Dlouhodobý nejedlík - zabavovat u jídla či ne?

beatax
30. dub 2016

ahoj holky, prosím o vaše názory a zkušenosti, rok a čtvrt starý syn již od začátku nejeví zájem o jídlo, sni neco jen kdyz ho zabavujeme, popr. mu poustime hudbu.. jinak sebou sije, vztekli, a ma hodne prace, nez aby jedl... asi me odsoudite, ale krmim tak ze proste zabavuji, jinak by neotevrel ani pusinku, nabidnute jidlo se lzickou shodi klidne ze stolu aniz by ochutnal sam... nekdy si sam matla kasi, ale spis po sobe a po stole :D maminky chronickych nejedliku, jaky na to mate nazor, muze to negativne ovlivnit jidlo do budoucna, takove to zabavovani u jidla? mam na vyber, bud nebude jist a bude jen MM, anebo neco sni, ale jen tak ze ho zabavim a on pak otvira pusinku.... uz jsem z toho zoufala, .. kdyz vidim jak deticky okolo zerou jak bezedny :D a u nas se nepapa... mam pocit, ze mu tim mou nastavit spatne stravovaci navyky ... ale vnotrne si myslim ze by male batolatko uz melo neco do te pusinky poradneho nacpat a ne jen mleko :D diky za rady a postrehy... pocitam s tim ze me nekteri odsoudi... a nejsem typ co by dite chte nechat vyhladovet ... apod... 🙂

beatax
autor
30. dub 2016

dekuju za clanek, 🙂 uz jsem premyslela zda nepujdem k pediatrovi.. mam strach zda neni i chudokrevny

aninousek
1. kvě 2016

Ahoj a proč nezabavovat můj starší jedl zásadně jen u tv shopu miloval Horsta 😀 Mě z toho šla hlava dokola ,ale jedl.Byl nejedlík a metala bych kotrmelce ,aby jedl.Ve 3 letech se to změnilo a začal jíst normálně

izz76
1. kvě 2016

@beatax Mám doma 20měsíční nejedlici,kojozávyslačku 😅 U jídla zabavuju bez výčitek a všelijak,teď už jí sama a kouká u toho na oblíbenou pohádku Pingu,díky tomu tučńákovi aspoň něco sní 🙂

liska01
1. kvě 2016

Aby se brácha najedl, tak museli krmit dva lidi. Dělali se u toho šílené opičárny, loutkové divadlo, maňásci atd... 😀 A časem začal jíst normálně, jestli to jinak nejde, tak to jinak nejde. 😀

beatax
autor
1. kvě 2016

Holky diky moc za uklidneni, cetla jsem totiz jednu diskuzi na konkurencnim webu 😀 a tam maminy maminku co rikala ze nenakrmi jinak nez zabavovanim, hrozne odsuzovali, ze tim dite od malicka rozmazluje a kazi, pohorsovali se nad tim jak muze diteti u jidla poustet TV, ci napr. pisnicky na youtube, ze to proste neexistuje, ... no a ja sem se tim nahlodala, jestli tim nejak nemuzu nasemu cvrckovi ublizit, jakoze kdyz nevi co ji... a ze to nevnima kdyz ji... jenze on by proste jinak neotevrel ani pusinku a mel jen MM... taky jsem si rikala, ze casem se urco musi zlomit az vic projevi zajem o to se krmit apod... tajne doufam, ze mu timto do budoucna nenastavim spatny "vzorec" stravovani, ze z nej bude v jidle "stridma" osoba 😵

aninousek
2. kvě 2016

Já sama byla jako mála velký nejedlík vše mi v puse rostlo a ,aby mě máma nakrmila dala mi knížku ferdy mravence a děla u toho obličeje a samé ty jo podívej a co to je a já otvírala a jedla 😀 Žádné následky rozmazlení nemám a navíc hezké vzpomínky 😵

zlatkavlk
2. kvě 2016

Dcerka teda baští dobře (ťuk ťuk), ale první lžička čehokoliv je vždycky komedie, honí to po puse a plazí jazyk, když je roztěkaná, nebo si jídlo začne matlat, začnu jí zpívat (konkrétně, Když jsem já sloužil...), zní to šíleně, ale ona mě začne vnímat a najednou i baštit, to samé i u flašky s UM... 😉

ivetsiki
17. črc 2017

@aninousek
Dobrý den. Chci se zeptat. Mám teď problém s malou. Jsou jí 22měsíců. Jí zásadně většinou u tv. Obědy jedla normal v kuchyni, ale v poslední době nic z oběda nesní. Mám teda nejedlika, má jen necelých 9kg. U toho oběda měla tendenci jíst aspoň sama rukama a lžičkou zkoušela. Teď teda nejak stagnuje. Ale večeře zásadně u Tv. Snažila jsem se to odbourat, ale jsou to hysterické scény a jíst prostě nebude, presunu jí k Tv a vše sní, teda nechá se nakrmit. A to je má otázka? Začal Váš malý projevovat zajem u tv o lžičku? Ať si klidně jí u Tv, ale ona se sama u té Tv nenakrmi...Děkuji

hankaros
17. črc 2017

Moje malá 14 měs. taky nemá na jídlo čas. Jsou zajímavější věci na světě než jídlo. Takže krmím venku na hřišti jídlem na kousky, to si ani nevšimne, že něco jí. Ale není to tak, že bychom cíleně chodily na hřiště jíst. Doma pak stojí u stolu na velké "dospělácké" židli, má rozloženou knížku a čteme.

normalnimatka
17. črc 2017

já tomu rozumim...zabavujte... samozřejmě nabízet pořád. jednou na to snad přijde
jinak se přidávám do klubu nejedlíků...je to pěkný psycho dlouhodobě:/ strašnej boj xkrát za den. syn třeba jednu dobu jed, když byl zabavenej,ale už to zase moc nefunguje..:/ dyck ymá x dnů úplně tragédie, a pak třeba o jídlo jeví zájem - o naše.. tak toho využívám a samozřejmě nabízim a dávám mu... ale po pár soustech to většinou zas už nechce...a pak zas má období, kdy se vzteká u všeho a nechce i to, co normálně dlouhodobě jí. jinak je skoro stejně starej.

normalnimatka
17. črc 2017

jé teď jsem si všimla, že to je stará diskuze...

@ivetsiki zkušenost nemám..přestože syn je obr nejedlík a fakt bych ho po těch x měsísích šaškování a scén už nejradši občas prohodila oknem, k tv jsme se ještě nesnížili:D a to především z důvodu, že doma tv nemáme:D ale vlastně když jsem u rodičů, tak tam občas pustíme přátele a jednu dobu to fungovlao. ale od tý doby co chodí, tak furt někde poletuje...ale takhle se nakrmí kupodivu docela dobře.... já sem hodně taky snížila svoje původní nároky na představu o správným stolování. zjistila sem, že mnohdy je syn nasratej už jen proto, že je v tý židli. tak ho prostě vyndám, a on si pochoduje a přijde si pro další sousto. teda někdy no...:D někdy ani to ne.
takže co se týče tý lžičky...asi bych to udělala tak, že bych nedělala nějaký kaše apod. co je na lžičku, ale něco, co si může chytnou to ruky a chroupat...pak jí normálně? u tv?:D

ivetsiki
18. črc 2017

Já právě psala paní @animousek ... která krmila u TV. Tak jsem se jí chtěla poptat na tu lžičku a tak... i nás je to teď totiž noční můra..

ivetsiki
18. črc 2017
bonavoxa
18. črc 2017

@beatax Naše malá je už od narození naprosto příšerná​, co se týče jídla. Nechtěla už ani mateřské mléko, u prsu se kroutila, vztekala, nepřisála se. Krmila jsem ji stříkačkou jako opičku a kvůli jejímu nejezdí začala šedivet.
Otvirat pusu a pořádně polykat začala až v roce, taky jen při zábavě. Dnes má 4 a půl a ji tak pořád. Co ji chutná, sní i bez tabletu, ale oběd jedině s ním. Maso například sní jen rozmixovane, takže se často vařím s různými vývary. Školka moc nepomohla, že zacatku se snažili, pak rezignovali. Dávají ji těstoviny a rýží, to sní. A polévku. Má ráda např. rohlíky, vařený květák, suchou ryzi, těstoviny, suchý chleba, puding, jogurt, přesnídávku, banán, jablko, jahody,...A to je tak všechno. Můj sen je, že si jednou moje dítě sedne a dá si normální jídlo, sama.
Když to do ní nenacpu, je schopna nejíst i několik dní.
Byli jsme u gastroenterologa, říkal, že nemá cenu nechávat vyhladovět nebo zkoušet nějak násilím.
U nás je to tedy spojeno s diagnózou Pas a hyperaktivitou. Ale i ,, normální" děti dokáží pěkně pozlobit. Nebyla jsem vůbec dobrý jedlík, což už na mě bohužel není vůbec vidět, protože jsem se v pubertě najednou rozežrala.

ivetsiki
18. črc 2017

No... já jsem právě taková rozpolcena.. my můžeme na jednu stránku mluvit o štěstí že vůbec jí... narodila se s volvulem žaludku a naštěstí se na to přišlo a proběhla operace v 1,5měsíci. Pak to bylo peklo, do 7měsíce na sondě, naštěstí jsme se vyhli PEGU. Ale od narození byla u jídla zábava...jinak to nešlo. Jedla věčně u tabletu, to jsme časem odbouralu, ale namísto toho je TV. Krom oběda. To jíme v kuchyni. Dokonce jedla už i snídaně a svačiny v kuchyni, ale jakoby se zas vymenila... jr fakt že je teď nemocná, ale to s tím nesouvisí... V září jde do jeslicek. A toho se děsím. Už tam byla jednou a jedla, dokonce se teta divila že doma nejí, ale to bylo jen jednou. Teď je nemocná, tak uvidím jak to bude pokračovat... někdy mám pocit že mi to dělá schválně, protože na návštěvách nebo u rodičů ÚDAJNĚ jí BEZ TV. Mě by vůbec nevadilo kdyby jedla u Tv, ale musí začít i u té TV používat lžičku...jinak je mi to fakt jedno. Já jako dítě nejedla taky, až do puberty...je to v genech.

normalnimatka
18. črc 2017

no a co teda ty kousky? proč se tolik vázat na tu lžičku?

ivetsiki
18. črc 2017

Protože ona sní někdy jen 3kolečka rohlíku, někdy 6. Chleba někdy vůbec...takže zkoušíme, ale někdy prostě nechce ani kousek.

normalnimatka
18. črc 2017

@ivetsiki a BLW jste asi zkoušeli... když ji posadíte ke stolu a normálně jíte, tak nemá zájem o vaše jídlo? když jen významně kouká, klidně jí kousek uždíbněte, dejte to před ní, necpěte jí to... atd...

ivetsiki
18. črc 2017

Ale jo, tady nejde o to že by nejedla vůbec, to ona jí. Ale jde o to, že chce u tv třeba, ne v klidu. A nemůžu si dovolit jí nechat bez třeba 2dny, to s její vahou nejde. Jde mi jen o to, jestli když k tomu svolim třeba u té večeře, tak jestli bude schopna jíst sama časem i u té TV. To se těžko vysvětluje když toho drobečka nemáte doma. A pokud ano, víte o čem mluvím. Zatím teda odolavam a snažíme se, ale někdy to prostě nejde...

baris
18. črc 2017

@ivetsiki obě holky jsem krmila u TV, kde běžely pohádky. Obě dvě jsem posadila do jídelní židličky, pustila pohádku a ládovala do nich jídlo. Časem chtěly jíst samy - ráno na snídani jogurt, svačinu, večeři a i oběd. Když jsem viděla, že už samy jíst nebudou, tak jsem od nich vzala příbor a dokrmila je. Trvalo to sice déle, ale svou porci snědly.

Následky z toho nemají. Umí jíst samy, bez TV ... 🙂

plksv
18. črc 2017

Mám čtyřleťáka nejedlíka. Vzhledem k tomu, že už je to třetí nejedlík, tak to nehrotim. Jsem vděčná za každé sousto - někdy sní něco u společného jídla, jinak za chůze, při knížce, tabletu. Je mi úplně jedno, co si kdo o tom myslí. A už rok chodí do školky a tam mi řekli, že takového nejedlíka tam ještě neměli. Nerozjedl se tam. Někdy jsem vděčná za to, že je ještě kojený 🙂.

normalnimatka
18. črc 2017

@ivetsiki já to chápu a proto se ptám, jak to vypadá, když ji necháte, aby se krmila u tv sama.... rukama.... sní tři sousta ak onec?

lucinkalucka
18. črc 2017

My taky bphuzeljime u v. jinak by nesnedla nic jen par lzicek. a piti taky hruza. Nikdy bych toto nedopustila,ale hodiny saskovani u stolu a tenbordel vsude, ja vyrizena....bohuzel. Ale jinde zvladne jist jen u szolu s kreslenim u toho treba a napr u chyne neji vubec, tam je rozptylena.

ivetsiki
18. črc 2017

@baris
Děkuji, to mě trochu uklidnilo. A do kdy jste to tak dělala? Myslím jejich věku..

ivetsiki
18. črc 2017

@normalnimatka
Ráno jí dávám pořád jogurt, nebo nějaký dezert jako olmik, lipanek, sladký jogurt a pod. Sama tak dá lžičku a konec, ona ty jogurty už moc nemusí. Dopoledne presnidavku, tsky tak. Když dostane sladký rohlík, sní ho sama, buď ctvrt, nebo půl. To co jí chutná si sama veme, ale toho je málo. Někdy dostane na druhou svačinu třeba rohlík s marmeladou, a jak kdy. Někdy sní 3 kousky jindy ne. Oběd jí zásadně sama pokud není polévka. To jí musím krmit a rozptylovat. Proto to řešíme většinou tak, že na oběd má jen hlavní jidlo (obě nesní) a toho teď sní tak 3lžičky a večer jí dělám syté polevky a někdy kaši, tu by sama dobrovolně nepozrela...ale u tv, vůbec není problém.... je prostě vychcana... a co jí zrovna úplně nejede, toho se sama jen tak netkne. Už jsem si milionktat říkala že se na to vykaslu, a prostě jí nic teda nedám když nechce, ale v tom okamžiku jí vidím na kapackach v nemocnici. Ona totiž i hodně málo pije, hlavně z donucení...

ivetsiki
18. črc 2017

@lucinkalucka no u nás je to právě takhle, ale když je ns vikend pryč, tak pry v pohodě. Moje mamka teda říká že moc nepoji, ale aspoň něco. A u mojí sestry jí třeba teda pěkně. Dělá si ze mě prostě srandu...

zuzana_ka
18. črc 2017

Kolik váží vaši nejedlíci? Malá má ve čtyřech letech 12kg a chodíme po doktorech, pediatrička jí co tři měsíce bere krev kvůli vitamínům, návštěva nutriční poradny už taky proběhla.
U nás nejvíc zabralo jíst společně. Už proběhly i takové ty jídla s tabletem a hračkama, ale rázně jsem to zatrhla. Dělalo to víc škody než užitku, malá když nic po ruce neměla, tak vymýšlela co by dělala jiného jen aby nemusela jíst, takže jí nerozptylujeme 🙂 a snažíme se jí motivovat, že čím rychleji sní, tak tím dřív si půjde hrát.

ivetsiki
18. črc 2017

Ve 22měsících 8,8kg. Ale nevypadá špatně...je to takový drobek no. Zatím to nikdo neřeší, ani na gastru. V listopadu máme kontrolu, tak jsem zvědavá.
Ale nadruhou stranu musím říct, že mě osobně taky teda nebaví jíst u stolu v tichosti. Kdyžtak o víkendu jak jsme všichni, ale přes týden ... snazim se s ní bavit u jídla, ale co si povykladate s 22měsíční? Akorat tak začne dělat blbosti a kraviny a pak se naštve..

leneee
18. črc 2017

Nase dite bylo cca do 1,5roku temer jen na MM. Pak postupne zacla ochutnavat ale stale pila i hodne MM.Klasicky cely obed snedla snad az ve 2letech a idealne prave s pohadkou.Ted jsou ji tri,co ji nechutna,nesni,je stale dost vybirava a jsem dost omezena co ji muzu dat,aby to snedla.A pokud muze,tak ji u pohadky ale uz se naji i bez ni kdyz neni moznost-v restauraci,na navsteve,na chate.Vysvetlili jsme take ze u spolecne vecere nebo vikendoveho obeda tez pohadku ne a respektuje to.sice toho treba nesni tolik,ale je to pokrok.Takze nebojte.