Dcera má skoro rok a nechce jíst sama

sookie
27. čer 2012

maminky, už nevím, co se svojí skoro roční holčičkou a zajíma mě, jestli třeba někdo nemáte stejný problém... s příkrmy jsme začaly klasicky v 6 měsících a přes občasné výkyvy jí pěkně. teda to, co jí dám na lžičce. sama si do pusy nestrčí vůbec nic! každý den zkouším křupky, kousek jablíčka, okurku, meloun, uvařenou mrkev, rohlík a já nevím co, ale vždycky si s tím jen pohraje a hodí to na zem. vyjímečně si něco do pusy strčí,ale za chvíli to stejne letí na zem. a to jí to dávám tehdy, kdy je čas jídla a ještě než jí začnu krmit sama. ostatní děti se v tomhle věku už dávno krmí samy, ale ta moje myška pořád nic! jídelníček pak je takový omezený, třeba pečivo u nás nemá šanci, stejne jako spousta syrového ovoce nebo zeleniny. první zoubek jí vyrazil teprve před třemi týdny. nemáte někdo tip, co bych ještě mohla zkusit, nebo to nemám hrotit a prostě zkoušet dál? jinak ani hračky moc neokusuje, klidně jí můžu dát na hraní kuličku a mám jistotu, že si ji nedá do pusy-i když to samozřejmě neudělám 😀

camelinka
27. čer 2012

no nevim jestli se v tomhle veku krmi vsechny deti samy 😅 😅 .nase sice jo,ale spis to nosi psum 😀
@sookie

kaculetka
27. čer 2012

Já osobně bych to nehrotila, všechno má svůj čas a může se to změnit ze dne na den...taky to může být ovlivněno těmi zoubky, nám když rostou, nechceme nic, jen kojit... 😉

pavlinka_zetko
27. čer 2012

Jee tak to bych neresila. Nas malej (13,5 m) sám jí jenom piskutky, krupinky, nekdy kousek ovoce, ale jinak lzickou mu davam jidlo do pusy ja. Jako zkousi to, to je fakt, ale pak to lita vsude.

berenika39
27. čer 2012

@sookie schválně: PROČ si myslíš, že by měla jíst něco sama? Proč je to důležité? Na co to má vliv?
Vždy´t je to úplně, úplně fuk. Představ si, že některá mimča se v roce pohybují po čtyřech, začínají se stavět, pouštět do prostoru, dělají první kroky...proč by mělo takové prtě samo jíst? na to má mámu🙂.
Kdybys psala, že máš dovuleté dítě, a nechce samo nic jíst, no dejme tomu, ale v roce je to úplně, úplně zbytečný problém, klidně ho schovej do šuplíku. Znáš někoho, kdo nejí sám? je to jako se vším, naučí se to, až přijde ten správný čas a to, co chceš ted ty, je slečně úplně jedno🙂))))). Má jiné starosti🙂.

sookie
autor
27. čer 2012

jee, nechci byt za tu silenou matku, co potrebuje tabulkovy dite 😀 spis bych ji chtela obohatit jidelnicek o veci, ktery se uvareny rozmixovany fakt nedaj, jako treba ta okurka, meloun, syrovy jablicko... a obcas by nebylo na skodu ji na chvilku moct necim ucpat pusu, treba ve fronte v obchode... a okolo sebe vidim jen deti, ktere se od pulroka krmi samy, proto se ptam, jestli je na tom nekdo podobne jako my, jen tak pro uklidneni...;)

blandik
27. čer 2012

@sookie - nechala bych to plně na ní, na talíř bych dávala to, co jí a co ji chutná a to, co nejí, nezná..ale nenutila, jen to tam dala..jestli ji to zaujme. Dál bych ji krmila, až bude mít na to citlivé obodbí, tak se začne krmit sama...poznáš to i podle toho, že začne i hračky chytat do pinzetového úchytu - (dvěmi nebo třemi prsty) - tedy sbírat drobky na zemi atd (což bych ji určitě nechala, aby sbírala, skvělý tréning). A zkusila bych si z hlavy dostat ta očekávání, srovnávání s ostatními dětmi..každé dítě je jiné, a když má máma pocit, že by už něco mělo, ani to nemusí říct, dítě to cítí...je to jakoby nebyla pak dost dobrou pro tebe, což přeci není pravda. Je to o víře, že dtíě začne dělat věci samo od sebe, nepotřebuje přímé učení od rodiče, aby se naučilo věci, stačí, když rodič bude sám dělat to, co považuje správné, aby jednou dělalo dítě...

blandik
27. čer 2012

@sookie - určitě, zkoušela bych ji to nabízet, vařený květák, vařený brambor, brokolici..na talířek..(raději určitě od vařených potravin bych postupovala, co se ji v puse rozpadnou)..a k tomu, nač je zvyklá a co potřebuje, nechala bych ji s tím si hrát a občas si zobla z jejího talíře, aby viděla, že se to jí..jen tak bez komentáře, nevyzývala bych ji k tomu, aby to zkusila..

sookie
autor
27. čer 2012

@blandik no, pinzetky mame doma uz dlouho, co ji bylo tak 7 mesicu, pomalu nepotrebuju vysavac 😀

blandik
27. čer 2012

@sookie - takže chytit si to umí, tak bych ji zkusila dávat ten vařený květák, brambor..taky záleží, jestli dáváš jen tu skleničkovou stravu, nebo prostě mačkáš vidličkou..jestli je zvyklá na hrubší kousky ve stravě...a venku bych ji zkusila dát rohlík..to si myslím, že by ji mohlo trošku podpořit..plus to, že ji to dáš na talíř a budeš si sama brát, ale i tak si myslím, že je to spíše o vyzrání v tomto směru..a hlavně bych to vůbec neventilovala nahlas, že by to mohla takto zkusit, a nedávala ji to do pusy...

berenika39
27. čer 2012

@sookie možná má ted dost co dělat sama se sebou, ruce jsou to poslední, co by řešila, proto nejí, kolem roka je na řadě hrubá motorika - postavit se, krok, krok sama, ruce fakt zůstávají pozadu, protože je toho na ně moc. děti, které třeba znakují, v té době úplně přestanou, protože se rukama "jistí" při pohybu. jen jí nech pořád tu možnost si vzít - a to stačí 😉

mopom
27. čer 2012

@sookie ahooj, jéé, neboj 🙂 dej jí čas...náš malej (13m) začal křupky si sám strkat do pusy před měsícem, teď bojuje s jablkem a nejvíc úspěchu zatím udělal chleba, dám mu půlku, z toho čtvrtku rozdrobí a čtvrtku si žmoulá...ale opravdu si s tím nelam hlavu, teď má určitě lepší věci na práci 🙂

sookie
autor
27. čer 2012

@mopom dík, něco takového jsem potřebovala slyšet;)

seb
20. lis 2012

syn má za pár měsíců 3 roky a nechce jíst sám - teplý jídla teda , umí to , snědl sám i celou misku polévky, ale on prostě nechce, chce se nechat krmit, jinak nejí, a ted poraďte co s ním, navíc není žádný velký jedlík, takže spíš ho do toho jídla musím nutit, takže on nemá důvod to jíst sám, když to vlastně ani jíst nechce , že jo 🙄

papuchalk
20. lis 2012

@seb Sebi - u nás to samo... 😠 A teď by se mi to s malochem náramně šiklo, kdyby jedl sám (jasně, sem tam si lžíci do pusy dá, ale vesměs odmítá a krmím já). Navíc u nás se jí oběd / večeře klidně i hodinu (i déle) 😝.

papuchalk
20. lis 2012

A ještě mám takovej dotaz - jak by měli v tomto věku držet lžíci (nebo i tužku a tak)? Vojtíšek je levák (já pravák), lžíci drží jakoby svrchu, stejně i tužku. Mám to nějak upravovat? O té tužce jsem někde četla a vybavuju si, že by měli mít ten správnej úchop někdy kolem tří let, ale já vlastně ani nevím, jak správně drží tužku leváci, co jsem je tak pozorovala, drží ji totiž každý jinak.

seb
20. lis 2012

@papuchalk tak to jsme se zas sešly my dvě kuchty ve správné diskuzi 😀 😀 😀
ty víš už jistě, že je tučínek levák? já četla, že do 3 let používají děti obě ruce stejně a že až od 3 se to ustálí,
on áda totiž tu levou používá taky docela často, řekla bych víc než pravou, ale zatím si říkám, že to pořád
ještě nemusí nic znamenat,
s tou tužkou jsem to taky četla, že se má od začátku dbát na to správný držení, já se mu to snažím opravovat,
když mám náladu teda ;)
lžíci drží áda taky svrchu , ale to bych řekla, že tak drží všechny malé děti
u nás se baští tak půl hodiny, někdy až 45 min., a většinou to 3x musím doohřát, aby to nejedl studený, což
mě taky teda děsně baví 😝

sabuse1
20. lis 2012

ty jo já už si to nepamatuju přesně, ale kolem roka nejedl sám ani jeden tak neboj ono se to poddá🙂

papuchalk
21. lis 2012

@seb Hm, se mi zdá, že my jsme je množily nějak přes kopírák 😀 . Tučin je právě levák sto pro, od miminka nevzal nikdy nic pravou rukou (jako přeháním, ale v zásadě pravou nedělá nic, vše si přehodí do levé a nebylo nikdy žádné období, že by něco dělal pravou nebo na střídačku). A právě u těch leváků ani nevím, jak tu tužku (ev. lžíci, ev. cokoliv) drží...

jimmy1
21. lis 2012

@seb @papuchalk 😀 ahojte holky, přidávám se do klubu, pěkně jsme se sešly... oběd je minimálně půlhodinová záležitost a to krmím já... to už musí být, když si pár soust dá sám, ale pak stejně řekne "maminko dávej mi". A u nás teda sám jí akorát křupíky, tyčinky, sezamový rybičky, okurku, sem tam jablíčko, suchej rohlík nebo chleba. Jak je to namazanej rohlík, tak musí být na kousky, ale běda, jak se mu to namazaný dostane na ruku, tak už si sám nevezme.
Papuchalk lžíci bych asi neřešila, ale držení tužky by se mělo nenásilně opravovat. Ale já sama mám prý blbý držení tužky, tak nevím 🤐

seb
21. lis 2012

@papuchalk , tak to taky nevím, jak oni tu tužku drží, oni mají tu ruku takovou vykroucenou vždycky při tom psaní, nemáš nějakou kámošku třeba levačku?

@jimmy1 vítej do klubu 😀 tak to co popisuješ u Martínka je taky jak přes kopírák u nás, taky se nesmí umazat a vadí mu i když má na koutku pusy třeba pacholíka, to mu musím hned utřít, jinak nepozře další lžičku, dokud to tam má 😝

jedna moje kámoška, co má něco v bleděmodrým s chlapečkem, tak říká, že jsme je měli nechat už jako mimina se v tom jídle hrabat rukama, ale že my sme je holt furt otírali a krmili sami, aby nám všechno vč. sebe nezřídili, a ted jsme takhle dopadli, možná na tom něco pravdy bude 😔

jimmy1
21. lis 2012

@seb možná na tom něco bude... nenechávala jsem ho se vyloženě patlat v jídle, ale ono ho to nikdy ani moc nelákalo. Jen jednou si pamatuju (a mám i vyfocené), jak papal sám jahůdky. Uklízela jsem pak snad hodinu 😝 tu pohromu.
On byl vždycky problém do něj nacpat nějaký jídlo, to bylo cavyků, vyloženě tyjátr jsme mu dělali, hračky dávali, reklami na pc pouštěli... fuj 🙂

seb
21. lis 2012

@jimmy1 jj to znám ;)

helabella
21. lis 2012

@jimmy1 @seb -- a co nechat dětičky trošku vyhladovět? U nás to funguje dodneška 😀 😀 Sice všechny děti se chtěly krmit (no spíš patlat v jídle) sami už dávno, ale nijak to s chutí k jídlu nepřehánějí. Do jídla je nenutím, prostě je to na stole, když je čas na jídlo a pak to odnesu a konec. A další jídlo většinou zmizí než stihnu zamrkat 😀 😀 Nebo někdy ne, už se stalo, že šly spát úplně bez jídla 😅

papuchalk
21. lis 2012

@seb @jimmy1 Tak to já někde četla, že dítěti se má dát lžička v momentě, kdy projeví poprvé zájem krmit se samo. Tak na ten první projev zájmu já čekám už od toho roku 😀 , u Tučindy nikdy takovej zájem nenastal, narozdíl od zájmu, aby ho krmil někdo jinej 😀 . Ale říkala mi mamina, že já byla to samo, nekrmila jsem se sama, protože jsem prostě nežrala 😝 - zato dnes... 😀 Prý za mnou chodila celá rodina a Zuzanko, pojď, vezmi si... a já před všema prchala 😀 .

papuchalk
21. lis 2012

@seb No, pár kamarádů leváků mám, ale co jsem je tak pozorovala, každej tu tužku drží jinak, někdo jakoby jen zrcadlově oproti pravákovi a někdo ji právě tak jako obkroutí a píše svrchu. Ti leváci to nemají snadné, musí si asi najít svůj osobitý styl 😀 .

seb
21. lis 2012

@helabella , když on když se mi nenají normálního jídla, tak pak o to víc žebrá sušenky, medvídky a jiné dobrotky ze špajzu a hlavně už ted se mu dají spočítat žebra, a tak trochu si myslím, že když bych mu to vzala, ať teda nejí, tak že si jen oddychne, a bude rád, že má vyhráno a nacpe se radši suchým rohlíkem , který pak dostane ke svačině 🙄

jimmy1
22. lis 2012

@seb jejda jak je mi tohle "povědomé" kdykoliv se Martínka zeptám co by si dal k jídlu, tak řekne jogurt a nebo rohlík suchej. Polívku mi teda jí hezky, to ani tak netrvá, ale pak až se vyspí tak to "druhý"... to je dobaaaaa. A snídani, když ho nechám ať si bere sám a nestrkám mu to do pusy já, tak klidně jí 2 hodiny!!! a sní za tu dobu 1/4 rohlíku 😠
@helabella když on je takovej hubendíra, má cca 99 cm a snad 13,3kg. Tak kdybych ho ještě nechala vyhladovět, tak nevím nevím... ale až mi dojde trpělivost, tak i na to možná dojde 😉

seb
22. lis 2012

@jimmy1 snídaně jsou u nás taky tragedie, vypije hrnek kakaa a dvakrat kousne do rohliku a tim skoncil 😒

helabella
22. lis 2012

@jimmy1 @seb -- no o hubeňourech vím taky svoje 😀 Naše prostřední má 4 a půl roku a váží 13,5kg 😅 😀 A nejmladší má 9,5kg 😀 A dobrotky já právě mezi jídlama nedávám, pokud pěkně nejedly (nebo aspoň neprojevily snahu 🙂 ) Ono je to těžký, každá máma má pocit že prostě musí to svoje dítě dobře nakrmit, ale jsou děti, který o to vůbec nestojí 😉 😀

josefina79
19. lis 2014

@sookie můžu se zeptat, jak to dopadlo s tím jídlem - kousáním a jedením rohlíků atp. Mému synovi je 15 m (korigovaně) a je to jako u Vás v tom prvním příspěvku. Tak bych chtěla vědět, jakou mám naději 🙂.
Moc díky!