Spaní miminka v posteli rodičů. Je to bezpečné?

paula
13. led 2007

Chtela bych se zeptat, jestli nechavate spat miminko ve svoji posteli? Setkala jsem se se dvema naprosto odlisnymi nazory odborniku:
1. V zadnem pripade nenechavat dite spat v posteli rodicu - nebezpeci uduseni, zalehnuti, prehrati...
2. Spani v posteli rodicu nevadi - dite citi teplo a vuni rodicu a spi klidne... pozdeji se na postylku nauci...
Nasi male jeste nejsou ani 3 tydny a kojim ji az 3x za noc. Kdyz ji potom dam spat do postylky, za chvili se probudi a place, musim ji chovat a utesovat. kdyz ji necham lezet u sebe, brichem ne brise, krasne klidne tvrde usne a po pul hodine ji muzu dat do postylky. Jenze ja u toho vetsinou usnu taky 😉 a pak mam spatne svedomi, ze se to nema... Ona ale vypada spokojene a vubec ne prehrate, nebo pridusene...
Napiste mi prosim vase zkusenosti, jestli s vami male miminko spalo (nebo spi) v posteli? Odnaucilo se to pozdeji? Mate nejakou zkusenost s tim, ze by to bylo nebezpecne?

womann
13. led 2007

Hanka,nerozciluj se,muj prispevek nebyl myslen na tebe,kdyz jsem ho odesilala,tak jsem ten tvuj jeste necetla.Nahodicka.Myslela jsem to obecne,a pisu svuj nazor.Ani nedramatizuju.O.K.? 🙂

ladunka
13. led 2007

Paulo, u nás je to zřejmě podobné jako u Tebe. Dávám naší holčičku večer spát do její postýlky, která stojí těsně vedle postele. Když se v noci probudí na kojení, jen si pro ní sáhnu do postýlky, položím vedle sebe a vleže kojím. Občas se mi stane, že usnu už u toho kojení... ale častěji se holčička napije a usne. někdy ji vracím zpátky do postýlky, ale většinou už zůstane se mnou v posteli. Pouze si před usnutím srovnám hlavu tak, abych ji měla na úrovni hlavy Karolínky, pak lépe kontroluju, že nemá peřinu přes hlavu.

Když byla beruška úplně malinká, párkrát jsem se vzbudila hrůzou, jestli je v pořádku - byla tak droboučká a křehoučká.. já totiž nevím co to se mnou je, ale zdaleka se nevzbudím při každém jejím kníknutí, spíš spím jako pařez.

Teď už se nebojím a užívám si toho, že jí mám tak blízko sebe, i ona vypadá spokojeně. Hlavně ráno, probudím se, ona je už často vzhůru a prohlíží si mne 🙂 Nejsem příznivcem přehnané prevence. Připadá mi absurdní odmítat blízkost svého malého děťátka proto, aby si na to nezvyklo a nevyžadovalo to do věku tří let... Všechno se vyvíjí, nic není neměnné. Až budu přesvědčená, že nastal čas revidovat do té doby zavedené způsoby, změním je. Jinak je to pro mne příslovečné stahování kalhot, když brod je ještě daleko 🙂

mracik
13. led 2007

Inak ani mne sa nezdá správne, ak už veľké deti spia s rodičmi, skôr som za to, aby to bolo tak do konca dojčenia. Výnimkou je, keď má jeden z nás službu, vtedy detičky - obe spia so mnou aj manželom v spálni, tak to bolo vždy aj u nás doma.
A ešte Hanka, je rozdiel medzi maznaním a rozmaznávaním. Dieťatko, hlavne maličké treba maznať, jednoducho je to jeho potreba a nie rozmar

certica
13. led 2007

kazda mame nejaky nazor a myslim, ze rodic by sa mal v tomto riadit najlepsie svojou intuiciou a pocitmi... 😉

olus
13. led 2007

Hanko274
u nás tatínek nespí zvlášť, ale s námi, jak už jsem psala postel je obrovská, tak pohodlí máme všichni
navíc chystáme stěhování, takže malá bude mít svůj pokojíček, na který se moc těší, takže spaní s námi odpadne

hanka274
13. led 2007

kazdy si robi po svojom, tak tak. Ale diskutujeme.
womann-mozno to tak nevypada, ale vsetko pisem vsetkym, nepisala som konkretne iba tebe, nerozculovala som sa na teba, nie. takze v poho 🙂
mracik-prave to, ja to asi inak podavam, ale maznat ano, to robim aj ja, nekonecne dlho, ale rozmaznavat.....to je prave podla mna to ze tak velke deti spia s rodicmi, ked teda nemaju zle sny, ak neni burka a proste ak nieco nieje. Proste len tak, zvyk: s rodicmi-to sa mi zda uplne nespravne.
rano mi mala vstane a mi sa mazname taaaaaaaak dlho.... 😀

balala
13. led 2007

Každé mimčo je úplně jiné,některé prostě potřebuje víc tulenía druhé zase ne. Malej spal ve 4 měsících sám krásně celou noc a teď ve 21,když se v noci probudí nebude sám v pokojíčku ani náhodou,leda tam zůstanu s ním na posteli,ale to by náš tatínek zase bručel,že ho chce mít taky vedle sebe 😨 Když spinká klidně,rpobudí se z toho až ránoa,ale jak ho něco trápí nebo bolí chce ležet s náma a já mu to neodpírám sama jsem chodila v noci k našim do postele a mám na to citové vzpomínky dodnes

fafa
13. led 2007

Ja mam dve deti, 2 a 4 roky...Kazde ma svoju postielku a spia spolu v izbe. Mladsia konci rano pravidelne v nasej posteli a starsi obcas...tiez s tym nemame ziadne problemy...ja som si malu davala k sebe asi od mesiaca, pretoze mala reflux a raz som sa v noci zobudila(verim, ze to bol ten matersky instinkt) a videla som ako malej z pusy strieka gejzir mlieka a ako sa nemoze nadychnut...to mi stacilo a odvtedy spavala so mnou...
Inak konzultovala som to aj s detskou psychologickou a ta ma ubezpecila, ze su rozne typy deti a tie moje asi patria k tym, ktore potrebuju maznanie k zivotu. Treba im ho davat a vsetko sa nam to od nich pekne vrati.... 😵 😵

hanka274
13. led 2007

fafa-tak to hej, to je ine, reflux poznam...nemame ho nastastie ale presne viem co to je, takze to je uplne v pohode, a to by podla mna dokonca asi aj tak malo byt....v takom pripade.
a balala-no ved jasne, ak su taketo pripady tak uplne v pohoooooo!
Ale normalka, normalne spanie, ked sa nic nedeje-tak podla mna, vtedy by to nemalo byt tak.

olus
13. led 2007

souhlasím, že každé mimčo je jiné a některé děti jsou víc citlivé, což se týká i mé dcery a pokud společné spaní nevadí rodičům, tak není co řešit

balalo, taky jsem v noci přebíhala k mamce do poelíšku a tam se spalo nejlíp, i po tolika letech to mám v živé paměti

monikapp
13. led 2007

Ja spim tiež s malym v izbe. On ma svoju postel pritiahnutu k mojej, takže mame vela miesta. Prve dva mesiace spával v postielke, ale už som ho nevládala dvíhať v noci na kojenie, teraz je to ovela pohodlnejšie pre oboch. Myslím že je to úplne prirodzené, aby spalo dieťatko s matkou, vtedy je najspokojnejšie a o to predsa ide, no nie? A tiež som niekde čítala, že u detí ktoré spávajú s mamkami sa nevyskytuje SIDS.

hanka274
13. led 2007

bru nocku! koncim debatu, uz mi klipkaju oci.....maminy, robte ako kazde uznate za vhodne, nerobte to, co si myslite, ze neni v poho, alebo dobre.
Len si nerozmaznavajte decka.....caves!

paula
autor
14. led 2007

ahoj, to me tesi, ze si vas tolik bere taky miminka do postele.
monikapp. ja prave cetla, ze riziko sids je vetsi u kojencu, ktere si maminky berou do postele. Pak se v tom vyznej.
v porodnici nam davali brozurku o bezpecnem spanku ditete a tam prave bylo, ze ma spat ve sve posteli, ve spacim pytli, zadna deka...

bellasandra
14. led 2007

Ahojte- moja malá má postielku vedla mojej postele.Spavala mi v nej,ale uz spí somnou.Je to pre mna pohodlnejsie-kedze kojím.A budem ju mat pri sebe tak do 6.mesiacov.Potom uz nie.Velké deti by mali spat samé aj v osobitnej izbe-podla mna 😉

blacklucka
14. led 2007

Náš Samík usíná po koupání v postýlce a když se v noci vzbudí na kojení, taak si ho přenesu k nám do postele a tam je až do rána. Je to pak ráno moc příjemný, když se ráno vzbudím a on leží vedle mě,a usmívá se protože má radost že už není vzhůru sám :o)

sarkaa
14. led 2007

Náš synek s námi spal v posteli asi od ¨1.měsíce .Bylo to pro mě pohodlnější protože jsem ho mohla v klidu nakojit a usnout.Pak jsme si říkali,že do půl roku ho musíme v té postýlce naučit spát ale měsíc plynul za měsícem a s námi v posteli vydržel donedávna.Koupili jsme si ale menší postel,kde bysme se tři už nevešli takže jsme ho museli přesunout do postýlky.Úplně bez problémů tam usíná i když někdy se snaží vydupat ještě tu naší postel.Ráno když jde manžel do práce se přesune ke mě a jsme spokojení všichni 🙂 Podle mě není nic špatného an tom,když malé dítko spí s rodiči v posteli.Moje sestra mě kvůli tomu kritizovala-teď má malou holčičku ¨se kterou má úplně to samé a spinká s nimi v postýlce 😎

andrea73
14. led 2007

Paula tady se to tak nepraktikuje spaní dětí s rodiči v posteli, v zahraničí a převážně v Číně je to samozřejmost a mají tam nejnižší úmrtnost kojenců na SIDS. Já raději budu otrok svého dítěte, ale hlavně ať je zdravé a ať cítí teplo mého těla, tlukot srdce a můj dech jak bylo zvyklé po celou dobu v bříšku a tím pádem bude o mnoho klidnější. Možná za pár týdnů po porodu změním názor, teď ovšem zastávám tento.

helenajan
14. led 2007

Milá Paulo, já nechávám spát mimi se mnou zcela programově, zdá se mi to nejpřirozenější, vyhovuje nám to všem - i manželovi, a je to prima se k sobě všichni přitulit. A teď navíc to mám i věděcky podložené - jistá Dr. Margot Sunderlandová na to udělala nějaký úžasný výzkum. Na internetu je o tom spousta článků, stačí do vyhledavače zadat její jméno.
H.

akina
14. led 2007

Ahojky,nas mrnousek ma skoro 2roky a v postely s nama spava podle nalady.Kdyz jsem kojila,tak jsem nekdy usla a maleho jsem ja ani manzel nikdy nezalehly. To je dany instinkt.Prvni noc poporodu mi sestricka dala maleho dopostele a ja ji rekla,ze mam strach,ze ho zalehnu a ona mi rekla,ze se nemusim bat,ze to je dany tim instinktem.Normalne maly spi vpostylce,ale nekdy se s placem probudi a usne uz jen s nama v postely.Ted cekame na unor dalsiho clovicka,tak bude mit utrum 😠

melory
14. led 2007

dieta treba naucit spat vo svojej posteli ale aj ho treba nehat ked pride k nam do manzelskej a neodohnat ho, my nasho nehame ked pride a ked zaspi ho prelozime do jeho izby do svojej.

kangaroo
14. led 2007

moja skúsenosť: moj syn si vyžaduje spať s nami, bez toho aby sa mohol presvedčiť, že je pri nom ludské teplo nevie kludne spať, tak čakáme kým sám uzná za vhodné ísť spať do vlastnej izby, neodhadzujeme ho od seba, v podstate si ho užívame/ dcéra je akoby z iného súdku, nemá problém spať sama v postielke a v pohode je aj ked spí so mnou, ja ju z bezpečnostných dôvodov dávam do postielky, i ked rada by som ju mala pri sebe/po tom čo malý u nás spával mi to aj chýba/
podla mna treba "naslouchat" dietatu,každé je individualita a ten prvý bod čo si paula spomínala,toť môj názor 😀 😀 😀 , to je akoby niekto tvrdil že dieťaťu ublížiš, ked mu prejavuješ svoju lásku

jess
14. led 2007

Ahoj holky,moje dcera měla ted' 2roky,jako mimi jsem si ji svou chybou naučila spát v posteli,protože mi moooc vyhovovalo ji krmit v polospánku🙂. Za celý den jsem byla na smrt unavená,kafe jsem nemohla,tak aspoň v noci,když se vzbudila ke kojení jsem si ji přitiskla,malá papala,já spala a obě jsme byly spokojené 😉
Maminy mají opravdu nějaký vnitřní radar,který jim brání miminko zalehnout,spávala kolikrát namáčklá celá na mě až do rána a nikdy jsem ji nezalehla ani ručku🙂,je ale fakt že už sem někde slyšela o případu,že matka dítě ve spánku zalehla,ale byla v podnapilém stavu.A to si myslím,že matka která mimčo miluje a navíc kojí,v životě neudělá.
No a dodones mi beruška spí v noci se mnou.přes den v klidu v postýlce,je od mimi zvyklá spát při ruchu,a v noci u mě.A ze spaní ještě volá mamí a bubuň-asi se jí zdá o bubákách,tak nemám to srdce ji tam nechat samou.A navíc se přiznám,že když občas v té postýlce spí,tak mi u mě něco chybí ☹
To sem zvědavá jak ji to odnaučím🙂

tretulka
15. led 2007

Nas maly mal od narodenia "problem" spat v postielke, viac sa mu pacilo s nami v posteli. Potom ho to trosku preslo, po kupani pekne zaspal v postielke, len sa stavalo, ze ked som si ho vzala na kojenie, zaspala som ja aj on, takze nakoniec spal aj tak s nami 🙂 . Teraz nas trapia zubky, takze Matko zas spinka v posteli s nami. Kym som nemala dieta, tiez som bola toho nazoru, ze babo ma spat v postielke a hotovo. Ale teraz ked vidim, ako v nej nevie zaspat, je nekludny a ked ho prelozim k sebe, za chvilocku pokojne zaspi...Uz som sa zmierila s tym, ze moje dietatko sa potrebuje tulkat a citit, ze je pri mne, takze to uz neriesim. Ked bude vacsi, hadam ho to prejde a zisti, ze aj v positelke sa dobre spinka 😉

dashak
15. led 2007

No, já do téhle debaty napíšu naposled a pak už se k ní nebudu vracet. Myslím, že kdybychom měli děti jenom na utírání podělaných prcin a krmení, tak by to byla asi dost nuda. Takže proč se s nima nepomazlit.
A Hanko, já jsem malou nerozmazlovala, tím, že jsem ji hned brala, když začla brečet. Měla krom jiného i tříselnou kýlu, dost trpěla na bolení bříška a taky brala železo, které navíc zatvrzuje. Termín operace měla až za 3 měsíce, takže jsme si nemohli dovolit nechat ji vyřvat, dokud nebyla bordová, protože by ji mohla ta kýla uskřinout a potom nazdar bazar. No, možná bys jinak mluvila, kdybys jezdila 2xdenně do nemocnice, dívat se na mimi jen přes sklo inkubátoru a modlila se, ať se nic nestane.
Závěrem to shrnu, myslím, že žádné dítě s váma holky nebude spát do dvaceti, takže o co vlastně jde?

tretulka
15. led 2007

dashak - mas pravdu 🙂 , dufam, ze ste uz ok, malickej prajem vela zdravicka, nech Vam robi radost
nazory niektorych mamiciek sa mi zdaju velmi "tvrde", kazde dieta je individualita a neda sa zovseobecnovat, co plati na jedno u druheho nezaberie...ved sa aj hovori, ze ked ma mama pat deti, kazde je ine...este v porodnici mi jedna mila sestricka povedala velmi peknu vetu...vraj mamicka a nikdy neporovnavajte vase dietatko s inym, ono je jedinecne 🙂 ...tak sa tesme z tych nasich zazrakov 🙂

paula
autor
15. led 2007

Taky jsem si rikala, nad nazory "tvrdsich maminek" jak tedy dite privedou k spanku. Na nasi malou totiz nezabira ani houpani, ani noseni, ani zpivani a nevim co jeste, ale kdyz si ji polozim na bricho, usne do peti minut...
Treba jine deti opravdu usnou bez problemu ve sve postylce, ale to by pak jejich maminky nemely odsuzovat ty, co to tak nemaji.
Jinak fakt nechapu, jak by melo fungovat "nechat dite vyrvat"?? To jako jak dlouho? Na to bych fakt nemela nervy, to ji radsi pochovam, nez aby rvala treba hodinu...

kristi
15. led 2007

paulo, oni to radi i v knizkach..ze pokud si tim vynucuje pozornost, tak to taky neni dobry...

paula
autor
15. led 2007

Tady je ten clanek, co me tak znejistel. Podotykam, ze jsme ho dostaly vsechny nastavajici maminky na predporodnim kurzu v nemocnici vedenym porodni asistentkou, spolecne s materialy o nebezpeci koureni a piti alkoholu v dobe kojeni!

Nebezpeci v posteli rodicu
(Ingrid Kupczik)
Alarmujici studie: Kdyz miminka spi v posteli rodicu, je riziko smrti udusenim 40krat vyssi, nez ve vlastni postylce.
Toto je hororova predstava mladych rodicu: vase miminko, dobre zivene a zdrave usina klidne ve sve postylce a pristi rano se neprobudi. Nesmyslna smrt, bez predchoziho varovani, z niceho nic. Nahle umrti ditete je nejcastejsi pricina smrti deti do jednoho roku. Nahle umrti ditete je stale zahadou. Nektere rizikove faktory jsou zname, mezitim i spani ditete v poloze na brise. Diky cilenemu pouceni rodicu se pocet umrti v poslednich 15 letech podarilo o 50% snizit.
Jiny rizikovy faktor byl ale dosud podcenovan: spani ditete v posteli rodicu. vedci univerzity v Saint Louis zverejnili alarmujici vysledky svoji studie: Podle te je riziko smrti udusenim u deti, ktrere spi v posteli rodicu 40krat vyssi, nez u tech co spi v detske postylce. "Toto cislo je giganticke a mnohem vyssi, nez jsme ocekavali," pise vedouci studie, dr. James Kemp v aktualnim vydani odborneho casopisu "Pediatric". Detsky lekar ukazuje sice porozumeni pro rodice, kteri chteji mit svoje dite i v noci blizko u sebe, ale: " V postelich, ktere nejsou pro deti stavene, se vyskytuji caste momenty nebezpeci smrti udusenim. Mala miminka se nemohou od polstare, nebo cipu deky pretazeneho pres hlavicku osvobodit. Dr. Kemp ustarane pozoruje, ze sdileni postele s ditetem se stava v u.s.a. stale popularnejsim.Podle aktualnich pruzkumu toto provadi 13% rodicu. (drive 5.5%).
I ve vlastni postylce se mohou deti udusit....
Dale se clanek zabyva nebezpecimi ve vlastni postylce, to uz nepisu, neni to k tematu.
Omlouvam se za mozne stylisticke chyby, snazila jsem se prelozit co nejpresneji z nemciny.

Kdyby jste si jako poprve tehotna precetly tento clanek, urcite byste mely taky velky strach, nechat spat dite ve sve posteli, ne? Ja jsem malou nechala dnes celou noc u me. Ona spala krasne a tvrde a vzbudila se jen jednou na kojeni, coz je rekord, ale ja se vubec nevyspala. Porad jsem ji kontrolovala, jestli ma dostatek vzduchu a jestli na ni nahodou nedycham..

paula
autor
15. led 2007

kristi, ja si nemyslim, ze by si dvoutydenni dite mohlo vedome vynucovat pozornost, to myslim, ze az pozdeji. Ale kdyz je to tak malinke, tak to proste potrebuje citit blizkost rodicu, koneckoncu bylo 9 mesicu u maminky v brisku a ted je pro nej tolik veci novych a stresuje ho to. Jsem rada, ze se u me uklidni a citi v bezpeci...
Neco jineho je to ale asi u starsich deti...

kristi
15. led 2007

paulo, no to je jasny...tak uvidime, jak na tom nase mala bude...nicmene 3 pod jednou perinou asi fakt nemuzeme byt