Maminky nejedlíků - jaké chyby nedělat v začátcích příkrmů?

no_title
21. únor 2018

Zdravím,
chtěla bych se zeptat maminek, které mají doma nejedlíky, co by udělaly jinak a co myslíte, že zapříčinilo, že děti nechtěly jíst?
Malý má 6,5 měsíců, příkrmy máme od 4,5 měsíce kvůli potížím s kojením. Nyní se už potíže s kojením zlepšily, kojí se rád, ale od doby, co onemocněl chřipkou absolutně odmítá příkrmy (teď už je ale týden zdravý). Dostane jednu lžičku a začne prskat. Kdysi pil rád z hrnečku, tak jsem mu udělala polévku a dala mu to hrnečkem, což včera zabralo, ale dneska se už zase začal po jednom doušku rozčilovat a propínat do luku. Bohužel teď za týden dokonce zhubnul 50 g (snad to bylo jen tou chřipkou), takže se to asi nějak bude muset řešit. Mamka mi radí, že mám mu to jídlo prostě nějak nacpat... Jenže u mě měla stejný problém, jako mám teď se synem a vedlo to k odporu k jídlu až do 12 let a velké podváze (vážila jsem 27 kg v 10 letech). Takže to asi není cesta. Spíš mám pocit, že jsme tu chybu udělali v tom, že jsme mu dávali jídlo, i když nechtěl, protože jsem nepoznala ty signály kdy už nechce nebo kdy se víc zajímá o věci okolo než o jídlo.

Napadlo mě pár řešení, ale nevím, jestli budou k něčemu, ale snad tady budou maminky, které tím už prošly a něco poradí...

1. Přechodnou dobu opět jen kojit a chodit k dr. jednou týdně na převážení kdyby něco. Mohl by se tím odnaučit ten zlozvyk vztekat se u jídla? (jako že na to zapomene?)
2. Dávat mu něco, co mu určitě bude chutnat - třeba banán (nicméně tady mám otazník, protože zatím máme zavednou jen zeleninu a žloutek a vývar, ovoce a obzvlášť to hodně sladké jsem chtěla zavést až bude jíst spolehlivě normální příkrmy, protože nechci, aby odmítal vše, co není sladké - podobný problém má synovec (5 let), de facto jí jen banány a sladké jogurty pro děti)
3. Dávat příkrm až bude mít velký hlad - třeba po dlouhé procházce kočárkem a před kojením. Zatím jsem dávala tak půlhodinky po kojení.
4. Míchat příkrm s MM jsem už zkoušela, bohužel už taky nepomáhá.
5. Zkusit jídlo formou hry a koupit mu třeba ty křupky pro děti, co se prodávají ve zdravé výživě?

Jinak bych měla asi podotknout, že byl nimra už předtím, zvládl sníst tak 30-40 g příkrmu, víc ne, totéž s kojením, pije tak kolem 40 ml mnohokrát denně (přes 100 ml si dal jen ráno, když měl velký hlad po spaní). Nicméně teď prská už při první lžičce no...

baal7513
21. únor 2018

Myslím, že v 6,5 M je ještě miminko malé na to, aby normálně jedlo plné porce příkrmů. On se časem rozjí. Já třeba kojila skoro plně až do roka, protože mi dcera nechtěla nic jíst, snědla max jednu lžičku. A těchto dětí, co to takhle mají je více. Opravdu bych se vykašlala násilím krmit dítě a jen kojila.. 🙂 Také můžeš vyzkoušet metodu BLW..

kamste
21. únor 2018

Super přístup! Nedělat z jídla "problém", nenutit, vést příkladem (jíst ze společného talíře...).
Trocha inspirace:
https://psychologie.cz/vyhra-na-cely-zivot/
http://www.jidlodotlapky.cz/jak-zacit-s-jidlem-...
Přeji mnoho úspěchů a zdravý přístup ke stravování.

zuzza1
21. únor 2018

@no_title my sice nemáme doma nejedlika, spíš přesný opak. Ale co se my zdá jako zásadní chybaje davat příkrm po kojení. Doporučila bych mu udelat zeleninový příkrm ( třeba mrkvičku, brokolici,dyni - tomje takové chutnější, záleží co už jíte), dát mu co sní,ateprve potom mu dát mleko na dojezeni. pokud se ti zdá že už ma trošku blok z jídla, tak buď vyzkoušej pár dní pauzu a de jen mleko, a pak zacni teprve příkrmy. taky zkusit změnit treba podminy kdy jite- např by neměla hrát televize, vyber vyber stálé místo kde budete jist, zaved hlavně rituály ( usadis do lehatka, dáš brindak, podas vzdy stejnou misku a pod). u nas jsme se tímto drželi a mame s jidle klid. teď už je na věci navyklý a na jídlo se těší, protože vi jak to bude probihat ( to je to hlavní, deti nerady njstotu když nevi co je čeká a neví jak se v neznámých situacích chovat)) asám si treba nosi čistý brindak, vyhrne si rukavy a čeká az ho posadim do zidlicky a prisunu, pak si sám položí misku na kraj brindaku ( aby mu to nepadaloalo na klín)... jinak bych se opravdu zezacatku vyhla sladkému ovoci a pod presne jak píšeš. Ale tohle jejen muj názor a nemusí s nim všichni souhlasit. jinak přeji hodně štěstí a pevné nervy!

sarkar
21. únor 2018

navrhuju možnost č.6, přestat to řešit 😀
Myslela jsem, že se jedná o větší dítě, ale 6,5m mimino??? Můj syn od malička hodně pil, ale jídlo odmítal, začal až někdy na začátku 9. měsíce (a to byl částečně na Sunaru, takže jsem se příkrmy pokoušela dávat od 4. měsíce), ale začal jíst rovnou velké dávky a téměř všechno. Teď mu budou tři a jí moc pěkně, dokonce i ve školce ho chválí, protože je spíš výjimka mezi dětmi.
Děti nejsou vůbec blbé, samo od sebe dítě žádnou hladovku držet nebude, jen má teď prostě jiné preference...Já bych dávala jen mléko a nechávala ho sedět u stolu když jíš ty a když by měl zájem jíst s tebou, dávala bych mu to své (tedy...záleží, co jíš ty...jestli smažák a hranolky tak to asi nee 😀).
Křupky ze zdravé výživy to rozhodně nevytrhnou, není v nich vůbec nic, co by jeho malé tělo potřebovalo, to je pravděpodobně pořád ještě v mléce. A když mu budeš dávat jen nějaké laskominy (třeba sladký banán) tak si koleduješ, že pak bude chtít sladké pořád.

no_title
autor
21. únor 2018

@sarkar tak já bych to neřešila, ale ty úbytky na váze trochu problém jsou :-/ nechci skončit na UM, když se tak pěkně kojí.

cheetah_
21. únor 2018

@no_title Váhové rozdíly za 1 týden neřeš. Vždyť jenom to, co skončí v plínce, může udělat pořádný rozdíl, pokud ho vážíš před nebo po... Pokud je veselý a s kojením nejsou problémy, pak nemáte vůbec žádný problém. Máme doma šestiletého nejedlíka (dnes už jí, ale pořád míň než jeho tříletý bráška), takže zkušenosti by byly: jídlo nenutit, bylo by to ještě horší. Kdyby jo za měsíc zhubnul čtvrt kila a nechtěl jíst nic, to bych začala panikařit a nabízela jídlo při každé příležitosti, třeba i s rozptýlením u jídla, ale nutit fakt ne. Také děti hrozně moc vycítí, že jsi úzkostlivá (aby snědl ještě jednu lžičku, aby se ještě napil...) - a pak tím tuplem nesnědí nic. Takže klid, ten banán si dej ty, abys byla v pohodě, na příkrmy se na chvíli vybodni a počkej, až se ti prcek začne sápat po večeři (jaká náhoda, že máš vždycky na talíři něco, co děti můžou, a někdy je to i rozmixované!)... a to je asi tak všechno, co teď můžeš udělat. Drž se!

kata267
21. únor 2018

@no_title ja myslim ze s tim asi nic moc neudelas, hlavne necpala bych mu to na silu...je to.jeste mimco takze aspon to mliko...jako u nas treba dcera nemela nikdy az tak problem, sice toho nesnedla nikdy moc ale aspon trochu no a ted je ji 1,5roku a ji hrozne malo a vicemene jen testoviny, ryzi a nebo uvareny maso a taky vubec netusim jak do ni nacpat treba ovoce nebo.zeleninu, rekne uz si to svoje ne a je vymalovano 🙁

zuzaaaaa
21. únor 2018

I my mame nejedlika, zkousime od 4,5 mes a ted je nam 7,5 a stale nic😃 obcas par lzicek. Ani ovoce ji neuchvatilo. Zkousela jsem doma varit, kupovat ruzny znacky sklenicek a nic😞. Tak se tesim az se to zlomi a bude dlabat.

jaaaninda
21. únor 2018

Hlavně nic nenutit. Je ještě malý. My jsme začali s příkrmy v 5,5 měsících zeleninou, asi za 3 týdny jsme přidali maso. Malej se úplně krásně rozjed a snědl až 180g. Pak ale přišla druhá dávka hexy, 14denni nechutenství, a i když se pak zas trochu rozjed, tak po několik měsíců nedal víc jak 80-100g. I přesto (když snědl aspoň tolik) jsem přidala večer kaši a za další časový odstup ovoce. Teď už je nám 20m a po celou dobu to je jak na houpačce. Chvíli jí vše, pak má období kdy skoro nic a tak stále dokola. Ty kukuřičné křupky sice dítěti nic moc nedaj,jak tu někdo psal, ale na žužlani a trénování rozmelneni jidla jsou ok. Stejně jako treba kurka chleba atd. Teď bych chvili počkala az se zase trochu rozjí a přidala treba kaši nebo to ovoce. Ted když nesní celou porci,tak dorazit mlikem (ne naopak).Když nechceš davat ovoce kvuli sladkosti tak můžeš zamichat do kvalitního bileho jogurtu (vhodné od 8mesicu). Základ je nenutit. Ted kdyz uz jsme větší a ma období kdy jist nechce, tak máme zásadu nedat hned něco jineho. Dostane neco jineho az treba za hodinu, aby si nemyslel "nesnim jedno,dostanu druhé".

kamste
21. únor 2018

Ještě jeden postřeh: moje dítka občas odmítaly jídlo kvůli růstu zoubků. Někdy pomáhaly polévky nebo chlazený kousek ovoce či jogurt. Jindy zas vyžadovaly něco tužšího na žužlání.
Takže odmítnutí jednoho druhu stravy nemusí souviset s rozmlsaností...

mku
21. únor 2018

Pridavam se k vam... maly jedl prikrmy krasne, snesl celou velkou sklenicku zeleninoveho i ovocneho prikrmu a ted v 7m uz asi mesic bojujeme... sni par lzicek a plive me to... co nevyplive to vyzvraci... nevim co s nim, ale uvazuju, ze prikrmy na par dni uplne vypustim a zacnu pak pomalu znovu? Nemate s tim nektera takhle zkusenost?

alemari
21. únor 2018

@mku nevysazuj, jen omez množství. Dokojuješ po jídle?

mku
21. únor 2018

@alemari my jsme na UM, ktere od 3m taky odmita... takze je na nasogastricke sonde...

pavlinakm
21. únor 2018

Pokud kojis, vubec to neres a hlavne se nestresuj vahou. Hlavne nevazit. Mala byla do 1roku nejedlik. Jrdla malo, spis ochutnavala, ted v 14mes mi vypije 200ml caje za den a to je uspech. Rozhodne v 6mes nebude jist cele porce a prestane se kojit. Taky jsem to resila, porad vyvarovala, kupovala sklenicky, zkousela jine znacky kasi ... Resila jsem porad jidlo. Kdyz byla nemocna/rostly zoubky prestala jist skoro uplne. Jeste jsem dekovala za MM. Teprve po 1roce se rozjedla a konecne mohu rict ze sni vse co ji dam. Urcite na dite netlacit, nabidnout, vyzkouset i vicekrat za den. Jedniu tomu prijde na chut. A pokud by byl prcek hladovy, tak sni vse co se mu da a nebo bude uplakany a nespokojeny.. Kdyz to shrnu.. Hlavne to NEŘEŠIT!

alemari
21. únor 2018

@mku aha, to je boj... to opravdu neporadím...

kaja2016
22. únor 2018

@no_title Dcerka je nejedlik a podle me jsem zadnou chybu neudelalae jsou proste deti, co maji apetit a co ne. Aspon nebude mit v dospelosti problem s velkym zadkem🙂 Jinak resenim u nas bylo vyvinout velkou aktivitu ve zkouseni novych a novych receptu a potravin a neztracet nervy, kdyz clovek predlozi tri jidla a ona na vsechny tri rekne ne🙂 Postupne se rozjida, vahu i vysku ma idealni, ale proste neni takove to dite, co kdyz ji neuvaris, tak prijde a rekne si sama. Proste jist nebude...Presne, neresit, jako se vsim ohledne materstvi...ale zase nepodcenovat, neprechazet s tim, ze az bude mit hlad, tak se naji...moje dcera treba ne....opravdu totiz vidim na dceri souvislost mezi rustem a mnozstvim snedeneho jidla...

lalen1
23. únor 2018

Ja nevim, ale moje dcerka ji fakt ukazkove a jsem za to stastna!!! Kdyz slysim a nebo vidim jiny prcky, tak jsem rada, ze ohledne jidla jsem hned od mimi nastolila "rad".. A je plno rodicu co nam opravdu zavidi, proste, kdyz ji, tak je k sezrani 🙂
A to na zacatku jsme meli taky s dcerkou boj, ale klid a vytrvalost-nic uplne nenutit, to je jasny...
Ale nikdy jsme si s jidlem nehrali, na jidlo byl vzdycky klid v sede, teple jidlo bylo kazdy den, mlikem az dokrmit, nikdy ne pred, ... Kdyz odmitla obed o kterem jsem vedela, ze ho rada ma, tak jsem ji vzala od stolu, ze zidlicky a jinou variantu jsem nebymyslela.. nabidla jsem ji to same pozdeji..
Jako rady, jen koj mi prijdou zcestny.. to bys mohla taky kojit do aleluja.. jednou jsi s prikrmy zacla-a ze uz na to ma opravdu vek! Tak v nich pokracuj.. kazdy prcek ma rad jine potraviny, tak je vysmouli a davej vic🙂 Hodne stesti!!!

beruda
23. únor 2018

Je to malé miminko. Pokud se srovnalo kojení a příkrmy odmítá, tak ho prostě kojte. Nelámejte to přes koleno, on k příkrmům jednou dospěje. A když už to chcete zkoušet, tak to dělejte obráceně - nejdřív příkrm, potom dokrmit mateřským mlékem. Důležité je, nevymýšlet varianty, aby aspoň něco snědl. Nechceš? Dobře, dostaneš to později. Čím více jsem dávala dceři na výběr, tím větší trucy dělala a zkoušela mně. On dobrovolně nevyhladoví, nebojte se. A jak jsem psala nahoře - jde vám kojení, tak není problém, prostě zatím jen kojte. Podle WHO se stejně kojení doporučuje do dvou let jako nejlepší zdroj tuků, vitamínů a výživy vůbec. Jo, a nevažte, můžete se domluvit s doktorkou a přijít třeba za měsíc, ale po týdnu to fakt nemá smysl, akorát se nervujete.

verinikki
23. únor 2018

Rozhodně bod č. 3!!! vždy nejprve příkrm a pak kojení.
Nicméně doporučím postup, který se nám osvědčil:
1. Nech ho chvíli zapomenout a třeba týden jenom koj - pokud se ti zdá, že jí pěkně, vůbec neřeš váhu u 6,5 m a po nemoci - děcka už rostou pomaleji a hlavně skokově.
2. Odstříkej MM a krm ho po lžičkách - zvykne si tak na lžičku, pak normálně dokoj
3. Ochuť mu MM lžící mrkve, pak zase dokoj
4. Přidávej mrkve a ubírej MM až se dostanete na čistý příkrm, dokoj
Jo a z množství příkrmu si nedělej hlavu, děcko se vždycky dojí MM🙂 Naše malá je teď fakt žravec na všechno, ale rozjídání bylo pomalé - celou malou skleničku snědla najednou tak až v 10 mesících.
Jak píšou přede mnou, necpat, nechce už, tak prostě dej zase před dalším kojením. Vybírat z více příkrmů bych taky nenechala. Jenom kojit mi přijde už málo - minimálně kvůli železu.

ishumisz
5. bře 2018

@no_title bych se vykaslala i na kazdotydenni prevazovani. To te akorat rozhodi. Prikrmy odloz, nabizej prso. Taky misto tekute stravy muzes nabidnout jidlo do ruky, at si to osaha, ochutna. Ja jsem dala svoji holce mixovane jidlo jednou. Kdyz nepocitam kremove polevky, ktere jime vsichni 😀

ishumisz
5. bře 2018

@verinikki neni pravidlo, ze nejdriv prikrm pak kojit, nektere hladove deti proste potrebuji nejdriv trochu mleka a pak si daji s chuti i ten prikrm. Navic s tim zelezem to neni uplne pravda, mm ma laktoferin, ktery je zdrojem zeleza, jen je dulezite mit (matka) dostatek vit b12, ktery vstrebavani podporuje.