15měsíční dcera je extrémní nejedlík

baterie
26. čer 2014

Jsem už zoufalá. Dceři je 15 měsíců a téměř vůbec nejí. Vím, že děti mají taková období, ale u ní je to setrvalý stav, dokonce ani kojená nikdy po mléku extra netoužila. Vždy pila jen 5 min a nikdy jsem nezažila, že by brečela hlady. Když jsem v roce přestala ze dne na den kojit ani po tom nevzdechla. Teď akceptuje pár jídel a ty jedeme pořád dokola. Není nic, co by si dala s chutí, co by jí opravdu chutnalo, třeba i nějaká sušenka do ruky. I když ji něco přijde k chuti nebo má hlad, stejně od všeho sní maximálně 10 dětských lžiček, 50 - 100ml. V roce začala pít mléko (Nestle Doremi) a to je základ našeho jídelníčku, jinak by si neudržela ani tu váhu co má (8kg). Odmítá jíst kousky, takže musím pořád mixovat do hladka. Zkouším to, ale vždy to dopadne tak, že vše vyplivne a tím oběd skončil, i když jí nabídnu něco jiného, už nejí. Zkouším aby jedla sama, jen si s tím hraje, nevezme si sama ani sousto. Nechce ovoce, křupky, piškoty, polévky, pečivo, nevypije nic jiného než mléko a čistou vodu. Někdy sní za celý den jen malého pribiňáka, nebo je jen na mléku. Je jako kost kůže, vypadá tak na 7 měsíců, nechodí, špatně spí. Sledují nás na gastru, neustále podstupujeme různá vyšetření, na nic fyziologického nepřišli. Odmítám se smířit s tím, že prostě nejí, protože musí mít tragicky málo vitamínů a živin a mám strach o její zdraví. Přemýšlím i o nějaké alternativní léčbě, protože si myslím, že ten její odpor ke všemu jídlu je asi psychický, ale nejsem v téhle oblasti zběhlá a nevím, kam bych se měla obrátit.

Děkuji pokud někdo poradí, vím, že je tu skupinka pro nejedlíky, ale tam jsou všechny maminky stejně bezradné ☹

jhoki
20. led 2015

@josefina79 Přesně tak, je to p. Kejíková. My už k ní sice nechodíme, protože malá kouše, až na maso. Je pořád nejedlík, ale v tom nám asi nikdo nepomůže. Kejíkovou můžu jen doporučit.

josefina79
20. led 2015

@jhoki zlatá jsi, moc děkuji za rychlou odpověď. Jak jsem psala, slyším na ní jen samé dobré ohlasy, i od maminek, co mají hodně postižené děti. Tak snad pomůže i nám.
A gratuluji ke kousání!
Sní už i rohlík nebo jablíčko?

jhoki
20. led 2015

@josefina79 Dostali jsme se k ní přes neonatologii v ostravské fakultce, super bylo, že jezdí na tamní rehabilitaci. Jabko mojí loupežnici problém nedělá, ale maso kousat nechce. Ono těžko se v ní vyznat, kouše i tvrdé věci, ale hlouposti a toho, čeho by se měla najíst, se nenají. P. Kejíková má sama 3 děti a jedno předčasňátko, takže dětem rozumí.

radapokec
4. zář 2016

@bonavoxa prosim jaká je u vás situace nyní,? Syn také ve 4 nechce moc jíst, ve školce toho sní jak mravenec, nejhorší jedlík😞. Té energie co už člověk vyplytval na přemlouvání, motivaci,vyhrozovani😞😞

bonavoxa
1. říj 2016

@radapokec Ahoj, myslím, že stresovat nám nepomůže. Byli jsme i na gastru, tam doktor nic nenašel, prý pomalu počkat, až se to zlomí. Začala jíst víc potravin, suché rohlíky, ukousne aspoň sýrů a šunky, ovoce ji ráno namixuju, vařím ji poctivě několik hodin vývary. Ve školce sní polévku a jako druhé ji dají suchou ryzi nebo těstoviny, to sní. A já ji pak doma dokrmim třeba skleničku s masovozeleninovym prikrmem, to má ráda.
Do polévek přidávám hodně zeleniny, ale i červenou čočku, quinou,...
Podle doktorů nestrada, i železa má dost...a to nikdy nejedla a nerozkousala sama žádné maso. Mě za ty 4 roky vypadala půlka hlavy a zesedivela jsem.
Ono je to čím dál lepší, musíme být trpelive 😉 Kdyby u nás bylo jídlo jen jeden problém, tak by se mi ulevilo 😁

radapokec
3. říj 2016

@bonavoxa ano, máš pravdu, my také neřešíme jen jídlo, například i málo pije, je citlivý, většínou doma i pořádný nervák, když něco nejde nebo není po jeho...... No nezbývá než vydržet a radovat se, že je máme takové jací jsou - naše originály.

marty8
3. led 2017

@bonavoxa Ahoj, pročítám si diskuze o nejedlících, mám doma taky takového, je to neskutečný boj u pohádek a dělání divadla, absolutní averze na jídlo ☹ už jsem z toho hodně vyčerpaná... můžu se zeptat, jak pokračujete? Zlepšilo se to u vás s věkem?

Moc děkuju za odpověď!

Marta

radapokec
10. led 2017

Ahoj, syn první rok ve školce skoro nic nejedl, teď si ho chválí učitelky, zlepšil se. Nicméně že by byl nějaký jedlík to se říct nedá. Tak snad časem... Je mu 4,5 a váží 14,6kg. Měří 102 cm. Drobasek muj

ivetsiki
4. únor 2017

Ženy chce se mi až brečet kolik nás takových je, a zároveň mě to trochu uklidnilo. Moje cacorka se narodila s genetickou vadou volvulus žaludku...zjistilo se to naštěstí po neprospivani a neustálého rvani po kojení, strávených 3týdnech v nemocnici. Nikdo jí nedokázal nakrmit, prostě nechtěla, po své 40ml začala řvát a konec. Pak následoval převoz do jiné nemocnice, operace, JIP a už tam, i když vše dopadlo dobře, jsem věděla že flašku i prsa odmítne a nebude chtit. No závěr byl po strávených 3měsících a strcene vyživovací sonde, že je to už psychické. Do 7měsíců jsme jí sondovali. Naučili se jíst mléko (infantriny) lžičkou a sondu zrušili, protože nám vyhrožovali PEGEM pokud nezačne jíst. Zvladli jsme to, ale... každý den boj s jídlem. Normal jídlo nesni, třeba kousky brokolice a pod. Vše mix, dnes už někdy i rozmackane... přitom rukou těstoviny sní, brambor taky. Neustale jíme jogurty, dezerty, presnidavky, kaše, na oběd normal jídlo. V 16měsících má 8kg a asi 74cm, no mrňous....ale jedla aspoň něco a nebyla vychrtla... teď? Minulý týden jsme byli na očkování MMR. Do toho nám rostou špičáky, začali zvýšené teploty. A NEJÍ, vzteká se, ale tyčinku tu sní. S přemlouvání do ní dostanu jogurt, lipánek, aspoň pár lžiček...nepije. Takže dostává vodu i po lžičkach. Normálně teda nepila taky, max 200za den. Teď to do ní dostaneme stěží tou lžičkou. Oběd, neexistuje, tak jak už docela i jedla, vůbec. Já už fakt nevím. Dnes jí budu vážit a musím jí hlídat, aby nezačala být anemicka...u ní se to projeví ráz na ráz, prostě nemocnice, kapaky a hotovo. Vždycky jedla víc u tabletu a večeře kaše je u tabletu pořád. Přes den jsme to odbourali, ale zřejmě to budeme muset zkusit znova. Ja jen doufám ze se to změní, že nebude chudnout a začne zas aspoň trochu jíst. Nemluvě o tom že mám jít v lete do prace a ona do školky....co když tam nebude jíst? Já z ní už magorim a jsem už na ní i zlá....ale přežila jsem začátky jejího znovuzrození, musím to zvladnout i teď.... někdy bych ale od ní fakt utekla... 😂

nafuka
4. únor 2017

moje malá je hrozná hamty hamty,ještě má v papulce a chce další.Musím ji krotit, ale je to těžké.Tlustá není,patří mezi drobnější děti.Bude jí 16 měs.

maudd
4. únor 2017

Ahoj, řeším to samé se synem. Ma 15 měsíců, je kojený, nikdy jidlu moc nedal. Ted mel střevní virózu a skončili jsme na kapačkách...no za pět dní v nemocnici zhubnul, neustálá masáž od doktorů, ze nas nepustí pokud nepribere...psycho. Navíc cim vic nabízím, tim vic se šprajcuje. Navic totalne bojkotuje (vzdy bojkotoval) jakoukoliv kasovitou stravu...No vybláznili me řádně. Ze ma poruchu prijmu potravy a máme docházet k psychiatrovi...no každopádně ted trošku jí, ideální je, když vidí bráchy, jak jedí. Krmit se nenechá, zásadně si bere sam. Dáváme multisanostol a bachovy esence. A jsme objednáni na logopedii - tam se resi poruchy prijmu potravy, nekousání apod. Doufám, ze se trochu zlepší a přeju to vsem s podobným problem 🙂