Horor s jídlem. Jak donutit dceru 11m jíst a pít?

jpetraa
30. říj 2011

Ahoj holky, našla jsem tu toho dost, ale nic aktuálního...jsem už zoufalá, bezradná a v depresi:O( Mám skoro 11m dceru, od asi 5 měsíců bojujeme s jídlem, ani nevím jak jsme se dostali k tomu, že do ní narveme jídlo jen pokud hrajeme divadlo, tzn. dáváme jí hračky, které háže na zem a čeká až je podáme, strkáme si na hlavu hrnky, ukazujeme jí obrázky, klíče, nádobí, prášky...jen aby otevřela pusu a my do ní dostali jídlo...není nic, co by jedla líp, i tak toho přes den sní míň než by měla..k tomu nechce pít, za den vypije tak 50ml čaje a to jen v lepších dnech..zkoušela jsem vodu, čaje, šťávy, slazený, neslazený, avent hrnek, obyč. hrnek, jupí flašku, skleničku...nic. Už nevím jak dál, dnes jsem se rozhodla, že toho nechám, ničí mě to, každý jídlo je pro nás obě stres..takže jsem přestala dělat opičky a za celý den má v sobě půlku jogurtu a asi 2 hlty čaje. Jak dlouho vydrží hlady a bez tekutin? Kdy už hrozí dehydratace? Máte některá nebo jste měly podobný problém a zvítězily jste? Co s tím?

jpetraa
autor
7. čer 2012

@helcenka ahoj, no je to trošku lepší, teď byl velkej strašák biospie střeva kvůli podezření na celiakii, naštěstí se nepotvrdila, takže mně se hrozně ulevilo a teď si říkám, že je zdravá, už vyloučili snad vše co hrozilo,takže prostě jí míň a už se tak nenervuju...i přibrala, přibírá sice pomalu,ale přibírá a teď v 18m měla 9700g a 82 cm,takže si myslím,že je to dobrý...můžu jen potvrdit, že nejhorší je na těchto situacích ten nepolevující stres..je fakt potřeba si to tak nebrat,ale ono se to hrozně lehko říká.

helcenka
7. čer 2012

@jpetraa - vždycky si na vás vzpomenu, jak to jde. Já mám teď s malou taky problém, ne že by nejedla, to ona jí docela dost, ale neroste. Mám z toho docela strach. Už pár měsíců nevyrostla ani o cenťák, s mudrou mám opačný problém, vůbec to neřeší.
Držím palce dál. 😉

jpetraa
autor
7. čer 2012

@helcenka a kolik malá měří? ono asi i záleží kolik měsíců nic nevyrostla..

helcenka
8. čer 2012

Malá měří 71,5cm, je jí 13 měsíců, nevyrostla 5 měsíců ani milimetr. Jsem z toho docela vedle, zdá se mi to už moc dlouho. Doktorka na to neřekla nic. Prý je zdravá a čilá, to jí na roční prohlídce zkoukla jen tak od stolu.

helcenka
8. čer 2012

@jpetraa - jinak teda váží 10 kilo, při narození měla 3,88kg a 50cm. Ono už před těma 5 měsíci to nebylo nic moc, naposledy měla přírůstek někdy kolem 8. měsíce a to bylo od půl roku 2,5cm.

jpetraa
autor
8. čer 2012

@helcenka ty jo,tak našěe malá měla při porodu 3889 a 50 cm:o)

jpetraa
autor
8. čer 2012

@helcenka no a co se raději zeptat ještě někde jinde? a dle těch grafů se propadla o kolik?

helcenka
8. čer 2012

@jpetraa - váhově jsme průměr a s výškou jsme na spodní hranici. 5 měsíců se mi zdá už moc dlouho. Pozastavila se nad tím teda i moje mamka, že je pořád tak maličká a dlouho nevyrostla.
Je fakt, že my nejsme žádní obři, ale prostě průměr.
Já to nechám ještě do těch 15. měsíců, to jdeme na očkování a přeměření a převážení. Jestli ale nevyroste, tak budu asi chtít nějaké vyšetření, mám ještě staršího syna a ten je v pohodě, roste normálně, každý dva tři měsíce o cenťák nebo někdy i dva. Pohybuje se už asi od půl roku lehce nad průměrem pro svůj věk.
No nervy z toho docela mám, protože malá jí dobře, snažím se o vyváženou stravu, vlastně jí podobně, jako syn, jen on byl už od 4 měsíců na UM a pil ho do 3,5 let. Ráno a večer, pak už jen ráno.
No a dceru ještě částečně kojím (jestli se dá teda vůbec mluvit o kojení, spíš je to už jen citová záležitost, protože toho mlíčka ode mě moc nemá) a večer do ní horkotěžko dostanu 100-120ml UM. Jinak ale miluje ovoce, zeleninu, tvarohy, pečivo, tvrdý sýr, rýži, těstoviny, libové masíčko, moc jí chutná žervé, prostě jí hodně pestře.

jpetraa
autor
8. čer 2012

@helcenka asi bych postupovala jako ty, v 15m už bych to začala řešit..mslím,že se pak zkoumaj nějaký r§stový hormony a tak, variant proč dítě neroste je spousta, až jsem koukala, třeba u té celiakie je to taky jeden z projevů. naše malá teda roste asi normálně, teď má asi 82 cm a necelých 10 kg. Mlíko mi už nepije vůbec, už snad 3 měsíce nebo tak nějak,ani sama nevím.takže do ní cpu kaši, tu má ráno a večer.

helcenka
8. čer 2012

@jpetraa - vy jste myslím v pohodě, průměr na 18 měsíců je 80,9cm a 10,8kg a spodní hranice pro váhu je 8,6kg, takže myslím, že tvoje cácorka je naprosto v pohodě, možná vzhledem k výšce je o maličko hubenější, ale myslím, že žádná hrůza to není... 😉

jpetraa
autor
8. čer 2012

@helcenka já už se nějak srovnala, asi když jsem zjistila, že je fakt zdravá a taky asi tím, jak to s tím jídlem trvá už dlouho, asi jsem trošku otupěla..ale te´d je to mnohem lepší, takže jsem nějak pookřála. Vám držím palce, určitě to bude v pohodě..

helcenka
15. říj 2012

@jpetraa - ahojky, tak jak jste na tom?
U nás je to pořád stejné, žádné velké zázraky se nekonají. Pořád se držíme na spodní růstové hranici, s doktorkou jsem to řešila, říkala, že prý testy jsou zbytečné, že ji prostě nesmím srovnávat se synem. Ale mě se zdá opravdu moc maličká, vždycky když už začínám fakt vyšilovat, tak o půl cenťáku nebo o cenťák vyroste. Tak se na chvíli uklidním. Je teda pravda, že teď za poslední 3 měsíce vyrostla o 2 cm, což je opravdu "výkon". Ale tím jen dohnala ty 2 cm, co byla pod spodní hranicí a "vyšplhala" se na spodní hranici.
Tak uvidíme, co bude dál...

jpetraa
autor
29. říj 2012

@helcenka ahoj, u nás je to s jídlem o něco lepší,ale rozhodně ne tak v pohodě jak u všech okolo...kolikrát ji i naháním po bytě s lžičkou...te¨d teda docela funguje jídlo u pohádky, kterou pustím na počítači...zcela nevýchovný,ale účinný a to je pro mě te´d podstatný.. KOlik malá váží a měří? Dcera bude mít na MIkuláše 2 roky a má teď necelých 11 kg a když jsem ji zkoušela měřit, vyšlo mi cca.88-89 cm. já ty růstový a váhový křivky raději ani nesleduju..teď byla během měsíce už podruhé nemocná, začne to rýmou a pak se přidá kašel. navíc je strašnej pacient, nenechá na sebe sáhnout, takže když jí chci kápnout do nosu, musím si na ni lehnout, o odsávání ani nemluvím..

drao
16. led 2013

@jpetraa Tak tohle jsem zažila se svou dcerou taky. Dokud jsem to řešila a nervila z toho a zkoušela do ní něco nacpat, bylo hůř a hůř. Pak už jsem rezignovala. Když jí nabídnu jídlo nebo pití a nechce, tak jí ho nedávám. Když si vezmu, pochválím ji jak je šikovná že pěkně papá nebo bumbá a jdeme si za odměnu hrát nebo jí dám nějakou dobrůtku co má ráda nebo jdeme dovádět ven. Takže to přestaň hrotit a ono se to upraví samo. My jsme nejedlíci, ve 20 měsících necelých 9 kilo,ale nic nám nechybí. Takže hlavu vzhůru! A pokud ti to opravdu nedá, zajdi za doktorem a nech si udělat testy na alergie a nesnášenlivost na kravské mléko apod. a když se nic neobjeví(tak jako u nás), tak už to neřeš. Prostě to dítě takové je 🙂

jpetraa
autor
16. led 2013

@drao tak u nás nervovala hlavně naše doktorka, takže díky ní jsem byla docela ve stresu,poslala nás kam se dalo...na neurologii, na eeg hlavy, na všechny testy co existují,takže malá ted vidí doktora a řve jak blázen, byly jsme dokonce na biopsii tenkýho střeva...ostatní doktoři většinou kroutili hlavou..no...jídlo je trochulepší, ale jak říkáš, přestala jsem to tolik řešit, je prava, že když se nají, oddechnu si a hlavou mi proběhne, že do dalšího jídla máme pokoj...

erikaschulcova
13. únor 2013

Dobrý den potřebovala bych pomoci, jak odnaučit dítě, aby při jídle se soustředilo jen na jídlo. Mám 11 měsíční holčičku, ale jí jenom když mám zapnutý notebook s písničkama, jinak řve a řve a řve a já začínám mít nervy. Přeci musí něco jíst přes den.
Erika

vendullka
13. únor 2013

@erikaschulcova Jsem na tom stejně, jen srozdílem že máme chlapečka, vystačil by si klidně jen s mlékem a jídlo zásadně jen u písniček, ale zatím to neřeším, až to přijde, tak to přijde🙂

iva_kucerova
13. únor 2013

@jpetraa Máme úplně stejný problém,děláme opičky pořád a pořád, rychle nacpat lžičku do pusy než pustí hračku na zem,pak jí hračku podat,případně najít jinou a znova a znova......s pitím je to stejný. Maximálně mi za den vypije 100 ml

vendullka
13. únor 2013

@iva_kucerova buďte ráda za těch 100ml, malý krom MM nedá do pusy žádnou tekutinu.

erikaschulcova
15. únor 2013

No tak naštěstí, s pitím problémy nemáme, čaje vypije tak 200 ml za den, tak aspoň nebude dehydratovaná. Jsem nutriční terapeutka tak mě strašně trápí že do sebe nedostane to co má, budu doufat že přijde lepší období.

erikaschulcova
17. únor 2013

Dobrý den milé maminky. Radím jako nově zkušená mamka. Prostě dítěti dejte už třeba uzené kuřecí stehno a nebo před dítko postavte misku s bramborovou kaší. I když ze začátku jídlo bude všude, nevadí, vyčkejte, vyplatí se vám to. Věřte mi. Co já jsem zažívala.

salomee
12. bře 2013

Tak pokud děti přibývají, nechala bych to na jejich svobodě...že hlady neumrou...ale u nás je problém ten samej, plus ještě že syn nepřibíra...u prsu je věčně, tak jsem si říkala, že byl nemocnej, rostou zuby...že prostě chce víc mlíka, když zeleninu a v poslední době i kaši a ovoce odmítá...ale dnešní poradna, mi otevřela oči. Takže mam resit, že asi nestačí mliko, ...a jak? Koupit flašku, když z ní v životě nepil a cumel nikdy nechtěl...z hrnků pije po hltech, to na pití místo jídla nebude...nebo do něj víc rvat tu zeleninu...nebo asi oboje...dnes mě naše paní dr. zklamala.

mavis1
29. kvě 2013

@jpetraa dobrý den. Mám pocit že píšete na chlup o mém dítěti 🙂. My teda máme s malou problém ještě se zácpu kvůli vývojové vadě konečníku, ale chtěla jsem se zeptat, zda už se to u Vás trochu zlepšilo. Hlavně to pití, to mě asi zabije, jsme na 200ml denně a jí musím ještě dávat projímadla, tak mám pocit, že to všechno vyteče tou stolicí :(. děkuju moc za odpověď

jpetraa
autor
25. čer 2013

@mavis1 omluvám se za pozdní reakci, nějak jsem zaspala. Asi je to o něco lepší, já ani nevím, přestala jsem to totiž řešit. Po pár zkušenostech, kdy se nenajedla a nic se nestalo jsem se ukidnila. Jí mí'n než ostatní děti, jíme hodně u pohádek(nevýchovné, vím, ale na pohoršené brblání kašlu). S pitím je to jak kdy, ale v dobách nejhorší krize bylo pro mě 200ml krásný sen, mně pila klidně 20ml za den... teď vypije tak 300 ml, ale jí polívky, má přesnídávky, občas se napije ode mě-...a roste a je v pohodě, takže to už neřeším. Uklidnit hlavně sebe-to je cesta k úspěchu.

mavis1
25. čer 2013

děkuju moc. Taky jsem rezignovala, už by mě asi museli odvézt do blázince. U nás se to ted na deset dní zlomilo. Odstavila jsem jí radikálně a ona deset dní tlačila jako o duši 🙂. připrala půl kilo a od té doby zase jede na své nežravosti. Ale už vím, že když potřebuje tak fakt něco sní. S pitím tragédie, ale teď ty horka přežila a nic jí nebylo. Už to taky snad zvládneme, ale myslím, že ona je trochu trest za všechny mé hříchy 😀 . Hlavně když starší mi tu pořád pije půl litru mléka na ex. To mě vždycky berou nervy jak vidím tu malou co tu cucá půl hodiny 50ml. Děkuju že jste napsala, je fajn, že vím, že i jiné děti jsou takové 😵

zdenulab
12. led 2014

Zdravím holky, chtěla jsem poprosit o radu mám 5,5měsíční holčičku a ta mi odmítá mlíko od 4. měsíce přikrmujeme, ale zatím jen místo oběda zeleninový příkrm. Přesnídávky odmítá, kašičky taky. Už jsem zoufalá, mlíko mi vypije ve spánku, ale přes den do ní dostanu max. 350ml beby plus 75ml čajíku během dne je to fakt stresující. Vyzkoušela jsem už různé značky i savičky, ale nic ☹ Děkuji za radu

frity
1. bře 2014

@zdenulab Ahoj taky mám 4,5 měsíčního prcka, který odmítá pít mléko. Zkoušeli jsme různé druhy mléka i různé lahvičky, ale jakoby se zasekl a bez šance. My s příkrmy teprve začínáme, dávám mu v poledne zeleninu a večer rýžovou kaši, ale zatím se snaží skamarádit se lžičkou, tak mi toho "sní" malinko, jen pár lžiček. Mlíčko mu dávám ve spánku, jinak bych ho do něj nedostala vůbec žádné☹ Vypije tak za den 600-750 ml mléka, podle toho jak spí (dávám mu i 1-2 krát v noci). Snad se brzo rozpapká s příkrmama, protože teď moc nepřibírá, tak nám navíc hrozí nemocnicí☹. Jj přesně vím jaký je to stres. Jak jste na tom teď, už se to zlepšilo?

sarka151212
4. bře 2014

Tak já mám úplně stejný problém, ale řeším ho tím, že když mi pije čajík nebo mléko tak jí něco pustím buď pohádku nebo jí dám hračky, které střídám. Když papá jogurtík nebo ostatní papání tak zas buď pohádku nebo prohlížíme časopisy, knížky, někdy už i telefon :D Nebo si udělám jídlo taky a jím s ní 🙂 Vypije flašku čaje nebo vody denně. Když si nechá půlku a už nechce tak ohřeju třeba za hodinku a ona si to vezme, hlavně moc nenutím, pak až by byla starší tak by jí mohlo být z jídla špatně :( Hodně štěstí ať to zvládnete 🙂