Spaní miminka v posteli rodičů. Je to bezpečné?

paula
13. led 2007

Chtela bych se zeptat, jestli nechavate spat miminko ve svoji posteli? Setkala jsem se se dvema naprosto odlisnymi nazory odborniku:
1. V zadnem pripade nenechavat dite spat v posteli rodicu - nebezpeci uduseni, zalehnuti, prehrati...
2. Spani v posteli rodicu nevadi - dite citi teplo a vuni rodicu a spi klidne... pozdeji se na postylku nauci...
Nasi male jeste nejsou ani 3 tydny a kojim ji az 3x za noc. Kdyz ji potom dam spat do postylky, za chvili se probudi a place, musim ji chovat a utesovat. kdyz ji necham lezet u sebe, brichem ne brise, krasne klidne tvrde usne a po pul hodine ji muzu dat do postylky. Jenze ja u toho vetsinou usnu taky 😉 a pak mam spatne svedomi, ze se to nema... Ona ale vypada spokojene a vubec ne prehrate, nebo pridusene...
Napiste mi prosim vase zkusenosti, jestli s vami male miminko spalo (nebo spi) v posteli? Odnaucilo se to pozdeji? Mate nejakou zkusenost s tim, ze by to bylo nebezpecne?

amy14
12. bře 2010

ahojte,páči sa mi táto téma...naša spí od začiatku so mnou...máme dvojizbák a ona má akože detskú,máme tam rozťahovaciu pohovku,kde spinkám ja s malou....manžel spí v obyvke,lebo je to malá postel pre nás troch...postielku máme ako odkladací priestor....malá už od pôrodnice nechcela byť sama v postielke,tak už tam bola pri mne,aby sme sa vyspali a nebudila plačom detičky a mamičky....ja to neberiem ako tragédiu....a cez den len kočík alebo na mojich rukách,ale večer nemá problém zaspať hned po mliečku...a nestresujem ju,ja som spokojná,že pekne spí a vie,že sa má ku komu pritúliť a že som tam....ja si večer pozriem tv a prídem k nej a spíme....máme za sebou galeje čo sa týka spánku,mali sme obdobie,že som musela byť tesne pri nej aby cítila môj dych....ale ja mám názor,že sama dorastie a bude ma potrebovať menej a menej....každé bábo je iné a nič netreba siliť....ved ked bude chápať,tak vtedy budeme vysvetľovať,ale máme zatiaľ len jedno,tak sa to dá.....
tak pekné spanie s našimi ratolesťami...

ollski
12. bře 2010

ahojte, tak nas kubinko spinkava s nami stale....mal take kratucke obdobia, kedy spinkaval v postielke...hlavne. ked sme sa oducali od kojenia, vtedy prave nasiel v postielke svoje miestecko...no velmi rychlo sa zase nastahoval do nasej postele. od malickamal problemy zo spinkanim, aj teraz, kedze vie z postielky vyliezt 😠 nemozem ho tam nechal, aby sam zaspinkal, samozrejme ze hned zdrhne sa hrat...starsia dceraka v postielke krasne spinkava, aj ked zaspava na nasej posteli...potom ju prelozim a pekne spinka do rana...mame sice dve postielky, ale jedna je nam zbytocna uplne 😉
kazde dietako je ine, rada by som sa sice vyspala konecne celu noc a sama...ale kubko ma asi daky senzor a bezpecne sa citi len pri nas, ked ho prelozim do hodinky je hore a potom tak reve, ze ho chtiac nechtiac musim prelozit...

meleri
12. bře 2010

Sherry,

jo dost divné..a nejlepší na tom je, že jsem se to vlastně dozvěděla od její máti..ona mi vždycky tvrdila jak moc tam musí..

jako chápu to, že ji to doma nebaví. každý na to fakt asi není..ale mohla si to zařídit líp a né potom trápit svoji máti která musí 200 km dojíždět každý den..no ještě že jsem měla dost rozumu a řekla ne..

holky,

mi to taky nevadí, myslím že těm naším dětem naopak dáváme víc. já si myslím že výchova je důležitá, ale to jestli dítě spí s rodiči, není žádná rozežranost. myslím že jsem to tu už psala kdysi, ale četla jsem o tom knihu, a dříve se i v Evropě spalo s dětmi, ale zakázala to katolická církev, že prý je to hřích..už nevím v kterém století, ale prostě to zakázali..

sherry28
12. bře 2010

meleri: nesnáším církve, ale sama jsem věřící 😉 🙂 ale nikam nepatřím, je to od ní sprostý, že se takhle zachovala, ale zase jsou mamky, který do práce musí a svým dětem se věnují dostatečně, znám takové a mnohdy možná líp než ty co jsou doma 😉 🙂 ale to sem nepatří, to by bylo na jinou diskusi 😉 🙂

meleri
12. bře 2010

právě že ona je super máti, její malý ji zbožnuje..a měla sem za to že si to užívá..jako to mateřství, často jsme se bavili jak bysme chtěli ještě jedno dvě děti hned po sobě..sice že to bude záhul ale super...
církev je naprd...taky věřím ale radši už nikam nechodím..

kinsi
30. lis 2010

Ako riešite, aby bábetko, ktoré sa už vie presúvať nespadlo z veľkej postele?Naša odmalinka s nami sinká, večer ju pekne položím, odídem a sama zaspí, ale kedže sa pomaly začína pohybovať rozmýšľam čo robiť. Zatiaľ sa len otáča, ale čo potom, keď začne štvornožkovať? Ako ste zaisťovali , aby malé, keď sa zobudí nespadlo z postele?

kaja73
30. lis 2010

@kinsi Ja som dala z jednej strany postielku a tam kde konči,pri nohach ,tam mam velku epedu,tak priečne z inej postele.Takže z jednej strany som ja,z druhej postielka z tretej pri hlave stena a zo štvrtej pri nohach ma epedu.Tou epedou vlastne skratim celkovu spaciu plochu maleho.Zatial to funguje, ale odposluch mam vždy zapnuty,ked tam nie som,aby som hned pribehla,ked sa viac mrvi. 🙂

glimmer
1. pro 2010

taky jsem byla přesvědčená, že Anička (nyní 10 týdnů) bude spát v postýlce hned od začátku. Ale pokud jsem měla volit mezi klidným vyspáním a nespaním, tak šup s ní do postele. Spíme tak od začátku co jsme si jí přinesli domů a nemáme s tím problémy (myslím zalehnutí, udušení). Anička kolikrát pěkně usne, že se s postele vyplížim a jdu ještě dodělat nějaké věci anebo prostě usnu s ní :o)

takyja
1. pro 2010

@kinsi Necháváme malou usnout s námi a pak šup do její postýlky, která je hned vedle mé. Je strašně rychlá a bojíme se, že než se probereme bude i s pytlem v tahu (teda na zemi 😅 ). Navíc se s ní mc nevyspíme, takže tohle je maximum - večer a ráno (víkendy) s námi je v posteli, jinak spí u sebe. Myslím, že je to pro ni bezpečnější.

kaculka46
2. pro 2010

Ahoj holky,Terezka spává se mnou v posteli spávala tak i starší dcera a jak velmi trefně řekla naše paní doktorka"ve čtrnácti už tam chtít spát nebude tak si to užívejte a rozmazlujte od toho ji máte a myslím že je to velká pravda.Samozřejmě každýmu vyhovuje něco jiného.ale já si to užívám.

tercie
3. pro 2010

Ahoj holky, náš malej spí s námi v posteli taky od narození. Měl období, od tří do pěti měsíců, kdy usínal ve svojí a pak od prvního nočního kojení už jsem si ho nechávala u sebe. Ještě kojím, takže je to o moc pohodlnější, i pro něj, protože při přenášení sem tam se mi vždycky úplně probral a pak jsme museli uspávat, takhle se nadlábne, a chrníme dál, ale zrovna řeším to samý co @kinsi taky začal lézt po čtyřech a bohužel mi přeleze i zábranu udělanou z peřiny, takže se bojím ho u sebe mít, manža spí v obýváku, tak z jeho strany je jen ta peřina. Máme postel tak, že zadní čelo přechází v noční stolek, tak postel nejde přirazit ke stěně, ani postýlka úplně k posteli, a spaní v postýlce prostě pro našeho prcka neexistuje. Ještě to jde když ho u nás uspím, a pak přenesu, ale jak se vzbudí na jídlo, tak už ho do postýlky prostě nedostanu, zkoušela jsem to několikrát,, ale vždycky s velkým pláčem, a já ho nechci kvůli tomu stresovat.
Takže spaní v posteli s rodiči ano, taky si to moc užívám, i když spím celou noc jen na levým boku, ale teď už se bojím, že mi spadne tak musím něco vymyslet.

lidiab
4. pro 2010

Uz nejaky ten tyden syn s nami zustava v posteli nad ranem po kojeni. Drive vstaval kolem te osme, coz bylo v pohode, ale ted se budi okolo pate ci seste hodiny a to se mi jeste vstavat nechce 😀 Tak mu soupnu prso do pusy a takhle usneme. Strasne radi se v posteli mazlime 🙂 Akorat se obcas bojim abychom ho nechtene celeho neprikryli dekou, ale zatim se nestalo. I kdyz spime, podvedome vime ze je maly v posteli. Vetsinu noci ale spi ve sve postylce a radi bychom aby to takhle zustalo 🙂

sonia79
4. pro 2010

Mám to podobně jako lidiab, malou u sebe nechávám dospat po ranním mlíčku (už bohužel nekojím), které pije kolem 6hod a to se mně ještě vstávat nechce. V postýlce už by neusnula, takhle si ještě hodinku pospíme. Já si užívám ten krásný pocit spaní vedle mimča a Nikýsek taky nevypadá nespokojeně. Že bych jí zalehla se nebojím, usínám vždy tak, aby mezi námi bylo aspoň trochu místa a stejně mám pocit, že se podvědomě nehnu ani o píď 🙂 Když byla úplně malinká a trpěla na prdíky, párkrát u mě spala celou noc a i když máme docela úzkou postel, nikdy se nic nestalo, tedy naštěstí. Fakt si myslím, že mateřské instinkty v tomhle fungujou. Ale je to samozřejmě věc názoru.

kinsi
5. pro 2010

My sme riziko zaľahnutia znížili tým že som malej, hlavne teda kvoli refluxu , vyvýšila jej časť postele naskladanými uterákmi, aby som jej vytvorila naklonenú rovinu.Tým pádom sme mierne pod ňou.
Spanie a nepriľahnutie máme už nacvičené od psíkov, majú 5 a 6,5kg a tiež sme ich nikdy nezaľahli.

zdenda86
5. pro 2010

@paula ahoj.aj mame takeho doma.najskor som ho chcela davat do postielky ale vobec tam nechcel spat.tak smer ho dali k nam.myslela som si ze postupne ho na postielku naucim ale to nebola pravda.tak sme mali postielku na okrasu.kedze mi odmieta dudlik tak zaspava vyhradne na prsniku,inak nie a to uz od porodnice.uz ma dva roky a chcem ho naucit spat sameho,ale neviem ci sa nam to podari.ja som sa recami ze ho prilahnem nezapodievala.spal medzi nami a ja som spala vlastne ako na ihlach.tak podvedome som to akosi citila a postupne som sa prisposobila ze som menila polohu len pri dojceni.a s tym prehriatim si tiez nerob starosti.sama by si citili ci je spotene alebo nie a pripadne ho zoblecies.aj nam davali znamy take chrobaky do hlavy,ale ty ako mamina sama vycitis co bude najlepsie.drzim ti palceky ze sa zosuladite aj s babom.

majdula
6. led 2011

Ahoj holky,

chci se zeptat, jestli tu ma nekdo zkusenosti se spolecnym spanim se dvema prckama (a manzelem) 🙂 Postel mame sirokou a urco se vejdeme, o misto nejde, ale nevim jak to zaonacit a jak nas poskladat, aby byli vsichni spokojeni...

Z moji strany je jeste prirazenej balkonek z detske postylky. Premyslim, ze bych tam zatim nechavala miminko a jen si ho brala na kojeni a pak zase "odkulila" zpet. Tak jsme to delali u starsiho, pak byl nemocnej s rotavirama a nejak jsem nemela to svedomi vracet ho zpet a uz se mnou zustal a v postylce uz byt nechce 🤐 Navic ho porad v noci kojim, takze je to i o me pohodlnosti 😅

radka.m.
6. led 2011

ahoj,tak já bych určitě dala vedle sebe do tý postýlky,co máš u postele toho staršího,je už dost velký a to,že se v noci kojí,no a?novorozeně se bude v noci taky kojit a určitě daleko víc,já si myslím,že v tomhle má novorozeně jednoznačně přednost,koukám,že termín máš až v dubnu,tak máš ještě spousta času do té doby toho staršího přeorientovat na tu postýlku,což určitě v jeho věku už nebude takový problém,takhle staré dítě už si nechá lecos vysvětlit 😉

radka.m.
6. led 2011

jinak pokud by jsi měla ubrečené miminko,tak to stejně budeš muset nějak podobně vyřešit,aby se nebudili navzájem,hlavně to malé toho staršího 🙂

lenka_da
7. led 2011

@majdula moja dcerka spavala medzi nami v manzelskej posteli. Ked mala dva roky, narodil sa nam syncek a kedze dcerka sa priserne v posteli pri zaspavani mrvi, dost ho vyrusovala. Vacsinou som ho odisla kojit do detskej izby a casto som tam zaspala az do rana. Vyriesilo sa to samo: na Stedry den dcerka vyhlasila, ze izbicka je jej, zobrala si perinku (aj ocka 😉 ) a vecer isli spat do detskej oni dvaja a spalna ostala mne so syncekom. Podotykam vek, ma 2 roky aj 4 mesiace 😅 PS: nikdy som ju neprehovarala, aby sla do svojej izby, ani sme netrenovali ani nic podobne, asi len bola zvedava, co je na tej izbe take uzasne, ze tam kazdy vecer chodim 😀 neviem...

marton
7. led 2011

@majdula Ahojky, uvidíš jak se to vyvine až se malý narodí.Já má bohatou zkušenost se spaním miminek v manželské posteli 😀 .První syn s námi spal snad až do doby než se narodil brácha tj.do pěti let.Přesně si to nepamatuji,ale myslím,že sám od sebe začal spát ve své posteli.Ten mladší taky spal s námi,tuším do 2 let/po dobu kojení/.No a teď máme 4 měsíční dvojčata.Říkala jsem si,že od začátku budou spinkat sami.Ale zařídili si to podle sebe 🙂 .Jeden je s námi,usíná při kojení,ale v noci se téměř nekojí,spinká.Druhý by ve velké posteli vůbec neusnul.Jedině v postýlce na bříšku.Ale v noci se po dvou až třech hodinách budí na krmení ☹ .Malí jsou jen jednou,tak když to nevadí rodičům,tak proč by s nimi nespali 🙂 .

kinsi
7. led 2011

@tercie Ako ste poriešili lezenie?Naša ešte ani nelezie a už nám raz padla z postele dole. Ale nie v noci, cez deň, doteraz nechápem, ako sa jej to podarilo, nevidela som je, bola som otočená chrbtom. Keď začne liezť, to bude fakt horor. Ja ju totiž teraz zvyknem uložiť spinkať a my ideme spať až tak o 2-3 hodiny po nej, takže to by chcelo ohradiť celú veľkú posteľ. Pediater mi poradil, aby sme dali okolo postele, kde nie je stena, molitan, aby keby náhodou padla, aspoň nepadla na tvrdé.

jana776
7. led 2011

@kinsi Ahoj, my spime tiez vsetci spolu. A lozenie nebol problem, ked sa jej uz chcelo spat, tak zaspala rovno po leziacky, nikam neutekala. Z jednej strany postele mame prisunutu postielku a na tie zvysne 2 strany staviame zabrany z paplonov, ma to asi 30 cm vysku, takze ked sa zacne zo sna gulat, tak to nepregula. Pocas spania mi nikdy nelozi, max sa niekedy posadi, a ked sa preberie a zisti ze tam nie som tak sa ani nepohne a mrnci. Takze u nas lozenie nebol ziaden problem. Jedine rano nemozem vyspavat ked uz je hore, lebo to by asi skusila niekam ist, ale na to davam pozor a vstavam s nou... Hadam ti to pomoze 🙂
Aspon u nas by molitan na zem nestacil, lebo ked sa zacne zo spania mrvit tak to by sa zgulala aj viackrat za noc. Ja urcite odporucam nieco aj na okraj postele.

kitchima
8. led 2011

Ahojte, tak my spime v posteli styria 😀 Esteze je taka velka. Aj som sa ich snazila naucit na postielku, nepodarilo sa. Ale tiez sa este nikdy nic nestalo.. Vsetko ok, kazde dieta mam z jednej strany. 😉

kitchima
8. led 2011

@majdula Ahojky, ja ich mam naukladanych tak, ze postel mame pri stene, z tej strany mam malu, (mam tam taky vankusik, nech sa neskotula az k stene, potom som ja, potom syncek a na kraji tato. Ak je tato prec, tak deturence vymenim a na kraj postele urobim zabranu z paplanu, cez to sa mala neprekotula. A takto mozu papat aj sa ku mne tulit obaja sucasne, len tato je out 😀

majdula
8. led 2011

Holky diky za odpovedi. Zkousim ted uz druhej den ukladat Radu do postylky, jak radila @radka.m. Uspala jsem, ulozila, do pulnoci spal v klidu, jenze pak se probudil, chtel mlicko a prelezl si ke mne a uz tam zustal - pac jsem u toho tradicne usnula 😅 takze do rana jsme stejne spali spolu. Dneska zkusim nevytuhnout a dat ho zpatky. Uvidim jak to pujde, on tam v podstate pul roku nespal 😕 cas na zvyknuti jeste ma a kdyby to neslo, nebudu to lamat pres koleno.
Trochu se totiz i bojim toho, aby pak nezarlil na malinkyho, preci jen uz si bude uvedomovat, ze malej zabral jeho misto, ze s maminkou spaval driv prece on... 😔

No a malickej na to spolecne spani zvyklej nebude, tak jsem si rikala, ze bych toho mohla vyuzit a vubec ho do postele nebrat (jen na kojeni a zas zpatky do postylky), no jo jenomze ono je to kojeni tak pohodlny a to tuleni tak mily 😵

Kazdopadne nevim, jak vyresit pripadne dve postylky (balkonky) u postele 😒

@kitchima A jak to delas, kdyz chteji v noci oba mlicko? Prave si nedovedu predstavit spolecne kojeni...

@kinsi V noci kdyz se vzbudil a byla jsem tam, tak jak psaly holky, max. se posadil, ale spis jen zamrcel, dostal dudu nebo mlicko a nikam nelezl a spalo se dal. Horsi to bylo pres den, i kdyz jsem u nej mela chuvicku, tak jsem neslysela, ze si potichu leze po posteli a taky nam z ni poprve sletel 😔 dobre to dopadlo nastesti, pak jsme davali kolem nej zabrany z perin, ale ono to dlouho netrvalo, pomerne brzo se naucil z postele bezpecne slezt...

kinsi
8. led 2011

@majdula U nás to bude trošku horšie tým, že máme vyššiu posteľ ako štandardne - máme taký starý nábytok po mojej prastarej mame, celú spáleň a je mi veľmi ľúto posteľ meniť. Ale tiež dúfam, že sa skoro naučí z nej zliezať - nemáte predstavu v akom asi veku? Koľko malo Vaše malé, keď už bezpečne zliezalo?

majdula
8. led 2011

@kinsi My mame taky vyssi postel 🙂 ma 60 cm.
A R. slezl poprve sam bezpecne pozadu z postele v den, kdy zacal sam chodit a to mel presne 11 mesicu. Ale obdobi od chvile, kdy z postele "padal" do doby, nez z ni slezl, netrvalo tak dlouho, fakt jen par tydnu, kdy jsme museli byt ve strehu a obkladat ho pres den temi perinami. V noci jsme mu delali barieru sami, to bylo v pohode.

maxi.smile
8. led 2011

Ahoj, nebudu tady rozepisovat, jaký na to mám názor, protože jsem zastáncem, ať si každý dělá to, co uzná za vhodné, nejsem zastáncem přesně daného toho a toho....prostě každá své miminko známe a každá máme jiné pocity...jedné je příjemné, ležet v posteli s manželem (partnerem) a mimi, druhé to vadí a chce mít v posteli svůj klid...ale napíšu, jak to bylo u nás..dost zajímavé počtení...už v porodnici jsem si všimla, že malá prostě ne a ne spinkat ve vozíčku, jak jsou asi v každé porodnici...první noc jsem byla vyjukaná já, miminko..oči jak baterky..asi po 30 hodinách (včetně porodu a tak dále) nespaní jsem to nevydržela a vzala si plačící miminko k sobě...dívaly se s malou na sebe a ona pak krásně usnula..od té chvíle v porodnici se mnou spinkala pořád...doma to samé..jakákoli snaha o postýlku marná...šílený pláč...i když jsem mimi dávala do postýlky takřka ,,v komatu",tvrdě spící, okamžitě se po pár minutách probudila a pláč...jedině spinkala, když se mi povedlo jí přenést v zavinovačce..ale v té se šíleně potila..takže zase špatně..okolí mě ,,radilo" co a jak, všichni děsně moudrý, jak už se nikdy nenaučí spát sama a bla bla bla....ale já cítila, že prostě takhle to chci...spinkala skoro celou noc a já i malá jsme byly šťastné..manžel už méně...po nějaké době jsem do postýlky zkusila dát unavené miminko, už starší 3,5 měs. a krásně usnula..a druhý den zase a pak zase..a od té doby stále...bez slz, kňourání...už si tam vyhraje, muchluje se s hračkama, pozoruje kolotoč... vzbudí se až v 6 h a to si jí už nechávám u sebe..kompromis...nicméně..až teď jsem se dozvěděla, že její pláč v postýlce mohlo mít na svědomí silné svalové napětí, které měla (hodně se propínala, nožičky, ruce, propínala se do luku, zakláněla se..cvičili jsme vojtovku a docházeli na rehabilitaci..) a vadila jí tvrdá matrace v postýlce (koupená nová kokos-pohanka)....takže intuice maminky zafungovala a v té době jsem udělala dobře, že jsem jí nenechávala vyplakat v postýlce apod. 🙂 P.S. ať jsem hledala jak jsem hledala, nikdy jsem nenašla jediný článek o matce, co by zalehla svoje dítě...pokud samozřejmě nejde o matku alkoholičku apod., naopak mi přijde přirozenější mít dítě co nejblíže...prostě, ať si to každý dělá tak, jak mu to vyhovuje... 🙂))

dana3262
8. led 2011

My mame postel asi 20cm vysokou. Maly z ni spadl asi 3x kdyz se pro neco sapal, ale samozrejme se nic nestalo. Davala jsem jeste na zem polstare, takze se spis tak prevalil. Do 3.mes spal v postylce a budil se tak 2x pak se to narusovalo a v 5.mes byl definitivne v posteli a prso kazdou chvili. Tak to bylo do 9.mes, kdy jsme zacali prikrmovat. Ted (skoro 11.mes) kojim v noci 2-3x, ale v posteli je porad. Kdyz ho uspime, jdeme si s partnerem lehnout do vedlejsiho pokoje (mame tam take postel 140cm) a kdyz se maly vzbudi, jdu za nim a zustavam u nej do rana. Takhle je to vetsinou. Nekdy jdem k malemu oba a tulime se 😉

majdula
8. led 2011

@maxi.smile Moc pekne napsany 😵
Kdybych dala na intuici, tak spime vsichni spolu prituleni a hotovo. Jenze k tomu jaksi potrebuju vyresit logistiku - kdo kde bude ulozenej, aby se o me nepretahovali, kdyz budou oba kojeni a hlavne vyresit to, aby mi pri nocnim buzeni na mlicko jeden druhyho nebudil... No a R. usina ted tak, ze je ke me pritulenej a ja ho objimam, co v tom pripade druhej prcek, k tomu prece nebudu zady? 😢 Praveze netusim, jak to cele skloubit se dvema prdolama, no 🤐