Je důležité mít monitor dechu?

finezuza
11. pro 2011

Maminky jaké máte zkušenosti s matracemi či podobnými přístroji na monitorování dechu? Je to důležité ho mít, pokud je miminko donošené a zdravé ? Pokaždé, když jsem o něm slyšela, tak mi to přišlo pouze jako marketingová propaganda, než potřebná věc, to mi potvrdila i kamarádka, taky nastávající mamina a k tomu porodní asistentka. Ze statistik vychází, že náhlé úmrtí novorozenců je cca 1 z 1000, a to většinou tam bývají nějaké vrozené vady, či matky byly silné kuřačky či alkoholičky/feťačky. Když jsem já pracovala před 10 lety na novorozeneckém jako sestra, taky to tam nebylo a některé porodnice to nemají dodnes. Jaké máte zkušenosti vy? Je to opravdu pouze "další vymoženost trhu" nebo to podceňuju? Zachránil monitor vašemu dítěti život?

york
12. pro 2011

zdravim,jsem rada ze jsem nasla tuto diskuzi protoze na jedne soukrome diskuz jsem uplna krava kvuli tomu ze si neporidim monitor dechu....mam ted kolem sebe 4kamaradky ktere maji male mimi a monitor dechu take nemaji!mam stejny nazor ze je to jen tahani penez

lenka5731
12. pro 2011

my ho na zdravé donošené dítě měli. byla jsem klidnější. používali jsme ho 7 měsíců, pak jsem ho se ztrátou asi 300 Kč prodala. a 300 Kč jsem už teda v životě utratila za větší nesmysly 🙂

takže za mě ano a rozhodně ho budeme kupovat znovu.

lenka5731
12. pro 2011

@york já si myslím, že to je čistě tvoje věc 🙂 tvoje dítě, tvůj problém 🙂

finezuza
autor
12. pro 2011

Mi není jasná jedna věc, píšete, že máte nebo jste měli strach o dítě po příchodu domů z porodnice a po přečtení názorů se shodujete, že to není ani tak o miminku, jako pro váš vlastní klid. I když se určitě všechny shodneme, že mimčo je pro nás to nejdůležitější na světě. Já si myslela, že prvních pár měsíců se kojí i v noci co 2-3 hodiny, takže jste stejně vzhůru no a když jste tak často vzbuzené, stejně vás pak každá menší "změna" stavu vzbudí. Takže dost dobře nechápu, že to používáte, ať se dobře vyspíte vy. To necháváte mimina spát bez kontroly, nebo už jde o větší kojence? Chápu používání monitorů v případě, že spí mimi v jiné místnosti, ale já budu mít postýlku hned vedle sebe na dosah ruky a ani si neumím představit, že bych ho nejmíň prvních 9 měsíců zavřela jinam, natož do jiného patra domu.

stavba
12. pro 2011

Ahoj,tak já za sebe říkám ano,je to důležité.Náš chlapeček je normálně donošený,ale já na tohodle pomocníka nedám dopustit.Když vidím blikat zelené světýlko,tak vím,že je všechno v pořádku.Možná to je i tím,že jsem matka prvorodička,ale já jsem takový plašan,že bych každých 5 minut běhala k postýlce a kontrolovala,jestli dýchá,takhle mám o starost míň. 🙂

lenka5731
12. pro 2011

@finezuza že tě jakákoliv změna stavu vzbudí u (vedle tebe spícího miminka), to je nesmysl 🙂

když tvoje dítě spí a pak už se nenadechne - nenamlouvej si, že to tě vzbudí. nevzbudí.

stavba
12. pro 2011

@finezuza já ho mám taky na dosah ruky,když spíme,ale ono mimču se může něco stát a ani se nevzbudí a nezapláče,tak mi řekni,jak to chceš zjistit,že se něco děje,pokud budeš tvrdě spát a to mi věř,že po celodenním maratonu kolem mimča budeš.

terinda
12. pro 2011

@finezuza Hm, a když miminko bude chodit spát v 19.-20.hod., Ty tam pořád budeš? 😀

Já zase neznám nikoho, kdo monitor nemá. Myslím, že je to velký a hloupý risk ho nemít.
Nedávno známá rozdýchávala miminko - kdyby neměli monitor... 😔

stavba
12. pro 2011

@lenka5731 jo přesně tak jsem to myslela😉

lenka5731
12. pro 2011

@stavba taky nechápu, jak chce někdo zjistit, že se miminko vedle něj NENADECHNE. u toho přece nepláče ani nic jiného. no asi jsou to věštci 😀

lenka5731
12. pro 2011

@terinda no já jsem pracovně u jednoho případu SIDS byla (monitor neměli) .... a na místě té maminky bych fakt být nechtěla. dodneska na ni myslím.

stavba
12. pro 2011

Nám se taky stalo 2x za celou dobu (malému je 4,5 měsíce),že monitor v noci začal pípat,když jsem rozsvítila,nic s ním nebylo v klidu spal.Nevím,čím se to stalo,možná se trochu sesunul z té desky,to je asi jediný problém u monitoru.Mám známou a té monitor dechu taky malého zachránil a není to nedonošenec.

lenka5731
12. pro 2011

@terinda mě spíš fascinují ty teorie, kde si lidi zdůvodňují, že to není třeba. většinou jsou za tím jen finance (a pak si koupí kočár za 15 litrů).

no ale to je každého věc, rozhodně se tu nechci s nikým hádat, každý je zodpovědný za SVOJE dítě a ať pro něj udělá to, co uzná za vhodné 🙂 🙂

stavba
12. pro 2011

Ty mrňousci totiž dokážou spát tak klidně a nehybně,že pokud nedáte hlavu přímo k němu,tak kolikrát ani neslyšíte,že dýchá.Teď momentálně malej spí v kočárku a taky tam pořád běhám,protože monitor dechu do něj nepoužívám.

ivuska.h
12. pro 2011

Monitor dechu nemám a ani si ho nehodlám pořídit, na donošené dítě se mi to zdá jako tahání peněz z lidí, protože pravděpodobnost SIDS je velmi nízká. Navíc mám mimina u sebe v posteli, takže by monitor stejne byl k ničemu. Nikdy mě teda nenapadlo kontrolovat, jestli dítě dýchá nebo se o něj v tomto smyslu bát, myslím, že jsou maminky v dnešní době úmyslně strašeny výrobci podobných serepetiček, aby je nakupovaly.

eimmy
12. pro 2011

já si to bez monitoru neumím představit...malá když spí tak není vidět zda dýchá nebo ne.. takhle mám aspon trošku klid když vidím jak senzor bliká při každém nadýchnutí..

jasekd
12. pro 2011

Ja jsem rozhodne PRO! Prvni dite narozene v terminu, zadne riziko, ale spave, neprospival, masivni reflux, casto v postylce nablinkano a on spinkal. Houkalo to asi 4x, 2x jasna technicka chyba, 2x nevim, mozna dlouha apnoe. Krisit jsem nemusela, asi ho ten zvuk probral nebo by se nadechl i tak, kdo vi... U dcery pro klid duse, kdyz uz byl doma, houkal 2x, asi technika. Ono i na ty plane poplachy se da zvyknout, clovek uz tak nesili, i kdyz srdce busi o sto sest 😀 Radeji 10x zbytecne, nez jednou naostro 😔
Mam v okoli pripad, kdy dite narozene v terminu, zdrave, zkolabovalo asi ve 3 mesicich, nastesti pri prebalovani, monitor nemeli. Transport vrtulnikem, hospitalizace v Motole, tezka srdecni vada, nesjpis nasledkem prodelane infekce, dite prezilo, je na spouste leku... Stat se to v noci, chlapecek umrel 😔
Moc nechapu, jak pisete, ze mate dite u sebe, tedy pod kontrolou. Nikdy se vam nestalo, ze jste zaspaly plac, fnukani, ze vas probudil az opravdu rev, a to i v jedne mistnosti? Taky si beru dcerusku nekdy do postele, mam deti dve, unavou padam na hubu a nekdy spim tvrde, jindy slysim kazdy sustnuti 😅 Dite u nahleho umrti, srdecniho kolapsu apod vam nezacne chrcet, dusit se a mlatit sebou, proste nastane zastava a tichej konec 😔 Chcete mi rict, ze tohle uslysite? 😅

Nechci, abyste to pochopily, ze si myslim, ze kdo ho nekoupi, je spatna matka apod. Kazdeho vec, driv to nebylo, a 99% deti ho skutecne nepotrebuje, jenze kdyby se to stalo mne, statistika je mi na.... za ten klid mi to stoji, navic se da prodat. My ho dali jako darek kamaradum, kdyz mela mala 7 mesicu ( a dost jsem se rozmyslela, zda uz je dost stara byt bez nej 😀 )
@finezuza vlastne jsem ti odpovedela vyse. Ja byla ze sveho prvniho ditete a jeho problemu tak vystresovana, ze bych bez MD asi neusla vubec, dokud bych neodpadla vycerpanim, u dcery, ktera byla v pohode, uz jsem se nebala a spala bych i bez monitoru slusne. On si clovek ten strach neumi predem predstavit, pokud mas pochybnosti, nekupuj to a uvidis. Treba ho potrebovat nebudes, treba z porodnice poletis ho koupit, protoze se budes bat byt treba i jednu noc bez nej. Ve vetsine porodnic uz ho myslim maji...

jasekd
12. pro 2011

@stavba
@lenka5731 koukam, napsala jsem neco podobneho 🙂
Jinak moje deti, pokud nemaji rymu, tak ani neni slyset, ze dychaji, to spis na ne polozim ruku a citim pohyb, nez bych, navic ze spanku, slysela dech...
Jinak aby to nevypadalo, ze jsem blba,kdyz si beru dceru do postele, monitor samo nema 😀 bych monitorovala sama sebe. Jen jsem tim chtela rict, ze i kdyz ji mam nalepenou na sebe, to, zda dycha, neslysim, jen citim, kdyz bych spala a ona zkolabovala, nevzbudi me to...

stavba
12. pro 2011

Tohle je zrovna jedna z věcí,které mi jako vyhazování peněz nepřipadá.Nám ho navíc půjčila kamarádka,takže i to je řešení,pokud vám jde o peníze.

moudivlacek
12. pro 2011

ja puvodne vubec nechtela kupovat,ale v porodce to nekterym detem co mely komplikace u porodu dali,takze cestou z porodky jsme koupili a maly ho mel temer dva roky 😀 ja si myslim,ze prvnich 6 mesicu staci,ale tatinek se furt bal,tak jsme mu to nechali,meli jsme ten se dvema podlozkama,takze nebyl problem

stavba
12. pro 2011

Když je to taková hloupost,tak proč ho používají v porodnicích?Dříve nebyly a taky se to bez nich zvládalo,ale myslím si,že to hodně "zpříjemňuje" službu sestrám,když vědí,že miminka hlídá monitor.

smardik
12. pro 2011

Důležité nedůležité, nutné to není, dá se bez toho žít ale kdo mi zaručí že moje dítě nebude právě to jedno z 1 z 1000 nebo kolik jste psali.

Moji kluci měli monitor dechu oba dva a ještě chceme třetí a vím jistě že ho taky bude mít. Utratila jsem už za větší nesmysly, ušetřím jinde ale za mě monitor ano a u nás měl využití opravdu. U staršího syna se stalo že v 7měsících začal houkat, myslela jsem planý poplach jako už se to předtím asi 2x stalo že jsem přišla k postýlce a on v klidu spal ale tehdy se ani nehnul, celá vystrašená jsem ho vzala do náruče a nic, nehýbal se a byl úplně potichu, plácla jsem ho po zádech a nic. Až když už jsme panikařili, šli volat záchranku mě ani nevím proč mě napadlo dát ho hlavou dolů, v tu chvíli otevřel oči a trošku zafnukal. U dr. vše v pořádku, nic mu nebylo a nechci domyslet jak by to bylo bez monitoru. další noci jsem u něj seděla a sledovala ho

druhý syn ho měl taky a taky jsme za něj byli vděční, patřil do rizikové skupiny - vrozená vada, ale o vrozené vadě jsme-srdíčka jsme se dozvěděli až v jeho 3měsících, takže jsme pak byli štastni že jsme ho měli když jsme se to dozvěděli. Na operaci jsme čekali skoro 3měsíce, dlouhé 3 měsíce pro nás a bez něj si to neumím představit, na kardiologii se ptali zda nemodrá, zda nemá problém s dýchaním - mohlo to být takže za mě ano

to že ho uslyším nevím nevím, když jde dítě spát vy jdete opravdu spát s ním třeba v 19 hodin a slyšíte ho? já se přiznám ne, syn šel spát a my se třeba dívali na televizi, žehlila jsem-v jiné místnosti. a v noci spím a opravdu se mi párkrát stalo-hlavně u toho prvního který byl strašný nespavec před den, že jsem byla tak utahaná že jsem lehla a usla a vzbudilo mě až jak hodně řval a to mám lehké spaní

caricia1
12. pro 2011

Jsem jednoznačně PRO !!!Nechápu,jak se někdo může vypustit z pusy že něco co hlídá dech mého dítěte je zbytečné tahání peněz!!Přitom koupí kočárek který je jednou tolik dražší.To je tahání peněz protože stejnou službu jakou mi udělá kočárek za 15000,mi udělá i kočárek za 6 000kč..Naprosto tyhle lidi nechápu...Monitor dechu koupíme i kdybysme snad na ukor toho neměli mít kočár.Ale holt každý má jiný názor,nikomu nic nevnucuji,jen říkám že to naprosto nechápu.

terinda
12. pro 2011

A nejlepší jsou ty kecy, že dříve monitory taky nebyly 😝
nebo, že riziko je tak malé, nízké procento - to vysvětlujte těm maminkám, kterým se to stalo a o dítě přišly...
Už sem radši koukat nebudu, mám vymodlený dítě a kvůli pár tisícům se nebudu škrtit. Dítě holt něco stojí 😉

moudivlacek
12. pro 2011

@terinda presne souhlasim, nebyly,ale jaka byla umrtnost...taky nechapu,co je v dnesni dobe 1500,mimoto leze monitor z porodky, nebo aspon ty nasi, za par kacek zapujcit 😉

stavba
12. pro 2011

@terinda taky máme miminko vymodlené,takže pro něj udělám maximum.A ano,je to hlavně pro můj klid a to je přece nejdůležitější,klidná maminka a ne vystresovaná,která nic za celý den neudělá a bude sedět jen u postýlky a hlídat dech svého miminka.

ivuska.h
12. pro 2011

@caricia1 No a co bys navrhovala v mém případě, kdy spím s dětmi v naší posteli? Kočár jsem kupovala z levnějších a jen na 1. dítě, takže to už mám mezi další dávno rozpuštěné, navíc ho teda zkoro nepoužívám, ale to je už jiný problém 😀

@stavba Protože prvních pár dní po narození je vyšší pravděpodobnost, že dítě "zapomene" dýchat. Navíc jak píšeš, vyhovuje to sestrám, ty mají na starosti x dětí a nemají mateřské instinkty atd.

@terinda @stavba To, že někdo nemá dítě vymodlené znamená, že pro něj neudělá maximum? Vůbec tady nejde o peníze, prostě monitor považuju za stresující faktor pro mě (falešné poplachy) a ne za bezpečí pro dítě. Dítě neochráníte na 100 % nikdy a nějaký monitor to fakt nevytrhne, to je prostě život.

terinda
12. pro 2011

@ivuska.h To určitě ne, ani to tak nepíšu. Psala jsem o sobě, že mám vymodlené dítě, ne že se o nevymodlené děti maminky nestarají 😉
Ale pokud se dá riziko eliminovat, tak proč riskovat? To je můj názor. Ať se každý stará o své dítě, jak umí 😉
Náš monitor falešný poplach nehlásí, asi je super výjimečný 😀

terinda
12. pro 2011

A stresující to rozhodně není. Pro mě by bylo stresující nevědět, že dítě v pořádku dýchá, když spí samo v místnosti. V osm hodin spát opravdu nechodím.

lenka5731
12. pro 2011

@ivuska.h jestli spíš s dětmi v posteli a trváš na tom, tak to ti pochopitelně nenavrhuje nikdo nic. 🙂 každého volba 🙂

a s těmi falešnými poplachy - nikdy nemůžeš říct, kdy to byl falešný poplach a kdy problém s dechem. tím zvukem se miminko často probere samo bez zásahu rodičů.

ale na jednu stranu chápu, je ti 25, máš třetí dítě, tak to už jsi "otrlá" a přijde ti to jako kravina 🙂)