Je důležité mít monitor dechu?

finezuza
11. pro 2011

Maminky jaké máte zkušenosti s matracemi či podobnými přístroji na monitorování dechu? Je to důležité ho mít, pokud je miminko donošené a zdravé ? Pokaždé, když jsem o něm slyšela, tak mi to přišlo pouze jako marketingová propaganda, než potřebná věc, to mi potvrdila i kamarádka, taky nastávající mamina a k tomu porodní asistentka. Ze statistik vychází, že náhlé úmrtí novorozenců je cca 1 z 1000, a to většinou tam bývají nějaké vrozené vady, či matky byly silné kuřačky či alkoholičky/feťačky. Když jsem já pracovala před 10 lety na novorozeneckém jako sestra, taky to tam nebylo a některé porodnice to nemají dodnes. Jaké máte zkušenosti vy? Je to opravdu pouze "další vymoženost trhu" nebo to podceňuju? Zachránil monitor vašemu dítěti život?

camelinka
11. pro 2011

my ho nemáme,pro mě je to v případě zdravých donošených dětí zbytečný byznys, záleží však na klidu každé maminky 😉

leiladelly
11. pro 2011

@finezuza Nemyslím si, že je to marketingový tah. Náhlé úmrtí se předpovědět nedá a vyskytuje se. Pokud by se stalo člověku, je mu asi jedno , že pravděpodobnost je 1 ku 1000...... Jsem zdravá, nekuřačka, nefeťačka, lékařka. Syn šel po porodu do cyanozy opakovaně, narodil se trochu dřív a potřebovalo mu dozrát dechové centrum, nic závažného to nebylo, ale monitor mě vždy upozornil, že se "zapomněl" nadechnout, dala jsem ho na kyslík a za chvíli to bylo v pořádku. Dcera byla donošená, v pořádku a přesto se nám dvakrát stalo, že monitor spustil. Ji ten randál probral, změnila polohu, nadechla se a nic se nestalo. Já vím, že ten monitor stojí kopu peněz, ale pokud mohu říct za sebe, raději bych oželela pár jiných věcí než zrovna monitor. Je to samozřejmě moje osobní zkušenost a určitě je plno lidí, kteří ho vůbec nepotřebovali. 🙂 🙂

ja.na81
11. pro 2011

ahoj, my monitor dechu nemeli, ani jsme popravde nad jeho porizenim nepremysleli... takze ja bych rekla, ze v pripade zdraveho miminka neni potreba... ani v porodnici, ve ktere jsem rodila, ho miminka v postylkach nemela.

olinkavaci
11. pro 2011

Já u první dcery monitor neměla spala dost špatně a když se stalo,že spinkala tak sem zase nespala já a pořád jí kntrolovala-u první dcery se monitory tak nák teprve rozjížděli u druhé sem si ho pořidila ta spinkala pěkně,ale byla jsme s ním klidnější v noci sem se probudila a mrkla na světýlko jak blíká a spala sem dál spokojeně 🙂 já monitor dechu doporučuju...

anetka1701
11. pro 2011

důležitej? Řekla bych, že neni ani tak důležitej pro to, aby zachraňoval život, jako pro matku a její klid. Když byla (zdravá, donošená) dcera v jiném pokoji a spala, já jsem věděla, že je v pořádku, nic se jí neděje a žije - a byla jsem naprosto klidná. To samé v noci :o) Když jsem se vzbudila a viděla blikat zelené světlo, věděla jsem, že je OK, otočila jsem se a v klidu spala dál :o) Pro mně to bylo super... Měli jsme dva nebo tři poplachy. Co to bylo, nevím - malá vždy spala hluboce, tak bych řekla, že měla delší prodlevu v dýchání...

finezuza
autor
11. pro 2011

@leiladelly není to o penězích, vlastně jsem ani ještě nepátrala po tom, kolik stojí, spíš jestli je opravdu potřeba. Samozřejmě že zdraví mimča bude na prvním místě a jestli se objeví něco, co by signalizovalo, že mimčo bude v ohrožení, nezaváhám ani minutu. Jen v dnešní době je tolik různých věcí, které nejsou úplně ty nejpotřebnější.

monivo
11. pro 2011

@finezuza já proti monitoru nic nemám, naopak. Pro mě to byla věc, díky které jsem byla v klidu a neběhala jsem za miminkem každých 5min. Co si budeme povídat, když máte první miminko a máte ho doma prvních pár dní, tak je člověk nejistý atd., a tento přístroj mi v noci přidal na klidu. Je ale nutné počítat s tím, že je to jen přístroj a i ty se občas spletou. Takže i monitor dechu se může spustit neoprávněně. Potom je třeba zachovat klid a zjistit, co se děje či neděje. A jestli je to marketingový tah? Nemyslím si, vždyť ho používají i ve většině porodnic.

blanka.k
11. pro 2011

V 6 nedělí jsem díky monitoru "křísila" včas syna 😔 Byl donošený, zdravý, jediný rizikový faktor byl, že se narodil akutně císařem trošku přidušený , my nekuřáci,nepijani,.... 😒 Monitor řval hodněkrát, naštestí jinak vždy planý poplach, syn sám dýchal dál (ani se většinou nevzbudil), jen jedinkrát naostro....byl bílý, nedýchal, jsem s ním nějak třásla, řvala na něj....už ani nevím přesně, bylo to jak ve zlém snu....pak najednou zalapal několikrát po dechu a začal řvát. A já brečela s ním. Dle doktora mají miminka prostě občas větší prodlevy dechu, většinou se samy zase většinou nadechnout, někdy bohužel už ne. A ta investice cca 600,- (třeba půjčení na půl roku nebo jak my koupili nový a pak ho po 10m prodali o 600,- levněji) myslím většinu lidí nezrujnuje.
Plus ještě mě to uklidňovalo, když malý ublinkával po každém kojení, občas mu zaskočilo, že jsem musela ho otáčet hlavou dolů a bouchat, aby se nadechl....takže ten klid , když jsem ho kojila co 2-3 hodiny každou noc, že v klidu spí a nedusí se.....

monivo
11. pro 2011

@finezuza máš pravdu, je spousta "krámů". Kamarádka má třeba věcičku, která se taky přidělá na postýlku a jakmile začne miminko brečet, tak to začne hrát různé ukolébavé melodie. Tohle je zrovna jedna z věcí, za které je škoda vydávat peníze 😀

petkave
11. pro 2011

V čase, keď som bola tehotná, umrelo jednej mojej známej 4-mesačné dieťatko. Monitor dychu nemali...Pre istotu som si ho teda kúpila, používali sme ho 3/4 roka. No čím starší bol syn, tým častejšie sme mali planý poplach, keďže putoval počas spánku po postieľke a občas sa ocitol mimo dosahu podložky, takže začala jačať... čo sa peňazí týka, vrátila sa mi polovica investície - predala som ho susede 😵 takže v konečnom dôsledku ma to tak veľa nestálo a mala som zabezpečené kľudné noci... U nás dokonca existuje možnosť zapožičať si monitor z pôrodnice za sumu 5 € / mesiac...

jop
11. pro 2011

@finezuza my jsme monitor měli a jsem ráda. Riziko je sice malinkaté u zdravých a donošených dětí, ale tady jde o hodně - o nejvíc na světě - o život mého dítěte. Plus o můj klid 😉 Když si na to vzpomínám, občas jsem si v tom období po porodu nebyla jistá, jestli syn dýchá nebo ne, protože na pohled to nešlo poznat a musela jsem o tom přemýšlet, kontrolovat. S monitorem jsem byla klidná. Neměli jsme žádný planý poplach (jen když jsem ho zapomněla vypnout a vytáhla jsem syna z postýlky, to asi muselo vzbudit celý barák 🙂), naštěstí ani žádný skutečný poplach. Takže já osobně jsem za tuto vymoženost ráda a je mi jedno, kdo a jak moc si na tom namastí kapsu.

kathyna
11. pro 2011

My ho máme hlavně kvůli mně, protože bych se za malou uchodila, po 5-ti letech snahy o mimi, bych tu moji Berušku chodila pořád kontrolovat 😅 😀 Takhle jsem byla v naprostém klidu. Mám hodně kamarádek, které se pořád chodily na děti koukat a pomalu do nich šťouchat, jestli dýchají....

aljuska
11. pro 2011

Za mě monitor dechu ano, už jen pro ten klid, který díky tomu máš a v noci klidně spíš a nechodíš každou chvíli kontrolovat, zda miminko dýchá 🙂 My ho měli i v porodnici - syn se nalokol plodové vody a museli ho odnést na odsátí, ale jinak byl úplně v pořádku 🙂 No a během těch pár dnů jsem si na něj strašně zvykla a i když sem původně neuvažovala, že ho koupim, tak ho manžel koupil než jsme přijeli domů 🙂
Musim to zaťukat, ale spustil nám jen 1x, ale to se syn dostal mimo podložku, když stál na kraji postýlky a to jsme měli 2 desky, podle mě je to dobrá investice 🙂
A jinak vim i o případech, kdy alarm spustil a mamka díky tomu probudila dítko a donutila ho nadechnout, protože mělo delší výluku dechu. Ale zase sem slyšela, že když je to opravdu ten SIDS, tak ani ten monitor nepomůže 😔

leiladelly
11. pro 2011

@finezuza Ano, to máš určitě pravdu, je plno věcí, které potřebné nejsou a někdy jsou i pro miminka ne moc prospěšné, já třeba nejsem zastánce chodítek. Člověku to trochu trvá se v tom orientovat, co je velmi potřebné a co je mu jen vnucováno jako potřebné. Já bych Ti úpřímně doporučila si ten monitor koupit, kvůli miminku, i kvůli sobě, že budeš mít větší vnitřní pokoj. Ono se to nezdá, ale s prvním miminkem je mnoho nového a proč si přidělávat starost ještě tam, kde si ji mohu trochu ušetřit. Musíš se s tím naučit zacházet, když monitor člověk zapomene vypnout a zvedne miminko z podložky, dost to křičí, ale to je otázka cviku a chvilky. 🙂

crca
11. pro 2011

Jedna z věcí do které jsem investovala bez váhání.Mám dvojčata,donošená,vyvinutá bez zdr.komplikací,ale jak tu zaznělo měla jsem klidnější spaní.Vzhledem k tomu,že mají pokojíček v patře.Stalo se nám kolikrát u obou nespočetně,že to začalo vřískat-teda tak rychle jsme schody s manželem nevyběhli 😀 -vždy planý poplach,ale kolikrát jsem si říkala,co kdy nezačal vřískat???Vzbudili by se,nevzbudili??Byli oni to 1:1000 😕 ....Nikdo neví,každopádně jsem za ně byla vděčná.Jsou jiné "vymoženosti"které,ano dřív taky nebyly......taky nebyly jednorázkovky,taky nebyly kýble na koupání,taky nebyly vysílačky s videem.............ano to jsou věci které bych oželela,ale monitor dechu??Ani náhodou 😉

ofelieee
11. pro 2011

já jsem spíš takovej typ povahy, že u zdravýho donošenýho miminka, kterým můj Kuba byl, by mě ten monitor znervózňoval. Neměli jsme ho, ale spala jsem vždycky hned u něj, často uplně spolu, nebo on v postýlce kterou má těsně u mojí, a spím klidně a vzbudí mě jeho nejmenší zvuk... a vím, že je spokojenej. Ale chápu, že někdo to má jinak. A co mi přijde důležitý - dobře si nastudovat, co dělat, když to začne právem houkat. Aby to mohlo ten smysl naplnit...

lucyjanek
11. pro 2011

Já osobně jsem PRO monitor...koupila jsem spoustu kravin, ale monitoru nelituju ani jedinkrát...poplach - dle všeho falešný - jsme měli asi 5x, malej spokojeně spinkal, asi měl dlouho prolevu v nádechu..spinká vedle mě v postýlce a stačí když v noci kouknu na blikající světýlko a spokojeně spím dál, určitě bych ho koupila znovu a i když jedeme např. na jednu noc spát k rodičům tak si ho vozím s sebou 😅

p.j.jacky
12. pro 2011

zdravim.Monitor tiez mame,na doporucenie lekara.dcerka sa narodila s masivnym refluxem a dusila sa .Stalo sa ze par krat byl poplach,ale mala spala.Len raz sa spustil alarm a mala nedychala.Tak som ju chytila za ramena,zatriasla som snou.Ona sa nadychla a spala dalej akoby sa nic nestalo. Detska lekarka povedala ,ze by sa v konecnom dosledku sama nadychla.Ale ja si myslim,ze nie.Lebo som chvilu cakala ci dycha a nic.Tazko povedat ako by to dopadlo ak by sme MD nemali.....

anysek85
12. pro 2011

Jsem jedoznačně PRO monitor. Myslím, že kraviny nekupuju a nejsem typ matky, co musí mít doma všelijaké vymoženosti, ale tohle mi opravedu pomáhá a uklidňuje mě. Investice do monitoru nelituji. Jsem tak víc v pohodě, když jsem třeba v jiné místnosti domu, nebo mi to umožňuje v noci bez obav tvrdě usnout. Objektivní důvody asi nemám žádné (nekuřáci, malý narozený den po termínu, zdravý, za celé těhotenství vypita tak jedna sedmička a to už spíše v rámci "vyvolávání" na konci, drogy také nikdy ne).

Taky si říkám, co pak s třema tácama, kdyby se dítěti něco stalo, žejo... Takže náš monitor, doufám, poslouží všem našim dětem a pak ho dáme za symbolický prachy dál. 🙂.

Jak ale píšu výše, je to spíš o mé pohodě, než o objektivních důvodech - ale ta pohoda přece stojí za všechny prachy, no ne? 🙂

sudina
12. pro 2011

Ahoj, my máme MD nachystaný! Všechno, co bych napsala, tady už zaznělo. Vyhozené peníze to podle mě také nejsou. 🙂

lucy222
12. pro 2011

Koupili jsme spoustu blbosti ci veci,ktere jsou hlavne 'hezke'...a take jsme koupili MD - ten klid kdyz se v noci mala zakuckala a ja se jen koukla na svetylko u MD, je k nezaplaceni. A byla take zdrava, donosena, ... Ale tohle je jistota. Nechavame jiste pro druhe.

marinka
12. pro 2011

Jsem rozhodně pro monitor dechu!! Bohužel to není jen případ nedonošených dětí, nebo rizikových faktorů, nám se taky monitor rozkřičel, když se maličká zapomněla nadechnout a byla narozená jen 14 dní před termínem. Vůbec si nedokážu představit, že bych se klidně vyspala, kdybych monitor neměla a to rozhodně nejsem nějaká úzkostná matka. Nevidím jediný důvod, proč ho nekoupit! Cena není rozhodně nijak vysoká v porovná s ostatními věcmi, které pro děti kupujeme (radši koupím o dva tisíce levnější kočářek, než nekoupit monitor) a není to nic, co by člověka nějak obtěžovalo, jedoduše se zapne, vypne, žádný planý poplach jsme za celou dobu používání neměli..Zkrátka člověk nikdy neví, pro mě je monitor jedna z nejdůležitějších věcí pro miminko 😉

terka_85
12. pro 2011

Ahojky. Před narozením synka jsem o monitoru vůbec nepřemýšlela... Ale když se malý narodil, hned druhý den po propuštění z nemocnice jsme ho běžěli koupit. Synek byl v pořádku, narodil se v termínu, nic mu nebylo, ale měla jsem o něho strach, tak jsem běžela MD koupit a vůbec nelituji!!! Přesně jak píšou holky nademnou, vždy jsem se koukla na blikající světýlko a byla jsem v klidu. Asi dvakrát se nám monitor také spustil, když jsme k synkovi přiběhli bylo vše v pořádku, dýchal atd. Nevím jestli opravdu přestal dýchat, ale kdo ví, jak by to dopadlo bez monitoru...

petrunka01
12. pro 2011

U syna jsem ho neměla a spala jsem celkem klidně.Teď pro dcerku ho mám půjčený od švagrové a jsem spokojená.Jsem klidnější,v noci kouknu na světýlko a spím dál.Nevidím to jako nutnost,asi bych ho nekupovala,ale není to ani zbytečná investice.Zatím pípal jen jednou a malá vypadala v pořádku.

sabuse1
12. pro 2011

myslím, že už tady všechno zaznělo, i já jsem pro monitor, měla jsem ho u obou dětí, syn ho ještě pořád má pro můj klid, rozhodně to nepovažuju za vyhozené peníze, člověk kolikrát koupí kraviny bez kterých se obejde, v porování s tím mi monitor přijde levný - za život dítěte ty peníze stojí🙂 U obou dětí jsme měli pár poplachů, většinou planých, ale u pár případů si úplně jistá nejsem, možná jen tvrdě spali, možná jim opravdu zachránil život...

majdula
12. pro 2011

A ja pridam zase jiny pohled, podle monitor strasne dulezitej pro jakkoliv rizikove deti a urcite ma velky vyznam i pro maminky, jimz spi dite v jine mistnosti nebo zkratka ne na dosah. Nicmene nasi kluci se mnou spali (a spi) prituleni v posteli, takze jsem si sama svym vlastnim monitorem 🙂
Prvni spal nekolik mesicu v postylce (byt bez bocnice prirazene hned u nasi manzelske) a mela jsem o nej porad strach, kontrolovala zda dycha a tehdy bych asi monitor pro svuj klid ocenila, ale pak se pri nemoci prestehoval ke mne, uz jsem ho po kojeni do postylky nevracela a to byla takova uleva! Hlidat si ho sama...
Druhy uz spal uz od porodnice rovnou se mnou a priznam se, bude mi to tuleni jednou hodne chybet 🤐 zpetne ted lituju tech par mesicu, ktere s nama starsi nespal.
Ale nechci tim agitovat za spolecne spani nebo proti monitorum, kdyz to maminky uklidni, tak je to nenahraditelna vec. Mne osobne by ale spis stresoval, nejen temi planymi poplachy (coz musi byt sileny!), ale i pri kazdem kouknuti na svetylko, ta pikosekunda strachu, nez zjistim, ze blika jak ma a ze je vse v poradku... 😕

tkanicka
12. pro 2011

My monitor neměli, až po čase jsem zjistila kolik maminek ho používá i u zdravých dětí. Rozhodně jsem nebyla nervózní, že ho nemám. Opravdu jsem párkrát sledovala, jestli se malá nadechuje, ale to je podle mě normální. Stejně bych nedokázala věřit jenom blikajícímu světýlku.

anysek85
12. pro 2011

@majdula A nebojíš se naopak, že dítě zalehneš? Já si malýho beru často nad ránem do postele tak na hodinku, ale děsně se na mě vždycky nalepí a já mám naopak strach usnout ☹. Natolik si zase nevěřím, že mohu být, jak píšeš "sama monitorem", i když by to bylo moc krásné. Sama to tulení nad ránem taky miluju, bohužel večer dáváme spát do postýlky, z bezpečnostních i jiných důvodů (manžel se chce taky tulit 😀 a malej spí už od sedmi).

finezuza
autor
12. pro 2011

@ofelieee já právě uvažovala úplně stejně, máme malý byt a postýlku budu mít 5 cm od mé postele, takže v noci pořád u ruky, říkám si, že bych se stejně budila a kontrolovala, jestli monitor funguje.

arianka
12. pro 2011

@finezuza : koupila jsem dětem monitory, ale užívala jsem myslím asi měsíc a něco a pak už ne. A to i přesto, že byli vedle v místnosti. Ale jak píšeš, pokud jsou děti zdravé atd., prostě není tam zjevně riziko problémů a nespí na bříšku, tak nemám pocit, že je to věc zbytná. Pro klid duše jsem ho nechala ten měsíc, ale pak se občas vrtěli a monitor spustil, čímž je vzbudil, takže jsem si monitory nechala už jen kdyby byli náhodou nemocní nebo něco a v praxi už jsem je nevytáhla. Děti jsem kontrolovala několikrát za noc a moje důvěra v elektroniku je taková, že i elektronika chybuje, takže tam stejně není 100% spolehlivost.