7měsíční dcera nechce neochucená jídla

lucijenkaa
28. únor 2014

Ahoj maminky,zadávám sem diskuzy,potrebuji vedet vaše názory,at zlé či pro nás lepší,malá nechce neochucená jídla,jsou nam 7 mesícu a doktorka tedy rekla at začnem prisolovat,je tady nejaká mamča co taky začala takle dríve?

ange_de_la_morte
28. únor 2014

A zkoušela jsi ochucowat jiným způsobem ? je sppusta možností jak jídlo dochutit aby bylo dobré a přitom to nemusí být solí 😉 já použíwám wšechno možné - pažitka, libeček, petrželka, celerowá nať, fenykl, bazalka, tymián, rozmarýn, .... klidně taky můžeš použít nějaký speciálnější olej - třeba panenský slunečnicowá ( Alnatura) dá jídlu takowou jemnou jakoby oříškowou chuť, a jsou i další .... Klidně zkus už trošku cibule nebo česneku lehce opečené na másle , wšechno toto dodá jídlu chuť a přitom nebudeš solit. Sůl je u dětí problém hlawně proto že nadměrně zatěžuje ledwiny, takže my solíme malému jen minimálně i po prwním roce.

luciebx
28. únor 2014

ja bych rekla.. ze pokud chce jist trosku toho co jite vy ze ji to namackas. a kdyz ti otvira pusinku tak proc ne... kdyz ti nechce jist vylozene miminkovskou stravu.. zkusila bych.. ja sem byla aaaazzz moooc opatrna s nasim malym .. a jeste v roce a pul nechtel nic jinyho nez sklenicky pro 7 mesicni dite... coz me uz hrabalo.. jsou mu 3,5 roku a ji tak 2 rocny.. furt si vybira.. furt se ve vsem dibra.. takze kdyz tvoje ditko chce.. dej mu

petrajurinova
28. únor 2014

@lucijenkaa od začátku příkrmů - u syna v 6 měsících u dcery v 7 měsících jsem k zelenině přidávala kapku oleje, pár zrnek soli a trošičku čerstvé jablečné šťávy nebo nastrouhaného jablka (to se dává kvůli kakání - ať nemají děti z prvních příkrmů zácpu) a těch pár zrnek soli je určitě lepší než byliny, které můžou vyvolat u takhle malých dětí docela silné alergické reakce.

pppxx
28. únor 2014

Nesolila bych, zkusila bych bylinky

jancip
28. únor 2014

@lucijenkaa Stejně jako holky, nesolila bych, ale použila nějaké bylinky. Trochu soli až od roka.

lenkalenulka
28. únor 2014

Taky bych urcite jeste nesolila nektere jidla maji vyraznou chut i bez soli, jak pisou i holky vyse, spis pouzit bylinky, libecek, petrzelku, tymian... apod. Kdyz tak ochutis maso nebo zeleninu tak ma jinou chut mozna ze ji to bude chutnat.. na sul je velmi brzo i tak je obsazena v nekterych vyrobcich( rohlik, kukuricne krupky , syry apod.) Tak urcite neprisoluj a vic si s jidlem vyhraj😉

lucijenkaa
autor
28. únor 2014

I bylinky jsme zkoušely.Skleničky baští nesolený ale naše ani náhodou ☹ doktorka to ví ale i tak

petrajurinova
28. únor 2014

@lucijenkaa zkus přidávat tu jablečnou šťávu, nebo nastrouhané jablko - dávají to téměř do všech průmyslově vyráběných příkrmů, trošičku to ovlivňuje chuť, takže většině dětí víc chutná a navíc to má dobrý účinek proti tvrdé stolici.

lucijenkaa
autor
28. únor 2014

Tak dekuji,jasne že sul ješte ne aspon do roka.Je maličká a ledviny má jen jedny

lucieandrlova
28. únor 2014

Zkuste do jídla přidat instantní zeleninový vývar od firmy Plasmon. http://www.plasmon.sk/?produkty=instantny-zelen...
Je od 4. měsíce. Já to přidávám do polévek, omáček, kuskusu, špaldota.
Taky máme nejedlíka...

gosa22
28. únor 2014

mě by zajímalo, jak malá pozná, že jídlo není dochucené? vždyť neví, jak to má chutnat... 😉 určitě bych volila přírodní cukry z ovoce, sůl ne proboha, co ty ledviny potom ☹ a na bylinky pozor, ne všechny malé děti můžou, stejně tak "umělotiny", těch éček ještě v životě slupne, není nutno dávat už takhle brzy

sonik05
28. únor 2014

První co mě napadlo při přečtení nadpisu bylo, jak to miminko ví, co je ochucené a co ne. To znamená, že mu to někdo z rodiny dal ochutnat a ono to zachutnalo víc než to nesolené. To je pak problém. Když to mimčo nezná, tak to chtít nebude 😉 Prostě mu to nedávat! Hlady děti neumřou, když bude mít hlad, sní i neosolené.

lucijenkaa
autor
28. únor 2014

Ale já jsem nerekla že to dám,chtela sem vedet názory druhých a ikdyž máme svolíno od doktora trošku tak nedám,mám svuj rozum a nedávala jsem vubec z našeho,jí zatím jen zeleninku s prílohou na obed nic víc.Od toho doktora to je poslední možnost co zkusit,jinak máme svolíno až v roce

aneta0707
28. únor 2014

@sonik05
@gosa22 nerekla bych, ze dite pozna sul nebo jak je to ochuceny. u prvni bylo jedno, co ji dam, snedla vsechno i bez ochuceni. ale mladsi proste nesni neochuceny jidlo. cpala sem to do ni, ona to plivala, plakala a potom smme prisly na bylinky. kdyz do neceho pridam tymian a rozmaryn, tak sni vsechno. nesolim, ale pokud to nejak neupravim, tak to nesni. to dite mi potom rve hlady dokud nedam mliko. a nikdo ji nikdy nedaval chutnat ochuceny jidlo, natoz ve ctyrech mesicich. nesni mi ani kvetak, do kvetaku totiz nevim jaky koreni pridat. brokolice to samy. ale jakmile udelam zeleninovou polivku, dam tam kmin a trosku majoranky a hned to zboucha. taky bych asi nikdy neuverila, ze je to mozny, ale treba nam z deti rostou gurmani a sefkuchari 😀

kacru
28. únor 2014

Já třeba striktně dodržovala nesolení do roku i přes to, že holky skoro vůbec nejedly (sklenička výživy pro 2 na oběd a ještě mnohdy zbylo). Dnes bych jim jídlo asi už lehce solila. Existuje spousta solí např, himalajská (několikanásobně dražší ale určitě zdravější). Každopádně zvíře a dítě hlady neumře. Jediné co se může stát , že bude hubenější a drobnější což v době obézních dětí není vůbec na škodu.

sonik05
1. bře 2014

@aneta0707 proč by nemělo dítě poznat sůl? Přeci chuť, čich, zrak, pach a hmat má mít každý zdravý jedinec. S tím se narodíme. Některá miminka třeba nepijí určité značky UM, protože jsou nahořklé.
Že ti nejí květák, to chápu...ten dost "smrdí" a pokud se neochutí, tak na něm asi nic dobrého není. Tím spíš bych řekla, že ty chutě rozezná velmi dobře 😉 Někdo slupne cokoliv a jiný je vybíravý, proto bych ani nesrovnávala první mimčo s druhým.

pegynka
1. bře 2014

Taky mame vybirave ditko...Nechtel mi jist ty sklenickovy a kdyz jsem to rekla doktorovi,rekl mi,ze je to normalni,ze vetsina deti tohle nechce..Takze mame davat ochutnat od nas jidlo a uvidime...Ale ja tohle resila skoro na roce,protoze jsem kojila do 9.mesice,a pak malej nechtel pomalu nic jinyho nez kasi a mleko...Pak jsme zjistili intoleranci na mleko a malej zacal jist uplne normalne,jen mu davam na noc nemlecnou kasi...

aneta0707
1. bře 2014

@sonik05 prave ze je nesrovnavam, vim ze jekazda jina. prispevkem bylo mysleno, ze proste to jidlonemusi chutnat aniz by predtim ochutnala osoleny. sul by melo dite poznat az od roka. starsi sem davala uz driv ochutnavat od nas, ale mladsi ma problemy s ledvinama. me dokonce uz neji ani um. jednou ochutnala kravsky a je to cely vyreseny... ditka si samy vyberou, co je pro ne dobry, jen je treba je nekdy nasmerovat spravnym smerem 🙂

betelgeuzz
1. bře 2014

V 7 měsících jste s příkrmy skoro na začátku, ne? To mi holky jedly trochu, některé věci taky odmítaly. Dítě prý musí až 10x, než si na tu chuť zvykne. Vždyť donedávna znalo jen sladké mateřské mléko. Jsou děti, které začnou baštit příkrmy hned s chutí, jiné jsou stále převážně na mléce a jen ochutnávají a rozjí se až později. Rozhodně bych nesolila ani nedávala zatím ty bylinky, jídlo je pro ni nové a musí si zvyknou.

madlamme
1. bře 2014

@lucijenkaa píšeš, že skleničky baští a od vás ne. to znamená, že nejí to, co jí uvaříš ty, ale kupované ano?
Kupované přece taky není ochucené, ne? To bývá spíš problém s konzistencí než s chutí. Nevím, jak vypadají skleničky pro sedmiměsíční, ale pro věk 4+ je v nich to jídlo velmi hladké. Doma jsem mixérem takové konzistence nebyla schopná docílit.

Jídla ode mě malá snědla pár lžiček,a když jsem koupila skleničku, dala by jí celou na posezení. Tak jsem zkusila jídlo po mixování ještě pasírovat a vida... papá zas i domácí. Teď jí začínám do pasírovaného pašovat i něco s většíma kouskama a zatím to jde.

lucijenkaa
autor
1. bře 2014

Teda díky moc 🙂 tak už jsem prišla že to je fakt rozmlsanost,vím jaký jí chutnají presnídávky,jaký ne,vím co zbaští domácí a cone ale skleničky sou skleničky,to jí vážne chutná 🙂 naštestí už papáme pekne,ale i tak moc dekuji holky,ste zlatí,když človek potrebuje radu,tak tady poradí 🙂

betelgeuzz
1. bře 2014

@madlamme @lucijenkaa když jsem začala s příkrmy, tak taky moje odmítla, skleničku jedla. Kamarádka se mi smála, že jsem to vůbec zkoušela, že většina dítě jí jen skleničku. A fakt to bylo tou konzistencí. Pak jsem začala to pořádně mixovat a jedly i domácí.

pavlapl
1. bře 2014

Moje dcera taky nechtěla nic jíst. Zeleninu nejedla vůbec maso taky ne ani kaše a jedla mi jen ovocné přesnídávky a kukuřičné křupky. Všichni mi říkaly ať vydržím že se to zlomí tak čekám už 8 rok a pořád nic. Jí jenom pečivo, jogurty, brambory a oběd sní jednou do měsíce.

jika10
1. bře 2014

@gosa22
@sonik05 autorka @lucijenkaa psala, že malá skleničky sní v pohodě. No a jelikož skleničky jsou opravdu dochucovaný nebo mají minimálně jinou chuť než když stejné jídlo vyrobíte doma. Takže ano, miminko pozná domácí jídlo a skleničku.

@lucijenkaa Taky jsem s tím bojovala u nás pomohlo, že jsem do domácího jídla přidala trochu skleničky a postupně přidávala domácí jídlo a ubíralo to skleničkový až jsme nakonec skončili na tom domácím. A malé je 13m a taky nedochucuji, max kmín, a nějaké bylinky - petržel, bazalka, atd

deenyska
1. bře 2014

@lucijenkaa Ahoj.. nevím, co baštíte, možná budu radit to, co vám nepomůže, ale zkusím to 🙂. Teď v zimě nebývá moc chutná ta zelenina. Z jakých kombinací zeleniny baští polévky? Já jsem s tím tedy problémy neměla, malej mi jedl pěkně snad všechno, ale je fakt, že když v jídle byla babykarotka, tak se oblizoval. Je sladká a ono je to v tom jídle hodně znát. A nebo není třeba přejezená? Nemyslím na sytosti, ale že by to třeba chtělo uvařit něco nového. I dospělému se stává, že jídlo, co miloval, najednou nemůže ani vidět. Nevím, jak dlouho jste bez kojení, já kojila krátce, takže na příkrmy si malý zvykal už od 4. měsíce a kolem toho 7. měsíce už jsme zkoušeli přidat i masíčko, tak třeba by stačilo jen trošku obměnit jídelníček.

monika6e
1. bře 2014

@lucieandrlova uf, od 4. měsíce a mají to s glutamátem? To složení je docela masakr... Není lepší nasušit si zeleninu,přidat pár bylinek a udělat si vlastní neslanou, čistou "vegetu"? 🙂 A za zlomek ceny....

lucieandrlova
1. bře 2014

@monika6e
Já tam tedy v popisu glutamát nevidím, ale glukózový sirup. Ale určitě je nejlepší zelenina a to čerstvá.

monika6e
1. bře 2014

@lucieandrlova kvasnicový extrakt = glutamát. Je to jen jeho jiný název 🙂

antoinet
1. bře 2014

@monika6e
@lucieandrlova taky na to koukám, jak můžou na něco s glutamátem napsat, že je to pro děti:-/

kajalka
1. bře 2014

@monika6e Ono by stačilo si zadat "kvasnicový extrakt" do vyhledávače, pokud člověka opravdu zajímá, co dítěti dává..