4letý syn ve školce nechce jíst, máte zkušenost?

janina419
20. lis 2013

ahoj všem syn bude mít v březnu 4 roky mi nechce ve školce jíst učitelky si stěžují že dělá scény a nejí skoro nic jsou zoufalé a já taky máte někdo podobnou zkušenost? Doma celkem jí i když taky to není slavné poradte 😢

uztotakbude
20. lis 2013

Nenutit do jídla. Tím mu to jen zprotiví. Požádejte učitelky, aby dítko nechali být. Jídlo dostane, bude-li chtít nají se. Za chvíli ho dožene hlad a bude jíst jedna báseň. On hlad v kombinaci s tím, jak se bude dívat na děcka, co jim chutná dělá divy. A ještě požádejte učitelky, aby ho posazovali ke stolku k největším jedlíkům. K dětem, které opravdu sní vždycky všechno a rády.

lavazza
20. lis 2013

No tak já mám stejný problém, můj syn jedlo do roka skoro všechno...Teď nejí skoro nic, polívky, omáčky vůbec ne...Z ovoce sní akorát tak jablko, jí teda hodně sýry a má rád jogurty....Z hlavního jídla s ní tak bramborovou kaši, samotné těstoviny, rýži nebo brambor...Občas si dá sekanou nebo uzené maso z obíracích kostí...
Jsem naprosto zoufalá, každej tvrdí,že když začne chodit do školky,že uvidí ostatní a naučí se jíst,ale to na něj neplatí bohužel...Učitelka se ho snaži i krmit,aby do něj něco dostala,ale vím,že i tak do něj nic nedostane, když já ani doma...:(
Prej i děti do něj hustí,aby jedl...
Kdyby něco ochutnal a řekl,že mu to nechutná tak to beru,ale on nechce ani ochutnat...Taky sem si říkala,že ho hlad donutí,ale smůla...Navíc jak má hlad,tak je pak i protivnej...
Fakt nevím co s ním,mám strach aby pak nebyl nějak nemocnej.

petrajurinova
20. lis 2013

@janina419 to se srovná. U naší malé byl taky problém - má teda svůj osobní zdravotní problém (má malou kapacitu žaludku a silný dávicí reflex - takže když sní víc než jaký má pocit hladu, tak se pozvrací a je jí pak špatně ještě pár dní). Vloni když nastoupila do školky tak kolikrát nesnědla skoro nic, nebo 1x kousla do svačiny, na oběd dala 1 lžíci polévky a konečná. Učitelky ji nenutily sníst co má na talíři (ne jen kvůli jejímu problému - nenutí k tomu žádné dítě), ale trvaly na tom, aby každé jídlo ochutnala. Časem když viděla jak všem okolo chutná (máme opravdu skvělé kuchařky a jídlo mají ve školce hezky naservírované) tak začala jíst více - necpe se kdo ví jak, ale po roce ve školce sní na první svačinu čtvrt krajíčku chleba, na oběd naběračku polévky, porci hlavního jídla má servírovanou na dezertním talíři až po spaní (v době, kdy ostatní svačí) a svačinku si nosí zabalenou domů.
Myslím, že hlavní je domluvit se s učitelkami aby z jídla nedělaly cirkusové vystoupení - nechceš jíst? Fajn ochutnej co máš na talíři, když ti stačí jedno sousto, tak to odnes další jídlo bude za 3 hodiny a konečná, žádné hysterické výstupy, žádné budeš tu sedět a ostatní si jdou hrát a podobně.

zuny
20. lis 2013

@janina419 já mám podobný problém. Starší syn chodí do školky, má 4,5 roku. Chodil i minulý rok a to krásně jedl, ale poslední 3měsíce toho moc nechce jíst, ve školce říkají, že mu to dlouho trvá, že vybírá každý zrníčko rýže a k tomu ještě říká, že to nejí a tohle taky ne....Loni chodil jen na dopoledne a vždycky jsem kroutila hlavou nad tím, že některé děti nechtějí jíst maso, jiné zas něco jiného. Teď to mám doma 😒
Kluk má jen 15 kg, hubenej je jak vyžle a bledej, nejradši by jedl jen sladký 😠 Z ovoce sní jen jablíčko a ze zeleniny salátovou okurku.Navíc za poslední měsíc byl asi třikrát nemocný, ale vždycky jen jednodenní (jednou horečka 39, podruhé celou noc prozvracel, potřetí teplota), ale druhý den nic.
Byla jsem vždycky odpůrkyní dávat dětem pravidelně vitamíny, ale teď jsem koupila Marťánky od tří let a včera jsem koupila Multisanostol- je to sirup od 1 roku a v lékárně mi řekli, že podporuje i chuť k jídlu. Má se dávat dvakrát denně 5 ml, ale já dávám jednu lžičku denně sirupu a druhý den 1 tabletku Marťánků. Uvidíme, co to udělá, ale určitě přes zimu budu dávat.

janina419
autor
21. lis 2013

Díky všem moc jo snažíme se taky tak nenutit ale učitelka je zoufalá syn má 13 kg a taky by nehradši sladký ale aspon jí celkem ovoce a maso a nechce ani brambory tak snad se to srovná děkuji všem za rady

petrajurinova
21. lis 2013

@zuny my jsme marťánky nasadili hned od začátku září - když se děti po prázdninách hromadně vracely do školky a zatím teda (ťuk, ťuk na dřevo) nemusela holka kvůli nemoci nebo nachlazení zůstat doma ani jediný den. Multisanostol jsem kupovala dříve - ale když ani po půl roce užívání neměl na chuť k jídlu absolutně žádný vliv, tak jsme ho odbourali. U nás je fajn, že holka ovoce má ráda skoro všechno, ale zase toho sní jako vrabec - 2 kuličky hroznů, 1 měsíček pomeranče, čtvrtku jablíčka, plátek z kiwi nebo khaki kurmy, 2 kostičky z ananasu a pod.

pavlapl
27. led 2014

já nechci být ošklivá ale moje dcera také nechtěla ve školce jíst a nic se na tom nezměnilo ani po 3 letech co tam chodila. Jedla jen pečivo a nebo když byl vývar jinak nic. Těď chodí do školy a nejí pořád. Přestala úplně jíst maso, zeleninu snad neměla 3 roky a jí opravdu málo co. Většinou pečivo s máslem. Teď pojede na tábor tak čekám že přijede o pár kilo lehčí. Nejhorší je že ona bude raději trpět hlady než aby snědla něco co se jí nelíbí.

cutie_01
10. srp 2016

@pavlapl Zlepšilo se to u vás s tím jídlem? Narazila jsem náhodou na tuhle diskusi, dceři jsou tedy teprve tři a čtvrt.

floresta
15. srp 2016

Ahoj, mam doma bývalého jedlika, nyní 4,5 a nám zabrala poučka okopirovana z francouzské knížky. Dítě musí sníst 2 lžičky, žádné scény. Jemu se uleví, ze to. Na hned za sebou a ví, ze ho už pak nikdo dp toho nebude nutit. Dopředu vysvetlit dohodu, trvat na dodržení, v klidu ale dura,me trvat na tom, ze to bez obliceju musí sníst. Syn dokonce zkoušel simulovat zvedani zaludku, fuj, řekla jsem mu ať to ani nezkousi. Takto dohoda neznela a takové sceny, ze mu jsou k nicemu. S něčím bojujeme pořád, ale vidím pokroky. Podle této teorie po nekolikaten snedeni par soust tomu dítě přijde na chuť. Jsem zvědavá, co to mladší, to je mezek palicatej... Zacnu s tim az mu bude kolem trech let, ted nejak jeste dohody nechape ani ty jednodussi.

eviicka
15. srp 2016

Přidám vlastní zkušenost, ne s dítkem, ale sama se sebou. Ve školce se stávalo, že třeba učitelka řekla, že budu u stolu dokud to nesním, tak jsem tam v klidu seděla než si pro mě přišli rodiče domů, a bylo to pro mě lepší než se toho jídla dotknout. Dodneška jsem vybíravá a jsou jídla, která zkrátka nejím... a pokud nic jiného nebude, tak budu raději o hladu. Takže pořízení s takovým dítkem může být opravdu těžké. Rozhodně ale radím nenutit - to by v mém případě určitě nepomohlo a mělo jen a jen opačný efekt. Spíš to nechat na tom hladu 🙂.

lenkav3
3. zář 2021

@lavazza dobry den, chtela jsem se zeptat, jak syn ji v soucasne dobe - resime to stejne. Dekuj