Dcera nechce jíst, nemá žádnou energii. Co to může být?

keyssi
24. kvě 2011

Prosím o vaši radu, jsem už bezradná, od soboty od rána má naše 11 měsíční holčička teploty, v noci vystoupili až k 39,2, v neděli jsem byli na pohotovosti, mezitím samozřejmě snižování teploty paralenem a nurofenem, lékařka nedokázala říct, čím to je, jelikož malá se nechtěla vyčůrat a nemohli tedy stanovit vyšetření z moči, podezření na anginu nebo zánět močových cest, v pondělí kontrola u obvodní lékařky, vyšetřovala krev z prstu, zjistila, že malá už začíná spalovat cukry místo tuků, že nemá žádnou energii, teď už nechce jíst vůbec nic, při čemkoliv se ji zvedá žaludek, dokonce nechce ani mateřské mléko a to byla do teď tak závislá. Jsem už nešťastnám na kontrolu jdeme až zítra ráno, teď jenom pláče, je unavená. Prosím poraďte ze zkušeností, co to může být. Na obličeij a krku se ji udělala vyrážka, ale může se jednat o potničky, nevím. Děkuji moc předem za rady.

takyja
24. kvě 2011

Ahoj Keyssi, jela bych znovu na pohotovost - dej na instinkt matky a pokud z dcerky nemáš dobrý pocit, tak prostě jeď na pohotovost. Mně se to vyplatilo.

marda
24. kvě 2011

@keyssi jela bych ihned na pohotovost..

sayast
24. kvě 2011

taky bych ihned jela. zvlast jestli malo pije, aby jeste nebyla dehydratovana ☹

bufina
24. kvě 2011

@keyssi Určitě neváhej a jeď znovu na pohotovost, nic tím neztratíš a stejně bys byla do zítřka jak na trní... A od soboty je to už dlouho ta teplota, to se nebude jednat o nějakou maličkost...

ddassik
24. kvě 2011

@keyssi jeď okamžitě na pohotovost! pro jistotu.

8petule8
24. kvě 2011

S pohotovostí neváhej a pokud ti něpije tak kup v lékárně Kulíška, je to roztok plný iontů, je určený přímo pro malé děti, pomůže jí získat trochu rovnováho ve vnitřním prostředí. Držte se holky!

ffiinnkkaa
24. kvě 2011

To může být virového původu, hlavně ta vyrážka..i ty tři dny tomu odpovídájí..ale po tom jak se ta vyrážka objeví by ty teploty měli zmizet..asi bych taky jela na pohotovost..i když ta naše stála vždy za...

dlabinecka
24. kvě 2011

@keyssi Taky bych jela na pohotovost. A když Tě odpověd neuspokojí, tak jed na další, něka jinam 😉

pepibubu
24. kvě 2011

Pohotovost, a probudit v sobě "samici" - ne tu sexuální, ale tu, která brání mládě do roztrhání vlastního těla, a pokud tě odbydou jako hysterku, tak zapusť nohy do země jak mlékárenská kobyla a nehni se, dokud se vás neujme někdo kompetentní.

ffiinnkkaa
24. kvě 2011

@pepibubu Ano tak je na ně třeba, protože po tom co se vůbec diví co je otravuješ v noci tak je hlavně zajíma jeslti máš 90 kč. Prostě jinak by tě leda odbyli

pepibubu
24. kvě 2011

jo... přesně... já teda byla naposledy na pohotovosti coby těhule, když jsem zakrvácela někdy v 12. týdnu, volala jsem si sanitu protože H musel být doma s Pepou, a doktorka na Bulovce na mě koukala jak na hysterku, prož kvůli takový banalitě volám sanitu a ji budím... takže taky stačilo... Ale tím spíš když jde o dítě...

margeta
24. kvě 2011

@keyssi Znova na pohotovost. Minimálně dostne kapačku, aby nabrala energii, když už je bez sil.

hojda
24. kvě 2011

Kamarádka teď mají taky pátou (nebo šestou) nemoc nevím teď přesně u které je ta vyrážka. 3 dny vysoké teploty, ale pokud by se mi to nezdálo, tak bych na tu pohotovost jela.

stanpetr
24. kvě 2011

nebude to šesta nemoc? Moc držím palečky, ať je brzo mala zdrava...pohotovost bych určitě navšívila...

hojda
24. kvě 2011

Sdílet na:
Šestá dětská nemoc
Šestá dětská nemoc je infekční nakažlivé onemocnění virového původu, které se šíří vzduchem. Její latinský název je „roseola infantum“ (rychlá vyrážka, dětská růžovka) a způsobuje ji herpetický virus HHV6. Toto onemocnění je velice časté u starších kojenců a batolat, nejčastěji se objevuje ve věku od 6 do 24 měsíců.

Nejnápadnějším příznakem nemoci je náhlý nárůst teploty, až ke 40 stupňů Celsia. Když teplota klesne k normálu, objeví se vyrážka v podobě růžových pupínků. Toto onemocnění je jen mírně nakažlivé a mívá ve většině případů lehký průběh. Inkubační doba je 5-15 dnů. Nejčastěji se objevuje na jaře a na podzim. Po prodělané nákaze člověku zůstává doživotní imunita.

Charakteristické projevy šesté nemoci

První den po nakažení se u dítěte objeví vysoká horečka, a to kolem 40 stupňů Celsia, která přetrvává 3-5 dnů. Když teplota klesne k normálu, objeví se u dítěte vyrážka v podobě drobných růžových pupínků. Vyrážka se šíří na krk, trup a na horní končetiny. Na rozdíl od páté nemoci se nevyskytuje v obličeji. Do dvou až tří dnů vyrážka bledne, pupínky zcela vymizí. Vyrážka nesvědí, proto ji nemusíme nijak léčit.

Jen v ojedinělých případech se může u nemocného dítěte objevit slabá rýma, zánět hltanu, kašel, mírné zduření mízních uzlin na krku a šíji.

Nejvíce nebezpečné jsou u této nemoci vysoké teploty, při nichž malým dětem hrozí febrilní křeče. Pokud tedy vysoké horečky trvají déle než tři dny, navštivte raději lékaře. Ten provede tzv. CRP test, kterým se odliší viróza od bakteriální infekce. Zbytečně se potom nenasazují antibiotika a není třeba řešit problém, jeli vyrážka důsledek šesté nemoci nebo jde jen o alergickou reakci na antibiotika.

Léčba šesté nemoci

Léčba tohoto onemocnění spočívá pouze ve zmírnění příznaků nemoci. Základem léčby je klid na lůžku, snižování teploty pomocí sirupů a čípků a dostatečný přísun tekutin. S nemocným dítětem nechoďte do kolektivu.

Prevence proti nemoci

Proti šesté dětské nemoci se očkování neprovádí.