Máte doma nejedlíka?

svestina
6. srp 2012

Zdravím všechny maminky, vím, že už tu bylo popsáno několik diskuzí o dětech - nejedlících, přesto jsem se rozhodla vás touto cestou požádat o rady a postřehy.

Máme 14měs.dceru, od miminka byla nejedlík, třetí měsíc nepřibrala téměř ani deko, přesto se nám podařilo znovu se rozkojit a zůstat u MM. Od půl roku jsme zaváděli příkrmy, kupodivu šlo všechno hladce, byla schopná sníst celé jablíčko se 4mi piškoty, celou ovocnou přesnídávku i masozel.jedla. Ale postupně se vše zhoršovalo a zhoršovalo tak, až začala málo přibývat. Od 10.měs. je na UM + ostatní jídlo. Dá se říct, že sní vše, ale od všeho tak 2xkousnout a dost.

Už jsem zoufalá, nejhorší situace byla na jaře, kdy se přidala rýma, kašel a zuby a přestože jsme jí v té době podávali Pediakid, přibrala jen 45g ☹ Následující měsíc přibrala kupodivu 360g a za další měsíc a půl už jen 240g, i když i to je úspěch, ale bohužel teď začíná opět zlobit, takže si myslím, že budou mít přírůstky spíše klesající tendenci 😢 Už si opravdu nevím rady, na roce měla 7,51kg, teď před dvěma týdny, tedy na 13,5měs. měla 7,75kg. Všichni v okolí mě uklidňují, že je v tomhle po manželovi, ten měl na roce 7,8kg a také s jídlem zlobil už od miminka (mimochodem dnes je z něj normální chlap s výškou 190cm a normální váhou). Ale ani to mě nedokáže uklidnit.

Dostala jsem tip vyzkoušet dýni Hokkaido, že prý podporuje chuť k jídlu, ale od té doby, co se jí do ní snažím alespoň lžičku denně pyré z dýně dostat, vypadá to, jakoby cítila, proč jí tu dýni dávám a odmítá téměř všechno. Náš denní jídelníček je následující: ráno 120ml UM-Sunar, občas když "má dobrou náladu" sní i pár kousků suchého toastu nebo suchého rohlíku, svačina - žádná, někdy v lese na procházce hrst malin, ostružin nebo borůvek, oběd - donedávna alespoň husté masové vývary se zeleninou a různou zavářkou, teď právě max.5lžic a konec, svačina - puding Paula nebo pár kostiček sýra či šunky, večeře - kaše - krupice+sunar+med+plátek másla cca 220ml navrch 150ml UM - Sunar. V noci jednou mléko UM - Sunar 150ml. Večeře je v podstatě zatím jediné normální jídlo, které sní většinou celé a bez problémů.

Myslíte si, že tím, že má relativně dost mlíka, odmítá pak další jídlo. Že jí to zasytí na celý den tolik, že prostě ten oběd a svačinu nepotřebuje? Mám strach jí to mléko nedat nebo omezit jeho dávky, že by se pak budila častěji v noci, nevím, jestli by to mělo kýžený efekt a to takový, že by začala víc jíst přes den.
Nemohly by to být další zuby? Je pravda, že už tak 2měs. se žádný nový neobjevil, zatím máme 6 zubů. Dá se to na dásních nějak poznat, že se chystají stoličky nebo špičáky?
Vyzkoušela některá z maminek podávat dítěti Pivovarské kvasnice? Prý by měly zvyšovat chuť k jídlu, ale já po zkušenostech s Pediakidem už tomu moc nevěřím.
Nemáte nějaký tip, jak nejlépe upravit dýni Hokkaido, abych jí do ní aspoň dostala? Nevíte, jestli se dá jíst i syrová, myslím si, že to by třeba ráda ožužlávala.
A poslední dotaz? Jak pracovat ne na tom, aby dítě více jedlo, ale na tom, abych se já máma s tím tolik netrápila a dokázala to tzv.: hodit za hlavu, i když mi to jedno nebude. Strašně mě to rozčiluje, když se jí s nějakým jídlem vařím a chystám (mimochodem, v poslední době jí dávám to, co jíme my, i s námi sedí u stolu a stejně to není nic platné) a ona pak nevezme ani lžičku do pusy? Jak se s tím má máma vyrovnat?

Předem Vám všem děkuji za příspěvky do mojí diskuze.

jasminy
6. srp 2012

Asi tě moc nepotěším, ale nejsi sama. Moje malá jedla od půl roku do roka všechno - příkrmy všeho druhu kromě ovoce. Od roku to začalo být horší a horší. Do teď je na MM a UM (chtěla jsem odstavit, ale zatím se mi to nepovedlo) - to je základ, někdy sní malý jogurt, sušenku, ale normální jídlo ne, pokud si občas vezme, tak jsou to tři nebo čtyři lžičky nebo párkrát vidličkou. Je pravda, že prospívá, přibírá,ale taky mě vadí, když se s jídlem dělám a ona to pak nejí. Taky se s tím těžko vyrovnávám ☹ , ale nic s tím nenadělám. Dr. mi řekla, že ji hlavně nemám nutit. Jo a zkoušela jsem ji vyhladovět, ale ona si i když má hlad řekne o mléko a nedostanu do ní nic...Asi jsem ti moc nepomohla...

svestina
autor
6. srp 2012

@jasminy Díky za Tvojí odpověď a zkušenost. I to, že vidím, že to není jen u nás mě trochu uklidňuje. Je to vážně těžký, člověk by pro ty naše drobečky udělal první poslední a oni se rozhodnou, že nebudou baštit 😒
Co naděláme, budu doufat, že zase přijde období alespoň 14-ti dnů, kdy se opět nají do zásoby a pak bude mít z čeho čerpat v období "hladovění" 😉

olicek
6. srp 2012

Tak to jí ještě dobře. Syn od malička nic nechtěl i u kojení spal, pořád jsem ho musela budit. Když jsme zavedli příkrmy, snědl jen trošinku a konec. Jediný co pil, bylo pořád mlíko, mlíko, mlíko....k snídani, k obědu, večer s mlíkem do postele. Byla jsem vyřízená. No a teď je mu 6 let........... a já jsem vyřízená ještě víc 😠 U každého jídla u něj sedím a opakuju mu, ať kouše. I náš 16 měs. syn toho sní víc jak on.
Ale já prý byla úplně to samé, mamka vždycky říká, že je ráda, aspoň vidím, jaké to se mnou bylo. A nepřejte si vidět, jak vypadám teď 😖 😖 Bych ráda změnila svůj apetit. 😕

helcenka
6. srp 2012

@svestina - z dýně je výborná marmeláda, ale přidávám k ní tak 2 velká jablka nebo 2 velké hrušky, aby byla výraznější, letos jsem byla nucena ji vysadit na zahradě, děti se po marmošce z dýně můžou utlouct, jinou už nechtějí. A taky malé dcerce přidávám dýni mezi ostatní zeleninu a nebo ji rozmačkám do sladké rýžové nebo ovesné kaše či rýžového nákypu společně s meruňkama, jablíčkama... Moje děti to milujou - já to teda nemůžu ani cítit 😝 . Také z ní dělám polévku - tu teda mám taky ráda. Dýně je fajn, můžeš ji udělat nasladko i naslano.
Jinak jestli ti pije UM dobře, tak bych jí ho naopak přidala před odpoledním spaním do postýlky (teda jestli ti spí). Myslím, že na UM není nic špatného a v tomhle věku už vůbec neee. Syn pil UM do roku a půl ráno, před odpo spaním a večer, v noci teda ne, protože to se nebudil, a když ano, tak se napil čaje a spal dál. A po roce a půl ho pil až do 2 let 2x denně a do 3,5 let ho pil před spaním, no a pak už jsem ho teda přemluvila na normální mléko.... 😉
A jogurty a tvarohy nezkoušíte? Já je třeba smíchám s neslazenou přesnídávkou nebo s rozmačkaným banánem - k dopolední nebo odpolední sváče, někdy i k snídani. A nebo dětem dělám mixované ovoce - vždycky tak 2+3 druhy, aby to bylo sytější, tak tam přimixuju pár piškotů nebo dětských sušenek a smíchám ještě s půlkou bílého smetanového jogurtu - to teda taky mají rádi.
Hlavně vydržet. 😉

svestina
autor
7. srp 2012

@helcenka Díky za tipy na dýni asi vyzkouším tu marmeládu. Jinak, co se týká jogurtů, měla období, kdy mi baštila selský jogurt, jak samotný, tak s domácí marmeládou nebo ovesnýma vločkama, pak přešla na Bobíky, Pribináky, Lipánky, ale všechno tohle už cca 14dní odmítá, jakoby se toho přejedla. Ještě vyzkouším ten tvaroh nebo jak píšeš ovoce, piškoty a jogurt, to nezní špatně 😉 Jo, jo výdrž to chce a hlavně pevné nervy, asi mě má naučit klidu a trpělivosti 🙂 ale já jsem zatím spíš chorobný cholerik 😅

helcenka
7. srp 2012

@svestina - mojí prďolce se taky nechtělo jíst, pořád chtěla jen "mlíčko od maminky", takže jsme si krušné období prožily při zavádění příkrmů, po týdnech snažení jsme se dostaly jen k tomu, kdy vzala na milost banán, mrkev a večerní kaši.... No ale po nějaké době se to změnilo a teď zbaští úplně všechno, jediné, co nejí jsou rajčata 😉 . Bylo to dost těžké, protože u syna jsem tohle neznala, ten snědl vše, co jsem mu předložila už od začátku..., takže jsem byla chvíli zoufalá, ale prostě jsme vydržely a vyplatilo se.
A zkus jí opravdu přidat před odpoledním spaním to mlíčko, nic tím nezkazíš.
A když sní na procházce maliny, ostružiny, co vzít sebou na měsíčky nakrájenou broskev, nektarinku, jablíčko na kolečka s dírou uprostřed (bez jadřince), na měsíčky hrušku nebo zkusit měkké nesířené švestky nebo meruňky.
Do večerní kaše jí můžeš přidat velké rozinky sultánky (další kalorie navíc) nebo jí udělat občas ovesnou kaši s rozmačkaným banánem (pomleté ovesné vločky, UM, kousek másla navrch, hrstičku rozinek, smíchat s rozmačkaným banánem, mezi prsty skořice).
A naše děti milujou upečená spodní kuřesí stehna, okusujou je a jsou strašně spokojení s bramborovou kaší.

A trpělivost je nejdůležitější, hlavně jí zbytečně nenutit, ona to vycítí a může se zatvrdit a bude jíst ještě míň. Ale prostě často jí nabízet. 😉

misullka20
5. říj 2012

Ahojky tak s mého syna se od roka stal taky nejedlík :( od kojence do roka opravdu baštil vše, k obědu si dával 200g masozeleniny, ovoce snědl dohromady za den 150 g.. a teďka ? mléka za den vypije dost 600-650 ml... budí se i v noci.. potom sní půlku suchého rohlíku, nebo chleba s máslem, pak jogurt nebo banán a to je vše :( maso nesnědl snad 14 dní a už nevím co mu nabídnot aby jedl :( jako někdy občas má výkyv, že třeba hráškové polévky snědl mističku.. ale to je fakt jednou za 5 dní... jogurt jako taky sní tak 80-100 g... ale jak do něj dostat normální jídlo aby měl správné živiny.. :(
nemáte nějaké tipy rady ?

petulak
9. říj 2012

holky je to hrozné,ale já to tak ráda čtu.Moje dítko má 4 roky a kousek jedicé co jí jelo bylo kojení a to do 18 měsíců plně.Jediné co k tomu pozřela byl pribináček.Pak mě sama odstavila a nějak se jakože rozjedla takže k pribináčkovi jsme přidaly rohlík.Doted boujem s oběděm.Každé sousto jí prosím at jí,že musí nabrat sílu.Jednou za čas bouchnou nervy 😠 ,ale beztak je to k ničemu.Každé ráno snídá rohlík s nutelou a kakao,pak dávám až do oběda jen ovoce a zeleninu,ale toho beztak moc nedá k obědu kolikrát nic nebo třeba 5 lžic a to je úspěch.Svačinu se snažím jogurt,přesnídávku nebo když něco upeču,sušenku.A večer zase nervy.Ale od 3 let kdy ochutnala čokoládu by jí jedla furt takže tu furt zakazuju.už jsem to zkoušela i jako odměnu za snědený oběd,ale pak jsem si říkala,že sladký není za odměnu.No katastrofa.Polívky nesnáší,bramborovou kaši taky a to jsou oblíbené dětské recepty ☹
Takže maminky hlavu vzhůru někdo mi kdyby řekl,že by dobrovolně hlady neumřela tak mě to tak nějak uklidnilo a lepší takhle než mít doma otesánka před kterým zase jídlo musí člověk schovánat.

drao
16. led 2013

@svestina Ahojky, nedělej si z toho hlavu. Moje malá už od miminka strašně málo jedla. U kojení pořád spala a nic nepřibrala, pak jsem díky tomu jejímu pocumlávání dostala zánět prsu, nic mi nevypila a všechno se mi tam zarazilo :( tak jsme nasadili UM, to pila z flašky pěkně, teklo samo 🙂 Od 4 měsíců jsme začali s příkrmy, papala je pěkně a pak najednou začaly růst zoubky, takže přestala jíst a pořád jen cucala mlíčko. Až byly zuby venku ,bylo trochu líp, zase se rozjedla, ale bohužel to netrvalo dlouho. Doteď(má 20měsíců) má střídání období kdy jí a kdy nejí. Mám pocit že se za dva tři dny nají do zásoby a pak prostě přestává jíst. Do toho se nám ještě přidala zácpa...takže to byl boj do ní dostat nějaké jídlo na zředění bobánků a víc tekutin. Na snídani mi sní jogurt, občas i celý 🙂, ale většinou něco nechá. Do oběda nic nejí, pak si dá pár lžiček polévky tak půl hodinky až hodinku před spaním, pak spí hodinu a půl většinou. Po spaní má druhý chod, dávám jí to co jíme my, ale některá jídlo vyloženě nechce, třeba rajskou mi plive. Druhého jídla si dá taky pár lžiček a končí. Nejvíc toho sní, když se v tom může rýpat a jíst sama. Velmi málokdy se stane, že by snědla všechno co jí nachystám a přitom je to opravdu mizerně malá porce. Nejvíc jí chutnají mňamky jako čoko kuličky a ovocné čočky, toho by se ujedla. Zhruba někdy kolem 15 měsíce měla období kdy sice jedla, ale asi od pěti druhů jídla trošku a tím stylem se prostě nějedla. Takže už z toho nedělám vědu. Prostě taková je. Bude mít ve 20 měsících 9 kilo, ale neřeším to, prospívá a nic jí nechybí. Prostě když nejí tak nejí. Občas mi taky ujedou nervy,ale už jsem si na to celkem zvykla. Takže nevěš hlavu a nic jí nenuť. Jeden čas jsem jí musela dokonce moc moc zabavovat aby otvírala pusinku a jedla, to bylo pořád maňáskové divadlo během jídla nebo nějaká pohádka nebo musela něco držet v ruce. Zkus té svojí malé nejedlici strčit do ruky lžičku, nechat jí rýpat v jídle a druhou lžičkou ji krmit, u nás to tak většinou šlo. A když už nebude chtít jíst, tak už jí nedávej. To je asi jediná rada co se dá dát. U nás to tak chodí s jídlem dnes a denně a už to většinou neřeším. Ano, vadí mi, když se jí chystám s jídlem, myslím si, jakou dobroutu jsem jí nenavařila a nakonec to sním já nebo pes,ale co už. Takové děti prostě jsou a my maminky to tak musíme brát, takže drží pěsti a zbytečně nenervi 🙂

svestina
autor
16. led 2013

Ahoj Drao,
moc díky za tvou reakci. Je to přesně tak, jak píšeš. Naše malá se taky, zdá se, za dva tři dny nají do zásoby a pak nebaští. U nás to asi opravdu budou ty zuby, protože na devatenácti měsících jich má teprve deset a právě jí leze další stolička a špičák, tak jí to nejspíš trápí. A přesně je to tak, že ona si moc v jídle nevybírá, jen si dá od každého tři pět lžiček a tím končí. Vždycky jsem si říkala, že moje děti nebudou jíst u pohádek, u knížek a podobně. Ale nakonec jsem taky slevila...jo, jak je člověk šťastný, když ten prcek sní u Krtečka misku polévky nebo knedlík s omáčkou 😉 Je to u nás jako na houpačce, ale říkám si, že mě to má něco naučit a to něco je hlavně klid, trpělivost a to, že ona si prostě sama řekne, kdy má hlad. Teď už se s ní dá i celkem domluvit a holt, když má chuť na mlíčko, tak jí ho dám a neřeším to. Když mi prostě odpoledne ke svačině sní plátek sýra a k tomu plátek šunky a pak chce mlíčko, tak ho prostě dostane a obě jsme spokojené. Naše Ančí má teď taky asi 9,1kg, takže jsme na tom opravdu podobně a nervičky to někdy jsou. Ale od roku do roku a půl přibrala krásných 1,4kg a dr. nás moc chválila, že by prý stačilo i 1,2kg 😀 , tak mě tím taky uklidnila a zase jsem na chvíli ukonejšená. Teď jsme v prosinci měli krizi, kdy by ráda měla mlíčko 2x v noci, ale to mi sama dr.nedoporučila, prý by si pak přehodila čas jídla a přes den by už vůbec nic moc nesnědla a čekala by na noc, protože by věděla, že to to mlíčko dostane. No, byl to boj, ale ustáli jsme to a teď už zase ví, že mlíko je v noci jen jednou 😉
Všem maminkám nejedlíků přeju hodně sil a pevné nervy a vždycky si řekněte, že to oboustranné trápení nestojí za to, chce to opravdu trošku zdravý selský rozum a ono se to nějak urovná 😉

zazana81
25. led 2013

Tak teď je malá "po obědě" a já si musela vyhledat tuhle diskusi, abych se uklidnila. Ale stejně to nejde. Dceři budou 3 roky a je to pořád dokolečka to samé - nechce jíst. Nemá absolutně žádnou chuť k jídlu. Věřily byste, že když dostane lízátko, nosí si ho na procházce jako svátost, ale rozbalit a sníst ho nechce? Co se týče jídelníčku, má ráno kolem 6 hodiny mléko, k svačině buď nic nebo kousek ovoce, s obědem dělá problémy - rýpe se v něm , kroutí se u stolu jak žížala, jedno sousto žvýká hodinu. Samozřejmě, když půlku dopoledne vařím, tak mě to pak taky přivede do varu... Bojím se, že to na dceři zanechá následky, být furt hubovaná u jídla, ale nemůžu si pomoct ... No k další svačině mívá jogurt a k večeři buď nic, nebo rohlík, nebo polévku. Je hubená, poloviční , jak její vrstevníci. Kolikrát jí vezmu na dlouhou procházku, že jí jako vytráví, ale nemá to žádný vliv. Koupila jsem jí nové nádobí, aby jí jídlo bavilo - taky bez efektu. Je tu někdo, komu se povedlo takovéhle problémy "zlomit"?
Pokud se pokusím dceru nehubovat a jen jí např. po 30 minutách jídlo vzít, že tedy dojedla, tak dělá scénu jak pominutá, že ho chce jíst . Když jí ho vrátím, zase se v něm rýpe. Nevím, co s ní dál 😖

kitinka76
25. led 2013

náš doktor tvrdí, že žádné dítě ještě dobrovolně hlady neumřelo 😉 prostě jen mají období, kdy nepotřebují tolik energie, zrovna nemají období růstu... časem to doženou. Moje starší byla ve třetí třídě menší než prvňáčci a teď to na ní není poznat 🙂

iva_kucerova
3. únor 2013

@svestina Začnu posledním dotazem........bohužel jsme mámy a mámy tohle asi moc za hlavu hodit nedokážou. Chápu,jak ti je.Sama mám děsný nervy pokaždý,když se blíží krmení dcery,protože vím,jak to bude probíhat.....a rozhodně nejí špatně proto,že by ze mě vycítila nervozitu, baští špatně u každýho,kdo se jí snaží nakrmit.Ivance je rok a váží 7,6 kg.Ráno vypije zhruba 100-120 ml Sunaru, pak do ní násilím narvu někdy půl přesnídávky, k obědu trochu polívky, pak se snažím,aby vypila znova trochu mlíka,to zvládne tak 50 ml, k svačině jogurt nebo zase půl přesnídávky, k večeři trochu kaše...tak 100 ml, před spaním vypije tak 50-120 ml mlíka....Přibírá 100-300 gramů za měsíc, teď nám po nemoci 250 gramů zhubla,takže jsme zase asi tak o dva měsíce zpátky🙂 Už od narození nechtěla pít vůbec mlíko,s příkrmama byl problém,že se po nich dávila a s jídlem,kde jsou malý kousky,má problém pořád.Má jen necelý dva zuby,takže nezvládá sníst žádný pečivo,všechno musíme mixovat. Taky mě hrozně štve,že jí navařím samý dobroty a ona pak zvládne čtyři lžičky a je po jídle. Jinak krmení probíhá tak,že sedí v židličce...i když by ještě neměla, protože sama nesedí.....a my děláme blbiny,abysme jí zabavili a aspoň něco jsme do ní dostali.Nikdy se nezajímala o to,co jíme my,nikdy neotvírala pusu,vlastně neexistuje nic,co by jí vyloženě chutnalo a mohla se po tom utlouct. Doktoři si s náma neví rady.Nikdo nevěří,že je taková,dokud nepřijedem na návštěvu a já se jí tam nesnažim nakrmit...to pak každej jenom kroutí hlavou a nechápe. Věřim tomu,že zrovna naše Ivanka by klidně umřela hlady.Kdybych jí jídlo nenutila,nezabrečí,že má hlad.Prostě od narození jídlo odmítá,nepotřebuje ho. Jsme na ní kvůli tomu dost často naštvaná,ale neudělám s tím nic.Vím,že jsem asi moc nepomohla,ale je možná dobrý vědět,že je nás víc🙂

verculka82
15. únor 2013

@svestina
Ahoj, jak som jiz psala, my sme na tom byly uplne stejne. Dcerka v roce mela 7.71kg, tedka ma 25 mesicu a ma 10.3kg, co je teda hodne pod prumerem. Ja som sa trapila priserne, strasne jsem hubla a nezvladala som to. Pak sem se hecla, pustila verunce pohadku, a davala ji bohuzel jidlo na silu, Chvilku to slo a pak si nejak zvykla a vzdy mi trosku snedla, Odkdy ma zuby a ji vetsi kousky, tak je to lepsi, ale nas jidelnicek je , rano polka toastu, svacina jak kdy polka jabka, obed asi tak 10 lzyic polivky, svacina polka jabka, vecere bud michane vejce, nebo polka rohlika, vic do ni nedostanu...obcas se s tim jeste porad trapim, ale vim, ze vic do ni nedostanu...ale jak rikala moje jedna znama, zadne dite se dobrolne nenecha uhladovet k smrti, zni to hrozne, ale je to tak,...musime byt silne, usmivat, se nemit z toho stres a oni to prekonaji..ale uz aby to bylo

majkali
15. únor 2013

Ahoj, to jsem ráda, že nejsem sama co má dítě nejdlíka. Jsou mu při a půl a zlomit se to nepovedlo. Má okolo 12 kilo, všechny kalhoty přešívám nebo nosí menší velikost, v pase je mu to veliké. Někdy mám pocit, že jídlo k životu nepotřebuje, ikdyž se to hldně zlepšílo. Mezi rokem a dvěma skoro nic nejedl, na palici. A to je ještě hodně vybíravej. Jí jenom suchý jídla, žádná omáčka ani sos, jinak se toho nedostkne. Zeleninu nepozře, chce jenom suchý těstoviny, rýži a kuřecí maso. A sunar. Už začal chodit do školky, 2x týdně na dopoledne a tam nejí. Učitelky mě prudily, že se sám nenají, že to neumí. Ale umí, jenom nechce. Polívky docela rád, ale to ho zase musím krmit já, jinak to nesní.

verculka82
16. únor 2013

@majkali nechci aby to vyznelo blbe ale som tak rada ze aspon nekdo to ma stejne jako my....proc nam to ty deti delaj? 🙂mne vsichni rikaj, aby dala dcerku do skolky, ze se to tam zlepsi, ale nevim..bojim ze tam taky jist nebude

majkali
16. únor 2013

@verculka82 U nás školka nic nezměnila, raděj nejí a ani nepije, protože čaj prostě nevypije (doma pije šťávu). Jsou prostě takoví, musíme je tak brát a respektovat. Já to mám horší s okolím, které na mě kouká jako na špatnou matku a komentáře typu "já bych mu dala, já bych ho naučla jíst", ty fakt mám ráda.

verculka82
17. únor 2013

@majkali to znam taky..divi se jak to ze neumim ani nakrmit sve dite

ajahudka
17. únor 2013

Ahoj , trochu se my ulevilo ,že v tom nejsem sama máme 18 měsíců a máme 9 kilo jíst nechce ....už jsem s toho smutná a to ještě všechny kamarádky kolem mě mají pořádný jedlíky jen zavidím...

iva_kucerova
7. kvě 2013

jsem se potřebovala uklidnit, protože Ivanka nechce jíst skoro nic, tak jsem si to tu znova všechno přečetla🙂

beta.m
7. kvě 2013

Naše Adélka jí sice normálně ale už od narození špatně přibírá, teď v 11 měsících má 8 kg 😒 Doktorka jí asi v 5 měsících dělala i testy z krve a zjistila, že má míň železa což může způsobovat nechutenství, ale ikdyž brala železo nic se nezměnilo, takže jsme to uzavřeli, že má prostě svoje tempo a že je hodně akční tak to ,,vyběhá´´ 😀

zuzankast.
10. kvě 2013

Ahojky, také mam doma nejedlíka. beta.m malá měla v roce 9kg, tak sme na tom asi podobně 🙂 teď ve čtyřech váží 14kg. Holky, pokud je dítě zdravé a veselé, neřešte to. Nemá smysl si s tím lámat hlavu - tak mi to vysvětlila dr a já s ní po těch 3 letech jedině souhlasím. Někdy odpustíme svačiny, jsem ráda, že malá sní snídani, oběd a večeři. Ráda bych Vám, co máte starší děti, dala jeden typ. Kupte kuřecí salám nebo šunku v celku, nakrájejte na kolečka a z těch nechte děti vykrájet vykrajovátkem na cukroví tvary, pak jen lehce osmahnout. Malou to moc bavilo a pak snědla i moji porci 🙂
tady je knížka s dalšími nápady http://www.kosmas.cz/knihy/165003/zabavne-jidlo...

domiz
11. kvě 2013

Máme s jídlem taky problém...i když dcera na to nevypadá...každej si mylsí,jak hezky jí..do 1r.jedla vše...pak začala být vybírává a spoustu věcí začla odmítat ☹ dřív jedla polívku všechny,zeleninu,maso,ovoce ,jogurty...postupně to začala vyřazovat..ted má 2r.7měs. a nejí nějakou dobu skoro nic...pije teda pořád sunar,ten miluje..má ho na snídani a večeři..ten vyžaduje..takže aspon do sebe dostane něco...jian oběd,děs..ještě nedávno jedla hodně maso na jakýkoliv způsob...ted už nejí ani moc maso..občas rybu..jogorty nechce,polívku nesní žádnou..ovoce si dá max,babán a zeleninu vůbec..ještě sní pečivo,sýr a šunku..ještě těstoviny,tím končíme..zubama to není...už má všechny,ted s ejí vyklubal poslední..už nevím,co mám dělat...bojím se,aby nebyla nemocná..nemá žádný vitamíny..sice není hubená,má cca přes 13kilo,někdy mín někdy víc...máte nějaký rady?zkoušíme pořád něco novýho,vařím každej den něco jinýho..jí už dávo s námi,občas udělám ěnco jinýho a pak to jí táta,prt se toho nedotkne..

mavis1
28. kvě 2013

@domiz ahoj. neřešila bych to, pokud pije sunar. tohle mi dělala starší, stresovala jsem, ve školce začala jíst, funguje už teď ideálně. Já jsem do sunaru přidávala jogurt po troškách nebo přesnídávku a tím pomalu měnila jeho chuť až zůstalo jogurtové mléko a to už ji tak nezasytilo tak jedla i jiné věci. Píšu to proto, že druhá mladší dcera je teprve nejedlík a ta mě tak školí, že tu první už teď vnímám jako super jedloše. Malá mi nechce ani ten sunar a nacpat do ní jídlo nebo i pití je každodenní boj, který mě asi brzo zahubí 😠

svestina
autor
10. čer 2013

Zdravím všechny maminky nejedlíků 😅 Bude to skoro rok, co jsem tuhle diskuzi zakládala a než jsem se dostala k přidání tentokrát pozitivní zprávy, už jsme zase tam, kde jsme byli ☹
Chtěla jsem vám všem zvednout náladu a dát trošku naděje v průběhu ledna, února a března. To se naše malá krásně rozjedla. Malovala jsem si, jak do dvou let bude mít - pro nás krásných - 10,5kg. Jedla k snídani kaši s mlékem nebo rohlík s mlékem, k svačině občas trochu ovoce, k obědu dvě velké naběračky hustého masozeleninového vývaru k tomu mléko, odpoledne jogurt, matyldu nebo přesnídávku a mléko a večer cca 220ml kaše + mléko. No, byla to nádhera, dokonce se pak i přestala budit na mlíčko v noci, to byla krásná úleva. Jenže...jak to tak chodí, nebyl všem dnům konec. Koncem března měla malá šestou nemoc, takže teploty a nechutenství a po jejím skončení jí začaly růst zbylé dva špičáky 😒 Takže od té doby jsme zase zpět u nejedení.
Celý den by byla schopná být jen na sunaru. Vím, že má všechny živiny, ale přeci ve dvou letech nemůže být pořád jen na mlíce, nehledě na to, že od té doby nepřibrala vlastně vůbec ani deko. Zastavila se na 9,9kg a to má doteď ☹ Občas byly dny, kdy snědla něco víc a dokonce se dostala s váhou na 10,1kg nebo 10,2kg, ale teď opět spadla na 9,9kg. Jsem už zoufalá. Jednou si řeknu, že jí prostě nic jiného nedám, dokud nesní nějaké normální jídlo, že mléko nedostane. Jenže jsme se tím dostaly asi obě akorát do příšerného stresu, protože mi tu pak chodí pofňukává, chce dudlíka, kterého jinak měla jen na noc, pak taky plínku na muchlání, je unavená a chce chodit jen spinkat. A to se opravdu nedá vydržet. Jakmile jí ale dám lahvičku s mlékem, pookřeje, je veselá, živá, hraje si, zabaví se už i krásně sama a běhá za mnou a objímá mě, celá šťastná, že jsem jí to mlíčko dala.
Teď jsme na tom tedy tak, že k snídani má 210ml sunaru, k svačině málokdy ožužlá trošku rohlíku nebo housky, k obědu jak kdy, ale maximálně jednu naběračku masozeleninového vývaru, suchou rýži nebo suché těstoviny k tomu 120-150ml sunaru. Odpoledne si někdy dá krabičku borůvek nebo malin, 2-4 kukuričné křupky a k tomu opět 120ml sunaru a k večeři už bohužel od toho konce března odmítá kaši, takže sní většinou plnou misku suchých těstovin - ty miluje a navrch zase 210ml sunaru. A to se ještě budí v noci, samozřejmě, když jí tak málo přes den, tak chce mlíko i v noci. Vím, že má toho mléka dost, rozmýšlím se, jestli jí ho ubrat, jestli by jí to donutilo sníst víc jiného jídla, ale ze zkušeností tomu moc nevěřím, nikdy to takový účinek nemělo. A hlavně je teď problém v tom, že naprosto odmítá jídlo, které má řidkou kašovitou konzistenci - takže jogurty, přesnídávky a kaše jsou u nás naprosto pasé. Hlavně mě mrzí ty kaše, protože po těch aspoň něco přibírala.
Takže to jsou aktuální informace od zakladatelky téhle diskuze. Budu ráda, pokud některá z Vás bude mít zase nějaké nové poznatky a zkušenosti a podělíte se o ně se mnou. Jestli jste některé z vás taky byla někdy v takové situaci. 😨

zimka
10. čer 2013

HOlky, v dnešní době buďte rády! Naší malé vždycky všechno hrozně chutnalo a teď je jí 13 a řeší, že je tlustá (není, ale hubená taky ne). Posloucháme to pořád, jaké má stehna... a pořád jí, chudince, všechno chutná. 😀
Tak holt budete mít žížaláky.
Ségra měla taky extrémního nejedlíka, Terka žila z pár kuliček hroznů a půlky broskve celý den - přežila a teď jí normálně... Myslím, že to bylo spojené i s atmosférou v rodině, ale určitě to tak nemusí být a nikomu to nepodsouvám - oni ale tehdy měli hodně dusno.
Ale z toho popisu to vypadá, že aspoň něco papká, neřešila bych, že "suché těstoviny nebo rejži" - jídlo to je. 🙂 Když je to dítě malinké tak do sebe nějakou velkou porci nenasouká, ale naběračka vývaru, miska rýže a sunar mi nepřijde zas jakože nic nejí! To bude dobrý, jen máš možná posunutou představu, kolik by toho měla zblajznout.

ratatooy
10. čer 2013

ja si myslím že je to obdobím náš kolem 2roku nechtel taky nic a ted pomal ve 3 sní přes den pár lžiček ale začal jíst večer to sní klidně kaši hlubokej talíř a jšte plátek chleba s něčím.ten jidelniček co pišeš mi přijde naprosto dostačující

svestina
autor
11. čer 2013

Holky díky za reakce. Podle dnešního jídelníčku to vypadá, že by naše malá mohla mít k snídani, obědu i večeři jen těstoviny a navrch mlíko 🙂 Asi opravdu nemá cenu to řešit, když si řekne už po desáté, že chce těstoviny, tak jí je prostě dám. Jen kdyby byly aspoň trošku výživnější 😉 Spíš řeším, jestli by opravdu nepomohlo, ubrat jí na množství mléka, že by jí to třeba pak donutilo sníst přes den o trošku víc něčeho jiného.... Na to je ale odpověď zřejmě jen "ve hvězdách" ☹

hojda
13. čer 2013

Bác další talíř rozbitý. Já už to vzdávám! Malá mi rozbila už několikátý talíř, misku, hrnek...... Jídlo je u nás prostě za trest, už se mi chce z toho brčet, každé jídlo horor, zázadně si jídlem pouze hraje a nic nesní, ohání se rukama a vyrází mi nádobí z rukou.... Pokaždém jídle ji převlíkám, převlíkám i sebe, všechno kolem ní špinavé, ale nesní vůbec nic, nebo jen minimum. Ani nevím, co jí mám už dávat jíst, je jedno jestli vařím, nebo zkouším něco ze skleniček...výsledek stále stejný, nesní nic, nebo 3 lžičky a konec. A přitom mi celý den řve ňam a chce každé jídlo, co vidí, ale vše pak jen strčí do pusy rozkouše a vyplivne. Podlahu vůbec nestíhám uklízet, protože je na ní pořád nějaké jídlo. Naštěstí už přestala plivat pití. Občas sní Lipánek a nebo ovoce.....nejí jogurty, přesnídávka, kaše....... polívku jen náhodně. Už ani nevím, co jí mám dávat k jídlu, protože pokud jednou něco sní, tak podruhé už to nechce. Vyhazuju hrozné kvanta jídla, z kterého si vezme jednou a už nechce. Jí je jídlo úplně ukradené a já už jsem z toho na nervy. Vůbec nevím, co s ní mám dělat.

hojda
13. čer 2013

Malá je hubená a když přijde nějaká nemoc, tak nejí vůbec a to je pak šílené, jak vypadá ☹ v noci se na jídlo nebudí.