Jedlo je velký boj, pomáha len TV - mám to dovoliť?

cuculik1
25. črc 2014

No tych tem tu uz niekolko bolo... Nasa story v skratke: . ja uz som zufala z nasho syna.... mliecko odmietol v 11 tt, skoncil dehydratovany v nemocnici a nakoniec sme prisli na to, ze pije v spanku... to istu dobu fungovalao, ale okolo 5 mesiaca uz nie... teda nam bol predpisany peritol, ktory sme uzivali 1,5 mes a postupne znizovali davku az na 0,5 ml a nakoniec vysadili... apetit sa vsak uplne stratil ... teraz po 3 tyzdnoch bez peritolu som ho opat musela nasadit, lebo som do neho nevedela nic dostat...zatial nezabera :( jedine ked som ho pri jedle zabavala, ale moc, knizky, pesnicky, telka, hracky, no hruza, uz nevladzem... a ani zabavanie nie vzdy pomohlo, teraz bude mat 8 mesiacov a je strasne zivy... dufam, ze peritol zas zaberie no tiez viem, ze pomoze len pokym ho bude uzivat a to nie je riesenie... a neustale ho nekonecne pri jedle zabavat az do fazy, ze si vlastne neuvedomuje, ze je tiez nie... co robite, pomohlo nieco? uz som z toho zufala, placem, neviem ako dalej dakujem . Co to mi zje pri pozerani rozpravky... Maminky, ktore mi povedia, nekrmit, ved bude hladny asi naozajstne zufalstvo z nejedenia dietatka nezazili... garantujem, ze na nasho syna to neplati... viem, ze tv nie je vychovna a bojim sa, ze sa naozaj nauci a zvykne si vsetko jest len pri tv... presli si vase deticky takymto obdobim ? Zabavat pri jedle dalej?

zuzana_ka
25. črc 2014

@cuculik1 U nás jde jídlo taky s obtížemi a taky nám pomáhá tv. Sedí u toho v klidu, kouká do jednoho místa a jen otevírá pusu, takže to takto praktikujeme, časem až se rozjí normálně, tak budeme sedět u stolu jak se má🙂

cuculik1
autor
25. črc 2014

@zuzana_ka a kolko ma ten vas? nas drobec ani pri tv usta neotvara... lyzicku mu tam vzdy musim vsunut, ale neprotestuje... ale to musi byt dobre zapozerany...

barinkas
25. črc 2014

@cuculik1 ahoj... s jídlem sice problém nemám, ale taky je to u nás zajímavé..malá má 2 roky. Vždy v pohodě pila mlíko, pak přestala a až po čase jsem přišla na to, že vypije jen když "spí"... asi jako u vás pil ve spánku. Jinak to nechce, celkově nejí mléčné výrobky, jedině pribináka, takže proto to mlíko stále dávám. Jídlo ostatní,co nemůže jíst sama rukama, sní jedině venku na zahradě, když třeba hrabe v písku, nebo stojí u plotu a čučí na sousedy. Ti mohu napsat bezva story, byli jsme na dovče u moře, já ji tam krmila za pochody 3x denně venku mezi lidmi...občas jsem si připadala jak husa, ale jinak by to nesnědla... Takže bych klidně tv povolila, hlavně že jí.. bych to to i brala, lepší jak za ni lítat venku, problém je, jak prší 😀
Časem se to dle mě změní... teď je důležité, aby jedl 🙂
pamatuji si, že já jako malá hrozně ráda jedla, když mi někdo četl..

marecekavendulka
25. črc 2014

@cuculik1 úplně ti rozumím.. já bych se té televize nebála..pokud bude zapnutá jen u toho jídla..sice to není ideál,ale sama víš,že je důležité,aby malý jedl.

cuculik1
autor
25. črc 2014

@barinkas
@marecekavendulka dakujem. aj ked pri tej telke nezje vela ale predsa nieco... len sa obavam, ze vlastne sa nema ako naucit spravnym stravovacim navykom , nakolko on ani nevnima ze nieco je, ked sa zapozera do tv..., ale inak ho jest naozaj neprinutim 😒

amymol
25. črc 2014

Určitě to není ideální, ale když nic jiného nepomáhá...Syna jsme zkoušeli zabavovat jinak, u stolu knížky, hračky, vůbec nechtěl, až pomohla televize..A tak jsme krmili hooodně dlouho, bez ní se prakticky nenajedl.. Teď od cca 2,5l začíná mít konečně zájem o jídlo, sedí v židličce u stolu a vrtá se v jídle svou lžící, občas do pusy, během toho ho dokrmuju já.. Všichni, že si na sebe šijeme bič s tou televizí, ale kdo nezažije nepochopí. Jak já byla ráda, že aspoň něco sní. Ale věřím, že se to teď změnilo a bude jen líp.

barinkas
25. črc 2014

@cuculik1 ještě u nás funguje, když malá je u kamarádky a její malá něco jí 😀 to sní i to co by doma nevzala ani do ruky, natož do pusy...

cuculik1
autor
25. črc 2014

@amymol takze viete cim si prechadzam... my sme tiez skusali a stale skusame vsetko ostatne a tv az ked je najhorsie, ale to je takmer kazde jedlo... dnes som uz ranajky nezvladla a jednoducho mu nedala jest... o hodinu a pol som ho posadila a znova to iste, ziadny zaujem o jedlo :(

cuculik1
autor
25. črc 2014

@barinkas aj to sme skusali... pozeral sa na mimco v jeho veku ako papa, ale nic... este vonku obcas daco do neho dostanem, ked sa niekde zapozera, ale on nevie pekne pusu otvorit, tak je to jedlo hned vsade na obleceni, vo vlasoch, vsade... tak vonku krmenie moc nepraktizujeme...

zuzana_ka
25. črc 2014

@cuculik1 naše malá má příští týden 1. narozky

U jídla musím dělat jaká je to hrozná dobrota a pokud nebude papat tak jí to sním apod.
Ted zabral čerstvý chléb a já jí vnitřek natrhám na kousíčky a strkám jí ho do pusy. Pár krát se zašklebila ale ted jej papká a už sama otevírá pusu. Více méně jí krmím normálním jídlem, nebo osolenými masozeleninovými příkrmy, bez soli ani rana, nesnědla by ani fň.

Pije jen nutrilon. Voda, čaj ani štáva nejede... ☹

mircisek
25. črc 2014

@cuculik1 Mám 3 děti a dospěla jsem k názoru, že účel světí prostředky. Než aby nejedl nic, tak ho klidně krmte u televize. Podle chytrých knih to dobré není, ale na mého nejstaršího taky chytré knihy neplatí. 😉 Asi si je zapomněl přečíst nebo co.

lrg
25. črc 2014

Znám bohužel až moc dobře, komu dítě dobře jí, má o půl starostí méně. Já v 17M pořád mixuju jak blbec, protože nesní jediný kousek v jídle a krmíme jedině u televize a ještě jen u reklam, jak skončí reklamy, končí jídlo, takže je mám nahrané a jednou rukou krmím a druhou honím reklamy 🙂 Jíst mimo domov neexistuje, dát jí něco v restauraci, neznám. Každý si klepe na čelo, jak se s ní mažu, že když bude mít hlad, že to sní a tak dále, už to ani nikomu nevymlouvám. Hlavní je se nehroutit, pokud je syn zdravý, zkus to přijmout jak to je a nestresuj Vás oba. Jsou nakonec i horší věci, když se na to podíváš z jiného úhlu.

amymol
25. črc 2014

@cuculik1 Nám taky všichni říkali, tak ho nechte, když nechce, však on dostane hlad.. A nedostal 😀 Takže já byla šťastná, dkyž se mi aspoň trochu najedl u tv. Ale my to máme způsobené i zdravotními problémy - zjistil se u něj nedostatek růstového hormonu a doktor říkal, že tělo neroste, tak nemá potřebu jíst. A u nás to asi je pravda, teď začal mít zájem, miluje koláče a rohlíky, dřív tohle vůbec nejedl... Netrapte se s tím, na ostatní se vykašlete a dělejte tak, jak to vyhovuje vám. 😉 Však oni jednou ten rozum a chuť dostanou 😝

lu777
25. črc 2014

@cuculik1 pokud je to takový extrém, tak bych tv povolila... 😒

jinak nevím co je peritol, ale měli jsme takové období asi půl roku při silném vzdoru, hodně nám pomohlo dávat Multisanostol sirup - je tam hodně vitamínu B na podporu chuti k jídlu....

jinak doporučuju pořešit i jestli to nemůže mít psych. příčinu... zda není někdo s poruchou příjmu potravy v rodině, jestli jíte doma pestrou stravu a s chutí, jestli není doma nějaké napětí dlouhodobě z nějakého důvodu.... ono děti jsou citlivé, je složité to někdy rozklíčovat když jsou takhle malinké...

cutie_01
25. črc 2014

Malá (14 m) také moc nejí...v posledních dnech to je ještě horší, než dřív (možná zuby, nevím)...a pokud nejíme ze společného talíře, tak jí pouštím Prasátko Peppa, jinak ji všechno rozptyluje, chce vylézat ze židličky apod.

cuculik1
autor
26. črc 2014

@lu777
@amymol
@lrg
@zuzana_ka
@mircisek
@cutie_01 dakujem za podporu kocky. no treba sa mi asi len obrnit pevnymi nervami. vcera mu este opakovali odber a zistili velmi miernu anemiu, ale ze fakt miernu, tak nasadili zelezo, ale to urcite problem u nas nebude, nakolko tento strajk trva uz dlho a bol aj v case, ked mal este zeleza malo... samozrejme, ze ho ma malo, ked dostat do neho nejaku zeleninku je umenie...a mame zvysit aj tuky v strave... no hadam sa to casom aspon trosku upravi.

cuculik1
autor
26. črc 2014

@lu777 u nas v rodine nikto ziadnu poruchu prijmu potravy nema, stale jeme spolu pri stole spolu s malym. dokonca od zaciatku vsetko vo forme jogurtov a podobne jeme s jeho farebnymi lyzickami... 😉

amymol
26. črc 2014

@cuculik1 Jj, dejte tomu čas.. Děti se strašně mění. Náš si včera poprvé bez odporu vzal do roku půl párku a snědl ho. My s manželem jen zírali. Já vím, blbej nezdravej párek, ale člověku to udělá radost 😅

mircisek
26. črc 2014

@amymol Tomu rozumím. Našemu chlapečkovi bude šest a jeho jídelní lístek je hodně omezený. Když v červnu u ohně ochutnal špekáček, tak jsme byli radostí bez sebe a ostatní rodiče se na nás dívali jako na blázny. 😀 Ale pro nás je to naděje, že si třeba dá i nějaké jiné maso. 😉

amymol
26. črc 2014

@mircisek Jojo, kdo to nezažil, nepochopí😀 Já to chápu moc dobře 😉

ludva
26. črc 2014

Ahoj, mám tři děti. První dcera byla odmalička gurmánka a jedla vše s chutí, odmalička byla se mnou v kuchyni a vařila a ochutnávala, prostě holka do nepohody. Druhé dítko kluk, odmalička neprospíval, nejedl, boj o každé deko. Dokonce jsem musela změnit dětskou lékařku, protože mi snad nevěřila, že vařím. Když jsem čekala třetí a někdo se nás ptal, jestli si přejeme holku nebo kluka, smála jsem se, že je to jedno. Hlavně aby bylo mimčo zdravé a jedlo. Narodil se benjamínek Matýsek, jedl vše s chutí, zeleninu, ovoce. Jenže pak začal chodit do školky a tam nekonzumuje vůbec nic. Momentálně je po zánětu ledvin a nejí vůbec. Doslova a do písmene. Je to boj, jsem opravdu zoufalá. Takže taky ho nutím jíst u pohádky, u televize. Je to hrozné. Ale snad Vás uklidním, prostřednímu je 13 a jediné co ho zajímá je jídlo 😀 Takže snad bude dobře a i ty největší nežravky se jednou s chutí nají 😉

ludva
26. črc 2014

Jinak na podporu chutě k jídlu opravdu pomáhá B vitamín. Tak zkuste třeba Multisanostol sirup, probiotika. Nechutenství může způsobovat i málo železa, ale to až na základě krevního rozboru. U Matěje je to částečně dáno nemocí a částečně psychikou...