Nošení novorozence v něčem jiném než šátku. Poraďte

luthien.k
22. čer 2009

Zdravím všechny maminky (i tatínky). Máte zkušenosti s nošením novorozence v něčem jiném, než v šátku??? Máme jeden půjčený a pokusy o úvaz kolébky (mimi 14 dní) dopadl katastrofou = obrovským řevem. Mezi kojením přes den nemůže malý často usnout a je těžké tak malé mimi nějak zabavit, nošení mi připadá jako ideální řešení, ale v šátku asi nee. Poradíte? Máte zkušenosti s Ergem, Manducou atd. pro tak malé mimi?

soanpe
22. čer 2009

a co nějaký byby vaky?
já bych s těma dražšíma nosítkama počkala, než zjistíš, jestli vaše mimi bude vůbec ochotno nechat se nosit 😉
Naše má ráda prostor a v nosítku by zešílela 😀

zuzik_p
22. čer 2009
blandik
22. čer 2009

Tak já moc příznivcem nošení novorozenců nejsem - myslím, že si na to navyknou a budou se rádi nosit. Dle naší RHB je ideální poloha pro dítě v leže a od určítého stáří pak na zemi. Mě se osvědčila pojízdná postýlka (bylo to ze starého kočárku a mimčo jsem si všude sebou vozila). Měla jsem pak ještě klasickou postýlky na spaní a tam jsem mimčo dávala opravdu jen na spaní a nenechávala jsem ho v ní si hrát, aby věděl, co se po něm chce, když ho dám do spací postýlky. Jendou jsem v rádiu poslouchala pořad o šátcích - v tom pořadu vyvraceli klasický argument příznivců šátků - že je to přirozené pro miminka se nosit v šátcích a že důkazem toho jsou i "primitivní národy", kde děti v šátcích nosí maminky celý den - tak, že se zapomíná, že ony primitivní národy jsou nuceny děti v šátcích nosit v důsledku např. tížívé ekonomické situace, kde si matky nemůžou dovolit nepracovat (uváděli Indii) a navíc, že ty šátky maj uvázané tak, že ty děti jsou na zádech a tudíž je to pro ty mimča nějak lepší. To mě stačilo - dál už jsem nepátrala, ale asi bych si rozmyslela, nač bych dítko navykla a jestli je to skutečně prospěšné. Osobně si myslím, že dítě je v bříšku 9M a po narození se již nepředpokládá, že dítě bude nadále zaujímat skrčenou pozici, ale bude v poloze v leže, aby se dále rozvíjelo. To't můj názor.

luciek9
22. čer 2009

Ahoj, já souhlasím s blandíkem. Taky jsem to někde šlyšela. Že nošení v šátku je přirozené pro národy, kde si matky nemohou dovolit být s dětma doma a musí pracovat. Ty ale děti nosí v šátku na zádech a jsou převážnou část dne ohnuté, takže dítě jim leží na zádech.
Takéž na rehabilitaci sestřičky potrvdí, že nošení novorozence v šátku nebo v nosítkách zatěžuje páteř. Dítě se prvních 6 měsíců učí správně ležet, pak sedět a nakonec stát.

atreides
22. čer 2009

my jsme nosili v babyvaku, páč jsem se u šátku bála právě toho, že budu neschopná něco uvázat a byla jsem moc spokjená 😉

shaula
22. čer 2009

Ahoj, tak v tomhle s Blandikem a Luciek9 nesouhlasím. Dítě především potřebuje pocit bezpečí a jistoty, a pokud mu to nošení dá, tak klidně do toho. Ovšem je třeba zvolit kvalitní nosítko a zajistit správnou polohu tak, aby nebyla zatěžovaná páteř miminka (pro nejmenší mimi vidím jako nejvhodnější babyvak, později pak ergonomické nosítko, když už nechceš šátek). A samozřejmě je třeba mu zajistit i dostatek polohy "ležmo", tj. mimo vak nebo nosítko, aby se mohlo řádně rozvíjet.
Argument, že "primitivní" národy musí děti nosit, protože pracují, mi přijde nesmyslný, protože ani my "civilizovaní" na mateřské přece neležíme celý den vedle mimina, ale pracujeme také, i když třeba "jen" na domácnosti. A proč tak miminku nezajistit kontakt s maminkou i v této době? Samozřejmě pokud je dítě spokojené v postýlce a celý den prospí, tak bych to neřešila, ale pokud je nespokojené, pláče apod., tak proč mu nezajistit klid a pocit bezpečí v nějakém nosítku? 😕
Luthien, pokud tě nošení zajímá, a chceš se třeba i zeptat lidí, kteří nosí a vědí, o čem mluví (nejen "někde jsem slyšela"), tak se podívej na www.nosenideti.cz , je tam také diskuzní fórum, najdeš tam spoustu informací.
Jinak my používáme šátek a Ergo, teď už spíš příležitostně na výlety, ale v době kolik jsme nosili i doma. Ovšem začali jsme asi až ve 4 měsících, takže u novorozence ti v tomhle z vlastní zkušenosti neporadím.

blandik
22. čer 2009

Shaulo - nic proti, nikomu neberu, když někdo chce mimčo nosit a nosit a nosit, aby měl kontakt - navíc, každé mimčo je jiné. Jen bych nesrovnávala naši mateřskou s pár povinnostmi v domácnosti - vaření, úklid... s národy, kde žena s mimčem musí dřít na poli, obstarávat vodu, nemá možnost dítě odložit do postýlky a jít o dva metry dál, aby uvařila a pustila si vodu z kohoutku...Ten pořad byl na ČR 1 - Radiožurnál - a ty šátky tam rozcupovali hodně. Ale každý a't činí, jak míní jeho vědění a přesvědčení. Mě se prostě z dlouhodobějšího hlediska více líbí pojizdné kolíbky pro začátek - mimčo na mamku vidí, je s ní a je ve správné poloze...

shaula
22. čer 2009

No vidíš, a třeba o kolíbkách jsem četla, že nejsou vhodné, protože nejsou stabilní, takže když mimčo neleží třeba přímo uprostřed nebo se vrtí, tak je kolíbka nakloněná... A ať už národy, které nazýváme primitivní (to slovo nemám ráda), nosí z jakéhokoli důvodu, nelze popřít, že mají nejrovnější páteř a nejlepší držení těla. Čímpak to asi bude? 😉

blandik
22. čer 2009

nebude to tím, že musí makat celý den a používat svaly, které nám krní z toho, že sedíme a máme samá přibližovadla. Ta kolíbka mi asi ujela, protože mi nedošlo, že se to houpe - my měli něco jako kočárek - takže rovná, vertikální poloha. Šátek bych třeba brala te'd v 8M, když jdem třebas na hory a malý ještě nesedí - takže na klasickou krosnu to ještě není. Končím.

garfie
22. čer 2009

Nechci se mezi vás vkládat s názorem co je vhodnější z hlediska zdraví-ale pro psychiku určitě nošení. A to říkám i když jsem své extrémně hodné dítě vůbec nenosila (nepočítám 2x nákup s krosničkou).
Strávila jsem nějakou dobu v Japonsku a byla jsem také v Africe (konkrétně v dost chudé částí-Ghaně a Togu) a tam děti výhradně nosí (v Japonsku abych nekecala jsem jednou potkala i kočárek)-a nikdy! jsem tam neslyšela dítě plakat-a že dětí je ve všech těchto zemích plno!!! Zato u nás není řvoucí kojenec nic neobvyklého.

luthien.k
autor
22. čer 2009

Hmm, zda vůbec nosit nebo nenosit je opravdu věc názoru každé maminky a taky hlavně osobních preferencí miminka 😉 Vím, že jsou děti, které se nosí rády a jsou takové, kterým ta stísněnost vadí. Mně osobně a ani Tobíkovi ten šátek nesedl, tak bych ráda zkusila něco jiného. Babyvak se mi zdá pro začátek jako nejschůdnější (i cenově), takže zkuste poreferovat někdo, kdo v něm novorozeňátko nosil! Na všech obrázcích babyvaku vždycky mamina dítě i přidržuje rukou, ale to doufám není nutné??? Jde o to moci dělat drobné domácí práce a mít mimi u sebe...

deathy
22. čer 2009

Ahoj, já mám takový...no obyč "baťužek" na prcka, koupila sem v hypernově v neuvěřitelný slevě. Nijak zvlášť sem tomu taky nevěřila..ale dobrý. Sice v tom Kris nenosim denně, fakt jen několikrát, když už nevěděla co by a řvala, tak sem si jí šoupla na břicho a jí se to moc líbilo. Koukala všude kolem, nová poloha, nový věci. Jako jo, přidržovala sem si jí, přeci jen je to nový a člověk neni zvyklej aby třeba někam neboural 😀
Taky sem tak šla do obchodu páč s kočárem se tam nedostanu. No a moc se jí to líbilo a taky v tom i usnula. Jediná věc co mě na tom štve je to vyndavání, protože to je blbě řešený a není to celý rozepínací abych jí z toho nemusela soukat jak žižalu. Ale i tak spí třeba dál po vyndání 😀 Jo, a dala sem jí do toho až když nebyla tak úplně malej novorozenec, takže cca až 1,5M. Předtim se mi to zdálo hodně volný.

mobina
22. čer 2009

Luthien manduca má přímo v sobě zabudovaný novorozenecký nástavec, ale dítko nosíš svisle. Chce to prozkoumat, zda je to vhodné opravdu od narození. K Ergu se dá dokoupit novorozenecká vložka a dítko nosit ležmo. Osobně ozkoušeno nemám. K babyvaku mi bylo řečeno, že není na dlouho. Prý ani do toho půl roka, kdy pak můžeš přejít na ergonomické nosítko. Asi záleží na velikosti mimča. V únoru budu řešit to samé, takže si ráda přečtu názory a rady 😉 Šátkovat se mi taky nechce.

sabuse1
22. čer 2009

luthien: baby vak máme půjčenej, použiju ho občas doma když malá hodně řve, uklidní jí to, většinou tam usne ale kromě vysávání a nějákého utření prachu s ní nic moc neudělám, přidržovat se musí hlavně při ohýbání a tak...ale znám maminky co s ním dělají všechno, žehlí, věší prádlo...já si na to moc netroufám a dost mě z něj teda bolí záda protože je jen přes 1 rameno. Na ven máme manducu, tu využívám hlavně když potřebuju venčit psa a malá řve v kočárku, ta nám vyhovuje oběma, přidržovat se nemusí, hlavička se zafixuje takže pohodička takže pro mě je tohle ideální. Ale na manipulaci určitě baby vak, je to nejrychlejší

zlatouch
22. čer 2009

Ahoj, mam Ergo i s novorozeneckou vlozkou, ale i tak jsem si troufla na prvni noseni tak nekdy kolem 3 mesicu, s uplne mrnavym mimi jsem si netroufla. Ona L.byla fakt mala, 3kg mela strasne dlouho a navic to vyslo zrovna na leden a ja nevedela, jak se navlict do bundy. Kdyz povyrostla, nosila jsem i s vlozkou (Ergo bez vlozky je ofiko od 7kg, uplne jsem to nedodrzela, to bychom mohli nosit az od 7 mesicu), slo to, akorat se tam mimino docela blbe steluje (jak jsem neznala Ergo vubec a k tomu jeste boj s tou vlozkou) a boli z toho vic zada. Ale to vsechno mi doslo, az kdyz jsem ji poprve vzala bez vlozky, to je totiz najednou uplna pohoda! Ale pokud chcete poridit Ergo, asi spis doporucuju, je to dobry mit jistotu, ze muzete vyrazit i bez kocaru, kdyz je potreba (plati pro nesatkujici) 😉

luthien.k
autor
22. čer 2009

Už vidím, jak kupuju babyvak na doma, manducu nebo ergo na ven a krosnu pro tatínka, až pojedeme na hory 😀 Což je v součtu zhruba nějakých 6 tisíc, kdyby bylo vše nové, že??? No, taťkovi tyto plány raději říkat nebudeme... 😉

dagina
22. čer 2009

Ahojky, já nedám dopustit na zlatý český ručičky 😀 . Nošení v rukách v tygříku, v klubíčku, v klokánku... je pro mě i naši malou to nej 😉 .

shaula
22. čer 2009

Luthien, nechápu, proč krosnu pro tatínka? Tatínkové rádi nosí taky v Ergu nebo Manduce (obvykle jim je Ergo bližší🙂 Kromě toho je to určo pohodlnější než krosna...

luthien.k
autor
22. čer 2009

Shaula, pokud vím, tak manduca ani ergo nemají takové ty vychytávky jako stříšku proti slunci, připínací batůžek na věci a další úložné prostory... On už o tom tatínek mluvil, že na hory jedině nějakou outdoorovou krosničku...

zlatouch
22. čer 2009

Luthien, my mame Ergo misto babyvaku i krosny, taky si myslim, ze neni nutny mit uplne vse 😉 Ergo by dokonce melo byt bezpecnejsi nez krosny s kovovou konstrukci a babyvak ani presne nevim co je, nejak mi nechybel. A tatinek je s Ergem taky spokojenej 🙂

shaula
22. čer 2009

Luthien, stříšku proti slunci sice ne, ale batůžek Ergo má... A souhlas se Zlatouchem🙂

zlatouch
22. čer 2009

stříšku ne, ale kapucku ano 😉

tereziep
23. čer 2009

shaula docela by mě zajímali, jesli ty jsi svoje dvojčata nosila.
Já si nemyslím, že když dítě nenosím, tak strácí kontatk se mnou. Zrovna dnes jsem o tom mluvila s mojí dr. Ta mi říkala, že nošení miminek v šátcích a vacích je špatné na páteř. Jediné nošení, které neškodí je to, když dítě má zádíčka opřená o matčiny prsa.
Já osobně jsem nenosila - právě z důvodu, abych malé neničila záda. Na mateřské jsem si četal jednu knižku - myslím, že se to jmenovalo kojenecká gymnastika. Autorka - rehabilitačni sestra - tam právě na začátku popisovala způsoby nošení dětí. Právě od používání různých šátků, klokanek a dalších odrazovala. Letitým výzkumem zjistila, že právě to, když mimča do 6 měsíců se nosí, tak můžou vznikat různé vady. Dítě by mělo ležet na zádech - podložka by měla být tvrdší a rovná - na to zvlášť upozorňovala. Nebo na bříšku. Dítě se podle této sestřičky učí právě první půl rok správně ležet. Dokonce tam popisovala případ, kdy se v rodině dědila postýlka. Dědeček a otec měli trochu defekt hlavi. Dítě také. Ona zjisila, že to bylo tím, že postýlka nebyla v absolutní rovině a dítě vlastně si vahou deformovalo hlavičku. Všichni si mysleli, že je to dědičná záležitost. No a nakonec se to u prcka spravilo. Né, že bych měřila postýlku vodováhou, ale něco na tom asi je.
Je to každého věc, jak dítě nosí. Já mamky co nosí děti v šátku neodsuzuji, jen je mi líto těch dětí. Někeré jsou tam jak chudinky. Hlavička na stranu a bincá se jim tam.

shaula
23. čer 2009

tereziep, jasně že nosila, a taky nosím (i když uznávám, že ne moc, jen doma, když se nedali jinak uklidnit, a teď už jen příležitostně na výlety). Nenosila jsem je najednou, samozřejmě🙂 I když znám z doslechu i maminky, které dokáží nosit dvě děti (a nejen úplně malá miminka). To co ti řekla doktorka, je nesmysl, naopak poloha zády k matce je ta nejhorší chyba, kterou můžeš v nošení udělat, právě tak má dítě nepřirozeně prohnutou páteř. Dětí v šátku ti líto být nemusí, ale těch v klokankách ano 😉 V šátku a ergonomických nosítkách má dítě po celé délce podepřená zádíčka, takže se páteř nezatěžuje. Samozřejmě za předpokladu správného úvazu a kvalitního šátku.

ronie
23. čer 2009

myslím, že tereziep, myslela nošení bez nosítka-takže to je ok-poloha hnízdečka s vyvýšeným podsazeným zadečkem s opřením o prsa matky, v nosítku zády k matce je opravdu špatně. JInak i já dost často vídám špatné úvazy a opravdu mi přijde lepší ergo.nosítko pokud si maminka neudělá kvalitní kurz vázání šátku😉 alespoň já bych si netroufla, mám baby vak, ten je totálně pitomej-dítě zapadlý, moc ohnutý, šejdrem, mě bolí záda, v ergu sem nosila Oliho tak od 5. do 9.měsíce příležitostně, nyní se k němu s Olim sem tam vracím, Julča je na něj zatím malá a je v něm moc zapadlá 🙂 Njespokojenější jsou v kočárku 😉 , vozíme na bříšku, takže má rozhled jak paní starostka 😀 😀 😀

shaula
23. čer 2009

Aha, pokud to Tereziep myslela takto, v klubíčku, tak to ano, to je pak správná poloha, ovšem nikoli jediná 😉
Ronie, souhlasím, že v Ergu není co zkazit, je to jednodušší než šátek 🙂

mirjanka
23. čer 2009

Tak u každého dítěte je to jinak, můj mladší syn byl kočárkový, baby- vak se mu nelíbil ani klokanka, jen nošení v náručí, nejstarší syn byl celkem spokojený v klokance - jen občas a měl kočárek s polohováním - což bylo dobré, protože, jakmile byl vzhůru, nechtěl být zapadnutý v kočárku, ale chtěl vidět na svět, takže jsme ho trošičku zvedli, to oceňuji u hlubokých kočárků jemné polohování - u zvědavých dítek a také při jízdě z kopce, Amálka moc kočárková není, ale nic jiného jí nezbývá, občas používáme baby- vak(kupodivu se jí líbí), ale jen nakrátko - doma ne, to jsme měli zpočátku místo pojízdné postýlky domácí kočárek - takže jsme po bytě vozili kočárek, jinak nám spíš vyhovuje lehátko nebo deka na zemi, ale u všech tří dětí - nejspokojenější byli nošené v náručí 😀 maminčiny vytahané ruce...nejoblíbenější

sonulah
23. čer 2009

luthien, na malýho prcka je asi nejlepší babyvak nebo elastický šátek.... nebo možná ergo s novo-vložkou, v tom je dítě horizontálně
my máme 2 šátky a manducu, ale tu bych nedoporučila na úplnýho mimíška, protože tam se dává jen svisle

já s koupí šátku dlouho váhala, ale nakonec mam dva, oba nošení milujeme (i když nosim čim dál míň) a např. dneska mi šátek pomohl uspat přetažené batole, když se mi v dešti nechtělo ven s kočárkem 😎

a souhlas s tim, že diskuze "nošení dětí" je akčnější a líp ti tam asi holky poradí

mysinka
23. čer 2009

V diskuzi nošení dětí jsou totiž maminky, které jsou o nošení přesvědčené a mají toho hodně nastudováno o vhodnosti a zdravotní nezávadnosti SPRÁVNÉHO nošení 😉 Argument, že to říkali na Radiožurnálu by mě opravdu nepřesvědčil... 😉

cirrusa
23. čer 2009

Pro mne není ten správný argument Radiožurnál🙂

a ten výzkum (letitý) bych si ráda prostudovala (čistě proto že mne to zajímá, není to žádná špatnost), pokud je nějaký link, uvítám🙂