Jak donutím 17 měsíční dítě, aby jedlo?

terik32
22. kvě 2012

Nevíte jak donuti skoro 17.měs. dítě aby jedlo. Od 8měs. jsem začala zkušet příkrmy a vydrželi jsme to asi týden. Od té doby se stravuje jen jogurty, tvarohy, přesnídávky, rýžová kaše, mateřské mléko. Navíc zhruba pře 14dny jsem i přestala kojit. Malý se sám odstavil a nechce i když to zkouším ve dne v noci. Teď už přestává chtít i přesnídávky, tvarohy a už 3 den jí jen pacholík a večer a ráno rýžovou kaši. Nemá asi ani pocit hladu nebo nevím. Pečivo taky nic. Není to žádný chudinka asi 10kg ale nevím co s tím. Dr. je stále v klidu od samého začátku mi říká, že u nás v normálních rodinách ještě žádné dítě hlady neumřelo a že kdyby měl hlad tak jí. No ale to se mi moc nelíbí, to takhle nějaké vitamíny a živiny ze stravy. Nemáte zkušenosti? Budu ráda za každou radu. Díky předem 😕

pavly
22. kvě 2012

Ahoj, moc neporadím, měli jsme to podobné, kratší -ale začala nakonec jíst! 🙂 Takže hlavně jdu popřát hodně sil a klidu, určitě se to brzy zlomí! Popíšu naše zkušenosti-třeba tě to uklidní......
Naše malá odmítala příkrmy (nasazené od 6.m., nechtěla prostě nic polknout), nepila z žádné lahve. V 10 m. jsem zkusila ovoce-omylem i něco polkla, v 11 m. se vrátila jen na kojení. Bylo to nekonečné-nabízení čehokoliv, neustálé odmítání. V roce jsme i běhali po vyšetřeních-naštěstí vše vyloučeno. Měla jen 7,5kg,ale rostla a stále šla váha nahoru...Přestala jsem to řešit, hlavně,že byla zdravá,spokojená. Dál jsem kojila a nabízela jiná jídla - polévky, zeleninu, ovoce, brambory, jogurty-co se dalo...... Na začátku 16.m. poprvé projevila zájem o naše talíře (na dovolené v Řecku, poprvé neměla ona sólo nandáno, možná ji to vyprovokovalo-nebo prostě přišel zvrat čistě náhodou právě tam....), poprvé se natahovala k našim talířům a chtěla ochutnat, začala jídlo sama od sebe polykat a pak už se to zlepšovalo. První jedla brambory a zeleninu, postupně jsme přidávali kaše, těstoviny.....už to prostě konečně chtěla! Maso jsme nakonec ještě dávat přestali (do dvou let, měla po něm křeče, pak to samé bylo i po banánu).
Doháněli jsme ostatní pomalu,ale jistě. Dneska baští jako dospělák,jí úplně všechno a snad by mohla jíst celý den v kuse, maso miluje 😀.
Držím palce,ať i u vás konečně brzy nastane zvrat!!!!!!!! Hodně sil!

terik32
autor
22. kvě 2012

@pavly díky moc za podporu. Taky se malý projevuje když jíme, ale když mu nabídnu tak nic. A kdyby si viděla jak se ošklíbá až si zvedá žaludek, kozel, úplně si to jídlo protivý. No já se stále uklidňuju tím že je ok, usměvavý a hlavně chlap který uričtě v 15 nebude na pachlíkách 😝 Ale stejně zde uvítám každou radu či nápad 😀

kathuska
30. kvě 2012

@terik32 ahoj koukám, že jsme na tom jídlem naprosto stejně.. viz. moje téma 🙂 https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/rocni-sy...

ankava
30. kvě 2012

@terik32 my jsme na tom úplně stejně, moje holka má 17 měsíců a absolutní nezájem o jídlo a pití, každá lžička je svátek, jediné, co jí bez odporu je kinder řez a občas kaše. Já ještě trochu doufám, že začne jíst, až jí odstavím. Je totiž velká závislačka na MM. Momentálně se psychicky připravuji, jak to odstavení zvládneme. Doufám, že platí, že zdravé dítě dobrovolně hlady neumře. Ráda se také dočtu nějaké "vychytávky" 🙂

zazana81
31. kvě 2012

Tak mojí dceři jsou dva roky a řeči o tom, že žádné dítě dobrovolně hlady neumře nerada poslouchám. Skoro si totiž myslím, že jo. A nejde jen o umření, jde o to, aby prospívalo a mělo všechny potřebné vitamíny, bylo v pohodě. S příkrmy bojujeme od začátku a zlepšení je vždycky pouze krátkodobé. Jsme na Lipánkách a Bobíkách, mléku. Občas sní rýži s omáčkou. Ale i když se zdá, že jí nic nechybí, je to pro mě děsný stres. Vařím, peču a malá to nejí. Kupuju nové potraviny, zkouším všechno možné , ale ona jen odstrčí talíř a "nechci". Je to neustálý stres a strach, jestli zase znovu odmítne, nebo se konečně nají. V podstatě sní tak jedno pořádné jídlo za den, čímž míním např. jogurt ... Nechce banán, jablko, přesnídávky, dětské kaše, dětské sušenky ani pečivo. Když vidím nějaké malé dítě nebo miminko, jak otvírá samo pusinku a chce jíst, nebo dokonce chodí okolo a "somruje" u jiných, tak mě to dojímá, já to opravdu neznám. A bojím se, že už to jiné nebude ...

hamma
31. kvě 2012

@zazana81 A kolik holčička váží? Přibývá?
Zkoušela jsi někdy jí jídlo nenutit, ale jen nabízet - třeba několik dní za sebou? Třeba prostě nemá hlad a až by ho dostala, tak by se najedla. A nebo, a to mi přijde pravděpodobnější, moc dobře vidí, že kolem jídla dělá kolotoč a užívá si to, že maminka dělá různý opičky a cirkus, aby se najedla. A kdyby se ukázalo, že mamince už je to šumák, jestli a kolik toho sní, třeba by s tím přestala.
A opravdu si myslíš, že jí takhle budeš muset nutit do jídla ještě třeba v 15? 🙂
Náš syn jedl vždycky pěkně, trošičku, ale hezky - ze začátku odmítal příkrmy, ale nikdy jsem mu je nenutila. Na prohlídce v roce a půl se ukázalo, že je váhově asi na 3 percentilu - doktorka řekla, že musí přibrat a že mu mám dávat výživové doplňky, což jsem odmítla dělat. Na chvíli jsem zpanikařila a začala ho pobízet, aby víc jedl a občas ho nutit - výsledek se dostavil hned - začal odmítat i to, co měl předtím rád. Naštěstí jsem se včas vzpamatovala, nutit ho přestala a už zase jí normálně. Je hubený (ale nevypadá vyhuble), spokojený, zdravý a plný energie - tak nevím, co bych vlastně měla řešit. To, že jsou ostatní děti tlustější - no a co.

veruska007
31. kvě 2012

Nenutit, na dětský stoleček umístit malé talířky a mističky s jídlem (piškoty, kukuřičné křupky, rohlík, zeleninu, ovoce, sýr, ...), přesnídávku, pití... a nechat svému osudu 😉.

berenika39
31. kvě 2012

@zazana81 tam funguje i období vzdoru - tím, že je pod tlakem, odmítá ....když nebudeš tlačit, jen nabídneš, a nebudeš u toho řešit (stejně to výsledek nemá☹ ), tak odpadne ten důvod, proč nejí....zkus to.

kathuska
31. kvě 2012

@zazana81 taky přežívá jen na jogurtech, kaši a mlíku.. já už nenutím, nenabízím, nevyvářím.. nechávám ho až bude chtít sám, někdy přijde ochutnat, někdy ne.. byla jsem na nervy, když jsem pořád něco vyhazovala do koše, denně mu vařila a on se akorát vztekal že to jíst nebude... prošli jsme i vyšetřením, u něho je problém, že ani neumí nebo nechce pořádně polykat, hned zvrací. Jsem ve stavu, kdy to už opravdu neřeším, váhu má dobrou, roste, dávám mu alespoň probiotika a měl i nějaké vitamíny z jara.. a doufám, že se to jednou změní ☹ 😔 😅 nutit fakt nepomáhá.. nejvíc mě trápí, že nejí maso a zeleninu.

@veruska007 u nás bohužel vše co dám na stoleček, do misky nebo do ruky hned letí na zem psovi.. baví ho to, bohužel 😒 ještě chci zkusit variantu misky pricucnout ke stolu, do toho něco co má rád a sem tam sní, psa zavřít jinam a hold to zkoušet tak dlouho dokud neochutná..

ale je to peklo, jídlo pitomé 😠

kathuska
31. kvě 2012

Jo občas ho přechytračím tím, že mu do večerní kaše na lžíci dám rozmixované maso a mrkev třeba.. pak to sní, samotné ne.. ale je to jako když vaří pejsek s kočičkou.. ale účel to plní 😀

angeloo123
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
ahojkyy
31. kvě 2012

@zazana81 urcite je to docasne, v 15 bude ako sa tu vyssie pise ok 😀
len - skusila si jej napr. nedat ten jogurt? Ci nezareagje na ten obed vecer, proste fakt nedat susienku, jogurt, rez, nic.. fakt by nemala od hladu umriet, pudovo by to zjedla, je to jak u nas, ked mozeme vyberame. ALe neviem, ci spravny tip, ci je to v tom.. drzim palce!

zazana81
31. kvě 2012

@hamma Já jí nenutím, nabízím jí v normální časy, kdy se má jíst .. snídani, svačinu... a zkouším jí motivovat. Dostala třeba nádobí s krtkem, nebo pěkný příbor a tak, ukazuju jí, jak jím já a jak mi chutná apod.... Jenže samozřejmě ztrácím nervy, když už třetí jídlo za den odmítá, to si prostě nemůžu pomoct. Takže je docela možný, že si holčička užívá, jak stresuje mámu ... Je to začarovaný kruh... Jinak má ve dvou letech 11,5 kg. Vypadá pěkně, ale jen když jí nesrovnávám s jinými dětmi. Já vím, srovnávat se nemá, ale to jsou rozdíly do očí bijící, to se prostě neubráníte...

zazana81
31. kvě 2012

@ahojkyy Dceři nedávám žádné pamlsky, kterými by se zaplácala a proto pak jídlo nechtěla. Zkoušela jsem třeba místo jogurtu přesnídávku ,ale nee. Zkouším jí brát jiné jídlo třeba do herny nebo na cvíčo, kde je trošku rozptýlenější, ale ona přesně ví, co chce. Jednou jsem se naštvala a řekla si, že jí teda do večera nic nedám, když nejedla oběd ani snídani, až jestli si řekne. No stejně jsem to nevydržela. Užírám se tím , nemyslím na nic jiného ... ☹

zazana81
31. kvě 2012

@berenika39 Zkusím, díky. Je fakt, že nejpoužívanější slovíčka jsou u nás "ne", "nechci", "už ne" a podobná 😒

settima
31. kvě 2012

Máme taky problémy s jídlem, ani neví, co mu nabízím a už kroutí hlavičkou, že nechce, nabídnu párkrát a někdy si vezme někdy ne. Problém je ovoce, už nechce ani banán a začíná i plivat maso jakékoliv, musím ho zakamuflovat s přílohou. Jinak mlíčko a jogurty, přesnídávky jí a dětské sušenky a když už fakt nic nechce a dlouho nejedl nabídnu aspoň rohlík. A k tomu má vztekací období.

michamicha
31. kvě 2012

@settima u nás je to stejný ☹ ale nechám ho, aby si vždycky vybral sám co ochutná, dám mu to na mističku a buď si to vezme nebo ne 😎 a rohlíky by jedl klidně od rána do večera 😅

berenika39
31. kvě 2012

@zazana81 nechci nějak moc mudrovat - ale hodně u vás obou může dělat psychika. ty píšeš tak strašně nešťastně, jak tě to trápí - já tomu rozumím, jenže v tom je právě možná ten zakopaný pes. dítě a máma fungují jako spojené nádoby, nervozita se přenáší. malá to vnímá, reaguje negativně. oni jsou v tomhle věku prostě tak naprogramovaní, to období vzdoru se projeví u každého prcka, a někdy to prostě může mít i takový obraz - nejí, nechce, nebude. prostě dělá opak toho, co ty chceš, ale nemůže za to☹.
Napadlo mě, jestli by ti nepomohlo, kdyby malá třeba nějakou část dne nebo třeba víkend nebo prostě nějak pravidelně nemohla trávit čas někde jinde, než s tebou? Nějaké hlídání - babičky, kámoška, teta, miniškolka na dvě tři dopoledne - abyste vy dvě vypadly z toho začarovaného kruhu. Viděla by, jak je jídlo jen takové obyčejné zastavení během dne ajede se dál, žádná věda, žádné divadlo, prostě se najedla a hotovo. Tohle zacyklení, ve kterém jste, potřebuje nějak přerušit. Nebo by stačilo, aby na jedno,dvě jídla (snídani a večeři?) byl doma někdo jiný, táta....a ty jdi pryč, neúčastni se toho, třeba se půl hodiny projdi, nebo nevím....snad mi rozumíš. Ty potřebuješ přeprogramovat🙂)), v dobrém...🙂

zazana81
1. čer 2012

@berenika39 Díky za pochopení, asi to tak je. Malá teď byla 2 x v miniškolce, začala jsem jí dávat jednou týdně a doufám, že až uvidí ostatní děti baštit, tak bude taky. Zatím se to ale nepotvrdilo. Máme ale pětiletou neteř, která je velký vzor a s ní to docela funguje. Akorát jí nevidíme tak často. Hlídací babičky nemáme a kamarádky mají svoje děti , takže hlídáního moc nemáme.

settima
1. čer 2012

@michamicha jj, housky a rohlíky žmoulá taky pořád, snad se to časem zlepší 🙂 a jak některé maminky píšou, někdy pomůže, když ho krmí táta 🙂

ankava
1. čer 2012

@zazana81 my jsme na tom hodně podobně, v životě jsem nevyházela tolik jídla, jak teď, všude po bytě mám rozmístěné různé hrnečky, mističky , ale mladá okolo toho chodí a nezájem. Jsem z toho taky pěkně na nervy, někdy mě chytne amok a snažím se jí maso s bramborem narvat do krku násilím, pak zase vychladnu a do ničeho jí nenutím, dám jí mléko a hotovo. Ono se to strašně lehce řekne, chce to klid, ale přesně taky myslím na to, jestli má dost živin a jak se to na ní podepíše do budoucna. Doktorka už dělala jednou veškeré krevní testy (náběry byly taky horor) a vše bylo v pohodě kromě železa, které pak půl roku brala. Jednou týdně chodí do jesliček a tam taky sní pár lžiček. Mám pocit, že se jenom motám okolo jídla, pořád vymýšlím, co by jí chutnalo a moc mě to nebaví.

reruna
1. čer 2012

@zazana81 taky si myslím, že ta fráze, že žádné dítě dobrovolně hlady neumře, když má plný stůl, není tak úplně pravdivá, i Jiřina Prekopová v knížce Malý tyran popisuje případy, kdy dítě tak bojuje s rodiči a vzdoruje, že třeba nechce životně důležité léky, jídlo, atd. jen aby mělo navrch nad rodiči...takže důležité je se tomu boji pokud možno vyhnout, souhlasím s berenikou, vyzkoušejte jídlo v nějakém kolektivu - příklad ostatních dětí funguje, ať ji krmí někdy někdo jiný - například u nás, když babička namaže chleba s máslem, tak je to pochoutka, ale když ho namažu já, tak je to fuj...míchat zeleninová a ovocná, masová pyré do jídel, která jí (aby to nepoznala), zkoušet třeba i různé hry s jídle - všichni před tím varují, ale asi neměli doma nejedlíka - přelévání vody - trochu se určitě napije, do misky různé kousky - sama si může krájet plastovým nožíkem zeleninu, ovoce, sýr, napichovat na špejle, ochutnávat.....sama mazat kousíčky chleba třeba prostě vymýšlet.

zazana81
1. čer 2012

@ankava No, taky me nebavi furt vymyslet, co varit a pak to vyhazovat, vzdycky si vzpomenu na deti , ktere treba nemaji co jist a nejradsi bych to moje nezvedeny batole pretrhla jak hada.

zazana81
1. čer 2012

@reruna Co se tyce schovavani nejakeho jidla do jidla, ktere ji, tak s tim jsem teda neuspela. Mala odhali vsechno. Ona treba neji mrkev a nesni kvuli tomu ani polivku, to musim davat zasadne sousta bez mrkve. I milimetrovy kousek ji vadi .... Neuveritelny.... chtela bych ji videt do hlavy ...

blandik
1. čer 2012

@terik32 - co vím, tak batolata prostě jednou jí a jednou nejí. To co jedly včera, dneska nejí a zítra zase budou jíst..obrazně..nejdůležitější je zachovat vlídnou atmosféru u stolu, neřešit jídlo, navíc, pokud není žádný podvyživený, tak zůstat v klidu..tlakem, nucením a stresem se více pokazí než napraví..dítě začne tak akorát bojovat..vždyt jen dítě může vědět, jestli má nebo nemá hlad, co mu chutná..nabízela bych vždy něco, co má bezpečně rád plus něco, co nezná - dát na talíř, nechat ho, ať si vybere. Sobě dát to samé a jíst to, nemluvit o jídle a bavit se o něčem jiném, povídat pohádky u jídla...a jídlo neřšti...Děti mají nesktuečněo samoregulační schopnost - když jim není úplně dobře, nejí a dělají to nejlepší, co můžou...A navíc, je to jediná strategie, pokud dtíě bojuje s rodiči, aby jídlo se nestalo boj, brát to od počátku, že jídlo je jen a jen v kompetenci dítěte.

reruna
1. čer 2012

@zazana81 tím schováváním jsem myslela rozmixované pyré schovat do jídla stejné nebo podobné barvy, tak aby původní chuť jídla zůstala zachovaná, dobré rady jsem našla v knize od Jessicy Seinfeld Aby dětem chutnalo. Mrkev v polívce mi mladší taky nesní, ale sní mi mrkvový muffinek. A taky jsem zjistila, že děti jí i podle barvy, například bílou nebo hnědou omáčku nesní, ale jakoukoli červenou, kterou vydávám za "kečup" slupnou, zeleninu sní jen zelenou, takže brokolici, špenát, okurky, salát... Lipánky má taky rád, ale aby to bylo aspoň trochu zdravější, tak je dělám doma - tvaroh, pudink, cukr, smetana... má rád sladké, tak dávám zeleninová a ovocná pyré do doma dělaných muffinků, koláčů a buchet (květák, špenát, červenou řepu, dýni, mrkev, banán), mrkvové pyré se dá dát do rajské omáčky, do sekané, květákové se sýrem na těstoviny, do míchaných vajec atd. atd.

jolcap
1. čer 2012

@zazana81 jsem starší mamka,ale na tohle mám názor,že bych jí prostě nedala nic dokud nesní oběd, ona prostě ví,že dostane to co jí chutná bobík a pod., starší dcera jedla všechno,ale jen když měla hlad,takže když byla najedená nedostala jsem do ní nic a taky vyrostla, tahle druhá zlobí s jídlem už od porodnice,ale taky jí nechám klidně až když začne brečet, příkrmy nám trvaly měsíc než si zvykla, určitě na ní má vliv,že to řešíš zkus pozvat někoho se stejně starým dítkem uvař dej na talíř opravdu malou porci a nekomentovat a uvidíš

zazana81
2. čer 2012

@jolcap Tohle mi radila naše dětská doktorka, jen asi nejsem schopná to vydržet. I když v podstatě souhlasím.

zazana81
2. čer 2012

@reruna Hm, tak malá rajskou nejí, míchaný vajíčka taky ne, v podstatě ani nemám , do čeho ty věci schovávat. Do Lipánka to moc nejde :o) A popravdě už mě trošku přešlo dělat s jídlem takovýhle šaškárny. U nás to nikam nevede. Ale díky za tipy ..

berenika39
2. čer 2012

@zazana81 ještě mě napadlo, po zkušenosti z minulého týdne.. 😉 zkoušej jí občas dát i to, o čem si myslíš, že to nejí, protože se to může změnit, pokud už to třeba nějaký týden neměla. Petr se tvářil na květák, jakoby to byly žiletky 😝 , od mala, a teď jsme dělali smažený s brkaší, já už záložní variantu hotovou, a šup - dal si, jakoby to jedl kdykoliv🙂. Oni matou tělem, ty chutě se mění.