jak to lepe vysvetlit, ale opravdu neni ceho se bat. Dokonce uz i nasi pediatri zacinaji byt ohledne satku osviceni 😀

haluskacz
10. únor 2007

Zkopirovana z www.tehulka.cz:
A jaký je vztah lékařů k šátku? Veskrze kladný - ortopedům nevadí, naopak za plus považují, že si v něm dítě nezatěžuje záda a kyčle jako v klokance, a taky pro matku je lepší správně uvázaný šátek, který dítě pevně tiskne na tělo, než klokanka, která naopak od těla mírně visí. Neurologové jej vítají, při nošení prý dítě neustále musí „vyrovnávat rovnováhu“ a tím dochází ke stimulacím v mozku a rychleji dozrává nervová soustava - výhodné je to zejména pro děti nedonošené. Ostatně, kamarádce neurolog nošení v šátku přímo „naordinoval“. Psychologové a neonatologové jásají - dítě je u matky, vnímá známé podněty (tlukot matčina srdce, její vůni) čili se cítí v bezpečí, mezi matkou a dítětem vzniká pevná vazba, děti nebývají tak bojácné. Navíc novorozeně dobře vidí zhruba na vzdálenost 20-30 cm, v šátku je to zhruba tak vzdálenost od matčina obličeje... Naše pediatrička mě pochválila - nošení je pro dítě přirozené, navíc se dětem dostává víc podnětů, než při vožení v kočárku, a většinou jsou prý šikovnější :o)

hankah
10. únor 2007

aha, je pravda, že v šátku je miminko "položené" jinak než v autosedačce.mě se to nošení hodně líbí, hlavně kvůli tomu "sociálnímu cítění" jak u mamky, miminka i třeba taťky a ostatních kdo bude mimi nosit 🙂

haluska díky moc 😉

kocurek
11. únor 2007

haluskacz, tak ja na to mam svuj nazor. Jak pises, ze dite se opira telickem zad o matcino telo, to je sice v poradku, ale novorozene potrebuje pro svuj dobry vyvoj rovnou podlozku ane tam byt zkrouceny. Je pravda, ze v brisku bylo uplne jinak, ale brisko a svet je neco uplne jineho. V autosedacce by melo byt minimum, ne, jak nektere matky pouzivaji autosedacku misto postylky doma behem dne....a taky existuji ruzne druhy autosedacky. Ja mam autosedacku, ktera se pouziva jako luzko pro novorozene a postupem casu se pouziva, jako sedacka, coz je velice vyhodne! Hlavne pro mimco.

kyri
11. únor 2007

a prosím tě, co je to za autosedačku - zrovna vybíráme, a nevíme - "vajíčko", co se dá přidělat na kolečka a je z něj kočárek, anebo sedačku, která dítěti vydrží až do 1.třídy...? a radši koupit kočár s korbou... 😕

haluskacz
11. únor 2007

kocurek,
vnucuje ti snad nekdo neco? myslim, ze ne 😉 . Jen by sis mozna mohla trosku rozsirit obzor a neco se o satcich dozvedet, nez sem o tom neco napises.

dorotka
11. únor 2007

kyri
to vajicko ktore sa dat na kolieska by mal byt doplnok iba k sportovemu kociku a hlbokemu
malo by sa pouzivat iba v pripade ze ides narychlo nakupit autom dieta by v nom nemalo byt dlhsie ako dve tri hodiny

kyri
11. únor 2007

no, taky jsem si říkala, ale některý ty vajíčka dělají snad polohovací, s nastavitelnou hloubkou sedu, tak snad by to šlo - ale nakonec budeme taky docela dost šátkovat...

karotky
11. únor 2007

Já mám na nošení dětí v šátku taky svůj názor.
Rozhodně si ho pořizovat nebudu.Taky si myslím,že na ty zádá(ať už jde o mimičo nebo mamču)to není zrovna to nejlepší.Koupíme si kočárek,kde bude mít mimčo hodně prostoru k pohybu a pro mě to bude mít taky výhodu-nákup dám do košíku na podvozku a ani jeden si nebudeme zbatečně zatěžovat záda. 🙂

danielah
11. únor 2007

Myslím že tahle debata nebyla zamýšlená jako názorové bojiště zda šátek ano či ne 😀
Srpko: ze své zkušenosti a zkušenosti kamarádek si myslím, že je lepší si za šátek trochu připlatit. Já mám Vatanai a jsem spokojená, kamarádka která nosí od narození a hodně má Didymos a je s ním spokojená taktéž. Mají doma ještě jinou značku, levnou, která se jim neosvědčila, ale protože to mám ne ze své zkušenosti, nechce se mi jí tady veřejně hanit a tak ti jí napíšu do IP

kocurek
11. únor 2007

Myslim si, ze kazdy ma svuj nazor, jak na satky, tak treba na vychovu deti. Nikomu nic nevnucuji, jen jsme zde pridala svuj nazor. 😢

haluskacz : co se tyce autosedacky, co tak se podivat na Jane Carrera -MATRIX PRO-je to jak polohovaci luzko, ktere pripevnis jak na kocarek (luzko ci sedacku), tak v aute. NEMLUVIM O VAJICKU!!! 😉 Je zde mnoho i jinych znacek. Jinak, co se tyce obzoru. Jelikoz se pohybuji dost po Evrope-pracovne, mam dost rozsireny obzor, Mluvim ted o vyberu kocarku, satku atd. Mohla bych ti poslat par clanku, ale bylo by to i v jazyce anglickem nebo spanelskem.

Domnivam se, ze je treba se informovat i ve svete a ne jen v CR. Treba, jak se psalo ohledne kocarku, v CR vysel seznam nebezpecnych kocarku, ale to vychazi i v jinych statech a je treba nekdy i srovnat.

haluskacz
11. únor 2007

kocurek,
taky nemluvim jen o CR 🙂, jsou dokonce narody, kde v kocarku nevozi deti vubec. Je to spis otazka kultury. Pohybovat se po Evrope taky uplne nestaci k tomu, aby clovek videl vsechny souvislosti. Jestli mas nejake zajimave clanky ohledne noseni v satku, tak sem na ne dej linky.

Jinak co se tyce toho rovneho lezeni, i u nas uz dnes pediatri uznavaji, ze to pro novorozence neni to nejlepsi a doporucuji noseni v klubicku (taky bych sem hodila link, ale nemam to nikde ulozeny a adresu si bohuzel nepamatuju).

janickabez
11. únor 2007

Ahojky holky osobní zkušenosti se šátekm sice nemám, ale posledně jsem viděla nějaký pořad (nevím možná to bylo Sama doma), kde mluvil primář dětského ortopedického oddělení a říkal něco ve smyslu, že šátek ano, pokud už dítko drží halvičku a sedí v šátku čelem k matce a nožičky má obkročmo (nebo jak to popsat) jako v klokance kvluli kyčličkám. Taky říkal že v polohách kdy leží dítko po boku matky moc vhodné nejsou... tak jsem jen chtěla přispět...

A moje osobní zkušenost je, že známá co malýho v ranném věku nosila v šátku ho pak nemohla dostat do kočárku protože chtěl být pořád u mámy a nosit se a pak když byl větší, tak nechtěl ležet ani sedět v kočárku a jít na nákup s 8 kilama na krku a ještě 2 nákupní tašky ... to asi nená žádná sranda

danielah
11. únor 2007

Janickabez: já jsem to viděla také a jen bych to upřesnila (byl to MUDr. Chládek z Motola, my k němu chodíme 😉 ), dotaz byl, zda je možné šátek použít pokud lékař doporučuje balení naširoko, tak pan doktor doporučoval tebou popsanou polohu (Kříž s kapsou) a polohu Kolébky ne, ale nikoliv že by byla sama o sobě nevhodná, ale neplní tu "roztahovací" funkci 😉

danielah
11. únor 2007

A ještě sem dám odkaz na dobré stránky o nošení - nosenideti puntík cézet (snad to nesmažou 😕 )

haluskacz
11. únor 2007

janickabez,
jsou deti, ktere bys do kocarku tezko dostavala tak jako tak - ale je pochopitelne, ze dite chce byt radsi u maminky nez odlozene v kocarku - nosit musi byt osobni rozhodnuti matky. Osobne teda radsi nosim, nez vozim v kocarku (kdo bydli ve meste, vi, jak je s kocarkem obtizne nekam se dostat). Ale nosim i kdyz jdu na nakup (dite na brise, na zadech batoh). Je to pro me daleko praktictejsi. Kocarek beru jako nutne zlo a posledni dobou ho nepouzivam vubec. Az bude Vasik tezsi, zacnu nosit na zadech. Holky jsem nosila kazdou tak do doby, nez mely 8 kg. Pak jsem to vzdala, protoze nejsem zadny silak. Ale jestli se naucim ty uvazy na zada, tak to snad pujde, poridila jsem si na to instruktazni dvd 🙂 protoze jsem totalne leva a ani u druheho ditete jsem se to nenaucila.
Jo, jinak ten MUDr. Chladek je fakt dobrej ortoped, tomu se da verit. Co se tyce kolebky, tak ta je stejne jen na prvni mesic. I v krizi s kapsou se da nosit, kdyz dite tu hlavicku jeste uplne porad neudrzi, da se v nem hlavicka jistit. Toz tak.

kocurek
12. únor 2007

haluskacz: Mas pravdu, nemela jsem ti napsat jen o Evrope, ale i jinych zemich a narodech, ale my jsme v Evrope a ne nekde treba v Dominikanske rep..
Tady pridavam par linku, ale jak jsem psala, je treba si poslechnout a precist i nazory treba z Nemecka, Spanelska, Recka, Francie adt., ne jen z CR:

http://nosenideti.cz/clanek.php?clanek_id=21
http://www.nosenideti.cz/clanek.php?nazev=&popi...
http://www.rodina.cz/scripts/diskuse/prisp.asp?...
http://www.infodomecek.cz/clanky.php?ID=14
http://www.caramba.cz/page.php?PgID=861

http://www.ellaroo.com/
http://www.babycentrum.com/
http://mx.answers.yahoo.com/question/index?qid=...
http://www.deremate.cl/Accdb/ViewItem.asp?IDI=1...

haluskacz
12. únor 2007

kocurek,
tak ted te celkem nechapu - myslela jsem, ze sem hodis linky na nejake lekarske studie, ktere vyvraci prospesnost noseni v satku, ale nic takoveho tam neni ani naznakem. Tak vazne nechapu.

kocurek
12. únor 2007

No, asi sis neprecetla linky az do konce, na zacatku jsou klady a vzdy na konci nejakeho clanecku jsou i zapory. Mohla bych ti hodit spousty linku, ale hlavne jsou ve spanelstine, coz zde malo lidi rozumi, ale pokud umis spanelsky nebo si to nechas prelozit, bez problemu. Pokud sis otevrela tento link, tak tam mas plno nazoru nebo zde napr., ale musis cist cele clanky ne jen klady.

http://www.didymos.cz/noseni/nazory-odborniku.html
a takovych clanecku bys mohla najit.... Mnoho lidi je pro a mnoho i proti.

Ale ja se s tebou nechci prit ci hadat, jen zde prilozila svuj nazor. Treba jako s kocarky, nekdo radeji trojkombinaci, nekdo klasiku atd.

haluskacz
12. únor 2007

kocurek,
nezlob se, ale asi jsem tam teda cetla neco jineho nez ty. Jedine, co jsem tam nasla, byl dost nepresvedcivy nazor, ze by se melo nosit jen po nezbytne nutnou dobu, a pak nejake reakce rodicu. Spanelsky neumim, takze to si neprectu.
Nicmene bych sem taky hodila dva pro me dulezite linky, oba weby jsou velmi zajimave:
www.mamatoto.org
www.attachmentparenting.org