Má 2 roky a nejí obědy, zeleninu ani ovoce - vůbec!

sarkabrezen
17. dub 2009

O špatných jedlících tady toho bylo už napsáno hodně, proto jsem hodně váhala, ale je fakt, že většinou se to týká toho, že dítě jí málo, pozobe apod. Na případ tak extrémní, že nejí vůbec jsem tady dotaz nenašla, proto zakládám a prosím maminky, které s něčím takovým setkaly o pomoc a radu.

Moje Ad má 2 roky a ještě NIKDY

verculka82
17. únor 2013

obcas ano. ale sme tedka po chorobe a zase zaciname od zaciatku

peggy2
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
nika386
5. bře 2013

Bože! jsem tak ráda, že v tom nejsem sama...co já jsem se nabrečela, že nic nechce...jenom Nutrilon, Paulu, Bobíka. Nejhorší je, že dřív jedl více mléčných výrobků než nyní, teď když už Paula, tak jen oříšková, když Bobík tak taková ta "napodobenina" Monte...hrůza a děs. Jediné teplé jídlo, které do něho dostanu je domácí krupicová kaše, ale zase nesmí být moc řidká ani hustá....je to horor!!! Závidím matkám, který bědují, že je to dítě snad sní, co bych za to dala, bych mu klidně dělala snad každý druhý den knedlíky...a to nás teď čeká školka, se bojím, že jeslti ho přijmou, tak mi ho zase pěkně rychle vrátí...jaký máte zkušenosti, vy, ostatní?

voytha
7. bře 2013

Ahoj maminky. Jsem tatík na rodičovské. Mám dcerku Eminku 20. měsíců. Jsem rád, že to tu znovu někdo otevřel, jelikož už nevím co udělat, abych dceru o ovoci, či zelenině přesvědčil. Ema 3x denně BEBU4 (snídaně,svačina,večeře) oběd sní krásně (polívka,hl.chod) a druhá svačina přesnídávka, nebo Matylda, ale jak má přijít na ovoce, tak neexistuje. Zkoušel jsem ho i rozmixovat a dát do lahvičky z přesnídávky, ale jako kdyby to věděla. Zeleninu si do pusy nedá.
Od 2 let půjde asi do školky, jelikož mě končí rodičovská. Dal jsem si cíle - nočník, zelenina ovoce a jíst lžičkou.
Bude to asi boj. Jo a abych nezapomněl, tak mluvit nám taky moc nechce. Jen základní slova a pak si přečtu co by měla umět dle tabulek a 30 slova nejlépe je ještě spojovat. To jako fakt ne. Alespoň je šikovná na ruce. Doporučuji LEGO DUPLO. Mějte se maminky. a děkuji za rady.

turistka
7. bře 2013

@voytha u nas zabralo rozmixovane ovocie dat do flasticky od vyzivy, dodnes moc ovocia nezie, ale v takejto forme ano, nevidela ta nohodou pri tom, ked si jej to mixoval, resp. daval do flasky?

jetynka
7. bře 2013

Já u Barborky bojovala s jídlem do 2,5let - krom banánu ovoce nic, o zelenině,masu,vejcích, omáčkách apod. nemluvě. Byla na sunaru i 4x denně, kaše a kaše, přesnídávky, bramborová kaše a jogurty,občas domácí buchta a víc nic. Pak jak by utlo začla jíst maso, něco z ovoce a ze zeleniny aspoň rajče když nic. Dneska jí je skoro 6let a až na drobné výjimky sní všechno. Moje doporučení???Nenutit do jídla, zvlášť pokud dítko dobře prospívá. To i rada naší mudr.

@voytha Jinak řeč bych moc neřešila, barunka měla 1,5let a mluvila krásně v souvislých větách. vojtíšek tomu je 3,5 a ještě před rokem mluvil jak zčeštělý vietnamec 😀, naučila ho až školka mluvit. Nočník Vojta ani nechtěl, rovnou na wc cca 2,5let a Barča nočník až skoro ve 3letech, wc o půlroku později, takovou hrůzu měla, chce to jen trpělivost 🙂, držím palce .

voytha
7. bře 2013

@turistka jj..prave ze si toho asi vsimnula..koukala na lahvicku jako kdyby hledala napis o tom ze tam je rozmixovane ovoce od tatinka..:D

voytha
7. bře 2013

@jetynka děkuji..co se týče toho záchodu, tak jsem nad tím také přemýšlel. Používáte sedák? Na nočníku mě docela fňuká a stávkuje.

turistka
7. bře 2013

@voytha nevytahoval si ju nahodou z ineho miesta ako klasicky, popripade puklo viecko, viem ze su to drobnosti, ale deti su dost vsimave 🙂

jetynka
7. bře 2013

@voytha jj máme prkýnko, koupila jsem cca za 250kč prkýnko s medvídkem pů a sklidilo velký úspěch 🙂 - barunka si ho tenkrát sama vybrala, tak třeba si malá vybere taky sama a pak ho i bude chtít vyzkoušet 🙂

voytha
7. bře 2013

@jetynka jj..to je dobry napad..děkuji

anetkaadamko
7. bře 2013

@sarkabrezen ahoj, môžem sa spýtať, ako to dopadlo s malou, ked nič nechcela jesť...náš malý má 15 mesiacov a tiež nič neje.......ani nasilu, iba by sa povracal a plače....je iba na jogurtoch, banáne a večer a 1x vnoci MM..krvnétesty tiež OK....sirupy na podporu chutí nič....ďakujem

anetkaadamko
7. bře 2013

@sarkabrezen zabudla som, že má 12 kg, a to že neje mi skoro nikto neverí, lebo je baculatý....ale myslím si, že to je z toho, že na ranajky máva mliečnu kašu a z nej asi priberá.....

voytha
8. bře 2013

@turistka tak toto mě ani nenapadlo..🙂)
Ale ano. z jiného místa a víčko nepuklo. že by to až takhle řešila myslíš.
Nicméně jsem jí dneska zkusil rozkrájet banán do misky a dal na stůl a schválně si před ní kousek vzal. No maximálně je přemístila na stůl.

jetynka
8. bře 2013

@voytha ach ta malá je pěkně tvrdohlavá 😀, tak zkuste udělat špíz z ovoce - třeba kuličku hroz.vína, banán, jablíčko a střídat, udělejte si to pro sebe taky, jinak nevím a vzít jejího nejoblíbenějšího plyšáčka nebo hračku a krmit tím jeho a u toho povídat jak bude třeba medvídek zdravý a bude chodit ven na klouzačku a písek když jí banán a jablíčko a vaše malá nevím jak se jmenuje bude mít bacila a nemocná a nebude moct jít ven a a tatínek půjde jenom s tím medvídkem apod. třeba si dá říct, udělat to formou pohádky 🙂

turistka
8. bře 2013

@voytha u nas to bolo totiz tak, ze vedela a vie, kde to mavame, a ak som to nahodou zobrala z ineho miestam tak to odhalila 🙂 a s tym vieckom som to vyriesila tak, ze som nim pukla tak, ze som stlacila vrch, ono to aj tak puka 🙂

katjan75
19. bře 2013

@sarkabrezen
Srandovní - přišla jsem sem hledat rady a chystám se nějaké udílet 🙂 Starší syn do dvou let baštil zeleninu a ovoce naprosto ukázkově, teď z toho musím vyřezávat dinosaury, aby něco pozřel, hrůza. Ale co na něj zabírá (a k reakci jsi mě inspirovala tím lízátkem) je zmrzlina - doma umixuju mražené nebo čerstvé jahody, maliny či cokoli jiného dobrého s trochou - symbolickou - cukru, tvarohu a mlíčka a zamrazím v těch Ikea formičkách a Eda baští krásně. Ha - koukám, že jdu s reakcí s křížkem po funuse, ale snad to bude číst někdo zas za tři roky 🙂 A jestli někde najdu radu, jak do kluka vpravit zeleninu, budu hrozně vděčná...

monare
26. bře 2013

Tak myslím, že u nás ten samý problém. Fakt nevím co dělat. Malý měl teď 2 roky, ráno posnídá nějakou mléčnou kaši, jogurt, mléko s rohlíkem, nebo samotný chleba, svačinu nejíme, na oběd samozřejmě nic teplého, takže mu nako nec musím uřezat krajíc chleba, rohlík, nebo já už nevím co. Už nevím co mu dávat, jí jenom sladké věci, pečivo-to musí být suché, suché buchty-nesmí být náplň, mléčné výrobky (zase sladké), přesnídávky-sladké, mléko..a to je tak všechno co sní. Ani ovoce, zeleninu, ani maso, ani máčky, ani knedlík, nic..je to jenom období? Mám počkat, že to přejde? Chceme jet na 3 dny pryč..co mu mám asi vzít sebou? Malý výběr jídla, co můžu vzít. Hrůza!!! Díky za každou radu 🙂

opicaskorica
26. bře 2013

Predpokladam, ze si tie sladke veci a chlieb same 2 rocne dieta nejde kupit... ani si ho same neodkroji... ja tieto situacie riesim tak, ze musi aspon ochutnat 1 lyzicku, ked ani potom nechce, nedostane NIC. O hodinku, dve, tri sa naje normalneho jedla. A najlepsie este pred jedlom trocha zeleniny... a podla mojho nazoru, 2 rocnemu dietatu netreba ponukat keksiky a brumiky a ine ... mozno som v tomto smere fundamental, ale moje dieta nema problem zjest vsetko. Samozrejme, ze ma svoje dni, kedy je menej, ale nenutim, chapu 🙂 ...

matozazzo
26. bře 2013

@monare Neprejde to same a bude to len horsie, proste vie, ze dosiahne to, co chce on. Uz v 2 rokoch? Vy ste rodicia, vy urcujete pravidla. A aby 2r dieta nemalo teply obed... to je zakald, ved teraz sa uci spravnemu stravovaniu 😒
Pekne ranajky napr. pecivo s maslom, sunka, syr, dzem, co mate doma, desiata napr. jogurt, obed polievocka a masko + zeleninka alebo zemiaky, ryza, cestoviny, olovrant lupacka alebo puding, oblozeny chlebik a vecera - bud varene alebo opat jogurt alebo chlebik... Vynechat sladke, ak, tak dat napr,. namiesto olovrantu, vynechat sladene napoje, aby nezasytili a hlavne, teple jedlo na obed... Potrucuje par dni ale zacne normaln jest. Avsak, musi to vidiet aj u vas.

jasminy
2. dub 2013

@matozazzo Nemáš tak docela pravdu. My jíme všechno, máme teplé obědy a malá většinou ani neochutná. Nikdo se u nás v jídle nerýpe, co máme na talíři, tak sníme. I když to u nás vidí, stejně skoro nic nejí a nutit do jídla nejde. Vyhladovět taky nepomohlo. Ono se to radí, když tvoje děti pravděpodobně jedí. My, které máme děti, které jedí málo, jsme rády, že jí alespoň něco. Jo, a slazené nápoje nechce, pije vodu a neslazený ovocný čaj.

xvitk101
2. dub 2013

Měla bych dotaz. Dřív jsem u malého s jídlem neměla problém, ale teď začal odmítat ovoce (přesnídávka, oloupané jablíčko, domácí rozvařené ovoce, hroznové víno, pomeranče). Jen, co občas pozře je banán a včera jedl jahody, jinak ani ťuk. No a to samé máme s mléčnými výrobky. Dřív jedl jogurt, jen bílý, pak jen s přesnídávkou, pak pouze jogobelu, zkusila jsem i pribiňáky nebo matyldu, ale to už nechce ani vidět 😝 Ráno si dá UM cca 200 ml, ale to jen doma, když jsme u babičky nebo někde na dovolené, tak se sekne a nevypije nic. Tím končí vesměs příjem mléčných výrobků. Občas sní teda lučinu nebo tvrdý sýr. Bojím se, že bude mít nedostatek vápníku. Máte někdo radu, co by na něj mohlo platit?

matozazzo
3. dub 2013

@jasminy Aj moja starsia mala obdobie, tze vsetko odmietala... a z jasiel a skolky viem a vidim, ake su deticky, ked pridu su schopne prve dni vsetko odmietat - a ja jest nebudem a hotovo! Rodicia zufali, my zo zaciatku tiez 😀 A neskor papaju vsetko! A co najviac prekvapuje, v skolke spapa na desiatu aj 2 rozky alebo cely chlebik, pyta si duplu a doma sa chleba ani ineho peciva ani nedotkne... Tak kde je potom chyba??? Ak by som bola pri starsej povolila, dodnes by nejedla... Dnes ma 5,5 a je skoro vsetko, pi polievky vzdy zacne vymyslat, ale zje ju.. Ked je u babky, nezje, ale to neriesim, kedze tam nie je casto... Mali sme rozne stravovacie navyky, vela sme cestovali, nedbala som na to. Pri mladsej 1,5r mame zauzivane stravovanie od mala a nie je ziadny problem.

sofinulik
16. kvě 2013

@kristi ahoj, ctu si tady stare komentare o nejedlicich a podobneho nejedlika mam doma, mala je dost vybirava, je ji uz 2,5r a neji ovoce a zeleninu (syrovou) tu sni jen v polivkach a jidlech, ale i to mi nekdy rekne ze nechce mrkev jak ji vidi na lzicce, ovoce zadne, minule leto trochu meloun, kdyz mela rok tak v zime mandarinky, no uz nic z toho ted nechce, i kdyz jablko uz asi jednou v zivote snedla, a snedla asi 4tenke platky, pry mnam mnam a od te doby ani ťuk, neveme si ani od maminek holcicek-kamaradek schvalne ji to nabizeji, a vidi ze holky to jedi, nic....nevim proc to takhle je, ja jim ovoce a zeleninu kazdy den....ani presnidavky uz nechce, jedla je jen do roka a neco...no na prasky, bojim se at ji to nezůstane a popravde receno neverim ze by se to samo nejak zmenilo....tak se chci zeptat jak to casem dopadlo u vas....jestli je to lepsi nebo to tak zůstalo ze neji ovoce a pod.diky moc, Iva 😉

lucbuc
19. kvě 2013

Ahojky,
taky se ráda přidám k diskusi, i když značně se zpožděním. Syn 2 roky a 7 měsíců, jí jen suché čerstvé rohlíky, občas suchý čerstvý chleba, občas kukuřičné křupky nebo pufované rýžové chleby, sem tam si dá jabko nebo banán nebo bílé hroznové víno. Ze zeleniny občas kousne do syrové mrkve. Z příloh jí hlavně těstoviny ( suché bez ničeho ), z masa jen vepřové řízky a pečený kuře. Krom výše uvedenýho sní ještě pizzu ( 2 druhy )a pak samozřejmě sladkosti, ale to dostává minimálně. Zato jablečný džus pije na hektolitry. Teď jsem mu to začala ředit v poměru 1:3 ( 1 díl džusu na 2 díly vody ), protože začal trpět na průjmy. Ovšem dělat 2x týdně řízky a 2x týdně pečený kuře, to prostě nejde. Živit ho suchýma nudlema a rohlíkama a jablečným džusem, to mi taky nepřipadá správné. Zkusila jsem brát obědy z jídelny ZŠ, ale naprosto neúspěšně, ani to nezkusil. Je schopnej fungovat jenom na tom džusu, když nedostane nic jinýho, co on akceptuje. Nějaký omáčky a nebo polívky, to absolutně nehrozí. Sýry taky ne. Ještě jsem zapomněla na to, že jí jogurt Florian Straciatella a přes léto borůvky, maliny a ostružiny, které si může u babiček na zahradě sám otrhat z keříku přímo do pusy. Nějaký rady..?????????

adelka89
31. črc 2013

@lucbuc rrekla bych, ze jste na tom jeste celkem dobre. Ja mam obe detinejedliky. Synkovi jsou uz tri roky dcerce budou za 14dni dva Lukasek sni z ovoce max. par kulicek hroznoveho vina, maliny, ostruziny, rybiz, par jahod... zeleninu jen v polevce a i to vomezenem mnzostvi, par lzicek a pak uz mu to "nešuntá" 😀 jogurty ma rad. V obchode nechavam deti, aby si vzdycky nejakou svacinku vybraly sami. Lukaseksahne casto po obycejnem nejlevnejsim bilem jogurtu a domasi donej nasype obycejne ovesne vlocky 🙂 Verunka sni z ovoce jablíčko, banan a obcas meloun ze zeleniny miluje olivy (to je jedinne,co si preje k narozeninam "ojivi" 😀 ) sem tam si da syrovou papriku a okurek ale fakt kousicek. Presnidavky nesnedla jeste ani lzicku za cele dva roky. Jogurty by jedla nejradej jen monte, olmiky apod. Oba dva maji nejradej pecene kure s ryzi, bohuzel uz ochutnaly i hranolky s kecupem a kofolu (nastesti to doma nemame 😀 ) tak to maji max. 2x do roka nekde na výletě. Milují těstoviny s jakoukoli omáčkou a masové vývary nejlépe s domácimi nudlemi a játrovými knedlíčky. Ale strasne mě trápí to ovoce a zelenina 😨 uz nevím, jak bych jim to zpříjemnila. Když jsem zavarovala merunky a delala marmeladu cast rozmixovanych propasírovaných merunek jsemjim dalado formicek na zmrzlinky ale ani toho moc nesnedly. Nečekam zadnou radu,myslim, ze na kazde díte plati neco jineho, ale jsem rada,ze nejsem jedina maminka,ktera denne 5x resi jak se nejlepe trefit do chute svych detí 😉

lucbuc
10. srp 2013

@adelka89 tak já naopak myslím, že na tom nejste tak zle.. 😉 Lexík mi odmítá už úplně jíst maso a jogurty, takže z mléčných výrobků už zůstalo jen mléko a nanuky Míša ( bez příchutě ). Ovoce jakeš takeš a zelenina taky jen velmi málo - 4 lžičky = oběd.. pizza mu chutná, tak dostává jen tu s drcenými rajčaty, špenátem, kukuřicí, kuřecími kousky a sýrem, abych do něj dostala co možná nejvíce rozmanitých surovin. Jde to od 10-ti k 5-ti, ale už to přestávám řešit, prostě nad tím nemám absolutně moc. Krmit děcko pizzou je naprosto šílené, ale je to pořád lepší než zmiňované hranolky.. Co naplat, moc věřím, že ho zlomí školka a bude to lepší, že se nechá třeba strhnout "davem" a když budou děcka baštit omáčku, taky ji aspoň zkusí, to samý polívky, pomazánky a maso.. když už mi Lexík nejí ani pečený kuře a ani vepřový řízky, je to v prd... To děcko prostě v životě neporoste, když nepřijímá žádný živiny. Baští v podstatě jen samý sacharidy - rohlíky, piškoty, ovoce. Z mléčných výrobků fakt jen to mlíko a nanuky a z masa jen to málo na pizze a šmitec. To je pestrost stravy k pláči. Myšlenka, že by se to zlepšilo spoleně s přikrmováním jeho mladší sestřičky taky nevyšla, je mu to šumák.. Chjo, tak hodně štěstí s papkáním..😉

ivanka8485
9. zář 2013

Holky, co jste tady psaly, že máte nejedlíky, jak to pokračuje? My od cca dubna máme problém. Najednou přestal jíst obědy. Jinak zeleninu taky moc nejí, občas propašuju kousínek papriky, nebo rajčete, ale vědomě to nesní. Ovoce v přesnídávkách a nebo banán. Jinak jí vše. Jen oběd ani polévku nesní. Rady - vyhladovět, apod. nefungují. On je svéráz, radši umře hlady. Dřív mi jedl bez problémů, ale jak mu začly růst zuby, přijde mi, že mu vadilo to teplé a tak prostě přestal jíst. Jak mu to dám a on to zjistí, že jsem ho třeba podvedla, začne se dávit a vyplivne to, v horším případě pozvrací, to je pak ještě horší a nechce už skoro nic ten den, pač mi nevěří. Takže jsem pak opět na začátku a získávám důvěru. Někdy do něj propašuju chleba s řízkem bez strouhanky. Jiné maso mi nesní. :( Jsem zoufalá, budem asi muset znovu na krev, aby zkontrolovali hladinu vitamínů. Naštěstí mi 2x denně pije nutrilon, tak tam má vitamíny. Ale je to hrozné, tak moc mě to stresuje. A pravda je, když vám dítě jí, nevíte, co to je nejedlík. Nikdy mi to nepřišlo, že to může takhle ze dne na den dopadnout a nepůjde s tím nic udělat.

ivanka8485
3. lis 2013

@lucbuc
@sofinulik Ahoj holky, jen se chci zeptat, jak jste na tom s jídlem? U nás je to pořád docela stejné, občas už pozře něco málo nového, ale žádná hitparáda. Maso pořád nic. Já fakt nevím, kdy jako začne normálně jíst :(

lucbuc
3. lis 2013

Alexek už jí jenom pufované rýžové medvídky od Racio a pije jablečný džus. Občas kousne do banánu nebo do jabka. A jí pizzu Ristorante příchuť Pollo. Sní max 1/4 za den. Dosypu mu na to vždycky kukuřici, masa je tam relativně dost, špenátu a rajčat taky. Občas sní chleba s Apetitem a 2x za den dělám chleba ve vajíčku - kousne si 3 - 4x, ale lepší, než nic. Toť vše, nic víc mi nejí. Momentálně mám období, kdy to neřeším. 🙄