Nevím si rady. Doma skoro nic nejí, u cizích zbaští vše

kackaj
27. bře 2012

Ahoj, máte prosím někdo podobné zkušenosti s jídlem? Malý má 2,5roku, od malička byl celkem jedlík, příkrmy hrnul po několika skleničkách za oběd, papal všechno co mu přišlo pod ruku, ovoce, zeleninu, maso, rýži, brambory, sladké, kyselé...všechno prostě. Myslím, že zlom přišel tak minulé léto. Rád papá jogurty a to je tak asi všechno myslím. Jinak do všeho se musí nutit, jsem ráda, že za oběd sní pár lžiček co má naložené. Ale...přijedeme ke tchyni, nebo dnes byl u sousedky...to jsem nestačila koukat, co všechno zbaštil. Sní prostě bez odmlouvání všechno, co dostane, ještě by si i přidával. Dva chody jsem do něj za oběd nikdy nedostala...u tchyně není problém. No, je to normální? Jak ráda bych byla, kdyby mě ráno urgoval, že chce snídani, přišel hladový zvenku a zhltl celý oběd, jak bych ráda viděla, že se napapá pěkně před spaním... Ach jo, jsem z toho celkem nešťastná, protože do tohoto se nám ještě přihnalo asi období vzdoru...dělá pravé opaky co mu řeknu, ale je vidět, že naschvál (viz. pozor ať to nevyleješ, tak rovnou sklenku obrátí a obsah vyleje atd.)
Já nevím, myslím, že nevařím zas tak špatně, ani nemyslím, že tím to je, že mu nechutná...prostě DOMA NECHCE JÍST ☹ Ještě teda, ne, že by nejedl vůbec, někdy to jde, někdy ne, ale já už mám pocit, že nikdy nic nechce.
Pomooooc🙂 Nebo radu, nebo aspoň útěchu prosím🙂 Děkuju, snad nejsem jediná nešťastná mamina🙂

hasky24
27. bře 2012

Tak náš Jiřík taky moc nejedl ale od té doby co začal chodit do školky se to změnilo o 100 % 😉 😉 mimochodem věkově jsme stejně staří 😉 😉 a období vzdoru máme také 😀 😀

evaviki
27. bře 2012

U nás to bolo podobne.. Dokonca mal obdobie, kedy odmietal vařené a jedol iba suchý chleba a jablka.. Trvalo to asi mesiac, bola som na nervy... Potom to preslo a zacal jest pekne.. I ked u mojej mámy tiez papá lepsie, v skolke zbasti aj to,co doma nechce.. Netráp sa tým, od hladu neumrie.. Mozno ked si to nebudeš všímat, tak ho to prejde..A tiez mal vtedy dva a pol..

ludva
27. bře 2012

@kackaj Nápodobně 😉 Mates má 2 roky a 8 měsíců. Vše dělá naopak, barvy schválně říká naopak, nejí a to to byl donedávna malý gurmán 😲 , teď přestal i pít!!!! O víkendu jsem se pobavila, přišel za mnou a povídá - mami, táta asi neumí barvy, žikal, že mi sundá tu červenou plínu 😀 Od té doby, barvy říká správně 😀 Asi zkusím metodu nenabízet jídlo a nechat ho vyhladovět 😝

@evaviki suchá houska - největší terno u nás 😀

Holky, dva puberťáky k tomu, vražedná kombinace 😝

kackaj
autor
27. bře 2012

Jéééžiš, moc děkuji, že jste se podělily holky, tak snad nejsme jediná nepapací domácnost🙂 Jj, suchej rohlík nebo chleba z topení, to je mňamka i u nás🙂 Tak asi nakoupím halt pořádnou zásobu rohlíků, nechám je vysušit a budeme aspoň z něčeho živi🙂 Pokusím se to přežít a nevnímat tolik...ale už se těším na tu školku...on i tak kolektiv potřebuje, myslím, že už je akorát tak zralej na školku, disciplínu, hraní si s ostatními atd. Tak snad nás někam vezmou při té přeplněnosti 😅 😅 🙄 🙄 🙄

jajina.c
28. bře 2012

kackaj🙂, jako by jsi psala o nás 😀 . Doma do něj musím kromě jogurtů všechno nutit, hrát mu u toho divadélko atd. Co mu nevnutím, sám si nevezme. U babi jí i sám někdy a jinak se rád nechává krmit. U nás byl zlom, když byl loni v nemocnici, papal dobře, snažil se i sám, ale z nemocnice přišel jako " nežera ". Dneska zrovna jdeme k zápisu do školky a já začínám mít obavy, kamarádky holčička tam zase naopak hodně zhubla - nejí tam vůbec ☹ . Já pořád doufám, že je to jen období, ale taky už mi to fakt nebaví. Já jsem navíc vyzkoušela, pokud k našim vezmu moje vařený jídlo a jí ho u babi, tak to slupne jak malinu, ale doma je to boj🙂. A když jsme na návštěvě, tak ještě říká " dejte mi něco najíst, oni mi doma nic nedali" 😀 😀 😀 , naštěstí to všichni berou z rezevou. Období vzdoru máme také - ne, nechci, nepůjdu, nebudu a nic si nenechá vysvětli atd... je to únavný, ale snad to brzy přejde 🙂 .

jop
28. bře 2012

@kackaj ahoj, no náš malý je obecně nejedlík nezávisle na místě, ale je fakt, že u tchýně jí nejlíp. Podle mě je to jednoznačně tím, že ona je hrozně hodná, nenutí ho, ale dá si s ním práci, lítá za ním s jídlem atd.. Já jsem z celé situace nervózní, i když se snažím být klidná, tak on to určitě vycítí, že mě to štve...když prostě strávím dvě hodiny u sporáku a on to pak nechce, tak bych ho zaškrtila 😀 Možná bych u vás zkusila změnit přístup - třeba ho krmit na jiném místě, příp. pokud není hubený, tak ho nechat trochu vyhladovět.

berenika39
28. bře 2012

ahoj, to je tím věkem, vzdorem, zkus nechat to jídlo plavat. chtělo by to sebe sama přesvědčit, že to není problém, určitě neváží nějak strašně málo. Když to ty vypustíš, nebude on mít tu potřebu ti dělat opak. Mě někdy i pomohlo právě mu říct - nemusíš jíst. A on jedl. Oni za to nemůžou, věk jim vělí dělat všechno obráceně (sama to píšeš s tou skleničkou. Nevyráběj z jídla problém, jestli se ti to povede, neřeš to před ním vůbec. Nabídni, to je všechno. Když se ty naladíš, nebudeš se nervit, on bude taky ok. držím palce, přejde to.
Jiank Petr to má taky tak, doma ví právě o tom pobízení, tak stávkuje, jinde jí víc a líp.

ludva
28. bře 2012

LEDA, ŽE SE DĚTI VZÁJEMNĚ NAVŠTĚVOVALY 😀

kackaj
autor
28. bře 2012

Díky holky, tak nechám to asi plavat. Je pravda, že dneska zrovna jí celkem dobře, ani jsem ho nijak nepobízela...možná je to tím, že tu byl děda a s ním taky Ondra baští skvěle...hlavně klobásky 😅 😅 😅 Děda je tady na takový blafy a Ondra po tom hrozně jede, ale když děda zavelí zdravou stravu, baští se i zdravá🙂 K té váze...Ondra vážil v roce 12kg a teď má 13-13,5kg, takže nic moc váhový přírůstek, ale jako vyžle nevypadá. Takovej normální kluk myslím...jsem i ráda, že se vytáhl a nezůstala z něho kulička, to mám zas strach, aby nebyl tlustej po mě🙂
No, budu se snažit nenutit a hodit to za hlavu a doufat, že např. tou školkou se to změní. Ale je fakt, že to člověka namíchne, když nerad vaří a přece musí a pak to ten zlobivec poplive a nechá ladem. Ale tak jsou důležitější věci. Ono mě to taky zrovna včera hlodalo víc, že jsem měla špatnou náladu už od rána a fakt mě všechny okolnosti, co se za den od rána udály akorát nahlodávaly víc a víc, až jsem si říkala, že jestli vůbec mám mít druhé dítě, že asi nejsem správný typ na výchovu dětí🙂 Dneska už je ale dobře, takže to byl zřejmě jen den blbec a teď zas bude na chvilku klídeček v hlavě🙂
Každopádně moc díky za rady, budu se jich snažit držet 😉

garfie
28. bře 2012

Ono je asi dobrý nenutit, ale zato s gustem pojídat 🙂 Když to uvidí u vás-taky si rád dá....naše malá chce ochutnat od všeho, co se doma objeví...a není to žádný napucánek, jí normálně-jen ji prostě zajímá, co máme my.
Jinak s nejedíky je to o nerva, můj licenční syn (z partnerova prvního manželství) má deset a prakticky vůbec nejí-od malička! Vypadá jako anorektik-mimo sladkostí je fakt zázrak do něj něco nacpat. Taky ho nenutíme-ale když vařím podle jeho přání-a on si pak dá jednu nebo dvě lžičky, nejraději bych mu to hodila na hlavu : 😖

kackaj
autor
29. bře 2012

Jj, to u nás se jí hlavně s Gustem, i když někteří by měli jíst spíš s Mírou🙂

sabuse1
29. bře 2012

@kackaj: taky řešíme tenhle problém s dcerou, zhruba poslední půlrok skoro nejí, tedy doma, všude jinde sní úplně všechno a mým vařením to rozhodně není protože syn dojídá i její porce...🙂 za celý den je schopná sníst 1 jogurt a vypít litr mléka, to se jí snažím nedávat, jenže si ho prostě vyřve, děláme aspoň kompromisy, že sní polévku a dostane pak kakao, tímhle stylem se mi do ní podaří dostat aspoň něco. Teď jsem se o tom bavila s doktorkou co s ní a říkala mi, že je to v tomhle věku celkem normální a nemám si s tím dělat starosti, že jí to určitě přejde, prý že kdyby měla hlad určitě by něco snědla...takže tomu nechávám volný průběh, předložím jí jídlo a když ho nesní nechám jí být, seberu ho a dostane až další. Je to o nervy, ale asi nezbývá než to něják vydržet...ještě u nás celkem zabírají svačinky na hřišti - když vidí jíst ostatní děti tak si dá taky, snažím se tam brát různou zeleninu a ovoce a během toho lítání to schroupe. Tak držím palce ať to něják zvládnete🙂

janeyzelvicka
29. bře 2012

Ahoj, dcera je zhruba na stejné vlně jako vaše děti, ale tak nějak už mě přešlo řešit to (pořádně - tedy tak, jak by si asi představovaly babičky 😀 - nejedla nikdy), tak ze srandy deklaruju, že aspoň ušetříme, protože výdaje za jídlo pro ni jsou minimální 😀
Hodně se stávalo, že u babiček jedla víc. Ale pak jsem zjistila, že to je asi tím, že jí babičky vaří její oblíbenější jídla - kuřecí vývar, kuřecí maso - které ona občas sní, občas ne, bramborová kaše, nebo guláš atd., a navíc ji tím krmí, i když už by dávno mohla jíst sama 🙄, a já se svým postojem najíš se sama, a občas se budou jíst i zdravější jídla - těstoviny, pohanka, prostě to, co jíme my - tak na to mi kašlala, u babiček je lepší servis 😅 ale přece nebudu dělat obden guláš, obden řízek s kaší jen proto, že ho má ráda.
Poslední dobou mírné zlepšení, už si celkem dává všecko, ale v dávkách stále malých. Váží mírně přes 14 kilo, má tři roky a 8 měsíců, a hlady zatím neumřela 🙂

kackaj
autor
29. bře 2012

@sabuse1 @janeyzelvicka no zrovna mi připadne, že co jsem byla v to pondělí nebo úterý v depresi a začala jsem si stěžovat, tak Ondra kupodivu celkem pěkně jí...říkám celkem, kompletka to není vždycky, ale aspoň se do jídla pustí bez řvaní nebo odmlouvání. Ale hodně jste mě hlavně uklidnily v téhle diskuzi, vidím, že to není nenormální a řešit teda už tolik nebudu. Je dobré vědět, že chyba není nejspíš na mé straně a že zlepšení jednou nastane🙂 Teď to ještě musím vysvětlit babičce druhé, u které je jídlo taky celkem problém a bude snad klid...naši jsou trošku nervnější, tak z toho dělají megaproblém. Kdežto u tchánů za prvé Ondra jí všechno a krásně a za druhé je tam babička (bývalá uč. v MŠ) a ta kolem něj skáče až neskutečně, dělá mu opičky a jemu to asi vyhovuje...mě to děsně vytáčí🙂 Ale Ondra tam jí, tak je to dobrý a držím papulu🙂

anrebcz
29. bře 2012

Holky, ja deti jeste nemam, ale z vykladani mych rodicu vim, ze my se segrou jsem byly uplne stejne. Doma jsme moc jist nechtely a jinde ano. Byly dokonce i jidla, ktera do nas nasi rvali vrchem-spodem a doma jsme to proste nejedly, ale jak jseme byly u sousedu tak jsme snedly i to a jeste jsme rekly, ze mam to chutna, proc to doma nevarime 🙂.

janeyzelvicka
29. bře 2012

@kackaj 😉 postěžovat si je někdy třeba, vidíš, aspoň se uleví a třeba to působí i na děti 🙂
U nás z toho jsou někdy babičky taky hin, jedna za malou běhá, aby dojedla polívku, po celém pokoji (což se mi moc nelíbí), další mi občas připomene, že malá je hrozně bledá - což je, ale těžko bude tmavá, když já jsem taky světlý typ a manžel má taky světlou pleť.... njn. Uvidím, co další potomek, jestli bude v jídle dělat babičkám větší radost 😀 😀

garfie
29. bře 2012

Hele a tchýně teď vzpomínala, že můj chlap taky nejedl-asi tak do 14.let-prý utrpení, o každou lžičku s ním museli bojovat-a pak se to prý skoro ze dne na den zlomilo a stal se z něj Otesánek-a dohnal všechna předešlá léta strádání....😀

kackaj
autor
29. bře 2012

@garfie do 14ti let????? Proboha, to bych teda asi zešedivěla🙂 To doufám, že u nás nastane zlom dřív🙂