Spaní miminka v posteli rodičů. Je to bezpečné?

paula
13. led 2007

Chtela bych se zeptat, jestli nechavate spat miminko ve svoji posteli? Setkala jsem se se dvema naprosto odlisnymi nazory odborniku:
1. V zadnem pripade nenechavat dite spat v posteli rodicu - nebezpeci uduseni, zalehnuti, prehrati...
2. Spani v posteli rodicu nevadi - dite citi teplo a vuni rodicu a spi klidne... pozdeji se na postylku nauci...
Nasi male jeste nejsou ani 3 tydny a kojim ji az 3x za noc. Kdyz ji potom dam spat do postylky, za chvili se probudi a place, musim ji chovat a utesovat. kdyz ji necham lezet u sebe, brichem ne brise, krasne klidne tvrde usne a po pul hodine ji muzu dat do postylky. Jenze ja u toho vetsinou usnu taky 😉 a pak mam spatne svedomi, ze se to nema... Ona ale vypada spokojene a vubec ne prehrate, nebo pridusene...
Napiste mi prosim vase zkusenosti, jestli s vami male miminko spalo (nebo spi) v posteli? Odnaucilo se to pozdeji? Mate nejakou zkusenost s tim, ze by to bylo nebezpecne?

racerunner
7. led 2013

@slucky To je úžasný, díky za typ. Já bych měla nehoráznej strach, že mimíska zalehneme. Myslím, že už tak nebude kvalita spánku nic moc, natož kdyby spal s námi úplně, ale tohle je docela bezva řešení!

luczinek
7. led 2013

Oba synove spavali v posteli s nami,vetsinou po usnuti jsme je prenesli do postylky,ne vzdy se to podarilo 🙂 Jak spim tvrde,tak u nich stacilo,aby se pohli nebo kapku zaknourali a ja uz byla vzhuru a kontrolovala,zda je vsechno v poradku.

slucky
8. led 2013

@racerunner spani s miminkem je uzasne...je to moc krasny a intenzivni pocit...a nemusis si ho kazit strachem o bezpecnost detatka...to moje hnizdecko mam k prodeji,pokud mas zajem

ivanka.7
9. led 2013

@racerunner Vychytavka je to super, ale aj keby, nemusis sa bat. Mne najskor spanie s malou nebolo pohodlne, bola som rano dolamana, ako som sa v noci stale kontrolovala, ale tak po 2 tyzdnoch sa to spravilo a teraz je to uz uplna pohoda.
Vecer ked ju uspim, tak ju davam do postielky, ak sa zobudi, tak ju tam po znovuuspani dam znovu a do postele ju prekladam, ked sa prvy raz zobudi v case, ked som aj ja uz v posteli. Mavam ju bud na jednej strane (lezi medzi mnou a postielkou, ktora je prirazena k velkej posteli, ale ma namontovanu bocnicu) alebo na druhej strane a potom je medzi mnou a manzelom. Aj on sa naucil spavat tak, ze ju nezalahne, aj ked prve tyzdne som medzi nich davala velky vankus :D Dokonca ani nas pes ju nezalahne ked vynimocne vylezie do postele :p

racerunner
9. led 2013

@slucky Já právě tu tvojí obhlížím a líbí se mi, jen se chci zeptat, ty mantinely jsou pevné nebo měkké a dají se "slehnout"?Já totiž pracuju na dětském odd. a bohužel mám poměrně nedávnou bolestivou osobní zkušenost, kdy maminka opravdu novorozeně ve spánku zalehla a musím říct, že bych si raději nechala zajít chutě, než něco takového riskovat. A ještě dotaz - dá se dovnitř instalovat apnoe monitor (podložka) ?

romcovaklarka
9. led 2013

@racerunner Cože fakt? 😕 A nebrala nějaké léky na spaní nebo něco jiného v tom nebylo? Jinak podle mě monitor dechu na to nedáš, resp. dáš, ale bude na nic, protože bude snímat všechny, co jsou v posteli...

racerunner
9. led 2013

@romcovaklarka To ne, apnoe podložka řve už když z ní dítě sjede jen o pár cenťáků jinam, rozhodně nesnímá široké okolí, ale to, pohyby těla při dechové aktivitě (pokud je teda správně naklibrovaná) - to jsou nejčastější případy,kdy maminky přinesou dítě na pohotovost, že se něco děje, že houkala podložka. A dopátráme se toho, že když ho našli, leželo na ní třeba jen napůl a vlastně normálně dýchalo. Spíš mi jde o to, zda se tam tvarově dá vložit, což asi záleží na její velikosti, takže můj blbej dotaz 😀. No, jo, bohužel, stalo se to, vzala si ho k sobě do postýlky a usnula ☹, proto mám strach takový strach ...

kaja73
9. led 2013

@racerunner tak my sme mali monitor co teda reagoval na celu postielku-vobec nemusel maly lezat priamo na apnoe podlozke - a dokonca ak sa postielka dotykala nasej postele, tak reagovala podlozka na moje pohyby vo velkej posteli.
Museli sme odsunut postielku dalej,aby sa nedotykala nasej postele.
Dolezite je mat monitor pod matracom na pevnej podlozke-nie len pod plachtou,alebo na rostoch postielky.
nemali sme ani jeden plany poplach za dobu uzivania.

racerunner
9. led 2013

@kaja73 To je daný tou kalibrací - je to ta lepší varianta, než aby tě děsil při každém malém sesuvu dítěte 🙂, ty naše, co máme tady jsou seřízené tak, že zapípají, pokud se z něj dítě sesune stranou.

kaja73
9. led 2013

@racerunner my sme mali znacku Nanny-a teda fungovlo to ozaj na 100%.
Ale ked som ju dala len tak pod plachtu, tak snimala tak ako hovoris ty-stacil cm zosun maleho a uz hucala.
Ozaj ju treba spravne ulozit pod matrac na daco pevne-my sme dali tenku dosku na rosty postielky,na dosku monitor a az potom matrac-vtedy to reaguje spravne.
Napr u nas v nemocke to takto nemali spravene a preto to reagovalo len na malej cast-ale zas na novorodeneckom to staci-ved novrodenec je tam kde ho ulozim ja.

romcovaklarka
9. led 2013

@racerunner Aha, tak to jsem netušila, s tou kalibrací. Vím, že právě u nás Nanny (pod matrací - podle návodu) snímala taky celou postýlku a dokonce když se chodilo po plovoučce blízko postýlky, tak to dělalo otřesy a podložka byla spokojená 😅 A vím, že se to řešilo i na různých diskusích o takových těch mobilních monitorech dechu, jak se připínají na plínku, že třeba by byly vhodné pro dvojčata v jedné postýlce anebo do rodičovské postele pro mimčo a právě tam taky holky psaly, že to pak snímá i ty ostatní osoby. Ale jestli se to dá nastavit, tak to je jiná.

No s tím zalehnutím to je fakt neštěstí ☹ Mě spíš zajímalo, jestli tam byla nějaká specifická příčina, protože já jsem třeba v 6N taky s malým občas usnula u kojení v posteli, ale měla jsem tak lehký spaní při tom, že se jen šustnul a už jsem byla vzhůru, neumím si představit, jak bych musela spát jako pařez, abych ho zalehla 😕 Vím, že v různých článcích se právě většinou uvádí, že zalehnutí nehrozí, pokud není matka extra obézní, pod vlivem omamných látek nebo něco podobného, tak jen proto jsem se ptala... I proto, že uvažuju s druhým mimčem spát v posteli, fakt jsem to považovala zatím za bezpečné 😕

racerunner
9. led 2013

@kaja73
@romcovaklarka Holky no, je teda fakt, že já to mám zkreslený , protože mám zkušenosti jen s těma nemocničníma aparátama, takže máte pravdu, že je to taky o tom, jak ji nainstaluješ, my pokud je totiž používáme, tak jsou pod takovou slabou podložkou, ne pod matrací. Ono je to u nás asi i z důvodu, aby byla citlivá a omezená jen na toho jednoho prcka... Takže se vubec nehádám- budu mít půjčenou tu naší a vyzkouším to i pod matrací...🙂. na druhou stranu - do tohohle pelíšku by se fakt hodilo, kdyby snímala jen to, co leží na ní 😀 . A k tomu zalehnutí - byla to nezletilá nezkušená mladá maminka, okolnosti jsou mi známe jen toliko, že to nebyla drogově závislá. Stalo se to dokonce v nemocnici, takže já nesmím moc mluvit. Ale bohužel se to fakt stalo...

romcovaklarka
9. led 2013

@racerunner Aha 😕 No ty bláho, to je fakt hrozný ☹

racerunner
9. led 2013

@romcovaklarka Bylo to smutný a já mám z toho taky dodneška šok. Vím, že se to nestává a ta pravděpodobnost je malá, ale když jsi toho svědkem...je to hrůza. Mě se právě proto moc líbí tenhle pelíšek 🙂, asi bych v něm miminko nenechávala každou noc, ale je to moc hezké řešení, když ho prostě chceš mít blízko...

slucky
9. led 2013

@racerunner ahoj, tak ty mantinely jsou z bytelneho plastu, obal je pouze latkovy, pak je teprve ta tenka matrace...a monitor dechu jsem mela nanny a vesel tam perfektne
ty jo fakt se to muze stat, ze miminko matka zalehne...a byla to normalni maminka...mam namysli tim jestli nebyla nejaka socialne slabsi-alkohol, drogy atd

racerunner
9. led 2013

@slucky byla mladá, nezletilá, vazala si ho do postele při nočním kojení a prostě usnula...jinak ale opravdu nic. No ☹. Pokud neva, mám ještě dva dotazy a dám pokoj 🙂 - jak dlouho myslíš, že to mímošovi je, do kolikátého měsíce se tam vejde? - koukala jsem, že na délku se to ještě dá protáhnout? Nebo ne? A pak se chci zeptat, zda se to dá nějak vyprat? Musím říct, že se mi to líbí i z důvodu toho, že budeme cestovat a taky si dovedu představit, že by to bylo praktické i na jiné účely, kdy prostě nechceš mít doma mimčo zrovna v postýlce, ale třeba v jiné místnosti. Moc moc díky, vážně o tom uvažuju, takže bych asi zájem měla.

slucky
10. led 2013

@racerunner jestli chceš, napiš mi do zprávy email, a já ti to detailně nafotím v reálu...jo na cestování je to skvělé, my taky hodně cestujem a neuměla jsem si představit, že bych ho dala do nějaké hotelové cestovní postýlky, kterou už použila miliarda jiných dětí. Dá se to vyprat celé...z toho plastu se ten obal sundá, na té matračce je taky sundavací obal.
No použít se dá určitě minim.do 5. měs...protože náš syn ležel jak jsme ho položili a max. převracel hlavu ze strany na stranu...teď už spí i na boku...a hlavně už jak je větší, tak se nebojím, že jej zalehnu, takže jsem to používala tak do toho 4měs určitě.
Já prostě nejsem typ maminky, která mimčo co nejdříve lifruje do jeho pokoje, aby se vyspala...dává mu kaše, aby se nebudilo v noci a tak (neodsuzuju, chápu to)...já si ho užívám...nevadí mi, že se budí co 1,5hod v noci na krmení a mám ho ráda vedle sebe ikdyž mi v posteli ubylo prostoru 🙂

nae
10. led 2013

@racerunner ahojky, ja som mala malého v posteli do cca 5 mesiacov, mala som ho položeného na tomto http://www.detskyobchod-nellinka.cz/detskyobcho... (bez monitoru). Ten klin bol vysoký ako moj vankúš, takže som malého mala rovno "pod nosom". Mala som ho ale posunutého vyššie, nemal na kline len hlavičku, aby nebol zalomený. Ku hlavičke som mu dala len dve zložené plienky, aby bol lepšie stabilizovaný, keď bol úplne maličký.

racerunner
10. led 2013

@slucky Budu moc ráda , posílám...

jancip
10. led 2013

Než jsem měla syna, myslela jsem si, že je spaní s rodiči nebezpečné právě kvůli zalehnuí. Po jeho narození pár týdnu spával s námi. Ze svoji zkušenosti si zalehnutí neumím představit, protože jsem byla v noci v takovém nějakém plospánku a vnímala jsem téměř každý pohyb a zvuk. U otců bych si ale už tak jista nebyla, protože ti nejsou ani tolik vnímaví k nočnímu slabšímu pláči. Takže z jeho strany jsme měli daný podlouhlý polšář jako zábranu, i když možná jim křivdím....taky se pořád někde uvádělo, že je tak zvýšené riziko SIDS. V jiných studií, kterré probíhaly v odlišných kulturách, kde děti běžně spí s rodiči v posteli, se ukázalo, že tomu tak není. Že je to kolikrát naopak, že dítě se učí od rodičů ve spánku pravidelně dýchat....Takže si myslím, že pokud někdo cítí, že je pro miminka lepší spát s rodiči, že by se tomu neměl bránit. Dělali to tak předci před námi, dělají to tak v jiných kulturách, jen my jsme se to už odnaučili. Na druhou stranu, pokud je to někomu nepohodlné, necítí to tak, tak by se do toho samozřejmě nutit neměl.

kamino
10. led 2013

S nami prcek spi od zhruba 6 rano a po dnesku si budeme muset davat vetsi pozor,dost jsem se vydesila a hodne si nadavala. Prcek spi bezne mezi nami a opravdu se zalehnuti nebojim,podvedomi funguje. Ovsem dnes pritel odesel do prace a neudelal z periny zabranu a prcek mel nejaky divoky sen ci co a skutalel se dolu. Nastesti tam je koberec a postel je nizka,ale lekla jsem se poradne. Takze si myslim,ze pokud se nezanedba bezpecnost,jako dnes u nas,tak je to v pohode. Jeste ted mi neni do smichu. Dite uz o nicem nevi a povida si s rybickami 😉

jancip
10. led 2013

@kamino My jsme mohli syna nechat v posteli se zábranou z polštářů tak cca do 6ti měsíců (spával tam hlavně po obědě) pak už to překonal, takže od té doby jedině postýlka.

jarcatko
10. led 2013

Souhlasím s @jancip. Taky jsem si myslela, že malého k nám do postele brát nebudu, ale nakonec to dopadlo tak, že prakticky celé šestinedělí jsem ho měla v noci u sebe 😀 - sice se nám tím zúžilo místo na spaní, ale já se cítila líp, že ho můžu pohladit a utěšit, kdyby byl neklidný, aniž by vzbudil manžela. Po šestinedělí jsme přesunuli dětskou postýlku tak, že ji mám souběžně s naší postelí, spuštěný bok, takže na malého můžu z postele sáhnout a když v noci kojím, tak si ho jen podám z postýlky a je to 🙂 (asi by pro mě byla ideální taková ta malá postýlka, co se nacvakne vedle postele a tím je miminko s maminkou a přitom ve svém vlastním "výklenku"). Jinak manžel se taky bál, že by malého zalehl, takže když jsem ho měla v posteli, tak jen na své straně a zvnějšku byl daný podlouhlý polštář jako zábrana.
Když jsme se na téma miminko v posteli s rodiči ptaly v porodnici laktační poradkyně, tak nám řekla, že se toho bát nemusíme, že se to nestává - jen matkám alkoholičkám a feťačkám, jinak že fungují mateřské pudy a matka prostě dítě nezalehne. Ale varovala nás před tatínky - pokud jsou např. kuřáci nebo si rádi dají pivko před spaním (nedej bože přijdou z nějakého mejdanu apod.), tak že to právě může zvyšovat riziko zalehnutí miminka. A to kouření zase že je špatné kvůli SIDS.

jarcatko
10. led 2013

@racerunner Teď jsem si pročetla příspěvky nahoře a musím říct, že tedy ten případ zalehnutého miminka mě fakt šokuje! A je to moc smutné, že se to stalo, ta dívčina z toho musela být vyřízená... Brrr... ☹

racerunner
10. led 2013

@jarcatko No jo, já jsem byla "naštěstí" jen vzdálený pozorovatel celé té kauzy, ale otřáslo mě to taky, nešlo o feťačku ani nějakou socku, ale jak píšu výše, vymodlené mimčo to rozhodně nebylo- takže nejspíš určitý rizikový faktor splňovalo. Jenže když v tom pracuješ a vidíš, co všechno se těm prťouskům opravdu může stát, tak jsi prostě asi taková nějaká "přeopatrná" jako já :(...

jarcatko
10. led 2013

@racerunner tak ale to tě úplně chápu... já jsem takový ten debilní samodojímací typ, takže v těhotenství mě fakt rozbrečely i některý reklamy, a vím bezpečně, že bych třeba zdravotní sestru dělat nemohla, protože bych asi prostě brečela nad osudem pomalu každýho člověka, kterýho něco bolí... natož být u malých dětí... ☹ můj obdiv má každý, kdo dokáže pomáhat ostatním a je to jeho profese - třeba dětský sestry v nemocnici, zdravotní klauni, tety v kojeneckých ústavech atd. - já bych na to prostě neměla... klobouk dolu před tebou a všemi ostatními 🙂

kamino
10. led 2013

@jancip dnes je mi presne 6 mesicu a je to tak. Je akvivnejsi,takze se vazne musi davat vetsi pozor. V postylce se uz pritahuje za spricle do kleku,tak asi uz budeme muset i zvysit zabrany tam. Je to janek 😉

racerunner
10. led 2013

@jarcatko děkuju za krásná slova, je milé vědět, že si ještě někdo v dnešní době práce zdravotníků váží. Já když vidím, jak tady v jednom kuse maminky na doktory pouze nadávají, je mi z toho smutno. A přitom já to vidím z toho druhého břehu. Jedna mamča tady trefně psala, že dokud nebude spolupráce mezi rodiči a zdravotníky oboustranná, bude to stále stejné a má svatou pravdu. Nicméně, dětská medicína není jen smutná, naopak, je mnohem optimističtější než jiné obory, jen jednou za čas se řeší takovéhle opravdu smutné věci a pak to teda "stojí za to" , no:(

kacenkaharris
4. čer 2013

Dievcence, neviete poradit? Dcerka ma 3 a pol mesiaca a od narodenia spava s nami v nasej posteli. Neplanovala som to, mali sme problemy s kojenim, mala chudla, potrebovali sme stimulovat i dietatko k pitiu i moje mliecko... Nevadilo by mi, ze spava s nami, naozaj sa nebojim prilahnutia, ale moc dobre sa nevyspim, lebo mala je na mne celu noc nalepena a ja sa rano budim uplne stuhnuta. Rada by som, aby zacala spavat v postielke hned vedla nasej postele (odobrat bocnu stenu postielky a pritlacit k nasej posteli alebo v niecom ako babybay, co mam doma a skladujem v tom nocne kojacie potreby, plienky atd. 🙂 ). Problem je, ze zaspi, len ked ju kojim v leziacej polohe, ak ju chcem po zaspani preniest ci len posunut, hned sa zobudi (je jedno po akej dlhej dobe, cakala som uz i hodinu a pol 😀 ). A nakojit ju v postielke je nemozne, ja sa tam s nou nezmestim 😀 Neviete poradit daku fintu, aby spala v postielke? 😎
Ale je pravda, ze v noci nikdy neplace, zacne sa vrtiet v polospanku, ja jej dam (v polospanku) prso a spime dalej... Parada! Preto ju nechcem davat daleko od nasej postele a uz vobec nie von z nasej izby... Prosim, neradte mi, ze ju mam nechavat plakat! Svet je veliky a strasidelny pre take male mimino, ktore kuka do tmy cez mreze postielky v nejakej prazdnej izbe a dovolava sa placom (tym jedinym, cim vie!) mamy, ktora ho ignoruje...