Spaní miminka v posteli rodičů. Je to bezpečné?

paula
13. led 2007

Chtela bych se zeptat, jestli nechavate spat miminko ve svoji posteli? Setkala jsem se se dvema naprosto odlisnymi nazory odborniku:
1. V zadnem pripade nenechavat dite spat v posteli rodicu - nebezpeci uduseni, zalehnuti, prehrati...
2. Spani v posteli rodicu nevadi - dite citi teplo a vuni rodicu a spi klidne... pozdeji se na postylku nauci...
Nasi male jeste nejsou ani 3 tydny a kojim ji az 3x za noc. Kdyz ji potom dam spat do postylky, za chvili se probudi a place, musim ji chovat a utesovat. kdyz ji necham lezet u sebe, brichem ne brise, krasne klidne tvrde usne a po pul hodine ji muzu dat do postylky. Jenze ja u toho vetsinou usnu taky 😉 a pak mam spatne svedomi, ze se to nema... Ona ale vypada spokojene a vubec ne prehrate, nebo pridusene...
Napiste mi prosim vase zkusenosti, jestli s vami male miminko spalo (nebo spi) v posteli? Odnaucilo se to pozdeji? Mate nejakou zkusenost s tim, ze by to bylo nebezpecne?

radka.m.
8. led 2011

majdula-vůbec se ti nedivím,že to řešíš už ted,aspon máš dost času to nějak pořešit,když se narodil náš nejmladší,tak byl snad to nejuřvanější mimino na světě,tak jsme museli řešit i to,aby nebudil v noci i ségry a to máme velký byt-180m,ale on byl tak uřvaný,že prostě budil všechny a holky se potřebovali vyspat do školy 😒

zlilly
2. črc 2011

Ahoj, chtela bych trosku ozivit tema. Kazda diskuse o společném spaní se zvrhne v debato o to, jestli jo nebo ne, ale já bych si spis chtěla přečíst nějaké praktické rady co se vam osvedcilo a tak. například pravě s tím lezoucím dítětem. Přemýšlím že koupím nějakou takovouhle zábranu, http://www.uzlaticka.cz/detail.php?zbozi=1620097 máte něco podobného, osvědčila se vám?

eloana
2. črc 2011

@zlilly ahoj deti take spi s nami v posteli a malej tam spinka i pres den.... vetsinou kdyz se probudi,tak ho slysim...akorat asi 1x spadnul-nastesti mame postel nizkou... ted na roce jsme ho naucili,ze musi lezt dolu po nozickach,takze kdyz se vzbudi,tak sleze v pohode sam. o zabrane jsme neuvazovali neb jsme ani nevedela,ze existuje

anidomi
2. črc 2011

ahoj,i ja jsem jedna z hrisnic,ktera nechava svyho mimiska spat v nasi posteli.. Ma to svy vyhody.. Vecer sice usina ve svy postylce-na prvni nocni vstava po 5-6-ti hodkach.. Pak jeste taky a vetsinou je tam tak do pul 5 az do 5 rano.. A pak je se mnou v posteli.. A spinka tam i behem dne,protoze v postylce spi max pul hodky a v posteli dokaze spat ty 3 hodiny do dalsiho kojeni.. Zkousela jsem ho parkrat nechat v maly,ale pak je unavenej-mrzutej a uplakanej..ja myslim,ze je to na kazdych rodicich a mimcech-co jim vyhovuje vic..

krivka5
2. črc 2011

jeej,ale nas je co nechavame babatka spavat s nami v posteli. moj synator este v postielke poriadne nespal.ani vo dne,ani v noci. rada by som ho uz zacala ucit na postielku,bo uz ma 9m.,ale neviem ako nato. kedze som ho doteraz kojila,bolo to pre mna pohodlne nevyberat ho kazdu chvilku z postielky v noci, ale uz nekojim tak by som to rada zmenila. moj muz spava v obyvke, bo sa k nam nezmesti a ja ho chcem mat v noci pri sebe 😅

anidomi
2. črc 2011

@krivka5 tak to nasemu mysakovi je teprve 1m,takze se vejdeme zatim vsichni 😀

krivka5
2. črc 2011

@anidomi tak to vam je hej,ale pockaj ked vas zacne s postele vytlacat 😀 ja lezim len na krajicku a on je krizom cez postel 😒

anidomi
2. črc 2011

@krivka5 tak to ja lezim taky namacknuta na stene a ten muj 'nohou brzdi o zem' a oba skoro bez deky-samozrejme,jen aby mel mysak dost mista a aby mu bylo teplo :D

zlilly
4. črc 2011

@eloana my právě máme postel celkem vysokou, takze se zatim bojim nechat ho tam samotnyho. takze ho uspim, on hodinku spi, pak se zamele, ja k nemu utíkam, lehnu si k nemu, pockam az usne, odejdu a za hodinku znova. od sedmi, kdy usne on do nějakých deseti, jedenacti nez usnu ja třeba čtyrikrat. a uz mě to moc nebavi. myslim, ze kybych ho nechala samotnyho, ze by se chvilku mlel a pak zase usnul, ale bojim se, ze se mezitim skutali na zem.
kamoska co ma taky deti v posteli rikala, ze ho mam pomalu a kontrolovane nechat padat, ze se brzo nauci sam slezt, jenze oni maji futon a ne postel v 60cm.

@krivka5 @anidomi u nas to tak vypadalo ze zacatku taky 😀 to mel malej jeste teoreticky vlastni postylku a v nasi spaval jen jako "host". pak sme naznali, ze je tam stejne furt a pripevnili sme jeho postylku nabok k nasi posteli, takze je ve sve postylce nakraji a ne mezi nama. ackoliv se stejne vzdfycky v noci odkutali a nalepi se na me 😀

eloana
4. črc 2011

@zlilly jasne no jama z jedne stranypostele zed a z druhe takovou nizkou postylku,takze nema odkud spadnou.jedine zepredu, ale obvykle ho slysim kdyz se vzbudi a vecer ja osobne padam🙂 takze chodime spat do te 9 vsichni)))

acacia
2. črc 2012

Máte někdo praktické zkušenosti se společným spaním novorozeněte v manželské posteli? Zcela logicky se bojím zalehnutí, když už ne z mojí strany, tak ze strany manžela. Navíc postel máme tak, že je kolem ní ze všech tří stran (jak to tak bývá 🙂 ) místo. Mám strach, abychom třeba dítě nevytlačili z postele.

lucisa
2. črc 2012

@acacia I když měly všechny mé děti postýlku, spávaly s námi. Večer uléhaly do svých, ale když jsem v noci vstávala na kojení, už jsem neměla sílu dávat malou zpět, takže pravidelně jsme společně u kojení usnuly.
Pokud neberete drogy, nebo nechodíte spát opilí (což samozřejmě nepředpokládám), nemělo by se stát, že prcka zalehnete, každý má určitý instinkt. A dokonce mám takovou zkušenost, že i můj muž, který spí tvrdě, holky nezalehl, jakmile začal malou utlačovat, pěkně se ozvala. A já jsem měla lehké spaní. Navíc si nemyslím, že by mrňous až tak cestoval, a volná je přece jen strana u nohou, ne? U hlavy bývá pelest nebo zeď, a na stranách byste spali vy.....
Když jsmm pořizovali novou postel, bylo to 2x2 m, do dneška se kolikrát ráno budíme v posteli ve 4, občas dokonce v 5, když přijde i nejstarší na mazlení 😀 😀 😀

acacia
3. črc 2012

@lucisa 🙂 vidíš, to mě vůbec nenapadlo, že by se dítě nenechalo zalehnout! Ještě tu není a už mu nedůvěřuji 😖 ... má snad taky pud sebezáchovy.
Právě že není volná strana jen u nohou. Jediné, kde je zábrana, je čelo postele, jinak z boků a od nohou je volno. Nevím, kam bych ho umístila, jestli mezi nás, nebo k sobě na stranu. Měli jste tedy děti mezi sebou?

ja.na81
3. črc 2012

@acacia My jsme meli pro prcka klasickou postylku, jen bez te jedne delsi strany - postylka byla pripevnena na ram nasi postele na moji strane... Takze prcek spal vlastne se mnou a prece ve sve postylce 😀 Mit planovane dite mezi nami manzel odmital, prave ze se bal, ze ho zalehne... ale kdyz jsem prcka v noci kojila a pritom usnula (nebo proste uz jen nemela silu a chut prcka odvalit na "jeho stranu", tak jakpak pekne jsme vsichni spali s ditetem uprostred 🙂

lucisa
3. črc 2012

@acacia Podle toho, na které straně jsem kojila, když uprostřed, usnula tam, když na druhém prsu, měla jsem přiraženou postýlku.
A opravdu se dítě brání, má pud sebezáchovy. A i když si lidé obecně myslí, že mají tvrdý spánek, tak se ve skutečnosti diví, co všechno je vzbudí.
Já například když jsem potřebovala manžela kvůli něčemu v noci vzbudit, nemám většinou šanci (leda za použití hrubé síly 😀), ale stačilo, když se malá po jídle při ublinkávání zakuckala nebo rovnou začala blinkat a byl v tu ránu vzhůru.
Hele, zkusit to můžete. A dospělý zase tak moc v noci necestuje, spí dlouho v jedné poloze. A taky věř sobě, mě vzbudí i vykřikování ze spaní některé starší holky, a to já spím v podkroví a ony v patře..... 😉

acacia
3. črc 2012

@lucisa Takže jde jen o to, sehnat postel se stranou co se dá vyndat. Mě vzbudí teď i kouř cigaret od sousedů zezdola ( 🙄 ) nebo kočka, když mňoukne... to je myslím docela správný tréning.

diviska
3. črc 2012

Holky, já jsem měla nedonošenou holčenku. Byla malinka, domů sem si jí vezla měla 47 cm a něco málo přes dvě kilíčka a spala semnou od začátku. Pravda, ze začátku jsem jí měla v zavinovačce v rohu postele a před ní polštář, ale za pár dní jsem zjistila, že jí opravdu nezalehnu. Co se týká partnera, tak toho už bych se malinko bála, ale co znám rodiny, tak ani manžel dítě nezalehl.. já jsem s malou sama, tak mi toto odpadlo 🙂

ameliejulliette
3. črc 2012

@acacia Manžel spí jak dřevo a přesto již brzy vedle něj bude spávat druihé dítě v pořadí, přičemž první pořád žije 😀 Měla jsem sice postýlkový balkónek jako @ja.na81 , ale víc spal syn s náma než na svém 😀 a někdy vyloženě chtěl být mezi námi, tak co mu to odpírat 😉 Myslím, že zalehnout dítě může jen člověk pod vlivem alkoholu či opiátů 😉

zvedavamt
3. črc 2012

čítali ste knihu Koncept kontinua? Tam je spanie s rodičmi za určitých podmienok doporučené. Knižku nájdete aj tu:
http://www.ulozto.cz/xBUdSb8/jean-liedloffova-k...
doporučujem všetkým rodičom,hlavne budúcim

elienka
3. črc 2012

@acacia Aj moja malá spáva s nami, zaspáva v postielke ale v noci ju preložím. Spáva takto s nami skoro od narodenia. čo sa manželá týka, naozaj tuho spí, aj keď mala malá hodinové revy, on sa ani nezobudil, nič si nepamätá, tak som ho raz pozorovala, jeho lakeť bol pri Sofinkinej hlavičke, tak som bola zvedavá ako to dopadne. V momente, kedy sa malá pohla a len zľahka sa ho dotkla, úplne automaticky obrovským oblúkom si lakeť preložil inde, raz Sofi utláčala moja borderka (áno aj 2 psi majú občas dovolené s nami spať), tak sa Sofi ozvala mrnkaním, situáciu som vyriešila a spali sme pekne ďalej, takže inštinkty fungujú.
Tiež máme posteľ 2x2 metre, máme síce všetko natrepané v spálni kvôli tomu ale nemenila by som.
Jediné z čoho som mala paniku - Sofi mala asi 3x apnoe pauzu, tak nespávala s nami do doby, než som jej kúpila monitor dychu na plienku, som sa strašne bála a chcela som ju mať na monitore.

acacia
3. črc 2012

@ameliejulliette Co to je ten balónek?

acacia
3. črc 2012

@zvedavamt Jo, jo, čtu ji právě.

acacia
3. črc 2012

@elienka Monitor asi kupovat nebudeme, pokud bude spát dítě s námi.

elienka
3. črc 2012

@acacia ja som monitor kupovala až dodatočne až bola malá na svete, bola 3,5 t predčasne, a až po prvom poplachu som sa zlakla, potom ju už nikto ani nechcel varovať, ani kočíkovať, pokiaľ nemala monitor na sebe

ameliejulliette
3. črc 2012

@acacia Balkónek 😀 No jako přiraženou tu postýlku se sundanou jednou boční stranou 😉 Ad monitor, měli jsme ten na plenku (Snuza Halo) a jsem ráda, byla jsem klidnější, když jsem v noci jen koukla a viděla, že hezky bliká 😅

ja.na81
3. črc 2012

@acacia Honzik na "balkonku"

zlilly
3. črc 2012

U nás je to momentálně jako v noclehárně🙂 naše postel uprostřed, z jedné strany přiražená postel staršího, z druhé strany postýlka miminka. miminko spí teoreticky na balkonku, prakticky v mé posteli, na té straně, na které zrovna kojím. opičák maličkej spal v postýlce jen první dvě noci života. už druhý den v porodnici rozhodl, že on spí v mé posteli a kde budu spát já je moje starost 😀
jo a monitor je nám v tomhle spacím uspořádání k ničemu. chytá dech a pohyby všech ostatních, takže naprosto nespolehlivé.

acacia
4. črc 2012

@ja.na81 Já četla "balónu" že jo 😠 . Kde jste tu postel kupovali?

bleble
12. zář 2012

skuste pozriez postielky BabyBay: http://www.bleble.sk/babybay#obsah_top

slucky
7. led 2013

Já mohu doporučit toto. Jmenuje se to snuggle nest, abyste mohli bezpečně spát s miminkem. Je přivezena ze zahraničí, námi použita krátce. U nás něco podobného prodávají za 3tis,v Malvíku..kdyby měl někdo zájem prodám za 1000,- náš syn má půl roku a už se o něj nebojím, že jej zalehnu