Jak naučit malou baštit jídlo s kouskama?

zero
16. dub 2008

Ahoj maminy,
prosím o radu.Malá mi nechce jíst žádný jídlo, kde jsou sebemenší kousky. 😒 Nechce vůbec doma vařenou stravu, protože to tak do hladka nerozmixuju,Pořád kupujeme hotové skleničky.Jakmile je někde nějaký kousek, stačí taková lehká krupička tak jí hned začne napínat, začne se dávit a pak když jí to dávám dál tak i zvracet.Nechce eni namačkanej banán.Jinak banánovou přesnídávku sbaští.Ani piškoty a jiný sušenky a to jsem je zkoušela i nastrouhat.Ani chleba nebo rohlík.Chtěla bych jí tu stravu taky trochu zpestřit ale už si nevím rady.Je to pořád dokola. 😠 Prosím poraďte mi.Mockrát vám děkuju..

sjuzi
16. dub 2008

Zero a má zúbky? 😕 😉 Môj malý má 6 zubov a už nechce nič mixované, ani kašu už nechce jesť. Odkusuje aj z jablka. Prišlo to samo od seba, proste ho baví kúsať, aj mňa. Ale tiež mal predtým obdobie, že mu kúsočky vadili a teraz ani neviem ako sme prešli na "normálnu" konzistenciu stravy.
Takže možno to bude aj tými zúbkami. Hm?

zero
autor
16. dub 2008

Máme 4 zoubky a roste pátej.Tak nevím. 😒

ronie
16. dub 2008

ahojky měli sme stejný problém, ale mnohem dřív, teď už papá úplně všechno-nejvíc nám na to pomohlo dát do ruky kus jablíčka-vcelku bez šlupky, naprosot si je zamiloval a naučil se na nich polykat ty kousíčky co 2 zoubkama ustrouhal 🙂 Asi je jediná šance to stále zkoušet 😒

riusik
16. dub 2008

treba skusat, ono to raz pride. ale poznam dieta, ktore si vyzadovalo mixovanu stravu do 14 mesiacov, tak sa neboj, je to troska narocnejsie, ale nie je to nejaky vazny problem. a nie je to o zubkoch, su deti, ktore subky nemaju a jedia roztek a pod.

anatanka
16. dub 2008

Miri ma teprve 2 zoubky, ale s vetsima kouskama nema problem. Spis me stve tim, ze jakmile ji dam lzicku s necim, co neni uplne dohladka namixovany, tak si tam zacne cpat ruce a ten kousek vyndavat a krmit se jim sama, pricemz vsechno rozpatla, kde se da.

Simonka na to asi potrebuje vic casu, nez se zvykne. Nebo se zeptej Dr.

lusil2005
16. dub 2008

moja mala ma osem zubov a tiez nechce nic co nieje dohladka rozmixovane. ked je to nahrubo namixovane ako napr. masko, tak ju napina, a ked su to kusky ako rezance v polievocke, tak to proste nechce papat a lovi si to prstekmi v pusinke a vypluva to. pri tom vsetkom na mna strasne skaredo zazera 😀
ale povedala som si ze stacilo, narobila som jej domacej stravy aj do mraznicky, pomixovala som ju len tak nahrubo a ideme si zvykat 😅 snad budem mat silnejsiu vydrz ako ona 😀

tonicka
16. dub 2008

moja papala sama jablcka a ine ovocie...hryzla jedna radost aj bez zubov, ale akonahle bolo nieco v miske muselo to byt hladke. Pomohlo nam samostatne jedenie od cca 11mesiacov, to jej nevadi nič 😀

frog
16. dub 2008

Já taky začínám s kouskama v jídle a zatím to docela jde,trochu se cuká,ale sní to.Zkoula si já dávat do ruky třeba rýžový křupky?Aby si sama zvykla na nějaké kousky..já dávám piškoty,ale ty jí radši ulamuju,pak ty křupky,ukusuje si je sama a to nemá zuby a pak jí dávám žužlat kurku chleba..

andy.a
16. dub 2008

zero,akoby som o našej Anete čítala,len s tým rozdielom,že my máme 3 zuby a 4.na ceste 😕

lusil2005
16. dub 2008

no moja tie kukuricne chrumky papa uplne v pohode. je na nich tak trochu zavisla 😀
chlebik jej tiez davam zuzlat, ale z toho vacsina skonci na zemi systemom odkusnut, vylovit prstekom z pusinky a hodit na zem....

tamia
17. dub 2008

tiež sme na to rovnako - žiadne kúsky, ani miniatúrne. Máme 4 zuby dole a hore jej narástli obe dvojky a teraz sa tlačí lavá jednotka. Akurát možnos tým rozdielom, že moja ked natrafí na kúsok hned grcká a to potom papáme aj dva obedíky, ked ten prvý vygrcká.

kar.la
17. dub 2008

Měli jsme to samé. Ze všeho se dávila a pokud jsem ji chtěla oblafnout a na lžičku přesnídávky jsem ji dala jen malilinký kousíček třeba nastrouhaného jablíčka, hned se poblila.
U nás pomohlo dávat jídlo kousat. A kousala jsem s ní. Začali jsme jablíčkem, kůrkou chleba, teď krásně sama baští dětské sušenky, banán, miluje jahůdky.
Ale u nás to fakt chtělo trpělivost a hlavně čas.
Sestra (zdravotní) mi poradila vždycky pokud to nejde dát týden pauzu a za týden zkusit znova...
Teď sami koušem, hrubší jídlo už taky polkne (třeba nastrouhané jabko s jogurtem), ale pro změnu ji dáví cokoli, co ji nechtuná 😝

kili
17. dub 2008

u nás je to tiež tak. Ale nemusí byť jedlo tak dôkladne rozmixovaná a zje ho, ale je to makačka to do neho dať. A ani to nekúše, len to prehĺta tak ako to je. A teraz mu rastú horné zuby, dolné dva už má. Ale ani za svet nechce piškót, kôrku, chrumku ani rožok, to ho drží v ruke a strašne sa xichtí. Do jablka zakusne, ale to čo ostrúha zubami vypluje. Keď je nejaký väčší kúsok tak ho tiež napína a stalo sa aj, že sa pozvracal. Moja mama, keď ho nedávno strážila tak povedala, že zjedol skoro celú piškótu, tú dlhú, ale neviem, by som jej asi moc neverila, si rada vymýšľa, len aby bola za hrdinku 🙄

jeny
17. dub 2008

To iste mame aj my s nasou Natalkou,presne ako kili pise ak si odkusne z jablka alebo aj z piskoty vsetko vypluje, no minuly tyzden som zacala davat chlebik len malilinke omrvinky a tiez som to jedla pred nou a ona zula,zula az to zjedla a este si pytala ale boli to fakt len omrvinky a na druhy den som jej na desiatu popucila banan a zjedla ho,skoro som odpadla lebo doteraz to nejedla vobec len nahladko zmixovane.Inak stale odmieta kusky ale tiez najmensie uz poprezuva tak som rada.

berynka
17. dub 2008

Ahoj, tak my máme záhadu... naše Heduška spapá rozmačkaný banán, celou dětskou sušenku, hezky kouše jablíčko, ale maso-zeleninové příkrmy chce naprosto bez kousků (tj. například ty co jsou od 4.měsíce), jinak následuje reakce, jak tady píšete - napíná se, dáví se, řve nebo si sahá do pusinky a většina jídla stejně skončí venku 😅 .

kili
17. dub 2008

tak banán zje celkom v pohode, len teda nesmú byť moc veľké kúsky. Omrvinky si do úst vkladať nenechá, nič si odomňa nedá vložiť do pusy, iba lyžičkou ale omrvynky som mu tak neskúšala dávať, možn oskúsim. Ale čo som dávala totálne rozmočené kúsky rožku v totálne vodovej polievke z nemocnice, tak aj tie ho napínali, tako omrvinky bude asi niečo podobné.

zero
autor
17. dub 2008

Mockrát vám děkuji za podporu.Aspoň vidím že na tom takhle nejsme samy.Díky moc a budeme zkoušet.

daniela1983
30. dub 2008

moja mama hovori, ze tedom treba pri jedle robit divadielko. Asi stylom: Ach pozri aky krasny cerveny kustik mrkvicky, ideme s nou urobit hama ham. robila to pri bratovi, ten ma teraz 10 rokov a riadny chlap, inak mal presne 7 mesiacov, ked zjedol tanier vianocnej kapustnice, mame to na videu. ja som mala nieco cez pol roka ked som zjedla krajec chleba(bez korky) s maslom na kocky a na kazdej kocke bol kusok ceresne, alebo jahody. neviem, my sme bratovi nikdy nemixovali, zacal jest rovno roztlacene vidlickou

kacka79
30. dub 2008

tak my jíme kousky teprve týden a pomohli nám křupinky - takové ty kukuřičné.. okusuje je a jak píše ronie, jablíčko je taky OK

danielala
1. kvě 2008

Zero a aký máš mixer, že doma dohladka nepomixuješ? Mne to ide ponorným v poho, aj masko úplne na nitky. Len treba mať vyšší úzky hrnček, keď je jedla menej, prípadne nakloniť zeleninku do jedného rohu a mixovať elipsovým spôsobom smerom nahor-dolu, do troch minút je to úplne bez najmenších kúskov. Ak ide o to, že jej chutí len chuť kupovaných pohárikov, tak skús do zeleninky pridať aj kúsok jabĺčka a petržlenu, to dodáva tú dobrú "pohárikovú" príchuť.

krista
2. říj 2008

caira • 1d • Dnes v 19:03
Omlouvam se, jestli uz tohle tema nekde je, ale hledala jsem a marne.

Dceri je 7 mesicu a odmita cokoliv pokud to neni naprosto hladne pyre, zkousela jsem ji dat treba banan rozmackany vidlickou, ale zacne se na tom kuckat a nekolikrat se stalo, ze uz se pozvracela ☹ Nevim jak je to v CR ale tady v Anglii se radi aby se zacala hrubsi strava davat od 7meho mesice tak zkousim a zkousim, ale bez vysledku..

Zkousela jsem pyre delat hrubsi ale stejny vysledek, zacne se kuckat a bud neco sni ale tim jak se kucka tak se nakonec pozvraci nebo se rozplace a proste to nechce.

Nechci ji trapit, ale bylo mi receno, ze pokud nezacne kousat, tak bude muze mit casem problemy s mluvenim protoze kousanim se posiluji svaly, ktere k mluveni potrebuje...tak jestli mate jakekoliv rady a nazory tak bych to ocenila. Diky

luciar79
2. říj 2008

Ja aby som tomuto predišla som začala už v 6 mes dávať piškot cucať tak že ja ho držímt, kôrku. Teraz sme spolu jedli rohlík, dávala som mu kúsky do pusy docela mu to ide. snáď nám to aj vydrží. Asi treba nakúskovať niečo dobré...zeleninu asi až neskôr.A možno aj nejaká hra by pomohla. Môjho zaujíma čo mám na tanieri ja. a tak to chce okoštovať.niečo zhltne niečo ostane na tričku ale pomaly. 🙂

kristi
2. říj 2008

caira: kliiiiiiiiiid, ja mixuju stale, i kdyz uz tedka o dost mene,ale Mia nemela az do roka zuby, tak proste to nemela cim kousat. Chce to pomalu zkouset mekci ovoce nebo zeleninu, ale fakt nemate kam spechat

angua27
2. říj 2008

caira, hlavne to netreba znásilňovať. niektoré deti potrebujú trošku viac času na jedlo s kúskami. ja som tak ako luciar dávala na začiatok cuckať rohlík, chlebík,... ale dlho mi tiež malý odmietal pyré s kúskami. prišlo to zo dňa na deň, že mu prestali kúsky vadiť. pritom v tom čase už dlho žužlával rohlíky a pod. 😉

babulik22
2. říj 2008

ja malej tiez mixujem.ked jej dam väcsi kusok,tak ju napne,ale pritom pekne spapa rohlicek alebo chlebik aj väcsi kusok.dokina mi povedala,ze ju mam ucit na kusky,lebo budem mixovat do troch rokov.ja si myslim,ze to pride zo dna na den ked budeme mat viacej zubkov.bo mame,len 4 a ide piaty.

minea
2. říj 2008

V odborné literatuře se uvádí 9. měsíc jako kritický věk pro přijetí kouskované stravy, takže v 7 měsících je ještě dost času. Mně pomohly kupované příkrmy od Hami - ty od 6. měsíce jsou už docela husté a s kousky, tak jsem si udělala představu, jakou konzistenci mám zhruba vyrábět. Dávala jsem je od osmého měsíce, protože plně kojené děti to mají o dva měsíce posunuté. Od osmého měsíce zeleninu nemixuju, jenom rozmačkám takovým tím šťouchadlem na brambory.

caira
2. říj 2008

holky diky za nazory, ja se prave bojim toho, ze kdyz nezacne kousat, ze bude mit problemy s tou mluvou..a ona jakozto dvojjazycne dite to uz takhle nebude mit lehke..

Minea: my mame 6 zubu takze zubama to urcite neni..

Ja zkousela ji dat treba do ruky takovou tu detskou susenku co se slinama rozpusti, ale ona jak vsechno desne rada kouse tak kdyz najednou zjisti, ze je to jidlo tak to odhazuje..ale hracky a kousatka to bude mit v puse furt. Zkusila jsem i broskev a ruzne dalsi sladke ovoce, ale proste absolutne nejevi zajem, ona to ani nechce drzet v rucicce...dam ji teda jeste cas a od toho osmeho mesice to budu zkouset znova..snad do te doby nejak postoupime.. v jidne ji to nutit nebudu,ale budu ji dal zkoset nabizet treba ty susenky nebo jablicko atd..

diky vsem moc za rady 🙂

zevina
2. říj 2008

caira, neboj, kousat se určitě naučí 🙂 to, že je to tak psáno v knížkách, nebo že to tvrdí mudra, ještě neznamená, že to musí ve stejnou dobu zvládat tvoje dítě 😉

já jsem ještě v 9m musela mixovat naprosto na hladkou kaši, asi v 11m jsem si mohla dovolit část pomixovat a část pomačkat vidličkou (stejně jako Minea jsem zkoumala konzistenci kupovaných příkrmů 😀 ) maso jsem mixovala snad ještě v roce, jinak ho to napínalo... na kouskovou stravu jsme přecházeli oproti jiným dětem opravdu hlemýždím tempem, ale jíst a kousat se přece jen naučil 😉

a jestli to más souvislost s mluvením-pochybuju, ačkoliv s kousáním jsme byli na štíru, ve 13m uměl dost základních slovíček, zvuky téměř všech domácích zvířátek, v roce a půl dával dohromady spojení více slov a teď už papulu vůbec nezavře 😀

nic se neboj, vše má svůj čas, tak nech holčičce tempo jaké si sama určí, ona tě pak překvapí až k tomu sama dozraje 🙂

caruzo19
3. říj 2008

caira,my sme mali rovnaky problem a pomohlo zapijanie kazdeho susta,inak ju z toho napinalo.korku z chleba neje dodnes 🙂

caira
3. říj 2008

diky holky vsem za uklidneni.. ja uz se zacinala fakt bat, ze mame doma ojedinely pripad 😅 jsem rada, ze v tom nejsem sama, nebudu na ni spechat, protoze kdyz se ji snazim dat kousky tak ona pak jidlo nechce vubec a kdyz ji to dam namixovane tak sni celou sklenicku.. u nas je fakt problem, ze ona mi i domaci jidlo nechce, protoze se mi to nepodari rozmixovat tak do hladka..Ja koukala po sklenickach tady a v UK uz jsou od sedmi mesicu s kouskama, takze porad kupujeme dost tech 4-6 mesicu a ty ostatni se snazim jeste tycovym mixerem zjemnit.