Šátek na nošení miminka. Pomožte mi s výběrem

martulikk
20. říj 2009

Ahoj, chtěla bych vás poprosit o radu s výběrem šátku na miminko. Máme doma klokanku, ale míma v ní nechce být ani vteřinu. Máme nespavce, nedá se přes den téměř "odložit" třeba do postýlky a já ji nemůžu neustále držet v náručí (no, vlastně to dělám, ale je to náročné, uf...). Takže bych ráda vyzkoušela ještě ten šátek, ale nevím z jakého materiálu (pružný nebo pevný?), jak velký, případně na co se při výběru ještě zaměřit (nevím, co třeba značka)? Díky!

musko
20. říj 2009

martulik - klokanku nie - nie je ergonomická - to radšej manducu, alebo ergo. Ak si ešte nešátkovala tak by bol možno dobrý baby vak TikMak od Red Castle, pre menšie miminká sú dobré elastické šátky( Medely, TurnOfSky), potom zas pevné - pevné možeš používať od narodenia, tam je výber široký a je na Tebe. Choď na www.nosenideti.cz alebo www.branakdetem.cz 😉 . Ja mám Šanami a som spokojná. A v sekcii Voľná diskusia je Nošení detí, tak nakukni tam, tamsú skúsené šátkarky, ja len začínam, prvého som nešátkovala 😉

helulicek
20. říj 2009

Sice to není úplně k tématu ale...náš prcek v šátku nechtěl za žádnou cenu být, možná jsem vázala špatně nebo to prostě nebylo pro něho...nevím...ale pořídila jsem si Liliputi a malej si v tom krásně a spokojeně lebedí...je to fakt super, myslím, že je srovnatelná s ergem a manducou, ale cenově vyhodnější 😉

a jak píše musko, KLOKANKU NEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE 😉

luthien.k
20. říj 2009

Jestli chceš s prckem i něco doma udělat, nějaké drobné domácí práce, je podle mě lepší šátek, kde je dítě pevnější než v ergonomických nosítkách. Já bych brala pevný, klidně z druhé ruky, bude pak "zanošený", tj. měkčí a příjemnější. Výběr je velký, já mám zkušenost s Vatanai a spokojenost. Jinak mám oboje - šátek i ergonomické nosítko - a šátek používám právě spíš na doma (teď už ale moc ne, přece jen začíná být díťátko těžší...) a na venčení psa nosítko (Bondolino, pokud jsi štíhlá, je dobré v tom, že se dá utáhnout lépe než ostatní nosítka, je bez přezek apod. a klidně ho může používat i taťka bez přenastavování).

martulikk
autor
20. říj 2009

Holky, vy jste mi teda daly! 😅 Ani jsem netušila, že toho existuje tolik... bojím se, aby mi malá nevyrostla do doby než to všechno prostuduju 😀 díky moc za vaše příspěvky!

terezita
20. říj 2009

martulikk, satky se daji i pujcit a muzes vyzkouset, jak se v nem bude male libit 😉
ja mam elasticky, mam eco, a jsem naprosto spokojena. na male mimco se lip elasticke vazou. ale nevim jeste, co od nej ocekavat, az bude em. tezsi.. no necham se prekvapit nebo pak holt poridim dalsi pevny 😀

martulikk
autor
20. říj 2009

terezita: když já neznám nikoho, kdo by ho používal ☹ takže vyzkoušet nemůžu... no, klokanku jsem taky, bohužel, kupovala bez zkoušení a leží nám ve skříni, protože malá fakt dost protestovala...

terezita
20. říj 2009

pokud nemas nikoho v okoli tak muzes pujcit na netu..
na brane pujcujou, v praze didimos v chabrech, na latkovkach v praze, v bavlnce v ostrave..
http://www.branakdetem.cz/pujceni-satku-mam-eco...
http://www.vbavlnce.cz/index.php?kat=1&cln=13
http://www.didymos.cz/nabidka/pujceni-satku.html
http://www.latkovky.cz/product_info.php/cPath/5...
a je toho na netu urco i vic..

balca
20. říj 2009

Ahoj,
můžete mi někdo vysvětlit, v čem je šátek ergonomický a nosítko ne, když tam má dítě stejnou polohu? Mám pocit, že jsou ty šátky v posledni době bezhlavě vychvalovány...

quinny
20. říj 2009

balca - asi tolik, že dítě tam má naprosto odlišnou polohu i když se ti to třeba nezdá. Navíc malý mimi v šátku se většinou nosí v tzv. kolíbce, což je pro mimčo přirozená poloha, narozdíl od visu v klokance...
Stačí si trochu něco přečíst a bude ti jasno, že nejde o bezhlavé vychvalování. Kdyby nic, tak šátek je "návrat ke kořenům" kdežýto klokanka není nic 😝 😅

víc třeba tady
http://www.nosenideti.cz/clanek.php?clanek_id=37

musko
21. říj 2009

balca, šátky a ergonomické nosítka sú o správnej polohe miminka. Ako píše quinny - v klokanke dieťa visí, kdežto v šátku ho máš pevne uviazého na tele, spevníš hlavičku, kroá je ťažká a zaťažuje chrbticu a máš správne postavenie kĺbikov na dol. končatinách - znamená, že kolienka sú vyššie ako kyčle a to zabraňuje zlému vývoju kĺbika a zapadnutie do klbovej jamky, má podsadený zadoček- u klokanky je to tak, že tá látka medzi nožkami je tenká a dieťa visí - toť v skratke. A ako píše quinny - je to návrat k tradícii a može mať ďalšie využitie - buď na ďalšie dieťa, dá sa z toho spraviť závesnú kollísku, dať ďalšej generácii, alebo ušiť vankúšiky, príp predať.....

musko
21. říj 2009

O a martulik - neboj, užiješ do 3 rokov a dovtedy isto naštuduješ 😉 😵

vonamula
21. říj 2009

Taky premyslim o satku. Od jakeho do jakeho veku je nejpouzitelnejsi? Diky za odpoved.

musko
21. říj 2009

vona - od 0 - 3 rokov určite :o)

whoknows
22. říj 2009

ahoj,
holky které šátkujete, můžete mi poradit? zjistili nám špatný vývoj kyčlí a musíme nosit široké balení. ráda bych ale začla malou nosit v nosítku nebo šátku. nevíte co je vhodnější pro nošení takhle malých dětí které musí mít nožičky široce od sebe? v případě šátku, jaký úvaz je k tomu vhodný? díky moc

luthien.k
22. říj 2009

who, nejlepší bys měla, kdyby ses přihlásila přímo na stránkách www.nosenideti.cz do diskuzního fóra a zeptala se tam, protože tam jsou opravdu "nosnice" odbornice 😀 (jsem se divila, že si dobrovolně říkají nosnice jako slepice... 🙂 )

martulikk
autor
22. říj 2009

Holky, na mě je toho nějak moc 😅 Chtěla bych určitě šátek, žádné nosítko - i když to Bondolino taky nevypadá špatně... ale to možná pořídím až později. Teď ten šátek... Nemohl byste mi někdo, prosím, napsat nějaký stručný úvod do šátků? Já myslela, že jsou šátky buď pružné nebo pevné a pak různých délek... jenže jak tak na to koukám, ono je těch kritérií výberu mnohem víc... Prosím, prosíííím 😨

luthien.k
22. říj 2009

martulikk, jak už jsem psala whoknows, nejlepší je tyto informace vydolovat z nosnic na stránkách přímo o nošení dětí 😉 Jsou tam holky, které nosí už víc let a vystřídaly řadu šátků...

martulikk
autor
23. říj 2009

luthien.k: díky, už jsem tam napsala 🙂 ale třeba mi ještě poradí někdo i tady:
Sepsala jsem si ty co se mi líbí nejvíc a dopadlo to takhle:
a) z pružných šátků:
1) MaM ECO (oranžový, pomegranate, šedý) - ty se mi líbí asi nejvíc, ale ta cena, uf...
2) Hoppediz (přírodní, červený)
3) Liliputi (oranžový, pískový, světle zelený, červený)

b) z pevných šátků:
1) Vatanai (Maruyama, Tibet, Kipawa)
2) Storch (Albert, Anna, příp.červený Leo)
3) Easycare (02)
4) Didymos (Olaf)
5) Hoppediz (Kairo, Lille, Miami)

Vcelku zúžený výběr, že? 😀 😀 😀
Myslela jsem, že když chci teď zkoušet první šátek, navíc jen doma, tak bych měla zkusit ten pružný... Ale možná se na to dívám špatně, fakt tomu nerozumím. No, kdybych měla jít do pevného, tak nejvíc se mi líbí Vatanai a Storch. Co vy na to?

quinny
23. říj 2009

Martuli asi nakonec vyberes podle ceny, my meli pro zacatek elastaka Moby a musim rict, ze to byla dobra volba. S Hoppediz a MaM urcite chybu neudelas a mate malou holcicku tak typuju ze s elastakem chvilku vystacite 😉
Elastak odpusti hodne pokud nemas zkusenost s vazanim a podle toho jak se vam to bude libit tak pak presedlate bud na pevny satek nebo na nositko 😉

martulikk
autor
23. říj 2009

quinny: No, ty ceny jsou fakt děs, uf... Ten Liliputi se mi taky líbí, cena je bezva, jenže je jen do 6-ti kg a když už máme skoro 5, tak mi to přijdou vyhozené peníze... ☹ Zkušenosti nemám žádné, takže to bude dost IQ test při vázání 😀

quinny
23. říj 2009

martulikk zase je to vec co dlouho vydrzi a kdyz vam bude vyhovovat tak schovate na dalsi mimi a kdyz ne tak se da dobre prodat. Taky mas moznost juknout na bazarku a koupit z druhe ruky 😉
Nebo muzes jit do toho Liliputi, myslim ze spatny taky nebude, a pak nam das reference. Urcite neni do 6kg, ale do 15ti, jen ty elastiky se proste nejvic doporucujou do toho pul roka, pak uz je to mimi hodne zivy.
Ale jinak muzu rict, ze i ted vpohode odnosim sveho 12kg synka v elastiku jen ne na dlouhe trasy protoze to proste neni tak pevne a on se mi tam ruzne sune, ale chci jen rict, ze to urcite jde do roka i dyl, zalezi jaky mas ditko a kam potrebujes jit, vyhozene penize by to urcite nebyly.
Ja bych se pevnyho bala ze je to narocnejsi na dotahovani ty uvazy a ceny jsou taky trochu jinde...pro nas pak bylo jako dalsi reseni to nositko, protoze si ho zamiloval i tatka 😉

martulikk
autor
25. říj 2009

Tak jsem se nakonec stopro rozhodla pro ten elastik 🙂 Naučím se s ním vázat a když se to i malé v něm bude líbit, tak si vyberu nějaký pěkný pevný k vánocům 😵 Koukala jsem i na bazárku, ale nic moc jsem nenašla. MaM ECO se mi hooodně líbí, ale ta cena je fakt moc ☹ ...když nevím, jestli se šátkováním u malé vůbec zaboduju. Pořád váhám mezi Hoppediz a Liliputi... asi ale zkusím ten Liliputi zelený, láká mě barvička a navíc ho mají i skladem, tak nebudu muset dlouho čekat 🙂 Vím, že píší, že nosnost je 15kg, ale četla jsem o té "využitelnosti" jen do 6kg. Což by nám mělo bohatě stačit někdy do ledna (nebo přinejmenším do vánoc a to pak bude už ten pevný 😉 ).

terezita
25. říj 2009

martulikku, jestli neni nic na mmb tak zkus kouknout jeste na nosenideti, tam je bazarek a da se tam taky docela dobre vybrat 😉

musko
25. říj 2009

martul, ja som našla na bazoši moby za 700 KČ, predbehla ma o deň pani, tak tam bol ešte skoro nový MaM za 1100 KČ - ten som si zadala. Pozri bazárky a ten na noseniídeti je dobrý 😉

martulikk
autor
25. říj 2009

Ahoj holky, dopoledne jsem to rozsekla a šátek konečně objednala 🙂 nakonec zvítězil ten zeleňoučký Liliputík, tak vám dám pak vědět, jak jsme s ním dopadli 😉 Než jsem to objednala, tak jsem prošla bazárky (tady, na nosenideti, bazosi), ale nic jsem neobjevila... teda ne že by tam nebylo vůbec nic, ale barvička se mi taky musí líbit, no... Tak moc moc díky za vaše rady! Samotná bych se v tom asi jinak ztratila 😀
Když se osvědčí tak další šílené kolo výberu přijde na řadu v prosinci až budu hledat ten pro mě nej...nej... pevný 😀 😀 😀

radushka
27. říj 2009

Tak já jsem si taky díky vašim radám ujasnila, co a jak 😉 .Jsem začátečník (resp. budu 😉 )na MMB (aukci) jsem ulovila pevný šátek za 350,- 😉 , ale ještě mám v plánu koupit na začátky ten elastický.Pochopila jsem, že je jedno jaké je značky, ale jde o pružnost. Jo a ještě - jaký máte názor na zkosené konce? Mně to příjde jako dobrá věc, ale nevím, jestli je to moc důležité, tak jestli se mám zaměřit hlavně na to
😕.

tymothy
27. říj 2009

Já vlastním Storcha - červeného lea a jsem s ním max. spokojená. Připadá mi takový dost univerzální (dá se v něm nosit malé mimi i větší děcko, je skoro do každého počasí....)🙂 Z vlastní zkušenosti vím, že na šátku se moc šetřit nevyplatí - je lepší koupit na aukci zanošený kvalitní šátek (u některých je to jen dobře - třeba u Storchu nebo Didymosu), než nový levnější. I když elastický šátek bych si z aukce také nekupovala. Jinak dost informací o šátkách najdete na www.nosenideti.cz - je tam i dost obsáhlý bazárek

radushka
27. říj 2009

tymothy: 😨 tak zatím jsem četla samé názory, že je lepší koupit šátek z druhé ruky (zvlášť pokud začínám), tak to te%d pěkně koukám 😅 .Proč nekoupit z bazaru šátek elastický?

martulikk
autor
27. říj 2009

radushka: já taky budu teprve začínat 😉 ale přijde mi, že zkosené konce jsou výhodou... na druhou stranu, když je šátek, který se mi bude jinak líbit, nebude mít, tak to pro mě nebude to hlavní...

jinak co se týče nákupu z bazaru, tak toho se bojím... občas čtu příspěvky, jak si někdo nechá poslat peníze a pak zboží nepošle 😒 kdyby došlo k osobnímu převzetí, tak je to samozřejmě jiné... ale jako na potvoru věci, o které by člověk měl zájem, jsou z druhého konce republiky 😅

tymothy: věřím, že zanošený šátek může mít jisté výhody, ale radši si koupím šátek nový a zkusím si ho "zpracovat"... tak nějak to na mě působí líp... jo a taky mě zaujal červený Leo 🙂 mám v užším výběru většinou pruhy, ale jestli nakonec skončím u jednobarevného, bude to on 😵

tymothy
27. říj 2009

Martulikkk- já také chtěla nejdřív pruhy😀 Ale když jsem si ho zkoušela, měla jsem tyrkysové tričko a v těch pruhách jsem vypadala jako papoušek. 🙂