Dcerka odmítá cokoliv krom kojení

jejule
7. črc 2014

Ahoj holky,
moje skoro roční dcerka během dnes nic nesní - vše buď dáví nebo prostě zavře pusu a neotevře dokud nedám pokoj. Nakonec ji vždy nakojím, aby neměla hlad...Už nevím co ji zkusit dát. Sní trochu rýže s kuřecím masem ( nechce rozmixované ), ale co z toho může mít, když to pořádně nepokouše? Max. si kousne trochu do meruňky a tím tak nějak končíme ☹ Jakékoliv ovoce nebo zeleninu v jakékoliv formě nechce. Ani domácí ani skleničky, nic. Umělé mléko nebo kaše také ne.
Nevím co jí pořád nabízet, ztrácím naději, že budeme normálně jíst. Navíc má váha jde prudce dolů, jak potřebuje stále více mlíčka...Jinak prospívá krásně. Ve skoro roce má 9,6kg a krásné špíčky 😅
Děkuji za rady či zkušenosti

ivular
7. črc 2014

@jejule Tak já jsem to takhle měla se synem skoro do dvou let. Syn kromě kojení jedl naprosté minimum (třeba třikrát za den do něčeho kousnul). Měla jsem obrovské štěstí, že jsem měla hodně výživné mléko - v roce vážil 13 kg a v těch dvou byl taktéž špekáček 😅 U nás ale byla výhoda, že jsem nehubla, takže to intenzivní kojení až do dvou let nedělal problém nikomu ze zúčastněných 😉 Jen lékaři se tomu smáli a kroutili hlavou, že MM přestává dětem stačit často ve dvou měsících a synovi stačí ve dvou letech 😅 Při zdravotních problémech (neurologických) mu dělali podrobný rozbor krve a měl teda míň železa, jinak vše ukázkové 🙂

jejule
autor
7. črc 2014

@ivular A jak jste přešli na normální stravu? Jak jsi ho ukecala? Nechci přestat kojit, jen to omezit 🙂 Malá od cca 10 a půl měsíce chodí, tak ty kila hodně vyběhá 😀 Ale mléko mám také spíš smetanu 🙂

ivular
7. črc 2014

@jejule Já jsem to brala těžce na pohodu - prostě jsem jen nabízela (a on odmítal) a sama jsem byla zvědavá, jestli mu to kojení bude stačit až do puberty či co 😅 No a on byl ochoten přijímat víc a víc jídla někdy po těch druhých narozeninách. Ale jak říkám, nechávala jsem to na něm, jelikož žádný problém kvůli tomu nevznikal. Byli jsme i u jednoho docenta, odborníka na výživu dětí a ten se fakt smál, že přece není možné, aby dvouleté dítě bylo takový špekáček jen z mateř. mléka 😀
Jediné, na co bych dala příště pozor je, aby dítě něco KOUSALO, tedy ne kvůli zasycení se, ale kvůli posilování orofaciálního svalstva - s tím jsme měli později problém. I když kdo ví, jestli to bylo tím dlouhobým kojením, jelikož syn je celkově hypotonický.

zuzana_ka
7. črc 2014

@jejule
my na tom byli podobně. Malá taky skoro krom nutrilonu nechtěla nic, ale rázem se to zlomilo a začala papkat. Sice papá míň než by měla, ale aspoň něco...
Byla jsem taky zoufalá, že nic nechce, okolí a doktorka se na nás už dívali blbě, že na ní kašleme, ale ona prostě nic nechtěla☹
Malá má v necelém roce cca 7kg :-/
Prvně začala akceptovat ovoce, ale masozeleninu vůbec. Dokud jsem to lehce neosolila vůbec to nechtěla....

Bohužel jsou některé názory toho typu, že zdravé dítě se pozná podle toho jak pěkně papká, ale pokud je čilá a evidentně jí nic nechybí, tak bych to nehrotila a ona sama si řekne o jiné chutě než mlíko 🙂 stejně tak to bylo u nás. Vyrostl druhý zub a hned se rozjedla 🙂

jejule
autor
7. črc 2014

@ivular @zuzana_ka A jak vám v noci spinkají?
@ivular Jak často jsi v noci kojila? A co vzal na milost za první jídlo?

Malá, když vidí, jak někdo jí, tak začne říkat mňam mňam a chce taky, ale když nabídnem, tak uhne a odejde...Tak nevím.

zuzana_ka
7. črc 2014

@jejule Spí od tří měsíců celou noc

jejule
autor
8. črc 2014

@zuzana_ka My právě ne a já už z toho začínám být vyčerpaná 😖

zuzana_ka
8. črc 2014

@jejule
A nemohl by se do toho vložit přítel či manžel a až se malá vzbudí tak jí nakrmí z láhve s um?
Možná jak tě malá vidí tak hned prso s mlíkem, protože to má s tebou spojené🙂 Prso i mlíko zná, zřejmě jí to i uklidňuje a ví že zažene hlad. Cokoliv ostatního je pro ní zřejmě nepotřebné a nespojuje si ovocnou či masozeleninovou skleničku s hladem ☹

Jinak jestli by si chtěla přestat kojit, tak z toho žádné výčitky mít nemusíš. Určitě by si jí tím nepřipravila o imunitu či nějakou mateřskou lásku 🙂 🙂 🙂 🙂

irennn
8. črc 2014

@jejule ahojky, tak to mám vyhlídky...máme 10 měsíců a kromě prsa až na pár světlých chvilek,kdy mi snědl pár lžiček nesní nic. ANi domácí,ani kupovaný,ani takový ani makový,ani ovoce,ani zeleninu,ani kaši,ani sušenku,ani piškot,ani křupku...nic! Vždycky se snažím vyvařovat, nakoupit, tolik peněz to stojí...rýžové , ovesné bio mléko na vaření, kdejaká dobrota a stejně to všechno vyhodím. Jediné co by snědl,tak pár kostiček chleba s máslem a lučinou na talířku. Měří už 82 cm a váží 9kg....

kajalka
8. črc 2014

Holky, jestli takhle hezky kojíte, neřešte to!!! Nabízejte, ale nevnucujte. Ony ty háďátka moc dobře vědí, proč ještě nejíst, třebas nemají zralou trávicí soustavu.

@jejule Synovi je přes rok a kojí se v noci kolikrát i 12x, minimálně 3x. Spíme spolu, takže mě to ani nijak extra neruší. Nebudu kecat, kdyby spal celou noc jak poleno, tak si výskám, ale když to potřebuje, tak to respektuju.

melodygirl
8. črc 2014

@jejule Moje dcera dokud se kojila, tak nejedla skoro nic. Kojila jsem 20 měsíců a to skoro pořád 😎 . V noci mi také nespala, vzhůru i 10x, teď ji jsou 2,5 roku, stejně se v noci často budí a špatně jí. Chtěla by jen nutrilon z lahvičky. Já jsem vydedukovala, že děti, které mají trochu více dráždivější nervovou soustavu to tak mají, nehledě na kojení. Moje dcera je od mala hodně uplakaná, prostě dosti náročné dítě celkově. A když nejí a nespí, tak to jsou dvojnásobné nervy. Jak někdo říkal výše, že zdravé dítě se pozná podle toho, že dobře jí.... ono na tom bude pravdy asi to co jsem psala o nezralosti nervové soustavy. Většinou co znám klidné, soustředěné děti jsou od přírody více spavé a záživné typy. Co slýchám, mělo by se to změnit věkem. Jinak moje rada je, pokud jsi už tak vyčerpaná, že ti to začíná dělat zdravotní problém, tak to v zájmu sebe nějak brzy řeš. Já mám chronické onemocnění a to se mi při té zátěži prohloubilo a z toho důvodu jsem nakonec odstavila, jinak bych kojila doteď 🙂 Mám zkušenost, že bohužel u těchto typů dětí nelze kojit s mírou, např. večer a ráno, což by jistě bylo únosné. Já jsem tedy nehubla, což bych tedy opravdu potřebovala 😀 , ale vyčerpanost se zvrtla do neúnosné meze, že jsem pak musela opět začít užívat léky. Ale je pravda, že na dávení jídla má ještě nárok, některé děti to začínají kousat a dobře polykat až po roce. Toto bych začala důrazněji řešit až tak ve 13 měsících.

zuzana_ka
8. črc 2014

Já teda nejsem zastánce kojení za každou cenu a kojit 12x za noc by mě asi štrejchlo, dle mého názoru tak časté kojení v noci není už ani tak o hladu jak o uklidnění....

kajalka
8. črc 2014

@zuzana_ka Však taky kojení nemá jen sytící funkci 😉

zuzana_ka
8. črc 2014

@kajalka
Otročina

luskata
8. črc 2014

@zuzana_ka Nehnevaj sa, ale ako mozes povedat, ze uspokojovanie zakladnych potrieb dietata je otrocina. Myslim, ze instinkt detom napoveda, ako sa maju spravat, to len my dospeli sa ich snazime "prerobit", aby nam to vyhovovalo....
@jejule Skus si upravit tvoju stravu tak, aby si prijimala viac uzitocnej energie, skus mrknut na blog @katyxq, ona sice je na bezmliecnej diete, ale ani to nie je na skodu ;) Hlavne ju nenut, to bude kontraproduktivne - kedze jej nic nechyba, sustred sa na seba, aby si ty bola zdravotne v poriadku. Skusaj postupne rozne chute, ona sa chyti, neboj. Mozno to nebude hned zajtra alebo o mesiac, ale do prvej triedy s prsom v puse nepojde ;)

zuzana_ka
8. črc 2014

@luskata Ve chvíli, kdy matka začne být psychicky vyčerpaná a musí brát léky na nervy apod. protože neustále kojí, ale kojí jen proto, že jí každý radí aby kojila, v takovém případě je to už otročina 🙂
Pokud matka kojí 12x za noc a nevadí jí to, tak je to její věc.....

barbarucha
8. črc 2014

Ahoj, jen doporučení z vlastní zkušenosti. Trochu sleduj, jestli malá nejde dolů s náladou, čilostí, motorickým vývojem, není příliš spavá. Pokud se objeví něco z toho a bude se to zhoršovat, nech jí odebrat krev. Může jí chybět nějaký vitamín nebo něco, co jde relativně snadno dodat a může se všechno zlepšit, i chuť k jídlu. Čerstvá zkušenost, 1,5 letý syn se přes veškerou snahu nikdy nerozjedl, jen na MM a těžká chudokrevnost nedostatek béček, kyseliny listové, atd. 3-týdenní hospitalizace, milióny vyšetření, dva dny na JIP, příšerné předpovědi lékařů, co se týče předpokládaného PM vývoje malého a nakonec odchod domů se sondou nosem do žaludku. Pomohly vitamíny, vrátila se chuť k životu, obnovil PM vývoj, i chuť k jídlu poooomaličku se rozjídáme a nemůžeme se dočkat, až se zbavíme hadiček v nose. Asi to není váš případ, když je malá tlouštíček, ale přecijen, kdyby se ti prostě na ní něco nezdálo, tak zajděte na krev. Já s tím otálela, přišlo mi to jako invazivní vyšetření a taky jsem pořád slyšela na ten argument, že žádné dítě se dobrovolně nevyhladoví k smrti (jsem prostě hyperprotektivní super přírodní protilékařský typ matky, takže jsem se tomu hrozně bránila a pak to dostala všechno kýblem zpátky). Nepíšu to jen pro Tebe, sama jsem, když jsem jídlo malého řešila, pročítala všechny diskuze na internetu a bejvalo by mi pomohlo, kdybych narazila na tuhle svojí odpověď.

anetaji
8. črc 2014

@jejule
Já teda nevím,ale dcera 6měsíců má přes 7kilo už teď 😨 A pokud jde o to jídlo,tak bych prostě stále nabízela,ale nenutila.Ona si příjde na to sama ;)

zuzana_ka
8. črc 2014

@barbarucha
Supr že si to napsala. Tady je zářný příklad toho, že kojení není všemocné a čekat s příkmama až si dítě samo poví je o jeho zdraví....
Doktorka nám taky říkala, že by měla malá papat příkrmy jinak bude chudokrevná a naštěstí se rozjedla, sice žádná sláva, ale alespoň něco 🙂 🙂 🙂 🙂

Naše sárinka nechtěla nic!!!! Max dvě lžičky a end. Koupila jsem banán a naškrábala jsem ho a to jí docela šmakovalo - úspěch snědla čtvrt banánu 😉
Masozelenina ještě větší katastrofa - totálně nic. Kolik výživ jsem vyhodila ☹ ☹ ☹ Dokud jsem to neosolila tak nechtěla ani fň. Uvařila jsem jí polévku, dvě brambory, mrkev, trocha majoránky a kmínu a rozkvedlané vejce s troškou soli a to se olizovala až mě to překvapilo.
Ted jsem zavedla jogurty a mají velký úspěch, sní celý bez mrknutí a ani nestačím dávat na lžičku...

Pokaždé když krmím, tak je trochu hladová nebo po nějaké procházce, takže vyloženě na jídlo má chut a hlavně nesmí mít žádné rušivé elementy jako např. táta který něco dělá Sár za zády nebo tv.... 🙂 🙂 🙂 🙂

Myslím si, že dost velký vliv na to nejezení má i samotné kojení, protože děti jsou na to zvyklé, je to pro ně pohodlnější a zaženou tím jak hlad tak žízeň, tak proč by se měli nervovat s nějakou lžičkou že?
Asi bych zapřemýšlela nad omezením kojení a kojit max jako zákusek i za předpokladu, že bude hulákat 😉 😉 😉 😉

zuzana_ka
8. črc 2014

@anetaji 7kg má naše šamšulka, ale ona se narodila menší... když jsme šli z porodky tak měla 2,5kg a to jsem jí přenášela, navíc nemá být po kom baculatější🙂

anetaji
8. črc 2014

tak naše taky není baculatá mít po kom,ale příjde mi to na 6měsíců normální váha.Aha tak to potom ano 🙂 Tak ať to brzo doženete

katyxq
8. črc 2014

Neztrácej naději 🙂, vždyť minimálně do roka by MM mělo být ZÁKLADEM stravy dítěte (koukni na článek o dlouhodobém kojení http://www.neonatology.cz/upload/neonatologie.w... od str. 34, řeší se tam i živiny, které to dítěti dá) - spousta kojených dětí se rozjí po roce, roce a půl, naše malá začala postupně v roce a čtvrt (když jsem to konečně přestala tolik řešit, začlaly jśe jíst společně z jednoho talíře, ona byla motivovaná k jídlu, já nevědela, kolik sní a netrápilo mě to), zhruba od dvou let jí tak nějak normálně ... jídlo nabízej, nenuť (cesta do pekel, věř mi, nechala jsem se doktorkou doblbnout a výsledkem bylo, že jsem byla vystresovaná já, vystresovaná malá a víc jíst rozhodně nezačala, spíš naopak), omezením kojení bys mohla zadělat akorát na problémy s prospíváním a ještě větším nejezením.

Pokud ty hubneš, je problém v tvé stravě - jíš málo množstevně, málo často a/nebo nedostatečně energeticky bohatě, málo bílkovin a málo vhodných tuků - doporučuju tento článek http://www.margit.cz/jak-zvysit-hmotnost/ 😉.

jejule
autor
8. črc 2014

@zuzana_ka Lahvičku s UM vůbec nechce, ale to mě tak ani netrápí 🙂 Já kojit chci, jen to už trochu omezit. Přeci jen kojím někdy i po hodině přes den, takže pořádně od malé ani nikam nemůžu. Navíc, pokud nemá klid, tak nejí nic, což mě trochu děsí... 😖
@barbarucha To samozřejmě sleduju. Je normální, živá, smíšek 🙂 Chodí od cca 10 a půl měsíce, žvatlá atd. Tak snad nám nic takového nehrozí.

Beru vitamíny jako doplněk. Jím 2x teplé masové jídlo denně a během dne pořád něco...Ale i tak hubnu.
Děkuji za články, musím je pročíst 🙂

@katyxq To právě teď zkouším - jeden talíř. Jen malá neposedí, tak je to trochu náročnější, ale ďobe do toho jídla a něco málo sní 🙂

Chci kojení jen omezit, jinak budu kojit co to jen půjde a budu mít mléko a snad opravdu do té 1. třídy s prsem nepůjde 😀

zuzana_ka
8. črc 2014

@jejule Postupně ubírej dávky kojení, tak jak ti to bude vyhovovat a ona si zvykne neboj. Ale asi to bude trošku boj, tak vydrž a nepolevuj 🙂

melodygirl
8. črc 2014

@barbarucha To tedy zírám 😨 Ať jste brzy v pořádku. Ještě jsem neslyšela, že by pouze kojené dítě v tak nízkém věku mohlo mít takové nedostatky vitamínů a stopových prvků 😕 a to se pohybuji mezi matkami které jsou velmi kojící. Měla jsi dobře vyváženou stravu? To by mě zajímalo, kde je tedy příčina, zda-li v metabolismu u tebe, nebo u něj. Objasnili ti to? Protože valné většině dětí převážné kojení stačí a ještě jsou cvalíci. My řešily s dcerou jiný problém a byly jsme na biochemickém rozboru krve a vše úplně v normě a to ještě v ideálních hodnotách.

kripli
8. črc 2014

Já si myslím, čistě laicky, když prospívá dobře, že nemá cenu jí jídlo nutit. začne jíst, až bude mít potřebu jíst. myslím, že takhle malý děti nemá cenu nutit dělat něco, co nechtějí. vždyť jsou to vlastně ještě takový zvířátka a většina věcí u nich běží na základě instinktů. Když jí zdravotně nic neschází, tak je asi všechno v pořádku...

kdyby se to stalo mě, snažila bych se hodně a vydatně jíst, aby bylo z čeho dělat mlíko, a nechala bych to samo přijít. je to jak s tím převalováním, pasením koníčků a chozením, ne? dokud se na to miminko necítí, tak to prostě nedělá.

ale to je jen takový moje instinktivní řešení.

kacakkv
8. črc 2014

A žužlá třeba chleba nebo rohlík? Jíte před ní? Nechce ochutnávat vaše jídlo? Zkuste šťávu z nastrouhaného jablíčka, popř. banán. Jinak opravdu nevím. Hlavně nenuťte a pořád zkoušejte, i kdyby to měly být 2 lžičky.

pavly
8. črc 2014

@jejule měla jsem podobný problém s malou. Nejedla-resp. odmítala polykat jídlo do 15 měsíců. V roce 7 kg a běhání na vyloučení mnoha nemocí-naštěstí vše negativní. V noci se ale kojila o 106, přes den spíš jen pila /kojení/ na žízeň. V noci nejedla na uklidnění,ale fakt na hlad! Doháněla to,sosala vždy tak 3 minuty a zase vytuhla.... přes den na jídlo nebyl kvůli hraní čas.
1) nakonec začala jíst prostě sama,najednou...najednou natáhla ručičku po jídle, a od té doby to bylo ok, před tím jsme před ní mohli jíst cokoliv a nikdy nechtěla, při nabízení zavřela pusu a ani náhodou neotevřela
2) nepomohlo mi začínat s příkrmama znova, povolit jí cokoliv-jen aby jedla.......nic, to se musí zažít..
3) teď mi mrzí,že jsem nevěděla,co vím u syna....měl podobný problém a zjistila se těžká anémie. Po lécích se ale rozjedl!!!! A anémie je opravdu velký problém u čistě kojených dětí. Dneska si myslím,že malá prostě měla taky takový problém,jen krev se jí na to nevzala....
4) píšeš ....., pak nakojím - jen poznámka, nekoj hned po jídle, dělej mezi nabízením jídla a kojením alespoň hodinové pauzy, opravdu to jsou potvůrky a ví,že nemusí papat,dostane to své.... (vyčetla jsem a u nás to sedělo)
5) kojení mi nevadilo,nakonec jsme kojili 2,5 roku a neměnila bych. Nevadilo mi ani to časté noční kojení-ikdyž byla období,kdy to bylo přehnané a nadávala jsem.....Ale ač se mi to nezdálo, tělo to vyčerpávalo a dostavilo se u mě pak onemocnění......Hlídej se 😉

@barbarucha máme to s maličkým podobné,jen naštěstí ne hadičky, přišlo se na to dřív, protože začal upadat do bezvědomí......Též pak zjištěna těžká chudokrevnost a nemožně nízko B12.....po léčbě se to vše zlepšuje....
Určitě budete brzy bez hadiček a za pár týdnů u zcela v pořádku! držím palce 😉

pavly
8. črc 2014

A možná ještě pro povzbuzení, od té doby malá jedla víc a víc, dneska sní naprosto vše-miluje maso (to jsem ještě zapomněla,do dvou let ho nemohla,měla po něm křeče), ve školce je vzorný jedlík....Prostě jednou to fakt bude nějaká podivná minulost 😉

jejule
autor
9. črc 2014

@kacakkv Žužlá si křupky apod. Před ní jíme. Teď právě zkouším, že jíme ze stejného talíře. Ochutnávat právě chce, ale jak jí jednou dáme, tak už nechce. Jablíčko i banán nám dáví ☹ Zase nechci třeba začít nějak kořenit, protože ani my sami moc nesolíme, nekořeníme a pokud, tak jen bylinky.
@pavly Natáhla ručky po jídle? Co si pod tím představit? Ona třeba si to sama žmoulá v ručce a občas něco dá do papulky. Jj, kojím cca hodinu po jídle a hodinu před případným jídlem.
Ty jo, anémie? Bezvědomí? Jak se to pozná, kromě omdlévání? 😕 😨
@pavly Děkuji, doufám, že ano 🙂 Kojení mám ráda, ale je čas ho trochu omezit...