Co dávat k obědu devítiměsíčnímu dítěti?

cuci25
3. říj 2012

Poraďte prosím ,co dávat devítiměsíčnímu dítěti k obědu, když odmítá zeleninové i masozeleninové kaše, jak mixované, tak mačkané, jak doma dělané, tak kupované. Přijde mi, že odmítá lžičku, vezme si to, co ji rovnou strčím do pusy a stejné je to i s ovocem, jenže to se jí čerstvé snadněji. Nechci, aby byla skoro jen na mléku. Díky 🙂

myska84
3. říj 2012

měla jsem něco podobného, tak jsem ji už do udělaného jídla dala trošku másla na zjemnění 🙂 a říkala jsem to i dr. a ta s tím souhlasila, malá mi to odmítala zhruba na konci 9.měsíce a už se to trošku zlomilo 🙂

michaela_2
3. říj 2012

Švagrové dělá chlapeček něco podobného a ona mu tedy vaří polívky - zeleninu s masem, ale s hodně vodou to namixuje a dá mu to normálně do flašky ( do savičky mu trošičku zvětšila otvor, aby mu to teklo) a on si to vypije sám...

dlabinecka
3. říj 2012

Já bych zkusila teda změnit lžičku 🙂 A taky maličko přichutit, jestli to nebude lepší, ale já osobně bych si na tom teda trvala, aby mé děti tu zeleninu alespon do roka obědvaly...

citun
3. říj 2012

Já bych to taky dala do flašky,když po lžičce nechce. 🙂

klara.jas
3. říj 2012

naši Vierku svého času přestalo bavit jíst ty namixované věci (tipuju podobný věk), tak jsem jí uvařenou zeleninu nakrájela na menší kousky a pěkně naskládala na malý plochý talířek, aby ji to zaujalo. Ona si to potom jedla rukama a já jsem se navíc mohla najíst zároveň s ní. To je trochu opačný přístup než krmit to z lahve, ale asi jde fakt o to změnit konzistenci. S masem nevím, asi bych z něj zkusila nějaké placičky a ty taky pokrájet, aby se jí to dobře bralo do ruk a do pusinky. Hodně štěstí! 🙂

ladie
3. říj 2012

Tak já bych do flašky nic nedávala. Jídlo bych zkusila podávat jinou lžičkou, "dospěláckou" lžičkou, změnit misku... Na toho našeho prcka platí, že když se ofrňuje, tak mu jídlo naservíruju v kastrolu a krmím ho vařečkou - to by najednou snědl i vola 😀
A zkusit jídlo lehce ochutit - kousek másla, trochu oliv.oleje, špetička bylinek...

ssassi
3. říj 2012

tak do flašky bych nic nedávala. každé dítě má určité fáze, kdy jí víc nebo míň, kdy chce to nebo ono.... dítě začíná být vybíravé. přidej koření. bylinkami a kmínem neublížíš. pepř nedávej, soli zlehka od roku. mně se osvědčilo třeba na másle osmahnout karotku, pak přidat bramboru, lehce tymiánu na ovonění a jak to do kluka padalo! a když je v tom ještě kousek vařeného hovězího! experimentuj, měň hodně chutě, dělej jídla výrazná - u nás má úspěch pórek. vař z čerstvých surovin, voňavě, esteticky. a jez taky. když jsem jedla já, jedl i malej. funguje taky dávat jídlo na kousky - dítě si bere samo. uvař kukuřici, na kostičky brambory, na špalíčky mrkev - každá zelenina má jinou barvu, ty jí dáš i jiný tvar. pro dítě se stane jídlo zajímavou zábavou. vyvaruj se ale "bavení" dítěte při jídle. za chvíli bys musela žonglovat s pěti hrnci a stát u toho na hlavě.
rada na závěr: nedělej žádné ústupky. nabídni oběd, co sní, sní, další bude až svačina za dvě hodiny (nebo jak jste zvyklí). dítě hlady neumře. v některých kulturách se pouze kojí mnohem déle. a jak jsou krásní:o)))

katyxq
3. říj 2012

Z láhve bych nekrmila, spíš zkus vyměnit lžičku (u nás prošla jedině nerezová), pohrát si s konzistencí jídla - kousky vařené zeleniny do ruky, řidší příkrm nebo hodně hustý příkrm (ten mi jí malá a zapíjí ho během jídla vodou), dávej do příkrmu dost tuku (máslo, olivový nebo kokosový olej, sádlo - minimálně jednu lžičku, ale klidně dvě na 100g), zkus jinou zeleninu nebo maso (avokádo, rybu), nabízet, nenutit, mlíčko je stejně nejdůležitějším zdrojem bílkovina a tuků aspon do roka. Plus dávej probiotika a naopak omez obilniny (kaše, přílohy).

petrusew
3. říj 2012

měnila bych lžičku, vyzkoušela jsem ze začátku čtyři a teď už jí hezky z každé. Z lahvičky bych příkr nedávala. Dávám malé čajík během jídla, když se vzteká 🙂 Hlavně to chce pevné nervy. Přiznám se, že i já jsem k vůli řevu u jídla občas brečela 😅 🙂

garfie
3. říj 2012

Zkus jí do jídla přidávat mlíčko, klidně i do zeleniny. Pokud odmítá lžičku-a ne chuť, nezbývá než zkoušet, však ona si časem zvykne-k flašce bych se nevracela. nebo kousky ovoce/zeleniny co může jíst sama rukama. Neboj, do matury na mlíku nebude 🙂