Malému nechtunají zeleninové příkrmy. Jak to řešíte?

karotky
9. zář 2007

Potřebuji radu od zkušených maminek,jak to řešily,když jim děti odmítaly příkrmy z brambor,květáku,brokolice,.........?Áda mi max.sní mrkvové pyré nebo rýžové s mrkví.Nemám fantazii,abych vymyslela něco jiného.Poraďte prosím.Děkuji

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
listicka77
9. zář 2007

Karotky a nezačala jsi s těmi příkrmy moc brzo? Obecně se doporučují až v 6 měsících...

majka07
9. zář 2007

listicka, my máme příkrm už od 3 měsíců a 3 týdnů, páč Maju ubírala na váze a jsme od narození na UM a jak se to hnedka zlepšilo, Maju šmakuje zelenika naprosto v pohodě, no abych řekla pravdu, chtěla jsem po lžičkách a mudr nám řekla co sní to ať jí dám a ona zblajzne půlku skleničky.

Karot a nezkusila jsi od Hami? špenát s bramborem je dobrý a nebo mrkev s bramborem 😉

drago
9. zář 2007

Karotky my teda s jídlem problémy nemáme. Malá kromě špenátu sní všechno, ale v poradně nám mudra říkala, kdyby malá něco nechtěla jíst ať ji do toho přidám trochu prášku UM. Když tam to dítě cítí to mlíko tak mu to bude víc chutnat. Hodně holek kupuje radši skleničky, že jim ty dělaný jídla děti nechcou jíst. Malé strašně chutná zelenina s mrkví a kukuřicí. 🙂

karotky
autor
9. zář 2007

Listicko...........u dětí na UM se začíná s příkrmy od ukončeného 4.měsíce.Ádovi samotné UM nestačilo už před měsícem,ale museli jsme to vydržet. 😖
Gedren..............dík.Uklidnila si mě.Zkusím tu kukuřici a hrášek.Neměla potom Helča větry? 😀
Drago...........taky jsem přidala UM a nepomohlo to. 😖

listicka77
9. zář 2007

Aha, tak to se omlouvám, problematika UM je pro mě velkou neznámou...

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
zuzka1000
9. zář 2007

Karotky já malému brokolici a květák prostě nedávám, protože potom prdí jak zjednanej a bolí ho bříško tak počkám, až bude starší přesně jak píše Gedren.
Anebo mu staršně maličko vmíchej do mrkvičky ať si postupně zvykne.

karotky
autor
9. zář 2007

S mrkví jsem to ještě nekombinovala.Zítra to zkusím a pak dám vědět.Díky za rady-cením si toho. 🙂

miquel
9. zář 2007

karotky, neboj ono se to časem podá 🙂
Jonďa je s prominutím žrout nenažranej a trvalo mu měsíc než vzal příkrmy na milost, a to jsem zkoušela doma vařený i kupovaný i ovoce a nic
nakonec se to zlomilo až když jsem mu dala příkrm s masíčkem ( no jo celej taťka masožrout 😀 ) to mi najednou slupnul celou skleničku až jsem se nestačila divit 😲 a od té doby sní skoro všechno co mu dáme na talíř

makelka
9. zář 2007

karotky, chce to opravdu čas, protože některým dětem to trvá déle. TObiášek třeba zezačátku nesnědl nic, v čem nebyla mrkev, tak mu ji dávám do všeho a je too OK. Ale vydrž, to se spraví, uvidíš a pak bude baštit jak král 😉 přeju hodně štěstí

ladunka
9. zář 2007

Karotky, v těch jídlech, co Adámek přijímá, je společná mrkev, a to by mohl být velmi dobrý základ Tvého úspěchu 🙂 Je možné, že prostě bude ze začátku mrkvový, tak mu další potraviny prostě můžeš dávat mrkví a budeš za matku - hvězdu.
Abych Tě uklidnila, moje dcerka nechtěla z příkrmů dlouho vůbec nic, až v osmi měsících začala žužlat syrovou okurku a pít vodu 🙂 Teď je jí deset měsíců a konečně začíná trochu jíst jogurt a přesnídávku, sní i trochu zeleniny s masem, ale od všeho jen několik lžiček.
Chce to určitě čas, ale bude to ok.

dashak
9. zář 2007

Karotky, neboj po 2 týdnech se nedá konstatovat, že vám nechutnají 😅
To není ani tak o nechuti, spíš, že je to nové a děti si s tím ze začátku neumí poradit. Jsou zvyklí na sání a tohle je pro ně něco jiného. Ze začátku to třeba i jazykem vytlačují, ale ne že by nechutnalo, ale nevědí co, jak a tak.

Pro začátek s ničím nemíchej a dělej jen mrkev. Do mrkve a potom i k masu, musíš přidávat tuk, protože obsahujou vitamíny rozpustné v tucích, takže na špičku nože klasické máslo nebo olej (olivový nebo slunečnicový).
Každou novou zeleninu můžeš zkusit až po 3 dnech, kvůli zjištění možné alergické reakce. Ze začátku jsou vhodné akorát mrkev, brambor, cuketa, brokolice, dýně. Hrášek ani kukuřici zatím nedávej, nejdřív tak od 9. měsíců.
Maso až tak měsíc po tom, co ti bude pěkně baštit zeleninu a pak od 7. měsíce 1x týdně žloutek.

Jinak počítej s tím, že ze začátku sní 2-3 lžičky.
Já jsem pak míchala brambor a do toho více mrkve (čím víc mrkve, tím sladší) + ještě zředěné UM. Mělo to lepší konzistenci, nebyl to takový kyt a malá tam cítila to mlíko. Postupně jsem ubírala mlíka a dávala víc vody.

tiki
10. zář 2007

Karotky, nase Zdisa je na kase, takze ji klidne uvarim s mrkvi nebo cuketou trosku kukuricne polenty treba misto brambory, a hned to basti lip. I kdyz ona vubec je v jidle celkem dobra. Ale vy jste jeste fakt celkem mali, tak mate na uspechy dost casu 🙂

karotky
autor
10. zář 2007

Dashak............ze začátku jsem postupovala stejně,jak popisuješ.Ale jskmile jsem najela na brokolici a brambor,byl konec.Není to tím,že by byl nějak zvaklý na sání..........normálně otevřel pusu,já mu to dala na jazyk,on zrudnul a začal se vztekat.Po 2.lžičce se začal dusit a brečet,tak mi došlo,že mu to fakt nejede a nechtěla jsem mu to dál znepříjemňovat. 😖

dashak
10. zář 2007

karot, tak brokolici nedávej. Zkoušej nejdřív tu mrkev. Nemá smysl do děcka hned bušit x druhů zeleniny, zatěžuje to ledviny, takže s příkrmama pěkně pomalu. Zkoušej fakt nejdřív jen holou mrkev a pak ji tam přidej brambor.
MRKEV je prostě základ, té ostatní zeleniny se dává jen tak "polechtat".
A jak tu zeleninu připravuješ? Vaříš to jako polívku a pak mixuješ nebo je to spíš kašovité? Ze začátku to chce spíš řidší, ať to dobře klouže do krku. Dusit se může i z toho, že se mu to fakt lepí a špatně polyká.

Doufám, že se Adámek rozbaští a mrkev by mu jet měla ne? To by byl docela paradox s jeho jménem, kdyby mu nešmakovala 😅

karotky
autor
10. zář 2007

To teda jo. 😀 Manžel mi vyčítá,že ho podporuju v kanibalismu. 😀
Dělám to řidší,jako jsou ovoc.přesnídávky.Ale on se dusí,jak se vzteká a lapá po dechu,když řve. 😅

karotky
autor
10. zář 2007

Tak nakonec ta mrkev pomohla a ani nepoznal,že v ní cosi jako květák s bramborem je. 😅 Pekně jsem ho očůrala.Normálně si chtěl ještě přidat. 😀

kupinka
10. zář 2007

No tak to vidíš. Mi se malý taky ze začátku dusil,udělala jsem mu k tomu ještě čajík a vždycky jsem mu to dala zapít a bylo to v pohodě. A holky,stává se vám,že má v kakání ty kousky mrkve? Mu to to tělíčko asi ještě nestráví nebo co,není to doufám špatně,že kaká i nestrávené kousky?

dashak
10. zář 2007

Taky máme kousky mrkve v plínce, a to už máme 17 měsíců. Dřív jsme měli oranžové kokina, když se to mixovalo a teď když má už kousky, tak občas jsou i v plíně.
Důležité je k té mrkvi vždycky přidat tuk.

karotky
autor
11. zář 2007

Tuk? 😕
Jako myslíš pár kapek oliv.oleje?

poupe
11. zář 2007

me uz mala od nedele nekaka,davam jen poledni zeleninovy prikrm(mrkev,brokolici,kvetak+kombinace s ryzi,brambor,mate s tim nekdo zkusenost?

karotky
autor
11. zář 2007

Poupe............dávám podobné ombinace a kakáme jednou,až dvakrát denně.Jak kdy. 😉
Ale u starších dětí je to asi jiné.

dashak
11. zář 2007

karotky jo tuk, buď na špičku nože trošku klasického másla (velmi dobře stravitelné a obsahuje vit. A a D) nebo 2 kapky kvalitního oliváče.
Ten tuk tam být prostě MUSÍ, protože mrkev obsahuje vitamíny rozpustné v tucích, takže pro správné vstřebání se tam dává troška tuku.

Poupě, to není zas tak strašné od neděle, malá dřív kakala i 1x4 dny. Ale rýže v kombinaci s mrkví staví, tak dávej radši brambory a dělej to spíš formou polévky, aby měla dostatečný příjem tekutin. A ať hodně pije.

karotky
autor
11. zář 2007

Dík...............ještě,že existuje MK 🙂

misan
15. zář 2007

Ahoj karotky, já jsem začala dávat taky od 4,měsíce, končilo mlíko, tak jsem to střídala s kojením,zpočátku Adámek perfektně snědl brambory s květákem, než začal více ochutnávat přesnídávky a kašičky, zachutnaly nám sladké pokrmy a nevýrazná zelenina moc nešla. nikdy\ji sice neplival nebo nekřičel, ale zavíral pusinku a trvalo to a taky jsem začala dávat do všeho mrkev a teď papa cokoliv, jasně ,že kaše chutná víc, ale zvykne si, chce to čas, jsi dobrá maminka a zvládnete to.měj se,pa

karotky
autor
16. zář 2007

Včera po mě plival zeleninovou polívku a dělal vyrvál 😅 .Tak jsem dneska přistoupila k něčemu,za co ostaní maminky "odsuzovala".Nalila jsem polívku do flašky,udělala větší díru v dudlíku a polívka v něm byla během 5.minut(ještě by si i přidal 😉 ). 😅
Ale budu to se lžičkou zkoušet dál.Snad se časem chytne. 😖

kupinka
16. zář 2007

No vidíš to,i tak to jde. Však on si časem zvykne... 😉

myval
20. zář 2007

dashak prosím tě, na asi jaké množství se dá asi kolik toho oleje. Doporuč nějaký kvalitní olivový olej.... v obchodě co jsem se dívala měli jen jeden druh, asi to chce obchod se zdravou výživou, co? Myslím že jsi z OV, poraď kam zajít, jsem taky z OV. Děkuji moc.

dashak
20. zář 2007

ahojky, já nedávám olej ale normální klasické máslo, trošku na špičku nože. Doktorka mi říkala, že je máslo dobré, protože je lehce stravielné. Jen na závěr přimíchat do pokrmu. Teď už teda jíme jinak, takže teď už většinou podusím mrkev na másle a pak maso a pak ostatní a dám vařit.