Spaní miminka v posteli rodičů. Je to bezpečné?

paula
13. led 2007

Chtela bych se zeptat, jestli nechavate spat miminko ve svoji posteli? Setkala jsem se se dvema naprosto odlisnymi nazory odborniku:
1. V zadnem pripade nenechavat dite spat v posteli rodicu - nebezpeci uduseni, zalehnuti, prehrati...
2. Spani v posteli rodicu nevadi - dite citi teplo a vuni rodicu a spi klidne... pozdeji se na postylku nauci...
Nasi male jeste nejsou ani 3 tydny a kojim ji az 3x za noc. Kdyz ji potom dam spat do postylky, za chvili se probudi a place, musim ji chovat a utesovat. kdyz ji necham lezet u sebe, brichem ne brise, krasne klidne tvrde usne a po pul hodine ji muzu dat do postylky. Jenze ja u toho vetsinou usnu taky 😉 a pak mam spatne svedomi, ze se to nema... Ona ale vypada spokojene a vubec ne prehrate, nebo pridusene...
Napiste mi prosim vase zkusenosti, jestli s vami male miminko spalo (nebo spi) v posteli? Odnaucilo se to pozdeji? Mate nejakou zkusenost s tim, ze by to bylo nebezpecne?

vikina74
10. srp 2009

Ahojte, chcem sa podelit o moje skusenosti, inak velmi pekna tema. 🙂 U mojho starsieho pred 6 rokmi som tiez mala na zaciatku zle svedomie, cim bol starsi, tym uvolnenejsie to bolo. Vzdy som sa snazila, aby lezal tak vedla mna, ze ho nemozem prikryt paplonom, ja som sa posunula nizsie na posteli, takze som mala hlavu zhruba pri jeho brusku (da sa to, lebo som mala), on spal v spacom vaku bez prikryvky. Do zhruba dvoch rokov som ho kojila kym zaspal, od roka a pol uz v jeho postielke, ktoru sme dali uplne nadol, jednu mrezu prec a vedla som mala na tej istej urovni matrac. Potom som ho v dvoch rokoch pomalicky zacala zvykat na zaspavanie bez kojenia, nakojili sme sa v obyvacke, potom isiel do postielky, porozpravala som mu rozpravku a bola pri nom kym zaspal. Nadranom sa este budil na kojenie, prisiel k nam a ostal az do rana uz pri nas. Kojili sme do 3,5 roka, od zhruba 3 rokov zaspava uplne sam a prespi celu noc, na prstoch jednej ruky mozem spocitat, kolkokrat sa odvtedy zobudil.
Teraz mam druheho maleho 7-mesacneho synceka, nerobim si stres, urobili sme si baby-balkonik, vacsinou spi na mojej posteli, miesta mame dost, sme obaja v pohode, ja sa v noci aj napriek 2-3 kojeniam vyborne vyspim, uz nikdy by som to inak nerobila. 🙂
Osobne som presvedcena, ze pokial je zabezpecene, ze babo nemoze byt pridusene paplonom, nie je nic lepsie ako mat ho hned pri sebe, hlavne pre kojace maminky je to pozehnanie.

meleri
10. srp 2009

vikina,

to je fajn že s tím máte taky dobrou zkušenost...sem ráda že nejsem samotná. právě že je to fakt super že se člověk vyspí, já už ani nevím kolikrát za noc kojím protože se to všecko děje jaksi v polospánku..

to je dobrá věc s tím odstraněním té šprušle, určitě to pak zkusím..taky chci kojit do 2 let..

takže od tří let spí sám, tak to je supr!

Zuzi,

dík taky za příspěvek,já jsem si fakt lámala hlavu jak to půjde dál, ale vidím že to chce pohodu..🙂

wsmoulinkaa
10. srp 2009

ahoj taky už spíme týden v posteli.....je to taková naše druhá "antikoncepce" 😀

kinsen
10. srp 2009

Ahoj maminy, tak my v poslední době spíme v noci v postýlce a když se k ránu probudí na mléko tak ho po kojení položím vedle sebe a tak vydrží spinkat déle, akorát teď začínám mít málo mlíčka tak mi asi skončí pohoda nočního kojení ☹

meleri
10. srp 2009

mě nejvíc dostalo že společné spaní bylo zakázáno katolickou církví jako hřích, prý v 17 století podle autorky knihy..a od té doby se ujalo právě to spaní zvlášt..dřív měli jakési veliké vestavěné postele kde spali děti s rodičema...no asi to tu nemá co dělat, ale přišlo mi to zvláštní, že to dřív bylo tak přirozené a dneska je to skoro tabu říct že děti spějí s váma....já to dostávám pocítit pokaždé od tchýně, kamarádky, atd...

dvojka
10. srp 2009

hm...tak já si beru malou do ostele automaticky vždy nad ránem.Nenapadlo mě,že by to mohlo vadit 😲 ,už to bude takový náš rituál 😀

blandik
10. srp 2009

Já jsem toho názoru, že nechat spát ve své postýlce. Raději si to na začátku pohlídat než pak bojovat se spaním. Malý spí ve své, z postýlky neberem a usíná sám. Ale nekojila jsem moc, takže je to jiná situace. Od 3M prospal celou noc, jen se mlel, ale neprobudil. Od toho 8M se stane, že se v noci probudí, v postýlce šmejdí, ale nepláče, že chce z postýlky ven k nám - protože na to není zvyklý. Ale je to na každém - společné spaní možná zase posiluje vzájemný vztah - v odobrných knížkách jsem se setkala s názorem, že dítko má spát ve své postýlce.

wsmoulinkaa
10. srp 2009

mělo by spát ve své postýlce to každopádně!! ale my néééééééé 😉

blandik
10. srp 2009

Jak jsem psala, u nás to je tak, že malý spí sám a ve své postýlce. Ale selský rozum mi říká, že původně dítka spala s rodiči, minimálně s mámou v jedné posteli dost dlouho a že tak je to správně. Na druhou stranu, když dítko spí a usíná samo, je to pro rodiče hodně pohodlné, že ano.

bubosek
10. srp 2009

Do 5 měsíce spal malý s náma v posteli, trpěl hodně na prdíky a tak ani nikde jinde neusnul, ted už asi měsíc usíná ve své postýlce, nevadí mu to, ale kolem půlnoci jedné hodiny se vzbudí a šije sebou tak dlouho dokud ho k sobě nevezmu a nepřitulím, takže v rámci normálního spaní a vyspání je toto pro nás nejpříjemnější, nehledě, že ještě asi 3x za noc chce pít a já jsem zvyklá u toho usnout. nevidím v tom problém a myslím, že se to časem upraví, neznám žádné dítě které by v patnácti spalo s rodičema v posteli, myslím, že až přestane vyžadovat noční kojení, tak bude v postýlce spinkat celou noc 🙂

sirinka
10. srp 2009

nase druhe babo spinka krasne s nami v posteli...od zaciatku ju skusam davat spinkat do postielky...ale ona nie...hned je hore kukuckuje a samo ze hlasno dava najavo svoju nevolu...a kedze mame este druhu nezbednicu, potrebujem sa aspon trochu vyspat...ale poctivo skusam dalej, vcera konecne prespala v postielke styri hodiny na brusku...tak uvidime...
s prvou nebol vobec problem, mala nieco vyse mesiaca, ked uz pravidelne spala celu noc v postielke vo svojej izbicke...iba rano som ju vzdy vzala k sebe

jenovefa
10. srp 2009

Ahoj holky, nedalo mi a ještě jsem jukla na net - salut, Meleri... Musím říct,žr diskuse v tématu "Každé dieťa se vie naučit spat" byla nepříjemná... Těším se, až se vrátím z dovči a podělím se s Vámi o to, jak je to úúúúúžasné spát s mimi. Já chodím spát kol 24h a fakt se vždy těším, až se Tomík ve své postýlce, která je 50cm od mé, vzbudí a budu se s ním moct pomazlit, nekojit ho a strčit na připravené místečko vedle mne...
Tak ahooooooooooj!

yvka1
10. srp 2009

Meleri dík za pozvanie do témy 😉 No ja som bola z tej ,,Každé dieťa sa vie naučiť spať" hotová. Normálne sa prvýkrát pozrel na koníka aj manžel aby si to prečítal a jediné čo na to povedal, že keby také niečo skúšam tak sa asi riadne pohádame. Nie som za to aby deti komandovali rodičov len akosi nechápem ako môže 10mes dieťa ,,citovo vydierať" svoju matku. naša 3ročná dcérka prespala 1.krát celú noc keď mala 2,5 a potom sa mi narodil synček takže za posledné 3 roky veľa spánku nebolo,ale neľutujem ani chvíľku ktorú sme boli hore alebo spali spolu v posteli alebo sa držali za ruky alebo...malú nechám vyplakať ale cez deň keď sa napr.pre niečo hnevá čo nemôže mať alebo tak podobne, ale nechať vyplakať keď mi povie aby som zaspinkala s ňou? veď je to fajn keď mi chytí ruku a pritúli sa. a malý? má 5 mesiacov a neviem si predstaviť že by som mala nechať vyplakať jeho pre hocičo-veď on chúďa ešte nič nechápe...
som rada že existujú aj maminy ktorým prítomnosť dieťaťa v posteli nevadí ale užívajú si ju (alebo aspoň to neberú tak staršne tragicky) 😉

mirjanka
10. srp 2009

já bych tohle neřešila, každé mamce vyhovuje něco jiného, mně vyhovuje, že spí malá s námi, před tím i synové, neřeším pláč, v noci se vyspím, k nikomu nevstávám, rychle nakojím a děti byly vždy spokojené ( postýlku jsme měli bez postranice přiraženou k dvojlůžku), však s námi nebude spát až do chvíle, kdy si přivede svého chalana 😀 - vidím to tak, děti rychle vyrostou a pak už do postele rodičů nevlezou, ještě se mi po jejich nočním tulení bude jednou stýskat

peta.cz
11. srp 2009

Taky to hodně záleží na dítěti a to je každé jiné 😉 První syn neměl dudlíček, on se jimi dávil a přestal se dáviit až v pěti měsících, kdy jsem mu ho jen tak ze srandy zkusila dát - vydrželo mu to dalších 5 měsíců a pak ho hodil za postel a tím skončilo naše dudlíkové období 😀 Takže celou dobu usínal při kojení, u nás v posteli. Měla jsem přiraženou postýlku k naší, sundanou bočnici, ale stejně většinu času spal se mnou v posteli. Budil se po 2 hodinách asi až do 8 měsíců. Ve 20 m jsem přestala kojit, protože jsem otěhotněla, a prcek se ze dne na den vystěhoval do vlastní velké postele v pokojíčku... a světe div se - vůbec žádný problém!Ano, uspávám ho - čteme si před spaním pohádku, vyprávíme si a posloucháme relaxační hudbu až z toho usne. Budou mu 3 roky a stejně se jednou za noc vzbudí a zavolá si nás, stačí se k němu přitulit a spí dál.
Druhý syn usíná sám, naprosto bez problému. Má dudlíček, vůbec nechce houpat nebo se ukojit ke spaní, v noci se sice taky budí po 2 hoďkách, ale nakojí se a usne - na první kojení ho nechám spát zase u nás v posteli až do rána, je to pro mě lepší - bez brýlí jsem totální slepoň, takže ho nemusím v noci hledat v postýlce 😀 No vlastně chce při uspávání jednu věc, a to když začne kňourat, že už usíná, tak přijdu, otočím ho na bok a on usne sám....ale i tak mu před spaním zpívám ukolíbavky, on mě za to odmění krásným úsměvem 😉 Ale nedovedu si představit,že bych je nechala vyplakat před spaním - měli by usínat s úsměvem na tváři a ne celý vynervovaný...

meleri
11. srp 2009

Blandik,

já si myslím že pokud není dítě kojené tak asi není vůbec problém aby spalo samo v postýlce..prý po umělé stravě hned usne a spí do rána...to samé měl i brácha s dcerou, jeho žena nemohla kojit a tak to tak provozovali.
Jenže při kojení to fakt nejde, mlíko je asi řídké či co a tak se dost budí..

Zdravím holky, Sirinku, Jenovefu,

určitě fajn pokecáme..🙂)

Peti,
souhlas, dítě by mělo spát uklidněné a ne vysílené pláčem, s tím teda souhlasím na stopro..
Právě matky co už mají víc dětí můžou posoudit líp, jak to píšeš ty....my co máme zatím jen jedno tak jinou zkušenost nemáme..🙂
sama jsem zvědavá jaké to třeba bude u druhého...

holky mějte se!

jankapiknova
11. srp 2009

meleri sice po umelom mlieku dlhsie deti vydrzia ale celu noc nie kazde. moj je od druheho mesiaca len na UM a nikdy neprespal celu noc, papa 2krat za noc. Kamaratkyn je na UM a jedava aj v noci kazde tri hodiny ale este jedna kamoska ta ma male co jej celu noc prespi, takze jeto individualne ale pravda je ze kojene castejsie papa a maju to maminy aj pohodlnejsie ked ich maju pri sebe a tak koja v noci 😉

barmborka
11. srp 2009

Ahoj holky,tak u nás je to te´d tak,že malá jde spát v 21.00 spinká krásně po nakojení až do 4.30 kdy stává manžel do práce.Ten ji vytáhne pochová si ji,mrkne do plenky a pak nakojíme(jak kdy někdy nechce) a spíme spolu ve velké posteli,ještě asi do 7.-7.30.manžel říká,že to má od něho vyhřáté,tak se tam tak krásně vrní 😀 😀 .Jinak moje další dvě děti celkem dobře spaly celou noc od mala,ale je pravda,že jsem je dávala později spát,chodili spát kolem 21.00-21.30 a spali taky tak do šesti.Do půl roku se budili jednou za noc,potom už ne,ale spát s námi v posteli nechtěli ☹ .Nevím proč,asi jim to v postýlkách bylo příjemnější.Brala jsem si je do postele jen v době,kdy byli nemocní.Jinak milujou do teď to jim je 15 a12 když v sobotu a v neděli ráno můžou skočit k nám do postele a povídáme si před snídaní a to je nám tam potom opravdu trochu těsno,ale neměnila bych ty chvilky ani za nic 😉

jankapiknova
11. srp 2009

barmborka tak to mas super, kojis a dlhsie ti prespi nez moj na UM, zo zaciatku dlhsie vydrzal bez jedenia nez teraz, cim je starsi tym je hladnejsi v noci,nemalo by to byt naopak? 😀

barmborka
11. srp 2009

Jo kojím ,ale už jenom ráno a večer,přes den dělá blbiny a necucá, tak hrát si ji s prsem fakt nenechávám 😀 😀

cestovatelkaandrea
11. srp 2009

ahojte nas maly spava s nami v jeho postielke ktora je primontovana k nasej posteli. zhodili sme z jeho postielky bocne celo a tak ked potrebujem mam ho na dosah. taktiez ked on chce tak sa ku mne prituli ale to robi v poslednej dobe vynimocne. skoda ze ma to nenapadlo urobit takuto vec omnoho skor az ked mal skoro osem mesiacov.

helenkasabinka
11. srp 2009

cestovatelka my mame postielku tym stylom ako ty od narodenia malinkej a je to uzasne,neviem si predstavit ze by tak nebola alebo dokonca ze by mala spavala v inej izbe 😕

no ale na to mame kazda iny nazor 😉

cestovatelkaandrea
11. srp 2009

helenkasabinka fakt je to vyhoda tak mat postel. tiez si neviem predstavit dat maleho do vedlajsej izby lebo on sa v noci sem tam zobudi a potom place kvoli dudliku. asi by som sa vobec nevyspala. maleho chcem dat do jeho izby az ked bude mat dva roky. no a ak sa nam podari mat druhe babo urcite si dam tu postielku tak ako ju mame teraz uz od narodenia

tekvica
11. srp 2009

ahojte,
ked mate tie postielky takto pri vasej menzelskej posteli, mate stiahnutu uplne bocnicu, nevylezu deti odtial do vasej postele a nasledne nelezu dole?

lebo toho sa bojim.syn je lezun a lezie kade tade.

samik2008
11. srp 2009

dcerku jsem si brávala vždy do postele jak se vzbudila na jídlo okolo 4 hodiny,byl to krásný pocit být tam s ním,ale ještě ted někdy přijde k nám do postele,to je taky krásný ale už je velká tak se moc roztahuje 😀
synka jsem řekla že si ho nebudu brát vůbec,postýlku má hned vedle naší postele,a spinká pěkně,ale dnes v noci v 10 hodin se vzbudil,pohladila sem ho a ouvej on byl horký,měl horečku,poplakával,utišila sem ho vždy jen na chvílu,tak sem si ho vzala k sobě a i když semtam ještě zaplakal myslím že mu bylo líp semnou. 😉

cestovatelkaandrea
11. srp 2009

tekvica ked nas maly nevedel lozit tak bola jeho postielka na nasej urovni. odkedy vie lozit tak sme jeho postielku spustili dole, takze je o 20-25cm nizsie ako my. dole nema ako spadnut a hore nevylezie len cestuje po svojom priestore. neviem ake to bude ked bude starsi ale teraz to zatial funguje 🙂

sirinka
11. srp 2009

klarka bola vylucne kojena do 6. mesiaca a dokazala v pohode prespat noc od tri a pol mesiaca... do dvoch rokov som ju uspavala na prsniku...
a tato malinka uz si tiez zacina natahovat nocnu pauzu posledne dve noci, ale som ju zobudila, lebo som mala prso uz ako kamen a sa mi nechcelo ist odsavat... 😅

klarka spinkala sama v postielke vo svojej izbicke. iba raz ked spat nechcela, skusila som metodu vyplakania...do dnes mi je to luto... a ked som si precitala prekopovu, tak mi bolo luto aj to, ze som ju nemala v posteli dlhsie...
ale zase ona neprotestovala, pekne spinkavala, ked sa nahodou zobudila hojdala som ju na rukach kym zase nezaspala...

a s cumlami sa mi davia obidve...

mirjanka
11. srp 2009

holky medody vyplakávání se mi nelíbí, kdysi jsem četla, že děti takto naučené, nejsou v dopsělosti sebevědomí, nemají důvěru v sebe sama, protože už odmalička je nikdo nepodpořil- něco jiného je, když přecitlivělé mamky běhají za potomky hned při prvním zakňourání

tynushqa
11. srp 2009

Ahojte,
tak sa pridavam k maminam spiacim spolu s miminkami 😉 spime spolu vo velkej posteli uz od prichodu z porodnice, mne to dokonca odporucili v porodnici, lebo Bianka bola malinka a ze ju mam zohrievat svojim telom, tak mi ju tam dali hned ku mne do postele 🙂 a nelutujem. Je to super, hlavne kvoli kojeniu, ani neviem kolkokrat som kojila v noci, mali sme ako sa hovori otovreny bufet 😀 ked budem mat druhe babatko tak urcite bude s nami spavat tiez.

meleri
11. srp 2009

no holky tady se to rozjelo...:=)))). to jsem fakt ráda že nesem sama taková...

Jankapiknova,
to jsem nevěděla, moje mamka to vždycky pochvalovala i brácha jak ty děti spějí...tak vidím že je to individuální jako všechno...teda možná že jak Barmorka má holčičku tak potřebuje míň než tvůj chlapeček, prý že chlapečci jedí víc..

Barmborka,
jo to musí být zlaté...ale však jsem se dívala na tvoje fotky a ty tvoje děti vypadají tak hodně! taky bych chtěla jednou takové zlaté puberťáky...

Holky

se přiznám že než se malý narodil tak jsme to tak chtěli, že bude spát ve svém pokoji, taky jsme ho pěkně připravili atd, ale to jsme o tom neměli ani šajnu jak to funguje....a jak se narodil tak se všechno převrátilo vzhůru nohama...ale ničeho nelituju..
Jen tedkom je to spaní horší, prořezává se mu zoubek a v noci se pořád budí..

Např. je zvláštní že se mnou nechce spát v obětí, usíná jenom u prsa, pak se otočí a obejme manžela a tak spí...🙂) já sem tu jenom na to kojení... ☹ 😅