Jak naučit malou baštit jídlo s kouskama?

zero
16. dub 2008

Ahoj maminy,
prosím o radu.Malá mi nechce jíst žádný jídlo, kde jsou sebemenší kousky. 😒 Nechce vůbec doma vařenou stravu, protože to tak do hladka nerozmixuju,Pořád kupujeme hotové skleničky.Jakmile je někde nějaký kousek, stačí taková lehká krupička tak jí hned začne napínat, začne se dávit a pak když jí to dávám dál tak i zvracet.Nechce eni namačkanej banán.Jinak banánovou přesnídávku sbaští.Ani piškoty a jiný sušenky a to jsem je zkoušela i nastrouhat.Ani chleba nebo rohlík.Chtěla bych jí tu stravu taky trochu zpestřit ale už si nevím rady.Je to pořád dokola. 😠 Prosím poraďte mi.Mockrát vám děkuju..

kalo
3. říj 2008

U nás taky nic na hrubo nehrozí (a to nám bude 15 měsíců)..kousky plive. Každý říká zkoušet, zkoušet..ale ona radši nejí, když to není bez kousků. Tak vždycky radši jdu a rozmixuju to, aby aspoň něco snědla..(zub má jen jeden horní a půlku dolního).... 😖

kombloudek
3. říj 2008

kalo,tak to není divu,že nechce kousky,když je nemá čím kousat 😉 ..my teda máme jen horní dolní přední 4 zuby,takže celkem 8,ale stejně mi přijde,že to A. drtí dásněma,třeba jako dneska to pečené kuřátko,jak se olizovala 😀

mkr
3. říj 2008

tak já začala dávat kousky i když neměla zuby třeba ovoce nektarinku a brambora je taky měkká, teď už máme i 4 zuby a kousání nám nedělá problém

kristi
3. říj 2008

kalo, to jste na tom podobne. Ja to nehrotim, i kdyz uz se fakt snazi posledni dobou....

lu777
5. říj 2008

tak ja zacala davat neco rozmackaneho tak od 7. mesice - ale fakt jen banan nebo uplne zralou hrusku, obcas ho napinalo, ale zvladl to... dneska jsem zkusila poprve nahrubo nastrouhat jablko, no dalo se, ale bylo to vsude a trvalo nam krmeni asi tak dvakrat dyl.. jeste jsem to pak musela pri tom trochu rozmackavat vidlickou, tak mozna zkusim priste napul nastrouhat najemno a napul nahrubo..

Matysek ma 2 dolni zoubky, ale nemam pocit, ze by se je nejak pokousel pouzivat.. kdyz dostane minikousky, tak treba to jablko roztlacuje a stava je venku a pak mu v puse zustane ta sussi cast a to se teprve ted zacina ucit polykat (jinac by tam za par soust mel v puse hromadku toho sucheho jablicka)

no ale davam ty krupky jahelne a kukuricne asi tri mesice a ted je vylozene zacal vyzadovat... davam mu asi tyden taky na tacek k zidlicce kousicky jablicka nebo ty krupky, ale jeste nepochopil, ze si to muze podat a krmit se.. pritom hracky (i nehracky) v puse porad, ze 😅

asi to chce porad zkouset a fakt je nekdy dost rozdil treba o tyden dva pozdeji...

nikitazak
21. říj 2008

tak nas Kubik ma take problemy s kousky. Zkousim mu davat piskoty nebo detske susenky- ale je to pro me dost psychicky narocne- protoze se vzdy zacne davit a dusi se.......jenze nejak se to musi naucit. Totez je, kdyz mu naskrabu banan, nebo ted sem mu koupila banan v mlecne ryzi od hami. Okolo slysim, ze deti v jeho veku uz snidaji chlebik s maslem- to u nas nepripada vubec v uvahu. jsem z toho nestastna- chtela bych mu nejak pomoci, aby ty kousky zvladnul.

krista
20. lis 2008

katuska85 • 1d • Dnes v 09:32
holky namáte někdo zkušenost s kousáním?Elišce je 8 měsíců,když jí dám do ruky piškot nebo banán tak hezky kouše ale v polévce jí kousky vadí a musím jí je mixovat.Myslím že v 8 měsících už by měla zvládat vetší kousky ne? ☹

ssaara • 1d • Dnes v 10:13
Tak to máme úplně stejnej problém 🙂 My už si teda trochu zvykáme. Půlku oběda úplně rozmixuju,druhou půlku necham s kousíčkama a smíchám to. Taky záleží podle nálady,někdy se u toho vzteká a plive to,někdy to zbaští bez problémů 🙂 Ale odmítá mi nastrouhané ovoce i zeleninu,je strašně vybíravej,hrůza 😝

lendy1 • 1d • Dnes v 10:22
stejné téma:
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

katuska85 • 1d • Dnes v 10:34
ssaaro Díky za nazor.docela jsem se uklidnila že v tom nejsme samy 😉 Elí mi nastrouhané ovoce spapá vadí jí to jen v té polívce.ale hned dneska zkusím tvůj tip

sisstin
20. lis 2008

tak my jsme neustále bez zubů..chleba, ovoce, sušenky a tak..to vůbec nejí..pouze skleničky s menšími kousky, kaše a jogurty...kousání se prý neučí, ale získává se zuby 😉

krista
10. bře 2009

pismenka • 1d • 7. listopad 2008 v 17:00
ahoj mamči, je nám 7měs. a něco. Krmím jí Hami a v některých už jsou kousky.Moc jí to nechutná. TAk jsem jí dnes raději koupila ještě ty hoodně rozmixovaný. Jak to bylo u vás? zvykli si dítka?

andy80 • 2d • 7. listopad 2008 v 17:06
ahoj pismenka, tak moje malá kousky nechtěla. Snažila jsem se jí je nacpat hned od začátku, stejně jako synovi, kterému jsem nikdy nic nemixovala, ale ten měl ve 4. měsících jeden zoubek, tak si s tím asi poradil. Malé se z toho zvedal žaludek, tak jsem 2 měsíce poctivě mixovala, ale je tomu asi týden, co jsem začala dávat kousky. Napřed jsem to mixovala, ale né tak dokonale, pak jsem začala mačkat vidličkou a pohoda. Už papáme i kousky. Papáme dýl jak si to těma dásničkama drtí, ale papá. Zkus to taky tak. Napřed jen pár malých kousíčků a postupně mixovat míň a míň a pak už dávat jen namačkané vidličkou.

sisstin • 1d • 7. listopad 2008 v 17:07
pismenka, u nás to samé. Malému už je osm a půl, má dva zuby dole a rostou mu horní a přesto kousky nechce. Zkoušeli jsme dávat Hami (myslím od 6. měsíce) a byly tam celkem velké kousky a on se tím chudák málem udusil. Pak jsme zkoušeli menší kousky, ale snědl jen pár lžiček. Dokonce jsme zamíchali tu s malými kousky do úplně rozmixované a stejně to poznal. Dávám mu teď tak 2x do týdne dětskou sušenku ať trénuje kousání a setkává se s kousky 🙂

mkr • 1d • 7. listopad 2008 v 17:41
tak my kouskujem už dlouho a dobrý, k snídani už dáváme chleba se sýrem namazaný, začínali jsme teda na banánu zkoušet a to neměla ještě zuby a taky věděla co s tím, záleží na dítěti asi, pokud nechce tak bych to chvíli nechala, aby nepřestala jíst 😒

pismenka • 1d • 7. listopad 2008 v 18:58
zkoušela jsem to rozmačkat vydličkou i to rozmixovat, ale zdají se mi i chuťově jiné a stejně to nechtěla, zkusím jak jedna maminka psala dávat postupně nebo jak andy80 psala postupně mín a mín rozmačkávat.
TAky se jí při tom zvedá žaludek.
Moc vám děkuju za rady 🙂)

timbouctou • 1d • 7. listopad 2008 ve 21:21
mkr_ my taky začali kouskovat nejdřív banán, pak i mrkev, tu miluje.

pismenka_ vydrž, zkus to jednou, když to nepůjde tak dej třeba týden pohov a pak znova, Alex mi vždycky zezačátku vyblinkal třeba jen kousílínek slupky z hrášku 😀
Jo, a zkus jíi uvařit kolínka a dej jí jedno, co s tím udělá. Kolínka se dobře žužlaj, my jsme na nich právě přešli na větší kusy

jabber • 1d • 7. listopad 2008 ve 21:31
pismenka - dcera to taky ze začátku nechtěla, stačilo že byl malý nerozmixovaný kousek a už to vypadalo, že se jí zvedá žaludek a že se snad pozvrací 😅 , ale zkoušeli jsme dál a dál, bylo to čím dál lepší a definitivně jí kousky přestaly vadit, když začala sama chroustat rohlík nebo kukuřičné křupky. Neboj, zvykne si, chce to jen čas a zkoušet pořád znova 😉

krista
10. bře 2009

ewuli • 1d • Dnes ve 12:43
Ahojky, prosím o radu. Mému chlapečkovi je už 11 měsíců a nepapá v jídle kousky a hustá kaše mu též dělá problémy. Hned jak zjistí,že tam je nějaká hrudka,všechno letí ven..Zkoušela jsem pomalu přidávat do řidší kaše kousky,ale bez úspěchu.Protože je hodně nemocný a hrozí u něj rychlá dehydratace,tak jsem vždycky raději vše rormixovala než aby zvracel. Je celkově docela hubený, má jen 8 kg a tak jsem prostě byla vždycky ráda alespoň za něco i když rozmixovaného.Nemá moc chuti do jídla (asi to je i lékama co bere). Když mu chci dát do ruky sušenku, rohlík nebo chleba tak taky nechce.Jednou zkusil sušenku,málem se zadusil a teď mu to podám a rovnou to zahodí.Nemá zatím ani žádný zoubek. Jak by jste to řešily Vy?Myslíte, že se to poddá časem?Už jsem vážně bezradná.

kijonkova.k • 1d • Dnes ve 13:41
ewuli,pokud si pamatuju,tak máte nemocné ledviny,že? ☹ Pokud je to tak,tak bych mixovala pořád dále...než stresovat malého i sebe a ještě mu znechutit jídlo úplně,tak raději mixovat.Však on se to jednou naučí.Naše malá taky zvládne jen malé kousky a to je zdravá,ťuk ťuk ťuk 😉

fifinna • 1d • Dnes ve 13:48
ewuli, môj maly spapa kusky a ja mu aj tak do teraz vzdy zeleninu v polievke pomagam, lebo viem, ze zje tak viac. Druhy chod mu davam v celku a toho az tak vela nezje. Tak sa netrap a davaj mixovane. 😉

alishia • 1d • Dnes ve 13:54
ewuli: zajdi k doktorce a porad se s ni. Ja bych teda mixovala jak diva, kdyz to nechce. a obcas mu zkus dat tu susenku treba do presnidavky, nech to chvilku odstat nez se ta susa nasaje a bude mekkoucka a pak mu to davej, on se to nauci, je jasny ze to nebude umet hned, kdyz to do ted nejedl. musis zacit proste pomalinku.

ewuli • 1d • Dnes ve 14:15
ano kijonkova.k, pamatuješ si dobře,má nemocné ledviny

kate77
10. bře 2009

Ahoj,tak u nás to bylo taky tak,že jí napínalo když v potravě byli kousky,ale jak začla brát jídlo sama do ruky..piškotek a pod tak je to dobrý,chce to čas asi....

krista
12. bře 2009

boobinka • 1d • Dnes ve 14:16
Jak naučit dítko na kousky jídla? Nesnese ani malou hrudku v polivce, hned zacne nadavovat a pak zvraci ☹

akzeret1 • 1d • Dnes v 15:21
ahoj a kolik má zoubků?mě mudra radila,že mám přestat mixovat až bude mít malá pár zoubků.A když už jídlo s kousky pozřela tak ty kousky spolkla celé.Mixovala jsem do 15.měsíců jinak se mi dávila a pak na to přišla sama.Je ještě malinkej na kousání

helenkaa • 1d • Dnes v 15:27
hm, my máme už 12 zoubků a kousky stále odmítá ☹

dnada • 1d • Dnes v 15:40
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

boobinka • 1d • Dnes v 15:43
nemá jeste ani jeden zoubek.... spise mi vadi, ze zacne nadavovat a pak se poblinka.

krista
9. led 2010

janette.j • 1d • 7. leden 2010 ve 13:10
Ahojda moje 14měs dcera nechce kousat jídlo,vše jí musím mixovat,když jí to rozmačkám jen vidličkou,tak to v puse převaluje a nakonec se dáví a poblindí se.Má 9 zubu,rohlík a piškoty ale normálně kouše,ale jak jí dám normální jídlo tak je problém.Nemáte někdo podobnou zkušennost???

ined77 • 1d • 7. leden 2010 ve 13:33
ahojky ,
já jsem měla s malým dlouho podobý problém,ale přešlo to tak nějak samo.dostával třeba z jídla ode mě kousky brambor a masa a tak nějak se to naučil sám.ikdyž teda musím říct,že mu zatím na oběd třeba brambory pomačkám vidličkou,maso také nadrobno pokrájím a taky mi to někdy plive.ode mě si vezme a pokouše to a jak to má na talířku.zoubků máme jen 6 ale ...těžko se v těch rarášcích vyznat .
zkus třeba udělat její nejoblíbenější jídlo,ale pomačkané...u nás to byl špenát,brambor,vejce...jednoho dne jsem to prostě už nerozmixovala,ale jen pomačkala a snědl to.nebo mě napadá...udělat jí oběd třeba z malých kousků brambor,mrkvičky,masíčka a třeba hrášek a nechat ji ať si to zobe sama .
neboj,ona si na to jednou přijde sama .

marcelkad • 1d • 7. leden 2010 ve 23:35
Janett, u nás je to velmi podobné jako u ined. Taky malého jídlo musím mixovat (jinak nepolyká, dáví se)a když jím já, chce taky a to si vezme kousky třeba brambor, rýže a normálně sní. Nějak to neřeším, určitě si na to zvykne. Už jsi viděla dospělého člověka, aby jedl jen mixované? (pokud není vážně nemocný). Rohlík a piškoty jak píšeš jí normálně, časem bude další. Teď jsem mu dala kousky mandarinky bez slupky a to mu šmakovalo. Neboj malí ví nejlíp co dělají

rewq • 7. leden 2010 ve 23:43
My to máme zase opačně Malé je teď 18 m, takže už to neřeším, ale ona mi nechtěla (kromě asi prvních dvou měsíců) jíst mixované. Takže vždycky dostala před sebe talíř a na něm kousky zeleniny, masa, atd. a zobala sama. Jakmile jsem jí to samé rozmixovala, nevzala si ani lžičku. Mě to teda nevadilo, ale chtěla jsem jí třeba udělat pyré, ale nakonec jsem si to snědla sama Zajímavé ale je, že "skleničku" zblajzne, i když je to rozmixované! Takže to bude možná spíš o chutích a ne o neschopnosti to sníst. Zkuste jim dát mixované a do toho nenápadně pár kousků a postupně těch kousků přidávat a přidávat ...

ria80 • 1d • Včera ve 00:10
U nás to bylo taky dlouho.Ale taky jsem to neřešila,taky jsem si řekla,že žádný dospělý člověk nejí všechno mixované,že to přijde.A přišlo,i když až ke druhým narozeninám.
Pak už si taky brala třeba i kousek brambory,ale jinak ne.A pak jsem se do toho zkoušela vcítit,do její situace a došlo mi,že taky nesnáším,když má být něco mixovaný,nějaká kaše,a v tom jsou kousky.Z kousků třeba v pudinku nebo bramborový kaši se mi někdy obrací žaludek,stejně jako jí,když se dávila z kousků.Tak mi to došlo a přestala jsem ji nutit.Ted už jí normálně nakrájený jídlo,ale kdybych jí chtěla dát skleničku,budu jí to ještě muset mixovat.A chápu to.Nechápu jen,že mi to nedošlo dřív.

kutcher • 1d • Včera ve 14:24
my mixovali do 16. mesice oak zacal jist banany na kolecka a norm. se rozpapal takze kliiidek

berynka • 1d • Včera ve 14:42
U nás to bylo podobný a ani nevim, kdy to tak nějak přestalo .
Když třeba měla jídlo ze "skleničky", tak dlouho jsem dávala, co jsou tak pro 8.-10.měs., někdy i ty úplně bez kousků, abych měla jistotu, že to téměř bez problémů sní . Vždycky se to zhoršilo, když jí rostly zuby. Po tom 1. roce (tušim ve 14měs.) jí zrovna začaly růst první stoličky.
Ale přesně třeba rohlík, banán, jablko aj. kousala v pohodě .

knobloska • 1d • Včera v 15:10
Já bych to zkoušela pomalu. V rozmixovaném jídle pár kousků brambor atd. Jinak abych tě trochu uklidnila, tak naše malá nejí kusy masa dodnes, takže jí ho do omáčky mixuju anebo má opravdu pidi kousky v polívce. Dr říkala, že to mám nechat být, že to samo přejde. Ona maso rozkouše a pak to vyplivne. Všechno ostatní jí v pohodě v kuse.

janette.j • 1d • Včera v 18:59
Holky díky moc

ria80 • 1d • Včera v 19:02
S masem je pořád problém i u nás.

berynka • 1d • Včera v 19:14
No, tak já měla potíže s masem ještě snad na základce . V puse z toho zůstalo něco, co nešlo spolknout a muselo se to jedině vyplivnout .

misa.cekatelka • 1d • Včera ve 23:03
Nám pomohlo,když jsem před ni dala talíř a jedla sama.třeba i rukama omáčku s bramborama,ale jedla

nikollette
9. led 2010

Náš papá kusky chelbíka, chrumky, sunarka keksíky, a vselico, co si sám pokžuje v ustach 😉
cca od 9mesiaca 😉

veronika81
9. led 2010

ja som nemixovala nikdy, od začiatku iba poriadne popučila vidličkou alebo prepasírovala cez sitko, po siedmom mesiace ako som pridala mäso, tak sa mi s tým nechcelo babrať a mixla som 😅 ale potom som prestala aj s tým a mäsko krájam na malé kúsky, ostatné už iba tak narýchlo popučím, už to nie je také jemné ako zo začiatku, nemá problém pohrýzť a prehĺtať. Máme 9 zúbkov a 10 mesiacov.
Jedenkrát sa mi stalo, že začal kašlať, naplo ho a povracal sa ☹ ale to bolo asi tak pred mesiacom a bol aj chorý.

Podľa mňa je dobrý spôsob ako písala knobloska, že do mixovaného jedla pridať pár kúskov úplne na mäkko uvareného jedla (zemiak, mrkva..) a takto postupe bábätko privykať na väčšie kusy.