Co dělat, když můj desetiměsíční syn odmítá jíst?

anty
8. zář 2011

Syna ještě kojím, ale co se týče ostatního jídla nic nechce, jak ho donutit jíst už jsem z toho zoufalá? Zkusila jsem mu udělat maso jakékoliv kromě teda vepřového, ale žádné nechce. Poraďte prosím, jestli máte někdo podobnou zkušenost.

hamma
9. zář 2011

Já myslím, že nemá cenu nutit - jenom se mu to zprotiví a nebude pak chtít jíst vůbec. Jojo jednu dobu taky skoro nejedl, bylo to tak mezi 8-10 měsícem, teďka se rozjedl asi poslední týden. Neřešila jsem to, nabízela jsem (různé potraviny, různé konzistence, kousky, polívky...) a když nechtěl, tak nechtěl. Myslím, že když kojíš, tak je to v pohodě. Kdyby měl hlad, tak si dá. Určitě se to dřív nebo později naučí (do důchodu ho asi kojit nebudeš) a čím víc to budeš řešit, tak z toho budeš akorát nervóznější, on samozřejmě taky a dostanete se do začarovanýho kruhu nucení k jídlu.

ivasad.
9. zář 2011

Ahoj, pokud nechce maso, tak to podle mě až tak nevadí, dala bych mu aspoň občas vaječný žloutek. A co se týká ovoce a zeleniny - některé maminky dávají do příkrmů zezačátku odstříkané mléko, dítě z toho cítí známou chuť a třeba si dá. Souhlasím s hamma, k jídlu nenutit - pokud ti nehubne, ale spíš jen nabízet. Držím palce 😉

karmenta
9. zář 2011

ahoj, mě dcera nechtěla jíst nikdy, dostat do ní lžičku příkrmu bylo nadlidské úsilí. Ted jí teda zachutnala koprovka a dětská krupička, ale taky to asi nebude na dlouho :( Bylo mi řečeno že žádný tvor hlady dobrovolně nezemře, tak snad má pravdu 🙂
Nenutila bych, já to zkoušela ale nepomohlo to. Sice mi nezvracela, ale když zavře pusu a nechce tak nepolkne a smůla :(

berenika39
9. zář 2011

zkus mu někde, kde se přes den pohybuje, nechat k dispozici tácek s tím, co může jíst, tak aby si mohl kdy sám bude chtít něco ochutnat, vyzkoušet (banán jablíčko,, pečivo, sušenky, křupky,), všechno na kousky, aby si to mohl vzít do ruky a zkoumat. nevím, monžá by šlo mu i hlavní jídlo dát takovou formou, aby si ho mohl jíst sám - nebude to sice možná zatím "oběd" jako takový, ale aby pochopil, kolik věcí je dobrých k jídlu a bavilo ho to. Obyčejné suché těstoviny, kousky hodně uvařených brambor, doměkka uvařenou mrkev....jsi pořád u něj, neboj se toho.
Nenutila bych ho, odradí ho to.
Jinak svorně všechny děti kolem 10-12 měséce mají období, kdy odmítají halvní jídla, oba kluci to tak měli, upraví se to. Možná i zoubky?

leonka24
9. zář 2011

malá mi taky nechtěla jíst mezi 8-10 měsícem skoro vůbec. Ale i tak jsem pořád zkoušela, zjistila jsem že nucením je to ještě horší. Taky jsem byla ztoho neštastná, ale kdyby měl hlad, tak si veme, když je navíc ještě kojený, tak hladný jistě není 😉 Masíčko jsem ji dlouhou dobu mixovala, nejraději měla špenát s vaj. žloutkem a bramborem 🙂 Taky měl ahodně ráda když jsem ji brambory nebo těstoviny mixovala s polívkou a zeleninkou 🙂

mihaulka
9. zář 2011

@anty vítej v klubu :D Nám je 8 měsíců a ani ťuk! 😀 jenom kojo kojo kojo.. 😀 Taky už mi to začíná lézt krkem 😀 Když jí dám něco do ruky, tak baští, ať je to cokoliv, ale když vidí lžičku - konec! Af jo, baby raďte! 😀

jop
9. zář 2011

s tím mám taky rozsáhlé zkušenosti 🙂 Podle mě je nejlepší nabízet různé potraviny různé konzistence (mixované, krájené) různými způsoby (do ruky, ze lžičky atd.), ale nenutit. Já jsem z toho bývala hrozně nervózní, ale uplně zbytečně, protože jsem ještě neslyšela, že by nějaký kojenec z tohoto důvodu umřel hlady 😉

sarlotta
9. zář 2011

Se synem jsem taky bojovala.. kojený plně do 8mi měs, pak se rozjedl na omáčkách - koprovka dělaná z UM, kuřecí vývar a sladká smetana, rajská z pyréčka bez šupek a zrníček, kuře na paprice - taky z UM s kysanou smetanou.
můžeš přidávat bílý jogurt do omáček - do zeleniny na zjemnění chuti, aby to líp klouzalo do krku.

jinak první zeleninku sem musela dávat smíchanou s MM, jinak by nejedl nic 😝

rýžové kaše nejedl nikdy, do roku odmítal brambory a banány.

měl rád suché těstoviny, rýži, kuskus, kukuřičné křupky nesolené... po ročku kousky ovoce - jablka na super-tenké měsíčky, syrový okurek na tenounká kolečka, meloun.... vše bez šupek.

maso zkus vařené z vepřových kostí - je výborné, z kuřecích křídel, z krůtího krku a nemixuj, dej mu kousíčky do ruky 😉