Malý odmietá papať a nepriberá. Zažili ste to?

evaviki
1. led 2009

Ahojky,
prosim o radu ohladne kojenia maleho.. Narodil sa o 5 tyzdnov skor. Tesne po porode mi ho neprilozili, kedze bol nedonoseny. Mna museli uspat, takze som v den porodu sotva zvladla ist sa na neho pozriet. Prvy krat mi ho prilozili na druhy den (uz ho medzitym krmili materskym mliekom), bol velmi spavy a nechcel sa poriadne prisat. Takto to pokracovalo dalej, vypil odo mna max. 5 ml mliecka a potom bol tak unaveny, ze nezvladal pit zo striekacky. Takze aby aspon nieco jedol, tak sme ho neprikladali, ja si mlieko iba odstriekavam. Teraz som 10 dni po porode, mlieka si odstriekam max. 15ml dokopy. Maly stale nevladze pit ani z lahvicky (este je v nemocnici), nieto este odo mna. Dokonca vazi menej a menej, takze mi ho nechcu dat domov. (ma teraz 2 kg). Tu svoju predpisanu davku (45ml) pije 45 minut. Neviem ako mam docielit, aby som mala viac mlieka (skusam homeopatika, caje) a hlavne aby maly papal. Ak nebudem moct kojit, tak sa s tym zmierim, ale neviem si predstavit, ze ho zakazdym budem krmit tristvrte hodiny (on to proste prespi) a este ani nebude priberat.. Je tu niekto, kto zazil nieco podobne???

andulka4
1. led 2009

Můj syn se narodil o 10týdnů dříve a já 6týdnů odstříkávala mateřské mléko třeba 45min a pak ho jím hodinu krmila....co 1,5hodiny jsem vstávala :( Musíš být trpělivá....malý je ještě slabý ale až přibere bude ti sát a kojení se rozjede

xsipm04
1. led 2009

Evaviki: Já jsem sice stejný problém jako ty neměla, ale malá mi pila taky hrozně dlouho, u toho různě pospávala, první 3 měsíce vydržela být klidně hodinu přisátá, pak dvacet minut nic a pak zase, takže to, že miminka pijí dlouho je normální a přejde to z věkem až se naučí pořádně silně sát a to je u některých třeba až v těch 4-5 měsících. Ohledně kojení bych zkusila kontaktovat nějakou laktační poradkyni nebo porodní asistentku, určitě ti něco poradí 😉

evaviki
autor
1. led 2009

Andulka, ja odstriekavam tak 10 minut, potom nejde ani kvapka.. a ak odstriekavam kazde tri hodiny, tak je toho vzdy menej a menej, musim si dat aspon 6 hodin pauzu, inak neodstriekam ani 5ml.. Ja viem, ze to potrebuje dospat a potom zacne papat, ale ked bude doma a nepriberie, tak bude musiet zase do nemocnice.. Na noc mu dnes chceli dat sondu, vraj aby si oddychol a vladal papat. Ale ked bude doma, tak co s nim? Mne nevadi krmit ho hodinu, ale potom zase nespapa dalsi krat tu svoju davku.. ☹
xsipm04 - laktacna poradkyna nevie, co so mnou.. Chodila za mnou v nemocnici a fakt sa snazila pomoct mi.. a nic

xsipm04
1. led 2009

Evaviki: No, s tím odstříkáváním je to asi složitý, neb třeba já jsem měla vždycky dost mlíka a malou kojím dotěď a přitom odstříkat mi nikdy pořádně nešlo víc jak 25cl, ale dítě asi jak saje postupně, tak si vytáhne, co potřebuje. Tak prostě když se nezdaří kojení, tak přejdeš na umělku, ono to určitě nějak půjde 😉

evaviki
autor
1. led 2009

🙂 Tak ak prejdeme na umelu stravu, nic sa nedeje. Ale on to aj tak nezje. To ma na tom stve. On sa zobudi, spapa tak par ml a potom zase zaspi. A uz je to len o tom, ze ho stale stucham, hladkam a lochtam na brade, len aby jedol.. a on nic.. Este sa potvora zacne spokojne usmievat..

xsipm04
1. led 2009

Evaviki: Jinak si ještě myslím, že až budete doma, tak to určitě bude lepší, bude pořád s tebou, budete mít oba klid, prostě bude určo líp, tak se tím teď zbytečně nestesuj. Ještě s tím úbytkem váhy, nevím, jestli to platí i na děti předčasně narozené, ale u dětí v termínu je přirozený úbytek váhy po porodu 10-15% porodní váhy (nevím, kolik ti chlapeček vážil při porodu a kolik teda uhubl), moje zkušenost byla, že mi malá přibrala poprvé až 10. den po porodu, do té doby byl stále úbytek na váze, přesto byla i dětská lékařka stále v pohodě, neb to bylo v normě. Tak jestli se vejdeš do těch 15% úbytku tak se neboj, není to úplně neobvyklé.

xsipm04
1. led 2009

Evaviki 🙂 🙂 🙂 jo, miminka jsou vtipný 😀 hele, nám třeba PA říkala, ať se nebojíme, když nám mimi v prvních dnech nebude chtít moc jíst, že žádný dítě na světě ještě neumřelo hlady, když před sebou mělo mámino plný prso a to určo bude platit, ať tam bude prso nebo stříkačka s mlíkem nebo lahvička, nebo cokoliv jinýho. Pokud je chlapeček jinak ok, tak přece není sebevrah, aby se dobrovolně umořil hlady 😀

evaviki
autor
2. led 2009

😀 tak hladom snad neumrie.. 😀
Uz sme doma, pribral 15 gramov, tak ho pustili 🙂 Tiez toleruju pokles vahy o 10%, co splnal ledva ledva, ale proste chceli, aby pribral.. Infekciu nastastie vylucili, tak snad uz bude len dobre..🙂

xsipm04
2. led 2009

Evaviki: Tak to je super, že jste už spolu doma, teď už to bude určo dobrý 😉 Tak ať hezky papá a roste 😉

maruska39
3. led 2009

Ahojky,zažila jsem si úplně to samé,malý se mi narodil o 6 týdnů dřív s váhou 2,470g a poprvé byl přiložen k prsu až týden po porodu,do té doby dostával výživu přes sondu do bříška,když mi ho po týdnu přiložili k prsu,tak vůbec nevěděl co má s prsem dělat. Měl silnou žloutenku,byl na fototerapii 2x po 24 hodinách a po třetí se nechala žloutenka už jen doznít,no a tou žloutenkou a tím,že byl nedonošený mi spal 24 hodin denně a jídlo mu naprosto nic neříkalo.Když jsme ho po pár dnů naučili sát z prsu,tak si párkrát cucnul a okamžitě usnul,byl kojený,dokázal si vytáhnout po 45 minutách jen 15-20 ml a dalších 30 ml jsem mu musela dát přes stříkačku,ale on nevěděl ani jak přes stříkačku sát tak na stříkačce jsem musela mít savičku a tak papal. Až se dostal ze žloutenky tak mi nějak začal papat,ale nebylo to nic moc,stále byl hodně spavý a to mu zůstalo do teď. Akorát nespí 24hodin,ale 16-17hodin. Je ještě moc brzy,aby se naučil vzít si kolik potřebuje,ale neboj půjde to a malý se naučí sát a papat.To mlíčko je horší,já tím jak nechtěl papat taky odstříkávala,ale mlíčko nikdy moc nebylo,až došlo úplně a od 1.měsíce byl úplně na UM. Od 14 dní musel být dokrmovaný Nutrilonem Nenatalem-pro nedonošené děti.Po 16 dnech nás pustili domů,doma jsem ho musela co 2 hodiny budit na krmení a mezi tím odstříkávat,aby nějaké mlíčko vůbec bylo,ale jak jsem psala stejně nic nebylo.Nedalo se dohnat ten týden,kdy nebyl vůbec přiložený k prsu.
Věř mi chce to čas a bude malý krásně papat a přibírat. Domínek už má 5 měsíců a 3 týdny a váží 9 kg 😅 😅 V 6.týdnech dohnal všechny své vrstevníky a teď má dokonce více než oni.
Chce to vydržet a nevzdávat to,až se dostanete domů bude všechno mnohem lepší ! 🙂

dnada
3. led 2009

AHojky,malej sice nebyl nedonošený,ale porodní váha byla 2700g a měřil 47cm,zhubl na 2500g a 4tý den v porodnici už měl 2540g...

píšu hlavně proto,že marňous byl taky spavec a byl slaboučký na pití,cucnul si trošku a usnul... zezačátku sem ho nechávala na prsu i hodinu a z toho stěží 15minut pil,zbytek prospal... doma sem ho přikládala i spícího a vždy si cucnul ... s nedostatkem mlíčka zkušenost nemám,ale při odsávání či odstříkávání mi hodně pomáhá napařit se celá ve vaně a pak přiodsávání pít teplý čajík 🙂 kolikrát sem odstříkávala i ve vaně a šlo to...začátky jsou s drobečkama vždy těžké 😉 ale vydrž a dávej mrňouskovi třeba každou čtvrthodinu 10ml a odstříkávej co nejčastěji,ať se ti rozjede laktace a zkoušel drobce přikládat k prsu,to nejvíce podporuje laktaci a hlavně žádný stres a nervíky že mrňousek nebaští tolik co jiní,opravdu hlady neumře 😉 A jak píše maruska,chvilkuto trvá než se rozbaští a začne přibírat moje srdíčko má 68cm a necelých 7kg 😉 Držím palečky a buď vytrvalá a trpělivá !!!

radunda
3. pro 2012

@evaviki Ahoj, našla jsem tvuj příspěvek před 3 lety o nedonošeném miminku jak nechce moc jíst, my jsme na tom úplně stejně jako vy kdysi, už jsem z toho zoufalá,narodili jsme se o 6 týdnů dřív a malý nedopije svojí dávku mlíčka ani ze stříkačky ani z flašky, kojení už vůbec ne, dá si třetinu, tou se zasytí a pak usne, mě se většinou nepodaří to do něj celé dostat, musí přijít sestra a naládovat to do něj z hrozným přemlouváním, je už 10 dní na novorozenecký jipce, kdyby jedl normálně tak už jsem ho dávno mohla mít u sebe, ale dokud nebudu jíst jak má tak mi ho nedají na pokoj natož domů. Jsem z toho bezradná. Jak vám se podařilo rozjíst? Mě přijde, že on jak si nemůže říhnout, tak proto to nemůže celé do sebe dostat, nevím jak mu pomoct aby pěkně krkal.
Díky za jakoukoliv radu.