15měsíční dcera je extrémní nejedlík

baterie
26. čer 2014

Jsem už zoufalá. Dceři je 15 měsíců a téměř vůbec nejí. Vím, že děti mají taková období, ale u ní je to setrvalý stav, dokonce ani kojená nikdy po mléku extra netoužila. Vždy pila jen 5 min a nikdy jsem nezažila, že by brečela hlady. Když jsem v roce přestala ze dne na den kojit ani po tom nevzdechla. Teď akceptuje pár jídel a ty jedeme pořád dokola. Není nic, co by si dala s chutí, co by jí opravdu chutnalo, třeba i nějaká sušenka do ruky. I když ji něco přijde k chuti nebo má hlad, stejně od všeho sní maximálně 10 dětských lžiček, 50 - 100ml. V roce začala pít mléko (Nestle Doremi) a to je základ našeho jídelníčku, jinak by si neudržela ani tu váhu co má (8kg). Odmítá jíst kousky, takže musím pořád mixovat do hladka. Zkouším to, ale vždy to dopadne tak, že vše vyplivne a tím oběd skončil, i když jí nabídnu něco jiného, už nejí. Zkouším aby jedla sama, jen si s tím hraje, nevezme si sama ani sousto. Nechce ovoce, křupky, piškoty, polévky, pečivo, nevypije nic jiného než mléko a čistou vodu. Někdy sní za celý den jen malého pribiňáka, nebo je jen na mléku. Je jako kost kůže, vypadá tak na 7 měsíců, nechodí, špatně spí. Sledují nás na gastru, neustále podstupujeme různá vyšetření, na nic fyziologického nepřišli. Odmítám se smířit s tím, že prostě nejí, protože musí mít tragicky málo vitamínů a živin a mám strach o její zdraví. Přemýšlím i o nějaké alternativní léčbě, protože si myslím, že ten její odpor ke všemu jídlu je asi psychický, ale nejsem v téhle oblasti zběhlá a nevím, kam bych se měla obrátit.

Děkuji pokud někdo poradí, vím, že je tu skupinka pro nejedlíky, ale tam jsou všechny maminky stejně bezradné ☹

achjonetusim
26. čer 2014

Ja mam vybornou pani doktorku, jeji pamatna veta "Zadny dite dobrovolne hlady neumrelo" by se mela tesat do kamene.

helcenka
26. čer 2014

@baterie - a vaříš jí zvlášť nebo jí stejná jídla s vámi? Kamarádka má syna, kdy taky bojovali s jídlem a pak jí doktorka poradila aby mu prostě dala normální jídlo, které jedí i oni (jasně že ne tak kořeněné) a po čase se opravdu rozjedl. Je to sice takový střízlík, najednou toho nesní moc, tak asi půlku toho, co děti jeho věku snědí, ale jíst začal a to je hlavní...

dezyre
26. čer 2014

@majka12 Staník neměří o moc víc, má 115 cm. Kyčle mu naštěstí moc netrčí, ale normálně na břichu má vyrýsované břišní svaly. Kdejakej sportovec by mu to mohl závidět :D

somalicats
26. čer 2014

@baterie Moje starší dcera se rozjedla až ve 2 letech v jeslích, když viděla jíst ostatní děti... Do té doby to byly boje. Ze začátku v pohodě, příkrmy jakž takž a na roce zlom - cokoli, co mělo i jen podobu mléka či mléčných výrobků, bylo fuj - a z jídel měla oblíbená 2-3 jídla a ostatní mi házela na hlavu. Byla hubená jak lunt. Řešily jsme to s mamkou (je dětská lékařka), zkoušely jsme do ní cpát nutridrinky a spol - bez úspěchu. Nakonec jsme to nechaly být, byla akční (až moc) a evidentně nestrádala. Shodou okolností, když jsem s ní byla kvůli jinému problému u dětské psycholožky někdy v 6 letech, tak ta mi říkala, že pomáhá vyřadit dětem z jídelníčku rychlé cukry - ony prý ty akčnější děti mívají s jídlem problémy prostě proto, že na jídlo "nemají čas", chtějí dělat jiné věci, a pokud jim energii dodávají právě ti brumíci a různé jiné sladké sušenky, tak pak tu energii na pohyb mají, a nejedí. Zakázala jsem tedy v té době úplně sladkosti a je fakt, že se částečně zklidnila a začala i víc a normálně jíst (v tu dobu sice jedla vcelku jakž takž, ale do normálního stravování to mělo pořád ještě daleko).

bonavoxa
26. čer 2014

@jhoki Chápu Tě, je to na palici, kdo to nezažil, tak nepochopí. Se snadno řekne, neřeš to. Ať sní kolik potřebuje..u nás teda asi nikdy nic. Žádné dítko hlady neumřelo, ale naše by tedy asi aspirovala na první případ 😀
Já kvůli tchýni jsem teď s malou u našich, protože jsme bydleli s ní a ona vyrypovala, že je neuklizeno, ap., hrála si na dokonalou...a muž se mě nezastal...no, ale to je zase jiná písnička...
Kousky jí jen u toho, co chce...třeba suchou rýži valí...naopak těstoviny nepozře, pokud nejsou úplně napadrť. tady u těch kousků nám pomohlo jí dávat jídlo do ruky - křupky, sušenky, rohlík..všude bordel, drobky,...tchyně...uf...prostě neustále zkoušet.

baterie
autor
26. čer 2014

@helcenka Ráda bych ji dala, co jíme my, ale jak jsem psala, musím mixovat do hladka a jí jen pár kombinací - brambory, trochu masa, zelenina.
@achjonetusim Tak ono to není o tom, že by dobrovolně hladovkou spáchala sebevraždu, ale nic to neřeší, když ji nechám celý den o hladu. Ona by teda nakonec snědla nějaké minimální množství toho, co bych jí dala, ale druhý den by to bylo nanovo. Navíc by se jí smrsknul žaludek a pocit hladu by byl ještě o to menší.

bonavoxa
26. čer 2014

A jinak my máme snad všechny varianty. Ráno mléko, to je celkem bez problémů...někdy teda bojujeme..poslední dobou i s tím, asi zuby...pak snídaně, rohlík, chleba, s lučinou, pomazánkou nebo na sladko s marmeládou, povidlama nebo ovocná mísa, jogurt. Ovoce dávám pokaždé. To jí jakože sama, babře se v tom, občas k ní přijdu a snažím se jí dát něco do pusy. Jogurt zkouší někdy sama a někdy jí propašuju něco do pusy.
Oběd zkoušíme ,,normální jídlo...polévku..do té má ráda občas na kousky chleba nebo rohlík, druhé..většinou si dá se mnou přílohu a šťávu z masa, sedíme spolu u stolu nebo ji mám na klíně. Toho sní málo, protože už bývá unavená, takže dostane před poledním spánkem mléko a jde spát.
jak se vyspí, jde už natvrdo do stoličky a má masozeleninu. Jí jak kdy...teď strašně, hodinu, drží sousta v puse, plive. někdy se mi osvědčilo jí dát něco, co má ráda, tyčinku, rohlík...a pašovat jí sousta do pusy. Hrát u toho musím jak DJ oblíbené písně a pohádky. když se některá nelíbí, hned mrčí a odstrkuje mi ruku se lžičkou nebo drapne lžičku a jídlo vymaluje kuchyň. Musím někdy tancovat a zpívat. Když má obzvlášť zlé období, řve jak tur a slyzy má jako hrachy už od první lžičky...to jsem vždy na vývrat....
Svačinu má zase nějaké ovocné pyré nebo puding, kaši v mučírně. Do večera si pozobe ještě kus sýra, šunky rohlíku na procházce v kočárku... a večer mléko.
Takže i jí i sama, i ve stoličce, venku,...

baterie
autor
26. čer 2014

Byla jsem s ní v nemocnici kvůli jinému problému a vůbec tam nechtěla jíst. Sestry se do ní snažily dostat alespoň nutridrink, předávaly si jí jak horký brambor, žádná si s ní nevěděla rady. Nakonec musela dostat sondu.

marci81
26. čer 2014

@baterie ahoj, diskuzi jsem nečetla, tak doufám, že se nebudu opakovat. Mám doma holčičku, přesně tři roky. Narodila se s vahou 2650g a 46cm, i když nevím, jestli to nějak souvisí s problémem nejezení. Momentálně nemá podváhu. Ale každý den zažívám téměř to samé, co popisuješ, i když pravda ne v tak extrémní míře. Nikdy jsem nemusela mixovat na kaši. Ale jinak je to s naší malou co se týče jídla také těžké - ráno si vezme mléko, pak nic, většinou celé dopoledne nic, takže žádná snídaně ani svačina se nekoná, ať nabízím rohlík suchý, či namazaný, přenídávku, jogurt, či ovoce, cereálie s mlékem. Občas se podaří, ale v devadesáti procentech případů bohužel ne. Takže hladoví do oběda, kdy "sní" buď polévku anebo druhé jídlo, ale má pouze omezený a stále se opakující výběr jídel, které jí musím vařit, kdybych uvařila něco jiného, vůbec by to nejedla. Např. vepřové nebo hovězí maso by nesnědla, nebo sladké knedlíky - to vůbec. Nejí žádné koláče, pouze jeden druh jogurtu. Z ovoce jen banán a jablko. Ze zeleniny jen okurku ( syrovou) a kedluben). Těstoviny také nejí. Pije pouze naředěný jablkový džus. S věkem se to pomalililinku zlepšuje, ale opravdu jen po malinkých krůčcích. Tam, kde se jiné děti cpou, naše Emička se dívá a ani neochutná, já stále doufám, že to přijde. Uvidíme, co ve školce. Mockrát jsem byla kvůli tomu nešťastná, to pochopí, jen kdo to zažil, den co den, co to je, když dítě nechce jíst...Držte se

helcenka
26. čer 2014

@baterie - to chce vydržet a prostě nabízet a doufat, že to přijde, a ono to určitě přijde. V takovéhle míře jsem s dětma problém neměla. Jen dcera nechtěla nic jiného, než mateřské mléko, byl hrozný problém s příkrmama, nic jsem ovšem nikdy dětem nemixovala, jen mačkala vidličkou, buď si vzaly nebo ne. Dcera z příkrmů vzala na milost jen banán, rozmačkanou vařenou mrkev, piškot. Pak přidala kaši - ale jen tu kupovanou, co se míchá s UM nebo mateřským mlékem, ale jen jeden druh. Někdy to bylo na nervy, ale pořád jsem se snažila vydržet, nabízela a nabízela, aby ochutnala, ale na druhou stranu jsem se snažila, aby se jídlo nestalo středobodem našeho denního režimu, aby se to kolem něj pořád jenom netočilo, takže jsem nabízela jen tak spíš mimoděk, asi po 4 měsících se to zlomilo a dcera začala jíst polévky a pak už se to rozjelo samo.
Tak držím palce, ať se to brzo zlepší. Hlavně vydrž, i když se to lehce říká.

jhoki
26. čer 2014

@marci81 Přesně tak! Kdo nezažil, nepochopí, jaký může být problém s jídlem. Už to ani nevykládm svým kamarádkám co mají děti, protože si myslí, že si vymýšlím nebo, že jsem hysterka. Ty, co děti nemají to asi nechápou vůbec a člověk vypadá blbě, že má doma výbuch atomovky, však po šestinedělí se vše srovnává. 🙂

jakura
26. čer 2014

Také jsem doma měla nepapánka, ale zlomilo se to. Doporučuji knížku Malý tyran od Prekopové . Jsou tam příběhy dětí, které nejedly. A dobré informace jsou na http://vyzivadeti.cz/ tam jsou také výživové poradkyně, které radí. Volala jsem tam a paní byla moc příjemná a fakt poradila...

majka12
27. čer 2014

@dezyre tak to má ty 4kg navíc i ve výšce 😔 Takže něco jako náš synátor. 😅 Ten je taky vyrýsovaný 🙂 Syn přibral za poslední rok necelé půl kilo. 🙄 🙄 Holt ze zeleniny a ovoce fakt nepřibere, ale zase mu nechybí vitamíny. 😉 Doktorka už to jenom zhodnotila, že to tak prostě někdy u těch dětí je a pokud jí a aspoň přibírá i na spodní hranici, tak to řešit nebudeme. Je zdravý, na nemoci netrpí ani když chodí do školky. Zase možná lepší hubené dítko než obézní 😔

blka
27. čer 2014

@helabella Děkuji. Chtěla jsem jen mít srovnání, jak ti nejedlíci to pak mají. Syn teď měl 5 let a na 5-leté prohlídce vážil 14kg, ale byl po obědě ve školce a se mnou si doma taky dal pár lžiček těstovin a 101,5cm.

zazana81
27. čer 2014

@baterie Také jsem hodně bojovala se svojí dcerou ohledně jídla. To jí vůbec nezajímalo. Kolikrát snědla za den jen jogurt. Ovoce ani zeleninu nechtěla, polévky nejedla .... jediné, co měla ráda byla bramborová kaše a to ještě ne vždy. Takže strava absolutně chudá a nevyvážená a ještě málo. Bylo to hrozně vyčerpávající a začarovaný kruh. Nešlo zůstat klidná, když jsem měla nervy na pochodu, že nepřibírá a že nebude prospívat. Tím se to ale ještě zhoršovalo, dcera samozřejmě pochopila, že jídlo je to pravé TÉMA, u kterého maminku podusí .... Jak říkám, začarovaný kruh. Zpětně (dceři jsou už 4 a jí jakž takž slušně) doporučuji zkusit (vím, že to jde těžko) jídlo tolik neřešit (aspoň po přechodné období), užívat si léto a jídlo pouze nabízet. Neřešit (alespoň před dítětem) kolik toho snědla a nabízet během dne .... Malé se kolem druhého roku v létě moc líbilo, natrhat si sama na zahrádce maliny, malá rajčátka nebo tak něco. Jak si to mohla zobat z keříků, hned to pro ní byla spíše hra než jídlo. Také se nám osvědčily džusíky pro děti (lisované za studena, žádné koncentráty) RIO FRESH (mají v Tescu) , které jsou kvalitní a "nahradí" i svačinku - mají atraktivní obal, a jsou opravdu moc dobré - dcera se na to chytla.Celkově zlepšení u nás nastalo asi až ve školce po tom 3 roce, takže pevné nervy a vydržte !

irennn
27. čer 2014

@jhoki já myslím,že do roka je to v pohodě, my máme 9 měsíců a 2 týdny...a nejí ještě nic,ale nic,jen prso...max. pár lžiček na oběd a konec, prostě hlava na stranu a řev,že nechce....dr. říká zatím neřešit, MM mu zřejmě stačí, měří už teď 81cm, 9,36kg ale taky čekám,že to budeme pak řešit pokud nezačne něco papat

dezyre
27. čer 2014

@majka12 to je super, že ti alespoň baští ovoce a zeleninu. Staník sní ovoce a zeleninu jen přímo ze zahrádky a ze stromu,takže přes léto super, ale jak už nic neroste na zahradě, tak jeho apetit na ovoce a zeleninu končí. Zbaští jen vařenou v jídle - např. v polévce, rizoto, atd. Čerstvou z obchodu vůbec. Ale samozřejmě na kokina je jak dělanej. Takže je má povolené jen když se pěkně nají, tak jedno kokčo, jinak by už nejedl vůbec nic. Je pravda, že asi jak na sobě nemají téměř žádný tuk, tak ty svaly jdou hodně vidět 😀 Naše doktorka na Staníka moc neříká. Když byl v poradně naposledy, ve třech letech? Tak byl na spodní hranici taky, ale pořád tabulkově, tak pohoda. Ale on když je oblečený, tak působí normálně zdravě najedle, protože má baculatý tvářičky (dědictví z manželovi strany 😀 😀 😀 )

jhoki
27. čer 2014

@irennn Moje dítě je na UM a ani to jí nechutná, pije ho jen pokud zaspává a v noci a to max.120 ml, ale někdy taky jen 60. Je jí 11 měsíců a má 7,7 kg.

majka12
27. čer 2014

@dezyre já jsem taky ráda. 😉 Sní denně papriku nebo okurku, rajčata nebo mrkev a ještě potom baští jablíčko, banán, miluje hroznový víno, melouna, jahody, hrušky .... vlastně ani nevím, co by z ovoce a zeleniny nejedl. 😅 Naše dítě je asi jediný, co dostává zeleninu za odměnu - jakože dostane chleba se šunkou a až to sní, tak teprve dostane papriku, rajčata a okurky 😀 Jinak jí nejdřív tu zeleninu a do chleba se mu moc nechce. 😔 😅 A zeleninu v jídle jí taky v pohodě. 😉

amallie
27. čer 2014

@baterie moje první dcera byla taky takový případ, nabrečela jsem se kvůli tomu strašně, veškerý program žádný, aby jsme mohly pořád jíst…… dokonce když jsme náhodou byli někde v restauraci, musela jsem s sebou trapně nosit pytlík jediných těstovin, které byla ochotná rukama suché sníst a oni mi je vařili….. děs běs. Čas běžel, bojovali jsme dál, vyšetřební nic neprokázala, v jejích 2,5 letech se narodily sestřičky, ona šla do miniškoličky a tam začala celkem jíst. Teď je jí 4,5 je hubená, to jo, ale už normálně jí a dokonce už jí chutnají i bombony a zmrzliny a poodbné věci, což tedy dřív odmítala i to. Dvouleté dítě ječelo, že nechce zmrzlinu ani nedejbože nic jiného, ostatní děti brečely, aby jim maminka zmrzku koupila.

Druhá dcera je na tom ještě hůř, už jsme kvůli nejídlu ležely 4x v nemocnici na kapačkách, naposledy máme krom všeho za sebou ještě vyšetření na genetice. V roce měla 7,6kg, teď má dva roky a možná 9? Ani nevím, nevážím jí, k doktorce už odmítám chodit, ta genetika byla poslední návštěva. Vím, že bude v pořádku a že se to upraví. Jsem v klidu, nic neřeším a ona je taky v klidu. Naopak už celkem jí, sice sní malé porce, ale plus minus vše, co jí nachystám, co chystat, to vím a je to. Jen se děsím nějaké rýmy, to vždy přestane nejen jíst, ale i pít a je z toho špitál ☹ Ale vyroste taky. Jinak je šikovná kočička moje 🙂

Musíš vydržet a co nejmíň se stresovat, vidím rozdíl v prní, kdy jsem z toho byla vyplašená a zblblá neustálým vážením a v druhé, u které jsem to řešila mnohem méně, neb jsem věděla, že se to taky zlomí a hlavně jsem jaksi neměla čas jí celý den přemlouvat, aby něco milostivě snědla, ona jak snědla víc, než ty její pbvyklé dvě lžičky, stejně se poblila 😝

misulicka69
3. črc 2014

My jsme začali mít podobný problém. Synovi bude 17 měsíců. Do teď jedl celkem dobře, váží 13 kg, nevypadá, že bychom mu nedali najíst. Ale teď v sobotu 28.7. měl horečku a od té doby je jak vyměněný. Přestalo mu skoro všechno chutnat, co do teď jedl (ovoce - meruňky, třešně, hrušky). Snažíme se do něj nacpat aspoň tekutiny, kterých vypije za den max. půl litru. Poslední dny nejí skoro nic, dnes měl např. jen ráno UM asi 150 ml, dopoledne snědl půlku bílého jogurtu s ovocem (museli jsme rozmixovat, jinak by se toho nedotknul), oběd nejedl vůbec (kuř. polívka) a po odpoledním spánku snědl zase půlku jogurtu. Teď mu chci dát kuře s bramb. kaší, ale jak vidím, jak všechno vyplivuje, tak moc nadějí tomu nedávám. Přemýšlím, jestli nezajít k dr., ale co čtu, že je to u batolat normální a hlavně, že syn vypadá dobře ☹

cuculik1
25. črc 2014

@jhoki este mate stale problem s papanim... mi strasny...hoj. chcem sa opytat ci stale bojujete s jedlom... ja uz som zufala z nasho syna.... mliecko odmietol v 11 tt, skoncil dehydratovany v nemocnici a nakoniec sme prisli na to, ze pije v spanku... to istu dobu fungovalao, ale okolo 5 mesiaca uz nie... teda nam bol predpisany peritol, ktory sme uzivali 1,5 mes a postupne znizovali davku az na 0,5 ml a nakoniec vysadili... apetit sa vsak uplne stratil ... teraz po 3 tyzdnoch bez peritolu som ho opat musela nasadit, lebo som do neho nevedela nic dostat... jedine ked som ho pri jedle zabavala, ale moc, knizky, pesnicky, telka, hracky, no hruza, uz nevladzem... a ani zabavanie nie vzdy pomohlo, teraz bude mat 8 mesiacov a je strasne zivy... dufam, ze peritol zas zaberie no tiez viem, ze pomoze len pokym ho bude uzivat a to nie je riesenie... a neustale ho nekonecne pri jedle zabavat az do fazy, ze si vlastne neuvedomuje, ze je tiez nie... co robite, pomohlo nieco? uz som z toho zufala, placem, neviem ako dalej dakujem

jhoki
26. črc 2014

@cuculik1 Problémy jsou pořád a myslím, že ještě nějakou dobu budou. Jezdíme cca co 2 měsíce k paní do Ostravy, do fakultní nemcnice. Není lékař, je logoped, poradila nám nějaké techniky krmení. Říkala, že není taková hrůza, že nechce jíst, ale že odmítá jíst kousky, to se musí změnit. Jde to pomalu, ale snažím se jí zvykat. Rohlík, chleba, křupky, i za cenu, že to někdy vyzvrací. Něco přibrala po infatrini, ale teď už chodí a 3 týdny váha stojí. Co je optimistické, že chce jíst naše jídlo, když my jíme, takže jí dávám malé kousky do pusy. Jsou to pidi kousky, ale snad se na tom naučí. Taky jí hraji divadlo s hračkama a s jinými věcmi, co najdu po bytě, pořád na ní mluvím a alespoň pár lžiček sní. Mléko pořád, když zaspává, někdy odpoledne mi vypije i 180 ml, ale večer třeba jen 90 ml. Můžeš zkusit ty kapičky B vitamínu, není to na škodu. Někdy jsem taky zoufalá, ale chce to asi vydržet, vím moc dobře, jaké to je. Pokud by jsi chtěla vědět, jak krmím lžičkou a jak mlíkem ve spaní spíš bych ti napsala zprávu, protože je to na dlouho.

josefina79
19. lis 2014

@jhoki můžu se zeptat, co s malou na té logopedii dělají? Můj syn taky nejí kousky. Jí jenom jídlo ze lžičky, sám si do pusy nic nestrčí (rohlík, chleba, křupka), ode mne už vůbec nic nenechá dát do pusy.
Jak Vám logopedka vysvětlila, že malá nejí kousky?
Jo a měla Tvoje dcerka takové to ocucávací období, kdy si děti všechno rvou do pusy? U syna tohle neproběhlo, on má tu pusu nějakou zakletou.

jhoki
19. lis 2014

@josefina79 Pokusím se odpovědět na všechny otázky. Co s ní na logopedii dělají? 🙂 No spíš nic, je to taková konzultace pro nás rodiče. A paní logopedka si všímala i jak dítko vypadá psychomotoricky a jednou jsem jí tam krmila ze lžičky. Mají tam spoustu hraček, takže Verunce se tam vždycky líbilo. Jak to vypadá, že nejí kousky? U nás to bylo tak, že nesnesla nic kouskovatého ani ze lžičky, musela jsem jí mixovat, jako když se zavádějí příkrmy. Paní mi ukazála techniku jak jí krmit a pomalu postupně snižovat čas mixování, tak aby si zvykala pomalu ne najednou jí nutit. Také jsem jí začla dávat rohlík a křupky, ze začátku se mi pozvracela, nesnesla nic takového nekašovitého v puse. Jíst to chtěla. Jak mi to vysvětlila? Malá je nejedlík od narození, neměla jsem pocit, že by jí něco chutnalo, ani mlíko. Často jsou to děti, které jsou dříve narozené a také, které šly císařem, možná to má i geneticky, manžel taky nechtěl nic jíst do 1,5 roku. Řídila jsem se jejími radami, zlepšovalo se to, ale dost pomalu. Asi před měsícem měla virozu, asi rotaviry, 3 dny nic nejedla a zvracela mi i z čaje. Zhubla skoro půl kg, to už jsem nezvládala. Pak, když se jí ujevilo, začala se dojídat, najednou jí nedělalo problém sníst misku špaget, nepomixovaný příkrm pro děti nad 12 měsíců, chleba i s kůrkou. Organismus byl asi tak vyhladovělý, že jí nic nezbývalo. To trvalo asi 10 dnů, byla jako saranče, pořád jen ham mňam, když viděla nějaké jídlo. Teď už tak moc nejí, je hodně vybíravá a sní toho málo, ale zobe celý den. Má 16 měsíců a váží necelých 9 kg. Nevypadá vyhuble, jen je celkově drobná. Zatím to ovšem vypadá u ní s jídlem nejlépe, jak kdy vypadalo. Ocucávací období má pořád, je schopna do pusy dát cokoli, pak to sice vyplivne...musím jí hlídat, jinak by byla schopna dát do pusy i granule pro psa. Ona je takový ochutnávač, připadá mi to, že chce vše co máme my, jako by se učila. Asi nejvíce sní v běhu, v klidu v židličce vydrží jen pár minut, je hodně aktivní.

josefina79
19. lis 2014

@jhoki no parada, malý je nedonošený, narozený císařem a jeho otec jako malý nejedl , i teď jí málo. Tak to jsme to pěkně schytali 🙂. František také od narození jí všeho málo, vydrží i 6 h bez jídla bez problémů.
Skleničky pro děti od 12 m zvládá v pohodě, ale domácí příkrmy s jinou (dospělejší) konzistenci - tj. míň kašičky, větší kousky, to nedá, hned to plive .
Nekouše a bohužel ani nedává věci do pusy, tak se to nemá jak naučit. Já mu do pusy dát nic nemůžu, to hned máchá rukou. Zajímavý je, že si tam sám radostně strká kartáček a kouše ho (předníma zubama, né stoličkama - ty teda ještě nemá).
No, tak uvidíme.
Teď se snažím "pracovat" na té konzistenci, někde jsem vyčetla, že takovýmhle dětem se po čas "učení" mají dávat kousky do všeho - takže do jogrutu, do kaše atp. dávam buď ovesné vločky, nebo na drobno nakrájené ovoce - prostě aby neměl nic "hladkého" a jakoby "nešel o krok zpět v té konzistenci". Samozřejmě, až se to dítě naučí, může v klidu jíst zase jogurty bez kousků.
Jinak, teď je mu 17 m (je o 8 týdnů dřív) a má 9 kg. Když se narodil měl 2 kg.

jhoki
20. lis 2014

@josefina79 Ano, přesně tak se to má dělat, do všeho kousky. Máme dovoleno mixovat maso, protože to se kouše na stoličkách a ty ještě také nemá. Jinačí měkké kousky, třeba zeleninu by měli v tomto věku zvládat. Vlastně to nekoušou, ale rozmělní mezi jazykem a patrem, tak to dělá i dospěký člověk, všechno nekoušeme. Tyto děti je třeba "učit" jíst, je to dost náročné. Paní mi také radila dávat jí jídlo do boku, tam, kde jsou pětky zuby, aby se naučila kousat tvrdé věci, až tam ty zuby budou. Ideální je chleba, kousky chleba. Moje Veru si nechá tam strčit jídlo, pokud chce jíst, ale také toho sní dost málo. Veru se narodila o 3 týdny dříve, ale psychomotoricky je o nějaký měsíc popředu, císařem, protože byla konec pánevní. Paní logopedka mi to vysvětlovala, že vaginální porod je v tomto jakýsi poslední střípek ve vývoji dítěte a o to přicházejí. Můj manžel jako malé dítě nejedl, v pubertě ovšem snědl 13 knedlíků. Byl vždycky hubený, šlachovitý, ikdyž má široká ramena. Přibral až teď, když začal chodit do posilovny a brát aminokyseliny a kreatinin, ale gram tuku by na něm asi nikdo nenašel. A já jsem taky drobná, mám 47 kg, ikdyž jako dítě jsem jedla hodně dobře.

josefina79
20. lis 2014

@jhoki děkuji za rady! To s tím jídlem "na stranu" také dělám, taky jsem to někde vyčetla 🙂.
Hele, fakt by mne nenapadlo, že císařský řez může způsobovat I takovéhle věci. No paráda. Hlavně že to je teď velmi "módní", každý má pocit, jak si tím vše ulehčí a bude to bezbolestné. No nevím, nevím, když si vzpomenu na tu bolest PO, ještě minimálně 14 dní dost šílené a I následujících několik týdnů nic moc ....
Hm.... chleba "na stoličky" ... on si nic do pusy nenechá dát, I zuby si musí čistit tak, že si tam kartáček dá sám (to ho v celku baví, nechápu, proč si do pusy strčí kartáček, ale jídlo ne) a já pak můžu občas zašmrdlat ...
Napadlo mne, že mu zkusím povařit třeba mrkev, to má podobný tvar do ruky jako kartáček, tak třeba by zkusil ožužlávat to. Už jsem asi na hlavu padlá, co ???? 🙂)))
Křupky dáváš ty z lékárny? Už mne napadlo mu zkusit I dát ty arašídový, třeba by se na to chytil 🙂

jhoki
20. lis 2014

@josefina79 🙂 Nevím, jestli to způsobuje čísař, ale asi to je jeden z faktorů, možná i genetika. Taky mi bylo potom dost mizerně, hodně dlouho, ale myslím, že je to individuální. Vedle mě ležela holčina co 3. den seděla na posteli v tureckém sedu a já s řevem nemohla vztát z postele. Křupky jsem kupovala v racio prodejně, moc jí nejely, tak jsem jí koupila žížalky od Sunarky, ty byly lepší. Co jí chutná jsou od Hippu takové rýžové kolečka jablečné, vypadají jak Raciolky, je to sice dost tvrdé, ale kupodivu jí to chutná. A taky jsou dost drahé, ale zkouším vše a jsem ráda za cokoli, co sní. Moc se ani neohlížím na zdravou výživu, chutnají jí třeba párky. 🙂 Kupuji jí dětské bez éček. Zkus těstoviny, třeba suché bez ničeho, děti to mají rády. Uvařím jí takové ty "vrtulky" a ona si je bere sama, kolik chce, takové ty malé těstoviny pro děti jí moc nechutnaly. Dávám jí vyzkoušet cokoli, jen jí nedávám přesolené věci jako tyčinky nebo čipsy.

josefina79
20. led 2015

@jhoki prosím, ta logopedka ke které chodíte, není to náhodu paní Kejíková? Čtu na ní všude chválu, tak bych ráda věděla, zda je fakt tak dobrá. Slyšela jsem, že občas jezdí I do Hradce K., tak pokud by to šlo, začali bychom k ní jezdit. Už toho mám plné kecky.