Je důležité mít monitor dechu?

finezuza
11. pro 2011

Maminky jaké máte zkušenosti s matracemi či podobnými přístroji na monitorování dechu? Je to důležité ho mít, pokud je miminko donošené a zdravé ? Pokaždé, když jsem o něm slyšela, tak mi to přišlo pouze jako marketingová propaganda, než potřebná věc, to mi potvrdila i kamarádka, taky nastávající mamina a k tomu porodní asistentka. Ze statistik vychází, že náhlé úmrtí novorozenců je cca 1 z 1000, a to většinou tam bývají nějaké vrozené vady, či matky byly silné kuřačky či alkoholičky/feťačky. Když jsem já pracovala před 10 lety na novorozeneckém jako sestra, taky to tam nebylo a některé porodnice to nemají dodnes. Jaké máte zkušenosti vy? Je to opravdu pouze "další vymoženost trhu" nebo to podceňuju? Zachránil monitor vašemu dítěti život?

stavba
12. pro 2011

@ivuska.h to jsem vůbec neřekla,že kdo dítě nemá vymodlené,neudělá maximum,jestli to tak vyznělo,tak to bylo jen špatnou formulací a omlouvám se.
Zkrátka je to tak,že některé maminky jsou klidnější,pokud jim v jejich každodenním shonu kolem dítěte pomůže nějaká "zbytečnost".Nikomu to nevnucuju,ale ještě jsem toho ani jednou nelitovala,že ho používáme.Toť vše.

caricia1
12. pro 2011

@ivuska.h Já ti nebudu nic navrhovat.Je to každého věc,já jsem řekla svůj názor a stojím si za ním..A co se týče toho stresu,tak pro mě by naopak stresující bylo když nevím jestli moje dítě dýchá.Nebavíme se tu jen o noci.Dítě spí i přes den a maminky zatim třeba vaří nebo uklízí.Rozhodně budu klidnější když vím,že kdyby něco ,tak to OKAMŽITĚ vím. 😉

stavba
12. pro 2011

http://www.naseporodnice.cz/vyvoj-ditete/sids-s...
Nedalo mi to a dám jsem odkaz na to,kdy hrozí SIDS. Nejčastěji je to mezi 1.-5. měsícem,takže není pravda,že největší riziko je v porodnici.A taky jak už tu někdo psal,je podstatné,pokud dítě trpí na reflux nebo ublinkává.My máme postýlku kvůli tomu vyvýšenou i dětská dr. nám to doporučila jako prevenci a ne vždy to pomůže,protože malej je pěkně mrštnej a poblinká se kvůli tomu.

jasekd
12. pro 2011

@ivuska.h Ja ti to treba neberu, s dcerunkou se taky valim v posteli, daleko vic nez s klukem, protoze ji kojim nekolikrat za noc, on spal, je to krasny mit miminko u sebe, moc to u ni neprozivam, ona je nejspis i mene rizikova nez byl syn, i kdyz u nej by slo spis o duseni ze zvratku a to bych snad slysela. Monitor nepovazuju za naprostou nutnost, ale za super pomocnika, nikomu ho nenutim. S temi par dny po narozeni ale pravdu nemas, nejvetsi riziko SIDS je mezi 2.a 4. mesicem zivota (nekdo uvadi do pul roku), osobne co znam z okoli pripady, nejvic umrti bylo kolem 5ti mesicu....

jasekd
12. pro 2011

@stavba opet pisu pozde, koukam 😀

stavba
12. pro 2011

@jasekd 😉

petra.happyday
12. pro 2011

Já nedám na monitor dechu dopustit....až nedávno jsme ho vytáhli z postýlky, jelikož malá řádila tolik, že nám párkrát spustila alarm 🙂 Myslím si, že je to super věc....a používají se i v porodnicích. 😉

vafle
12. pro 2011

monitor dechu je tak potřebný do jaké míry je schopen zaručit klid matce......
jsou maminky pro které je nepostradatelný bez něj by strachy nespaly a jsou maminky které se bez něj obejdou
obzvlášť ty které hřejí své děti na hrudi :D
riziko sids je opodstatněné do 4 měsíce ale podílí se na něm i další faktory teplota kuřácké prostředí alkohol v těhotenství...atd. takže i tam monitor opodstatnění najde

stavba
12. pro 2011

Taky přiznávám,že k ránu si malého brávám ke kojení do postele,protože se mu většinou podaří ještě usnout,což by ve své postýlce už nedokázal.Ale je pravda,že já spím jen na půl oka,spíš pořád hlídám,abych ho nezalehla a taky koukám,jestli dýchá.

finezuza
autor
12. pro 2011

Maminky, vy jste mě asi úplně nepochopily. Nadhazujete tady peníze, že pár tisícovek není moc, ale já o penězích nic nepsala. Tuto diskuzi jsem nezačala proto, kolik a do čeho by se mělo investovat. Nejsem ani v zásadě proti monitorům, určitě je to dobrá věc a mnohým z vás ušetřila čas a asi hlavně nervy. Neumím se rozhodnout, jestli ho koupit či ne, ale peníze jsou to poslední, podle čeho jsem bych se rozhodovala. Sama jsem zdravotní sestra a na novorozeneckém oddělení pracovala, takže nějaké ty profesní zkušenosti mám. Žádné monitory se tam nepoužívaly, ale je pravda, že už to je pár let. Vím, když jsem učila první pomoc včetně resuscitace u mimin a dále pak kojení a péči o miminka, tak hodně maminek zbytečně panikaří a hlavně prvorodičky mají obavy, což je pochopitelné. Asi to beru víc ležérně, jako většina zdravotníků.
Kamarádka to žádná neměla kromě dvou, jedna pro to, že malý byl rizikový s porodní váhou 1.9kg a druhá, která to sice měla z porodnice, ale asi s tím neuměla manipulovat a spíš ji to znervozňovalo a nedoporučila mi to. Proto se ptám vás, jak jste na tom. Je mi jasné, že o koupi si rozhodnu sama, jen mě zajímalo, kolik z vás to používá. Navíc jsem dělala dlouhé roky ve zdravotnictví v zahraničí, kde matky odcházejí za 8 hodin po porodu domů a opravdu je to tam pouze jako dobrý business.

majdula
12. pro 2011

@anysek85 Pred prvnim prckem jsem se bala, slychala hruzne historky o zalehnuti... ted nemam obavy, nevim jak bych musela byt zfetovana ja i prcek, aby se nam neco takoveho povedlo... a to jsme na sobe nalepeni maximalne, zavrtavaji se mi oba pod pazi, s malym usneme pri kojeni, prcek prso v puse...

jasekd
12. pro 2011

@finezuza Pak moc nechapu, co resis, kup az podle situace: donosene zdrave dite = nekupuj, nedonosenec, rizikovy = kupuj. To, ze vis, jak ho zresuscitovat kdyby neco, je jen ku prospechu 🙂 Ja jsem tez zdravotnik a pouzivala jsem monitor. Ono zas jako zdravotnik se dostanes minimalne z doslechu i k tem spatnym pripadum, jak jsem psala, o tom kolapsu ditete kvuli ziskane srdecni vade atd. Takze ja se sichrovala, jinak jsme detem nekupovali spoustu veci (napr. nemame vanicku ani kyblik, nemame prebalovaci pult atd atd, spoustu veci mame bazar nebo zdedene). Ono se to ted da koupit rychle, a jako zdr.sestra jiste kdyztak jednu noc bez nej prezijes, nebo to koupi partner az budes v porodnici. Tak to zatim nekupuj, kdyz si nejsi jista...
@majdula mam to podobne, taky jsem se pred detmi bala, a ted chrnime spolu, nad ranem si ji vezmu k sobe, aby nervala, kojim a usnem obe. Sice mi to az tak nevyhovuje, jsem cela kriva, ale na toho rvouna to aspon plati, ze je zticha 😀 Dudlika nechce 😝

anysek85
12. pro 2011

@finezuza Tak to je asi i otázka regionální. Malej byl jen na fototerapii (pár hodin) a sestry je měly povinně VŠECHNY na monitorech i mi to samy říkaly, že je na tom musej mít povinně. Takže tak... že se to u vás nepoužívalo ti věřím, ale to jste už asi docela dost výjimka.

bellka
12. pro 2011

Já myslím, že rozhodnutí je na každé mamince, jestli bude nebo nebude používat monitor dechu 😉 Jen sama za sebe: já jsem za něho vděčná a i když jsme měli pár planých poplachů, kvůli kterým to zavánělo ublížením na zdraví sama sobě, když jsem letěla, např. z koupelny, ale i tak bych neměnila, protože jsem aspoň v klidu, že je všechno v pořádku 🙂 Známá mi taky řekla, že jsou to zbytečnosti. Možná ano, ale pro mě je to velký pomocník a jako hysterická matka vymodleného prďolky bych zřejmě nakoupila i 5 monitorů, kdyby byly potřeba 😀 My na ten náš zázrak čekali 12 let, tak to berte s rezervou, ale jak píšu, za mě monitor ANO 🙂

ivuska.h
12. pro 2011

@lenka5731 Tak otrlý v otázce života a smrti vlastních dětí asi není nikdy nikdo... Ale já prostě něpovažuju SIDS za nějakou hrozbu, spíš za trochu uměle přiživený problém. Ono totiž např. není dokázáno, že spánková apnoe je příčinou SIDS. Zajímavý článek na téma např. na http://www.jfponline.com/Pages.asp?AID=1700.

ivuska.h
12. pro 2011

@stavba Jenže když se ti dítě dusí, tak se u toho většinou i hýbe a tudíž monitor nespustí... Čili monitor není prevencí udušení z mechanické příčiny (zaskočení mléka, jídla, nějakých předmětů atd.).

ivuska.h
12. pro 2011

@jasekd V té porodnici ale nejde o SIDS, jde prostě o selhání dýchání, příčin to může mít spousta, prostě obecně apnoe.

marketuska
12. pro 2011

Mám chlapečka skoro 4 měsíce a na monitoru byl jen v nemocnici a rozhodně si nemyslím že bych byla nezodpovědná matka. První pomoc sice umím, ale nevěřím si na záchranu novorozence a snad neznám nikoho,kdo by monitor dechu měl a nespouštělo by mu to falešné poplachy.

majdula
12. pro 2011

@vafle monitor dechu je tak potřebný do jaké míry je schopen zaručit klid matce......

Presne. Ja bych naopak s monitorem klid nemela, furt bych stresovala a kontrolovala, zda blika... kamoskam casto houkaly falesne (? to ale nikdo nevi, ze...) poplachy a objizdely pak s detmi kardio a neuro a dalsi dr... ve vsech pripadech nastesti s negativnim vysledkem, ale dovedete si predstavit ty obavy. Jedna maminka z dubnatek stravila dokonce po nekolika (pravdepodobne) falesnych poplasich s malou nejakou dobu v nemocnici, nic se nezjistilo... kazdy to ale bere z jineho pohledu, ja bych byla nastvana na monitor, ze nam pripravil takove krusne chvile, ona je mu naopak vdecna, ze male zachranil zivot. Mozna sem sama napise.

Ale je pro me zajimave ted nad tim premyslet, paradoxne ted i pres svuj vek, vymodlene deti a celkovou uzkostlivost si z toho vychazim jako lehkomyslna nezodpovedna matka 😅

@jasekd to jsem jeste chtela k tvym detem, ze u mimina s refluxem nebo i castecne bliciho bych asi taky nevahala. Ale Risa doted ani neublinknul a Rada za cely zivot jen jedinkrat pri rotavirech.

janinka1987
12. pro 2011

@finezuza Monitor jsme měli jen v porodnici. Nejdříve jsem o něm přemýšlela, ale pak jsem si řekla, že dříve taky nic nebylo a byla snad větší úmrtnost? Nemám nic proti maminkám, které je pořizují, ani nemám právo radit...My monitor neměli a já ho vůbec nepostrádala. Je prostě čistě jen na rodičích, jestli ho pořídí...mluvím samozřejmě o zdravém dítěti, kdyby byl jakýkoli problém, nerozmýšlela bych se a koupila.

leiladelly
12. pro 2011

@finezuza Já bych se asi přiklonila k jasekd, kup ho podle situace (zdravé, donošené dítko , nebo nějaké nedej Bože složitosti). Pokud se nerozhodneš předem, že kupuješ v každém případě. Já to tak měla, dopředu jsem u prvního dítěte jeho koupi nezvažovala. Pak jsem byla postavená před situaci, kterou jsem popisovala výše, syn se narodil dřív, neměl dovyvinuté dechové centrum, míval delší apnoe, šel do cyanozy několikrát denně, já jsem na základě signalizace ho honem zanesla na JIP, tam mu dali kyslík, do té doby než vše dozrálo, což byl týden. Domů jsem si ho po této situaci pořídila okamžitě, vidět jak fialoví a klesá mu saturace nepřeju nikomu. Musela jsem bojovat s naprosto stupidním názorem vlastní matky, že ona ho neměla a my jsme to přežili.... Můj syn by to třeba nepřežil, protože to prostě nebylo vidět, že je cyanotickej, má hnědou barvu pleti. Ono dřív nebyl monitor, taky nebylo auto, a taky nebyl záchod... A vůbec, tyto argumenty mám tak ráda..... To nejsou žádné pádné argumenty, doba nese plno pomůcek. Prostě na správném místě a ve správný moment díky za něj. Ale názor si musí udělat každý sám 🙂

mavanka
12. pro 2011

já monitor měla u prvního dítěte a teď budu mít zas, pro mě to znamenalo klidný spánek, a to jsem neměla rizikového novorozence... navíc mě to téměř nic nestálo - oba jsem koupila za dobré peníze ještě v záruce, předávané z ruky do ruky, bez nárazů při přepravě poštou... u prvního ani jeden planý poplach, u toho druhého uvidím.... no a pak se dají prodat za skoro stejnou cenu.... takže z mého pohledu přepočteno na peníze mě to nestojí téměř nic a dá spoustu klidu navíc

jasekd
12. pro 2011

@ivuska.h V porodnici ano, zaroven si myslim, ze to maji i jako kryti, na pokojich, kde jsou deti s matkami, je to i o klidu matek, nicmene ani pak neni vyhrano, to jsem chtela rict, holt po narozeni (zejmena u predcasne nar.) je to apnoicka pauza, po 1. mesici je to SIDS, kdykoli srdecni kolaps, u te aspirace holt bude houkat az kdyz dite upadne do bezvedomi, ale ani pak neni uplne pozde na zachranu, pokud dite spi v jine mistnosti, slyset ho clovek nemusi...
Nicmene nechapu, proc vubec resime apnoicka pauza/SIDS/ srdecni selhani....Vzdyt je to jedno, o co jde, to dite proste bez vcasne pomoci umre 😔 Pricina SIDS odhalena plne neni, jsou na to dve teorie, jedna je pres dychani, ze dychaci centrum nezareaguje spravne na zvysujici se koncentraci CO2, druha jde pres srdecni selhani, - zpomaleni srdecni akce, velmi rychly pokles TK a rychla smrt.
Nazor , ze neumim prvni pomoc , tedy je zbytecny monitor, uz jsem v jedne diskusi cetla, ano monitor dite nezachrani, je treba vedet, jak postupovat potom, ale ten monitor vam da sanci aspon se pokusit zahajit resuscitaci a zavolat RZ 😅 Nebo vam pripada lepsi prijit rano k postylce s mrtvym miminem? Promin, ale takhle mi tvuj prispevek @marketuska pripada 😅 POkud zavolas RZ, dispecerka te povede, takze pokud jste doma dva, jeden telefonuje, druhej resuscituje, kdyz jsi sama, u ditete se mas nejdriv pokusit o resuscitaci.

jasekd
12. pro 2011

@majdula tak to jsou deti snu 😀 Mne blili oba a M. teda silene. Jak pise Iva, kdyby to vdechl, uslysim, jak se davi, jenze ja za sebe rucit nemuzu, ze se vzdy probudim, tak jsem za to byla rada, i kdyz bych nechtela krisit dite po aspiraci uz v bezvedomi 😔 Ale lepe tu sanci dostat. Malej se davil hodne casto, ale popral se s tim sam vzdycky, asi dvakrat jsem si ho teda musela hodit na ruku hlavou dolu, ale nic az tak dramatickyho . S Vendy uz jsem taky lehkomyslnejsi, jenze ona proste ty problemy nemela 🙂

kozlenka
12. pro 2011

Já když jsem uvažovala o monitoru, tak jsem si říkala , že bych musela pořídit tak šest kusů, do postýlky, do naší postele, do kolíbky v obýváku, na gauč, do vajíčka, do kočárku - tam všude náš prcek usne a tam všude by mohl dostat SIDS ☹ Zvolila jsem variantu jej nepořizovat vůbec 😅 Ale vím, že v porodnici jsem vždycky dostala od sester kartáč když jsem šla třeba do koupelny a Nanynku nezapla.

ivuska.h
12. pro 2011

@jasekd No já prostě obecně postrádám nějaké jasné důkazy o tom, že monitor dokáže zabránit SIDS. Hledala jsem hodně a nenašla nic... Na Scholaru nic moc relevantního (když už, tak proti monitoru) a na Cochrane vůbec nic...

stavba
12. pro 2011

Já myslím,že tato diskuze už řekla vše,co měla a nemá cenu to dál rozebírat.My,co jsme s monitorem klidnější,tak ho rušit nebudeme a vy,které to považujete za zbytečnost,tak je to čistě a jenom vaše věc.Nikdo nikoho nenutí si to pořizovat.Zakladatelka diskuze chtěla znát názor,zda pořídit nebo ne.Myslím si,že názorů tu padlo dost.Přeju všem zdravá dítka a nám,co monitory používáme,tak ať nikdy neslyšíme poplach a když tak jen planý.Mějte se krásně.🙂

ivuska.h
12. pro 2011

@kozlenka Do tvé postele nebo do kočárku na vycházku by ti to právě nepomohlo, protože by monitor snímal tvé pohyby. To samé když třeba chodíš po místnosti s pružnější podlahou, to taky dokáže monitor zmást, nebo co třeba taková autosedačka, tam nám mimina usnula skoro vždycky.

stavba
12. pro 2011

@ivuska.h tak přispěju ještě jednou.Já nevím,že by tu někdo říkal,že to dítě zachrání před SIDS.Monitor začne "řvát",když má dítě prodlevu v dýchání cca 14 sekund myslím.To,že potom musíš dítě rychle zvednout a začít resuscitovat je věc druhá.Ale když se to stane bez monitoru,tak už taky tu šanci resuscitovat nemusíš mít.

majdula
12. pro 2011

Jo, to je jeste dalsi vec, jak pise @kozlenka kluci mi pres den spali leckde, v posteli nebo v hacce v loznici, v kosicku v obyvaku, v kocarku na zahrade nebo na prochajde, v aute za mnohdy dlouhe jizdy... jak osefovat monitorovani trebas v tom kocarku, ze...? 😕