Je důležité mít monitor dechu?

finezuza
11. pro 2011

Maminky jaké máte zkušenosti s matracemi či podobnými přístroji na monitorování dechu? Je to důležité ho mít, pokud je miminko donošené a zdravé ? Pokaždé, když jsem o něm slyšela, tak mi to přišlo pouze jako marketingová propaganda, než potřebná věc, to mi potvrdila i kamarádka, taky nastávající mamina a k tomu porodní asistentka. Ze statistik vychází, že náhlé úmrtí novorozenců je cca 1 z 1000, a to většinou tam bývají nějaké vrozené vady, či matky byly silné kuřačky či alkoholičky/feťačky. Když jsem já pracovala před 10 lety na novorozeneckém jako sestra, taky to tam nebylo a některé porodnice to nemají dodnes. Jaké máte zkušenosti vy? Je to opravdu pouze "další vymoženost trhu" nebo to podceňuju? Zachránil monitor vašemu dítěti život?

simounah
12. pro 2011

Komu to někdy zbytečně zahoukalo a vyplašilo na to nadává, já si to nemůžu vynachválit - u nás to fungovalo suprově a já byla klidnější třeba v noci, když jsem koukla, že to pěkně bliká v klidu jsem zavřela oči a spala dál. Já bych se bez toho neobešla

jasekd
12. pro 2011

@ivuska.h Monitor nezabrani nicemu, ale da ti sanci neco s tim delat... U SIDS je pravda, ze nastava velmi rychle, proto se prave ty teorie priklaneji k srdecni pricine, u dechove priciny to trva dyl ( i proto ted zachranari rikaji, ze nejdulezitejsi je masirovat a honit v obehu krev, kde jeste nejaky ten kyslik je, nez treba kvuli zabranam, coz tedy u vlastniho decka nehrozi, nezachranovat vubec). Nicmene opakovane pisu, ze nejde prece jen o SIDS (psala jsem o tom chlapeckovi se srdecnim kolapsem, zadny SIDS, pricina byla v nejakem prodelanem vir. onemocneni), jde proste o jakoukoli situaci, kdy dite upadne do bezvedomi, nedycha a ma zastavu.
Monitor pouzivam na noc a spinkani v postylce pres den, kdyz byli v jine mistnosti, stopro to pokryte mit nejde, to je jasne...

ivuska.h
12. pro 2011

@stavba No jo, jenže např. v tom článku, co jsem dávala odkaz, se píše, že apnoe není vůbec příčina SIDS, tedy u "pravého" SIDS je dítě v okamžiku zástavy dechu prostě po smrti a neprobuditelné. Co je tou příčinou se právě neví, apnoe to není, to je celkem jasně prokázáno.

ivuska.h
12. pro 2011

@jasekd No nevím, nakolik jsou ty "jiné" příčiny časté... Tím chci říct, že pokud je ta pravděpodobnost nižší, než např. to, že mi dítě vypadne z rukou a zlomí si vaz nebo že umře při autonehodě, je jaksi ten význam monitoru dost s otazníkem. Ale to je jedno, ať si každý kupuje co chce, jen jsem prostě chtěla objasnit své stanovisko.

jasekd
12. pro 2011

@ivuska.h i ja... Pravdepodobnost je urcite mensi, nez ze ti spadne...Vetsina deti se nastesti pri padu nezabije 🙂

cikilik
12. pro 2011

Monitor dechu jsme měli doma ještě dříve,než se syn nečekaně narodil předčasně.Když jsme spolu přijeli z porodnice už byl nachystaný v postýlce.Jsem za něho vděčná!!!!!!!!!!Poplach jsme měli ještě v 9 měsících a to syn spal uprostřed postýlky.Používali jsme ho do 14 měsíců,pak zlobidlo vyrval kabel z té krabičky.Za mě rozhodně ANO,je to každého věc,ale opravdu jsem měla klidnější spaní.Jak jsem už psala,monitor by jsme měli i kdyby byl syn donošené miminko!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

catherin89
12. pro 2011

Ahoj tak za mě monitor určitě ano. Ta investice se vyplatí, máme ho doma a spím relativně v klidu. Bohužel v našem okolí máme známí, kteří mají donošené zdravé dítě a přesto jim v noci z ničeho nic přestalo dýchat. U jedněch na to upozornil právě monitor dechu a u druhých na to přišli náhodou. Tatínek šel zkontrolovat svou dceru k postýlce a našel ji v bezvědomí a to jí byly už 2 roky!! A nikdy před tím jí nic nebylo, od té doby monitor mají a bohužel se už situace opakovala.. Vím, že jsou to výdaje ale můžeš tak zabránit tragédii. Takže já radši objetuju nějaký peníz než si do smrti něco vyčítat. Ale každý jsme jiný.

veruska007
12. pro 2011

U prvního dítka jsme neměli. U druhého ano - starší chlapeček trpí na febrilní křeče, sklony k nim mohou být dědičné, tak nechci riskovat. Navíc několik kamarádů mělo zkušenost s dětmi, které přestaly dýchat, takže jsem nechtěla zbytečně riskovat. I nám monitor párkrát pípal... tak kdo ví, vždycky jsem do prcka drbla a byl v pohodě. Ale kdo ví, co by se stalo, kdybych do něj nedrbla.

sussanah
12. pro 2011

Osobne si taky myslim, ze riziko SIDS je tak mizive, ze monitor spis stresuje nez cokoliv jineho. Podle me je nejlepsi prevence mit dite u sebe v posteli, to se prubite na kazde zavrteni. Plus dodrzovat vsechny ostatni zasady jako nekuracke prostredi, dobre vetrana mistnot, nemit prehrate dite atd. Jednou musite monitor prestat pouzivat a zacit pouzivat intuici a trochu proste verit tomu, ze vsechno bude v poradku. Stejne jako ze vas nesrazi cestou do skolky auto.

veruska007
12. pro 2011

@sussanah Nj, jenze proti tomu, aby diteti nekdo cizi neublizil, nemuzes nic moc delat. Ale tomuhle prave zabranit muzes... a nevycitala by sis to, zes mohla udelat vic? Ja bych treba nechtela riskovat, ze mi dite v horecce prestane dychat. A to se i pres monitor v noci budim a posloucham, jak dycha.

ustarana
12. pro 2011

Doma sme o tom dlho diskutovali a ja som bola vzdy proti monitoru. Prislo mi to ako dalsi moderny tahac penazi. Potom sa mi narodil syn so srdecnou vadou a ja som uplne zmenila nazor. Monitor pouzivam este aj teraz. Pavlik je totiz male tornado a ja som vecer uplne mrtva. Mam dobry pocit z toho, ze je pod kontrolou aj ked ja spim. A naviac, pokial by sa nieco dialo, tak mi to dava sancu reagovat na situaciu. Ked si sadam do auta, tak si zapnem pas, aj ked mi nikto nezaruci, ze ma zachrani.

mataharyy
12. pro 2011

Myslím že u donošeného dítěte bez nějakých zdrav. komplikací nutný není, mám dvě děti a monitor jsem ani u jednoho neměla, ale za určitých okolností bych ho pořídila a myslím že v určitém případě je opravdu vhodný... U prvního mi v porodnici říkali že ho doporučují nedonošeňátkům a dětem s vrozenýma vadama atp. jináč že prý nutný rozhodně není 😉

schnek
12. pro 2011

porpavdě, nevím, jak bych ten "deskový" použila, děti spí od narození s námi... já říkám, že není lepší monitor dechu, než přitulenej rodič - dítě poslouchá kopíruje výdech a nádech rodiče 😉 Asi bych v případě nedonošence, nebo dítěte s problémy (srd. vada, problémy s dýcháním po porodu atp.) zvažovala nějaký ten za plenku, ale pro mě by byl fakt za trest 😉

sussanah
13. pro 2011

@schnek naprosty souhlas, pro donosene zdrave dite to nema valneho smyslu. U deti rizikovych to je jiny pripad. Me by proste monitor znervoznoval, navic nevinm, kam bych ho vlastne dala, kdyz spi bud v kocarku, v satku nebo se mnou v posteli 🙂
@veruska007 myslim,ze at uz by se stalo cokoliv, clovek si vzdycky bude rikat, ze mohl udelat neco lepe. Jako monitor doma proste funguju ja, spime spolu prituleni a jsem vzhuru kdyz se cokoliv stane. Mam uz overene, ze probudim i kdyz ze spanku blinka (ma trosku reflux), proste se probudim a zasahnu. Ja v tomto proste verim na intuici, monitor by mi porad pripominal, ze se neco muze stat a ja bych takhle cit nemohla. Ale to je kazdeho vec, nekdo je klidnejsi s monitorem, ja jsem klidnejsi bez monitoru.

evapav_17
Odpověď byla odstraněná
Zobraz