19ti měsíční dcera odmítá jíst - cokoliv nového ochutnat

pamppi
12. čer 2014

Prosím poraďte, moje dcerka nechce cokoliv nového ochutnat - oblíbila si pouze ke snídani a k večeři mléko, zvládne oběd - ovšem v klasickém mimi mixovaném příkrmu, kouše jedině chleba, křupky, jablíčko. Už dva dny vyplivuje i to jablíčko. Z jogurtů má ráda asi tři druhy - Matylda, Lipánek, Tvaroháček. Odmítá ochutnat ovoce, zeleninu v jaké koliv podobě - kousky, nastrouhané... Začínám si dělat starost, zda se to někdy zlomí. Máte s tím některá zkušenost? Poradí někdo nějaký tip, radu, jak "na ní"? Moc děkuji. Dcera prospívá, váhově i výškově je průměrná, možná malinko pod váhou.

smaug
12. čer 2014

Já nemám zkušenost s vlastním dítětem, ale když jsem byla malá, skoro jsem nejedla, jedla jsem jen to, co jsem znala, mamka to dělala tak, že když mi chtěla nabídnout něco novýho, strčila mi to do pusy, chvilku přidržela a když jsem to vyplivla, tak věděla, že je to marný. A samozřejmě se to zlomilo, co bych za to dala teď 😀

somalicats
12. čer 2014

Hlavně nic násilím nenutit. Moje starší byla od roka strašně problémová, co se jídla týče. Bohužel můj ex byl co se jídla týče takový, že když se mu vizuálně jídlo nezdálo, tak řekl, že se to nedá jíst, a ona to velmi rychle odkoukala od něj. Taky měla pár svých oblíbených jídel a jinak nic. Já teda byla nekompromisní v tom, že pokud nesnědla, co dostala, nic náhradního nebylo. Časem se to poddalo. Prospívala, nevypadala, že by jí něco scházelo (a to odmítala komplet mléčné výrobky i mléko, často i ovoce a zeleninu), takže jsem to neřešila. Nakonec pomohly jesle (šla do nich ve 2 letech) - když viděla jíst ostatní děti, začala jíst taky a dnes (skoro 11 let) jí úplně všechno.
@pamppi

lucifereeek
12. čer 2014

ano, měli jsme to stejně, nejedla nic nového, teď má 2roky a už sem tam něco ochutná, - lesní jahody, hrášek, ale třeba že bych ji dala celý banán, to vůbec, musí mít vše na co nejmenší kousky, ani jabko na kousky by nevzala, teď jsme ji nabízeli meloun, tak si ho akorát vzala do ruky ale jíst ho nechtěla. Ale jí a ochutnává už víc věcí, myslím, že časem to bude uplně ok, jinak taky patří spíš k takovému váhovému průměru, jinak matylda, pribináček, jogurt, to sní jen jednou za čas a ještě u toho musím dělat různý opičky, atd. Teď jsem ji koupila krupici - mléčný výrobek a jedla to, tak aspoň něco. Na snídani donedvna měla jen mlíko, nic jiného nechtěla, teď už občas něco sní. Myslím, že je důležité to neustále nabízet a třeba nechat na stole, aby si to moha ochytat a sama v klidu se rozhodnout, zda to ochutná nebo ne. Ale časem se to určitě změní 😉

pavlapl
12. čer 2014

já mám s dcerou to samé akorád že už čekám 8 rok že začne jíst a pořád nic. Ze zeleniny jí jen rajče, z ovoce jen jablko. Jinak jí pečivo, vývar s nudlema, jogurty jen čokoládové a sladkosti. Já jsem to přestala řešit když začala chodit do školky. Každý mi říkal že se to ve školce změní, že uvidí jíst ostatní děti a začne jíst taky. Ani náhodou. Učitelky říkaly že sní jen suché pečivo a u oběda sedí a kouká ale nesní vůbec nic. Nesnáší nové věci a jí hlavně očima. Jak se jí něco nelíbí na pohled tak to neochutná. Chce to pevné nervy. Pořád doufám že s toho vyroste.

hadroslava
12. čer 2014

Moje 4letá je někdy taky vybíravá, jí sice víceméně všechno, ale různé varianty nechce. Příklad- jablko v pohodě, ale když jí babi nabízela osmažený kousky jablka se skořicí, to už ne-e. Nedávno mi došla trpělivost a jednou ochutnat povinně musí. Když pak už nechce, nikdo jí nenutí, ale nebude odmítat jen z principu. Od tý doby zatím co ochutnala, vždy jí to chutnalo. Já si teda taky dávala záležet, aby byla velká pravděpodobnost, že jí to chutnat bude.

aneta15
12. čer 2014

@pamppi já mám tříletého syna absolutně odmítá veškeré ovoce a zeleninu sní jí jen v polévce, nikdy vědomě neochutnal (samozdřejmě když neměl rozum 🙂 tak jsem to do něj nacpala) jahodu, broskev prostě nic, když jsem mu mávala čokoládou před obličejem tak jahodu olízl a pak se pozvracel tak mu to nenutím, takže jse vlastně živ z jogurtů jen bílé bez příchutě a tvarohu (jen lipánek), dostat do něj normální jídlo je zázrak, má tři oblíbená jídla, které točíme pořád dokola (špagety, palačinky a sladké knedlíky bez ovoce) a každý den mu dělám polévku aby měl nějaké vitamíny, teď jde do školky a mám z toho dost hrůzu

pamppi
autor
13. čer 2014

Moc vám děkuji za vaše zkušenosti a tipy. Máme ještě 10ti letého syna a ten byl jedlík a kromě brokolice mu chutnalo všechno. A teď takové mlsné překvapení! 🙂 Sama jsem zvědavá, zda se to někdy zlomí. Možná v kolektivu dětí pak neodolá! Ale je to moc těžké cokoliv vymýšlet a snažit se, když to nemá žádný úspěch.

marlenee
2. lis 2014

Mám syna 22 měsíců poslední dobou skoro nic pořádného nesní od všeho pár soust.Jogurty mě přestal jíst úplně,miluje polévky nejvíce vývar s nudlemi a mrkví a pak jen sladké věci (brumlík,pečené bábovky,bebe dobré ráno atd) a suché housky ,chleba z ovoce jen banán a to jen občas jinak nic.Krupicovou kaši poslední dobou taky bojkotuje pak si dá v noci a ráno trochu mléka.
Bože jak z toho může vyžít jsem z toho na nervy je to takový drobínek 76cm a 9,5 kg změní se to?

hojda
2. lis 2014

Mám dítě 67 měsíců a taky to stojí přemlouvání, než něco ochutná nového 😀