Jak správně krmit miminko? Respektive naučit ho jíst?

imzadi
25. srp 2011

Ahoj vsem, jsem uz zoufala, prosim o radu...zacla jsem u syna s zeleninovymi prikrmy pred 6 tydny, myslim, ze nema problem s tim, snist, co doma ukuchtim i sklenicky, ale s cim nehorazne bojujeme je vlastni proces jidla...ze zacatku byl v klidu, ale ted to probiha tak, ze jdeme papat, dam ho do zidlicky a on sebou zacne hrozne sit, krouti se, zveda se, pritahuje se za stolek do uplneho sedu, porad smatra rukama po stole, vzteka se, no desny...tak abych ho zabavila, dostal do ruky krupky, ty ale pri obede fluse...tak hracku, ta ho bavi jen chvilku, no a jako posledni moznost jsem dala flasku z cajikem, ta zafungovala skvele - porad pije a ja naberu lzicku, odtahnu mu flasku a dam lzicku, on hned zas zacne sat...ale problem je, kdyz caj dojde, nebo kdyz flasku zahodi...okamzity vztek a hysterak a uz do nej nenacpu nic...co s tim? ani poradne neotvira pusinku, ikdyz ho porad motivuju, delam na nej ksichtiky a HAM, uz jsem z toho fakt spatna, kazdej obed je proste peklo, nedokazu si predstavit ze jime nekde na verejnosti...samozrejme ze z toho, jak sebou porad sije, tak je neskutecne zaspinenej, nejen on, ale i zidlicka, ja, samozrejme flaska. kdyz vidim, jak ostatni deticky i v jeho veku zpusobne papaji, je mi smutno...je to normalni? co delam spatne? nebo ho mam nechat pit, at klidne vypije k tomu obedu treba 200 ml caje? uz fakt nevim...moc diky za rady

jo jeste poznamka, kdyz davam odpoledne ovoce, tak vetsinou podobne kino vubec nenastane a v pohodicce si sni tu svoji porci, ale nemam pocit, ze by byl problem v jidle, to by ho flusal, ale kdyz uz mu to do ty pusinky dam, tak to sni ...

ciernavila
25. srp 2011

uuha tak teraz som rada ze nemame TV 🙂...my este neprikrmujeme ale ako citam niekedy to nie je sranda. Som zvedava ako to bude u nas.

lucy222
25. srp 2011

@imzadi tak zkus jednou prohodit obed s ovocem 😉 jen tak pro sve info 😅
jsem si na Tebe vzpomela dnes pri krmeni male-jestli si nestezujes jeste neopravnene-jakoze jeste brzo...malou jsem si dnes vzala do lehatka,ze si s ni sednu na zem...a jak tam ma volne nohy,tak se ji podarilo mi 2x do te lzicky s jidlem kopnout 🙄 no,mela z toho prcu 😅
a s tim zocelenim-take si rikam,ze v 18-ti uz nebude kopat do jidla, spat s nami apod..no,ale ty dve ditka budou asi hukot 😅 kdy planujete 2.?

ined77
25. srp 2011

@imzadi 🙂 ..ahojky...taky začínáme s příkrmy a zatím to teda docela jde...ikdyž to, že se to má nejlépe spolknout, na to přijde katunka až tak po dvaceti minutách 😅 , ale....vzpomenu-li na synka, tak to byl podobný děs jako u vás 😝 😀 ...víceméně měl po čas oběda v ruce snad vše 😅 ...nejdéle fungoval zakázaný mobil, pak teda televize.....a dodnes dělá u oběda různé alotria 😠 😀 ....chce to fakt vydržet, hodně trpělivosti a hlavně nic nenutit 😉 .já vím, že se to lehko říká...dojem, že dítko je hladové je strašná věc, ale zase je fakt, že v dnešní době, u nás hlad děti ani neznají 🙂 .když bude mít hlad, spápne vše 😉 .
a zavidím vám ten čaj 🙂 ...to je u nás se starším synkem boj dodnes...čím větší vedro, tím pije míň...při nemoci nemluvě ☹ .
to jablíčko jsem dávala do příkrmů malému taky a řekla bych, že to fungovalo 😉 .

sova33
25. srp 2011

@imzadi Jo, zkus 🙂 My jsme po několikadenním obědovém přemlouvání taky dnes slavili úspěch. Ohřála jsem půlku skleničky karotka s rýží (abych to kdyžtak nevyhazovala celé) a dožadoval se jako o život, obrečel prázdnou misku, tak jsem šla dohřát zbytek 😀 A myslím, že by si ještě trochu dal. Je fakt, že to bylo takové tekuté, hlaďounké, ne jako od maminky 😀

imzadi
autor
25. srp 2011

@ciernavila nahodou, TV se nekdy hodi 😀

@lucy222 hele, to je ale dobrej napad, jak to prohozeni, tak to lehatko...tak zitra jeste dyne normalne, v sobotu prohodim ovoce a v nedeli krmeni v lehatku ... super, mam plan 🙂) a druhe? no dalsi plan je, ze snazeni zacne nekdy v dubnu ... mam dvoulety rodicak 😅

@ined77 dekuju za povzbuzeni...to jablicko zkusim...a varili jste ho? pac on jeste syrove nepapa, kdyz ho povarim, tak jo..takze asi povarit... 😵 a s tim hladem mas asi recht, ale kdyz mam zakoreneny pocit, ze kdyz se jidlo pripravi, tak se sni ... zvednout ho a dat pryc od stolu a nechat ho byt, nevim, jestli bych to zvladla 😕

lucy222
25. srp 2011

@imzadi no,dobrej plan na vikend 😅 to mi jdeme do ZOO a pak k prarodicum 😀 😉
uz v dubnu? Tak tfuj tfuj... Ja mam chvilky kdy bych do toho sla hned a pak kdy si rikam,ze bude jedinacek 😅 tak uvidime s jakou mne zastihne vecer manzel 😅
jdu sebrat to nase sidlo a jdeme ven-sice je tam parak,ale nez nafouknu bazenek...

sova33
25. srp 2011

@imzadi Ale možná na tom "nechat být" něco je. Já mám z dětství vzpomínky, jak jsme museli všechno dojídat a kolikrát to fakt nešlo. Ale máš pravdu, sice se snažímmu taky nenutit všechno, ale je mi to líto vyhodit. Zase na druhou stranu, jak by nám bylo, kdyby před nás někdo dal nějakou porci a snažil se nám ji celou vnutit (bez ohledu na náš aktuální stav).
Takže volím zatou střední cestu, nabízím a nabízím, ale po určité chvíli přestanu a konec. Ale rozhodně nemám v úmyslu skončit potom tak, že oběd pocuchá a dojí se sladkostmi apod.
Jinak taky máme dvouletý rodičák 🙂, takže už taky trochu uvažujeme o druhém.

ined77
25. srp 2011

@imzadi 🙂 ...jablíčko povařit se zeleninkou 😉 .
ale neboj, všechny děti nejsou takové jako náš ďáblík 😀 ....
no od stolu pryč by bobek v tomhle věku ještě nepochopil myslím.....myslím jen nenutit, když už nechce 😉 .jakože např.za 30 minut sklidit ze stolu.
četla jsem o tomhle pěkný článek jen jsem si ho trdlo nezaložila 😅 ....bylo to právě o tom pocitu, že dítě je hladové a představě rodičů kolik by toho děti měly sníst...každopádně je pravda, že jestli ti bobek u jídla vypije tolik čajíku, nemůže mít už v bříšku místo na papu...ale hlavně, jste v začátcích....na plnou porci oběda se ti může v klidu dostat až třeba v 9ti měsících a nic se nestane 😉 .

imzadi
autor
25. srp 2011

@lucy222 tak pekne odpoledne 🙂

@sova33 asi bych mela ubrat, holt vychova mych rodicu je znat, nakazili me 😀 a to ctu knihu Respeketovat a byt Respektovan 😀 😀 od zitrka to bude lepsi, slibuju 😎 jinak to druhe ditko me trosku desi, opravdu s Kubickem to neni moc snadne...ale zvladli to jini, preziju to i ja🙂) a kdy planujete vy?

@ined77 dekuju za uklidneni, skoda toho clanku...treba jednou napisu podobny 😀

sova33
25. srp 2011

@imzadi My plánujeme co nejdřív 🙂 A tu knihu čtu taky. Co na ni říkáš? Kdyžtak klidně do IP, abychom neutíkaly od tématu diskuze).

imzadi
autor
25. srp 2011

@sova33 IP🙂

jankadudova
25. srp 2011

@imzadi Ahoj...no je to tak, ze ti mrnousove podle me proste zkousi, co maminka vydrzi. At uz je to u jidla nebo jen tak. Max rve rve rve a vyzaduje chovani. Ale uz jsem sama sobe rekla dost, nechci byt otrok, vsak on se nezblazni a proste ho chvili necham. S jidlem je to trochu jiny, ale zase tvuj Kubik skoro vsechno sni (z predchozich diskuzi). Tech "dokonalych deti" je malo, kazde ma neco. Ja uprimne zavidim tem, co jejich deti krasne celou noc spi, ja teda ve tri rano marne hledam materskou lasku, nekdy jsem dost protivna a pak je mi to lito. Takze klobouk dolu pred vami, co dokazete zachovat klid a pevny nervy🙂
Hlady ty mimina neumrou a casem z tech vrtochu snad vyrostou. Ale prikrmy mi pripadaji jako ocistec. Hlavy vzhuru, maminky., Dokazou to mimina, dokazeme to taky 😉

imzadi
autor
25. srp 2011

@jankadudova no jo, sni, ale s jakym tyatrem 😀 a jinak ty noci, to mam defakto kazdou noc...rano si rikam, ze uz to nepreziju...a hle, zase jsem prezila 😎 no odpoledni presnidavka opet v pohode...ale musela jsem dat kupovanou, domaci jablicko nastrouhane neeeee...pac v nem jsou kousky ze jo 😝

imzadi
autor
26. srp 2011

@apollo11 @sova33 @kacik11 @lucy222

tak holky uspech🙂) dnes tedy nakonec bylo hovezi s mrkvi a ryzi od hippu, pripravila jsem rohlik, hracky, rozhodnuta ze caj nedam, budu zpivat a nebudu silet🙂) dala jsem prvni dve lzicky a vidim, ze mu to nejede...tak jsem rychle primichala dve lzicky broskvove presnidavky (ja vim, silena kombinace) a vidim, ze uz mu to jako asi pojede...do rukou jsem mu flakla rohlik a bylo...vydrzel tak do cca pulky sklenicky...zbytek zajistili hracky...zpivala jsem, chvalila a snedli jsme skoro celou 200g sklenicku 😀 ja mam takovou radost!!!

cajik prisel az na konec ... zitra bude dyne, tak tu snad prichucovat necim sladkym nebudu muset ... 😅

ined77
26. srp 2011

@imzadi 🙂 ..tak na broučka 😉 😀 .gratulujeme 🙂 !

sawmy
26. srp 2011

@mihaulka A HOJ U nas to je uuuplne to same,teda 😉

mihaulka
26. srp 2011

@sawmy opravdu? 😀 těší mě, že nejsem sama 😀 taky nic nepapá? 😀

sawmy
27. srp 2011

@mihaulka Ahoj podle nalady ale ze by snedl celou sklenicku tu velkou mam na mysli tak to nikdy ,chce jen kojit a jist to co jime my s manzelem 😀 ale sem vytrvala a porad ho zkousim 😎 jinak jak Vam spinka mala v noci my hruza des 😒

mihaulka
27. srp 2011

@sawmy No tak do 5. měsíce spinkala celkem hezky a od té doby děs. Jsou noci, kdy se vzbudí snad i 10x (ani to nepočítám už, ale tak co hoďku, dvě.. 😖 ) Aďa mi nesní vůbec nic, zkoušela jsem dávat jídlo i z mého talíře při obědě (že jsem si nandala ke svému jídlu na lalíř i to její a nic 😖 ) Na oběd sní denně tak 2-3lžičky, pak už mi pusu neotevře a po chvíli začne ječet! 😀 No a posledních pár dní je to stejné i s večerní kaší, nepije ani čaj ani nic jiného z láhve (tu nechce ani vidět) ani z hrníčku ☹ Tak si s ní už nevím rady 😲 Ale doktorka říkala - kojit, kojit, kojit.. až ji bude něco chybět, tak si vezme, ale nabízet mám stále, tak nabízím, zatím bezúspěšně 😒

zvirka
27. srp 2011

Ahoj, tak se přidávám, u nás hrůůůůza s jídlem. Asi do 9. měsíce papal krásně, pak se to zlomilo. Obědy skoro nechce, přesnídávky ne, ovoce ne, jogurt ne, kaše ne...... Pár lžiček a konec, máme v kuchyni spoustu hraček, děláme opičky, aby snědl aspoň trošku. Navíc kojím už jen 2x denně, víc nechce. Jediné, co si občas dá, je naše jídlo, ale je ještě malý, tak nemůže všechno. No děsím se každého jídla, už mám z toho nervy na pochodu. 😢

imzadi
autor
27. srp 2011

u nas dneska opet zabral rohlik v rukach a behem okousavani spapal sklenicku dyne s bramborou 190 g, jen dve lzicky zustali...a dnes bez vtztekani...uvidime, co bude dal...

hamma
28. srp 2011

@jankadudova Tak já si tedy nemyslím, že takhle malé miminko zkouší, co vydržíš - to je podle mě dost složitá mentální operace, které asi ani ne roční dítě rozhodně není schopné. Myslím si, že když několika měsíční dítě něco vyžaduje (chování, kojení, hraní, společnost, mazlení - cokoli) tak je to proto, že to potřebuje a ne, že zkouší...a to, že přestane, když mu to nedáš znamená jenom to, že to prostě vzdalo, když nedosáhlo uspokojení své potřeby. A nevím, jestli to je dobrý výchovný přístup.
A k tomu jídlu - náš Jojo má dny, kdy sní úplně všechno (i když teda nikdy neměl rád kašičky a pasírované jídlo, skoro hned jsem mu dávala kousíčky, které si ideálně mohl sám strčit do ruky) a někdy se celý den jenom kojí. Neřeším to a říkám si, že hlady neumře a jednou se kojit přestanu a on bude jíst normálně. Taky se říká, že některé děti se pořádně rozjedí až když můžou jíst normální jídlo, jako rodiče.

jankadudova
28. srp 2011

@hamma Boze, to preci bylo receno s nadsazkou a s legraci!!!!! Nemuzeme porad brat vsechno tak vazne. Ja nenechavam syna "vyrvat", ale rozhodne nejsem jeho otrok, ktery hodiny a hodiny nosi na rukou. To povazuji za nevychovne ja🙂) troska vtipu do tech diskuzi obcas... 😉

hamma
29. srp 2011

@jankadudova To já taky předpokládám, že to bylo s nadsázkou...jenže, jak se říká na každém šprochu pravdy trochu...Takže když si někdo jenom tak v legraci říká, že to dítě zas zkouší, co vydržím tak od toho není tak daleko, když to bude vypjatá situace si to začít opravdu myslet...A navíc si to někteří rodiče opravdu myslí a to mi taky legrační nepřijde.

jankadudova
29. srp 2011

@hamma Uprimne. Kdyz krici jen co ho po pulhodine chovani polozim, tak mu stoprocentne nic neni. Vetsinou ho zase zvednu a je klid a potom, kdyz se ta sama situace opakuje podvacate jsem naprosto pevne presvedcena, ze i tak male dite vi presne co dela a ze to zafunguje. Takze i s nadsazkou si stojim za svym nazorem. Udelam pro nej maximum, ale vsechno ma sve mantinely, i pece. Je to kazdeho vec. Ja se snazim spise veci resit selskym rozumem. Ma sestra je psycholozka a z jejich, byt dobre minenych rad a informaci, bych vyrostla🙂) i tak si myslim, ze je muj syn stastne dite.

imzadi
autor
29. srp 2011

zpet k tematu🙂 u nas dneska pochvala, Kubicek zvladnul otevirat pusinku a byt v klidu!! pomohlo 5 kukuricnych krupek a 4 hracky na stolecku 🙂)) a rekla bych, ze mu i chutnalo!! mix mrkev, batat, petrzel, lilek a trosku ryzove krupicky...

jankadudova
29. srp 2011

@imzadi No a jak to vypada v realu? Tya ho krmis a on basti a mezitim si kroupe? A jak dlouho tak krmite?

hamma
29. srp 2011

@imzadi Já jsem si vzpomněla, že ve věku tvýho Kubíčka nám pomáhalo s jídlem, když měl Jojo svoji lžičku - sice byl pak celý opatlaný, ale zabavilo ho to a něco snědl🙂

imzadi
autor
29. srp 2011

@hamma lzicku dam na konci, jako ze za odmenu 😀 a zapatlay jsme totalne...ale co uz...

@jankadudova jojo, mam zidlicku se stoleckem, na nem ma polozene ty hracky a vzdy dam jednu krupku a on si vybira 😀 nejdriv hracku, tu ruzne pretaci, cpe do pusy a ja vzdy v mezicase kdy nema nic v pusine, dam lzicku...pak si veme krupku a kroupe ji, vzdy ji na chvilku vynda nebo mu ji vytahnu z pusinky a dam lzicku...kdyz zchroupe, dam zase na stolek druhou krupku a tak dokola...cely obed, cca 180 g zeleniny trva zhruba 15 az 20 minut...nespecham, ma sve tempo, kdyz vidim, ze zabrane zuzla ci zkouma, tak chvilicku pockam...

jankadudova
29. srp 2011

@imzadi No tak to je parada🙂 kdyz bude v budoucnu problem, budu od tebe cerpat🙂