Starší dřevěná postýlka. Máte zkušenost s opravou?

tina74
27. pro 2011

Na jaře čekáme miminko a doufali jsme, že pro ně použijeme postýlku, kterou moji rodiče koupili už před 50 lety pro moji starší sestru a samozřejmě jsem v ní spávala i já. Bohužel jsme ji teď rozbalili a zjistili, že některé tyčky na boční straně jsou dost nepěkně prohnuté. Na funkci to sice nemá vliv, ale nelíbí se mi to.
Podobný problém jsme objevili i u ohrádky. Předpokládám, že nejsme první ani poslední, komu se něco takového uchováváním na půdě stalo. Máte podobné zkušenosti? Jak jste tuto vadu vyřešili? Je možné tyčky nějakým způsobem zase narovnat?

evena
27. pro 2011

ahoj, narovnat urcite nepujdou, ale pokud je tvuj pritel aspon trochu zrucny, postylku by mohl castecne rozebrat a tycky nahradit, treba v OBI se daji koupit, taky jsme rekonstruovali 50 let starou postylku, pritel ji mel celou rozebranou, sice tycky byly v poradku, ale menil nejake desky na kterych se vyradil cervotoc a menil kolecka, celou ji jeste pak brousil a ji natrela a lakovala, vypada jak nova 😉

tina74
autor
27. pro 2011

@evena Na broušení a lakování se určitě taky chystáme. Naše postýlka je kupodivu v naprostém pořádku - kromě těch tyček. Na půdě nebyla nikdy moc dlouho v kuse, protože ji ještě používaly děti sestry a spousta známých.
Manžel hodně věcí zvládne udělat, ale v tomhle případě se do toho asi nepohrne. Říkal, že by bylo hrozně pracné, kdyby měl někdo ty jednotlivé díly "rozklížit" a zase dát dohromady. Hlavně mu nepřipadá, že je to zase až takový problém s těmi tyčkami. Ale mně to opravdu hodně vadí...
Samozřejmě ještě zkusím po novém roce obvolat truhláře v okolí a zeptat se, co by se s tím dalo dělal, ale bojím se, že náklady na profesionální opravu by se mohly vyšplhat do nepřijatelné výše...
Doufala jsem, že by to třeba šlo nějak namočit nebo napařit a vyrovnat tak, jak to je, aniž by se jednotlivé díly musely rozebrat...

evena
27. pro 2011

ono stejne pokud budete natirat a lakovat, je lepsi ji rozebrat, protoze se bude i snaz prebrusovat. Pokud by ti to mel delat stolar tak ti levneji vyjde koupit novou. Tomu ze tycky pujdou narovnat sice neverim, ale muzu se ti optat stryce je to stolar
a vase postylka je lepena? nase byla jen z vetsi casti spojovana hrebikama a ty mista co byli slepovane uz temer nedrzeli takze sla rozebrat snadno... a ty tycky nebyly napevno vubec, byly jen vsunute v otvorech mezi vrchni a spodni deskou

tina74
autor
27. pro 2011

Ona je teď postýlka rozebraná na boční stěny, přední a zadní díl, rošť a kolečka. Ty myslíš, že by se měly kvůli broušení a lakování rozebrat i jednotivé "rámy" a vytáhnout z nich tyčky? Třeba bych tímto argumentem přesvědčila manžela🙂 Pokud by ses zeptala strýce, budu moc ráda. Předem děkuji!

evena
28. pro 2011

Ahoj, i starší dřevo lze narovnat, nějak se to nahřívá (paří), ale v domácích podmínkách nemožné, názor stoláře je ten, že nejlevnější a nejmíň pracné je koupit tyčky nové a vyměnit 😉
Tak ať se vám při opravě daří 😉
@tina74

tina74
autor
28. pro 2011

@evena Moc děkuji za konzultaci🙂