Roční syn pije jen UM, nechce jíst, dáví se a zvrací

kathuska
21. únor 2012

Ahoj, nenašla jsem odpověď na můj problém..mám snad i pocit, že jsem jediná na světě, která má takové trápení se svým prckem ☹
Od 4.měsíce baštil zeleninové a ovocné příkrmy, kojený byl totiž jen do šestinedělí. Ale vždy to byl velký boj do něj něco dostat. Kolem půl roku, kdy jsme začali zkoušet kousky ve stravě (kupované skleničky), začal mít problém s polykáním kousků a většinou se mu už po pár soustech zvedl žaludek a pozvracel se. Pak nechtěl moc jíst, asi se bál. Za pár dni jsem to zkusila znovu a zvracel snad už po druhé lžičce. Takže jedl jen mixované jídlo, ale opravdu málo, jogurt apod. Ale pořád se střídalo období, kdy jedl alespoň trochu, zkoušel kousky.. a zvracel, nechtěl jíst kvůli zubům, pak zase trochu jedl.. atd.
V 10. měsíci už i nějaký ten větší kousek vzal (no větší.. maličká mrkvička, brambora, drobek chleba..), ale od té doby, poslední 2 měsíce už nejí nic ☹ Jen umělé mléko, občas pribináček.. nechce otevřít pusu. Nepomáhá rozptylování, přemlouvání, nucení.. nic.

Hlavní problémy:
Nikdy nejedl moc - vždy převažuje to mléko, na noc kaše, v noci také mléko (1-2x za noc)
Při kousku jídla se nadáví, nepolkne, nebo na několikátý pokus, v nejhorším se mu zvedne žaludek a zvrací :( pak dál už samozřejmě jíst nechce
Nemá zájem o jídlo - neloudí, nezajímá ho když jíme (příjde se podívat, vezme si drobecek rohliku ale pak už nechce), nechce si vzít jídlo do ruky a krmit se
Nechce ani sladké, křupky, kus jablíčka, banánu.. piškot, do ruky to nevezme - nevím proč
Když má hlad a nedostane flašku tak opravdu hodně bulí, takže nabízet mu něco jiného místo toho nemá smysl..

Zkoušela jsem už všechno možné, domácí jídlo, skleničky, jídlo co jíme my, cokoli.. ale nikdy to němělo dlouhé trvání ☹ Vezme si pár lžiček polévky, omáčky, jogurtu ale pak už dál nechce.

Je to veselý, energický kluk, nemá žádné zdravotní problémy, psychomotorický vývoj normální, v roce ma 77 cm, skoro 10 kg.. 6 zubů, bez stoliček...ale ty vitamíny a živiny z jídla už mu za chvili asi budou chybět. Samozřejmě jsem vše řešila s doktorkou, ale ta sama si neví rady, nechápe proč to tak je.. jdeme na gastro vyšetření, ale myslíme si, že to bude asi psychycké, že nechce polykat.

Máte někdo podobný problém? Jak jste ho řešili? Mám počkat až jednou bude chtít jíst? Bude třeba do té doby dokud nebude mít stoličky na mlíku??
Momentálně jsem ve stavu "rezignace", už ho tolik nenutím, abych mu nezpůsobila blok, čekám zda projeví nějaký zájem o jídlo sám.. popř. čekám až bude "větší", bude chápat a budu muset říct: mlíko není, musíš si dát toto nebo nebude nic. Trápím se s tím už půl roku, někdy z toho mám pořádnou depku 😢

ivular
5. dub 2012

@kathuska Tak to by mě zajímalo, co by řekl pan doktor na nás, když malý baští jen do hladka mixované jídlo. Kousíčky v jídle ho hned natahují, ale je fakt, že nikdy vyloženě nezvracel. Každopádně váží skoro 13 kg, takže to odmítám řešit 😉

kathuska
autor
5. dub 2012

@ivular
@hejdulíka

nechci ho nijak trápit.. pro jistotu nechame zkontrolovat, zda nemá nějakou vadu v jícnu apod.. pokud bude vše ok, taky už to nadále odmítám řešit.. váží 10 kg, vypada tak akorat, žádný hubeňour. Tak v pohodě..
Jj dam mu mlicko o pulnoci a snad vydrží, je zvyklý na flašku ještě kolem 4 rano.. tak to bude muset být čaj

renataim
9. dub 2012

@kathuska ..jako bych četla o mém synovi. Zrovna dnes jsem už rezignovala, nechce jíst, tak nebude. U každého jídla nervy. Hlavní jídla mixuju, OBČAS něco sní sám, ale to je pořád "zakousni piškot, nedrob to, ham, nevyhazuj to, ochutnej alespoň.." Zrovna poslední měsíc rostou stoličky, tak je to o to divočejší s jídlem, ale odmítá mi v podstatě od narození. Na jednu stranu mě uklidňuje, že v tom nejsem sama, ale upřímně závidím těm maminám, kterým dítě sní všechno, co mu dají a ještě se vztekají, že mají málo.
Přeju jen pevné nervy, protože vím, jaké to je. Někdy už mám fakt omlátit si hlavu o zeď (přibližně 5 x denně u krmení 🙂 ).

kathuska
autor
11. dub 2012

Máme za sebou vyšetření sono žaludku a rentgen jícnu a žaludku s kontrastní látkou (to byl mazec..) a vše vypadá v pořádku. Zítra nám to ještě mají potvrdit. Ale myslím, že je to ok. Kupodivu Adam se asi zalekl nebo nevím ale poslední dny zase něco málo sní...bez zvracení. Tak mám radost, snad to i nadále půjde..

lundenburg
13. kvě 2012

Mohu se zeptat kolik vám děti nejedlíci přibírají a v jakém věku? Je v 8 měs přírůstek 300g dostatečný? Malý váží 8,5kg v 8 měs a taky jídlu moc nedá. Jen sem tam nějaký jogurt nebo tak třetinu příkrmu zeleninového a večer trochu kaše. No ale myslím že vždy sní tak třetinu až polovinu porce než by měl a rozhodně nejí ani pětkrát denně jak by asi taky měl. Může mu stačit jen kojení? Malý je velmi usměvavý, bez dudlíku i palečku a každý tvrdí, že vypadá spokojeně. Mimo mé mámy, která tvrdí, že mu MM nemůže stačit a měl by prý přibrat měsíčně kilo. Jo a zoubky má dva.

kathuska
autor
13. kvě 2012

@lundenburg přesně přírůstky nevím, můžu se podívat pak do očkováku jak to měl, ale každopádně teď má 15 měsíců a 10 kg, stále pije jen UM, k tomu jogurt, pribináček, nějaký suchar, kousek rohlíčku a večer kaši. Víc nejí. Měl teď 14 dní období kdy jedl třeba i banán na kaši a zeleninu s masem na kaši, ale teď opět odmítá. Asi se tím netrap, já to řeším celou dobu, ale už vím, že je v pořádku jen prostě jídlu moc nedá.. hold si musím počkat déle než začne pořádně baštit. Nijak nestrádá.. a taky do mě rejpala a rejpá hlavně moje máma, která tvrdí, že my jsme jedli v roce pomalu příborem a chodili na nočník a moje dítě nezvládá ani jedno 😀 njn, už to prostě neřeším 😉
Tvůj malý je evidentně spokojené miminko, váhu má super, jídlo mu stačí, kojení určitě taky... nevidím problém 🙂 U nás trochu hapruje to, že neumí pořádně kousat a sem tam zvrací. Ale fyzicky je v pořádku. Jsou kolem nás prckové co mají v 15 měsících 8 kg a baští o sto šest 🙂 každé dítě je jiné 🙂

lundenburg
14. kvě 2012

@kathuska Díky, tak to jsi mě uklidnila. Už se tím nebudu stresovat, to jsou pak ještě horší následky 🙂 Ať se vám daří a ať vám chutná... 🙂

lundenburg
11. čer 2012

Ahoj, no mezi 8.a 9. měs. bohužel dokonce 10dkg zhubl, takže to baštění by měl fakt vylepšit. Jenže on třeba nic ani neochutná a už to nechce ☹ Co dělat? Ještě že kojím, aspoň něco má.

kathuska
autor
19. čer 2012

@lundenburg mě tedy naštěstí zatím nezhubl, teď tedy už nepřibírá, hodně běhá, mlíko pořád pije jak divej, sem tam něco ukousne, ale spis ochutnava než že by jedl.. asi se porad s mudrou, zda mu kojení ještě stačí nebo máš třeba doplnit umělým mlékem? Dneska jsem mu k obědu pomačkala brambory s maslíčkem a mrkev, a pul hodiny se v tom vrtal, oblízl lžičku a konec.. takže si pak zase vybrečel mlíko a večer jsem mu to celé mixla do kaše a pak to teda snědl.. ale je to pořád bída 😔

lundenburg
13. črc 2012

Tak mezi 10. a 9. měs už konečně přibral 450g, tak snad se to zlepšuje. Už i líp baští. Ale nejradši má kupované skleničky nebo banán nebo pribiňák.

mishulka1987
23. črc 2012

@kathuska ahojky.určitě v tom nejsi sama.já momentálně řeším něco podobného.dcerka,když jí byl rok,tak mi baštila úplně všechno.knedlíky,rýži,těstoviny.vůbec jsme neměly žádný problém a od narození byla kojená.synovi bude za týden rok,od narození jsme na sunaru a zatím mi také papat nechce.do začátku si občas dal kašičku,přesnídávku,kousek mačkaného banánku a to bylo všechno.teď mi taky papat nechce.občas ten banán,ale to je vše.zkoušela jsem mačkaný brambor,ale jakmile vezme do pusinky malinkatý kousíček,tak to neumí rozkousat,dáví se a pak zvrací.a to máme v necelém roce 9zoubků.neví,jak má jídlo kousat a ani se mu do toho nechce.máme 75cm a necelých 11kilo.doktorka mi říkala,že prospívá dobře a že mám na to jít pomalu.takže svým způsobem jsme pouze na sunaru.nenutím ho a nechávám tomu volný průběh.každé dítko má jiný vývoj.chápu tě,já jsem z toho byla také dost na nervy,ostatní děti v kočárku baští rohlík a můj prcek ani neví co s ním dělat.nechávám ho být,příjde jeho čas a začne sám.

kathuska
autor
23. črc 2012

@mishulka1987 ahoj, jj je to dost podobné. Dnes jsme byli na 18 měsíční prohlídce (předčasně) a malý taky prospívá, nic mu nechybí, je pořád takový miminkovský. Ale za poslední 2 měsíce se zlepšil, už začal opravdu kousat, a hlavně nezvrací, takže velký posun. Dokonce žvýká i maso, ale jeden kousek mu zabere tak pul hodiny, takže pořád toho nesní dost a je hodně na mlíku. Po dnešní poradě s mudrou mám mlíko prostě zarazit, neukazovat, schovat a nechat ho i o hladu, že už pochopí kdy má jíst. Má tak 6x flašek denně, někdy méně, někdy více.. ráda bych to dala tak na 3.. vůbec se mi do toho nechce, ale asi brzo začneme, protože brambory, těstoviny apod. už celkem jí, i když málo, tak hold bude muset víc.. jde to pomalu, ale postupem času se to zlepšuje, i když už to trvá téměř rok - bojů, slz, křiku, rezignace.. je to dost náročné. Ale asi víš, o čem mluvím 😠 🙂 v 17 měs. má 82 cm a 10,2 kg. Držím palce

sookie
25. črc 2012

@kathuska ahoj, objevila jsem ted celou diskuzi, moji male je rok a jedine, co spolehlive sni, je jogurt, pripadne ovoce napul s jogurtem. maso/zel musim mixovat, aby snedla pet lzicek, jak je v necem kousek, po jedne lzicce zavre pusu a konec. sama sni akorat krupku, cokoliv jineho si prohledne a hodi na zem. chleba, zelenina varena i syrova, ovoce, absolutne nic nechce! driv jedla i kasi, teduz ani to ne. zoubky ma 2 a teprve mesic a absolutne nevi co s nimi. me treba vareni moc bavi a tesila sem se, jak budu miminku vyvaret zdrave domaci jidlo a ted to vsechno konci v kosi. samozrejme si rikam, ze se vsechno jednou nauci, ale trosku me to zere, navic kazde dite co potkam, se zivi samo a rodina by malou dokonce posilala k vyzivovemu poradci:/ kazdopadne tvuj posledni prispevek mi dodava nadeji, snad u nas za pul roku bude taky lip! btw ale nejakou vyhodu takove dite precejen ma - nemusim ho (treba venku) hlidat, ze by si strcilo do pusy neco, co by nemelo 😀 nestrci si do ni vubec nic! 😀

kathuska
autor
26. črc 2012

@sookie Ahoj, no vypadá to dost podobně, ale malá má ještě čas, zubu má málo. Adam začal kousat až se stoličkama, do té doby jedl jen to co se rozpustí. Taky pořád vařim a vyhazuju, ale už mu nevařím tolik extra, dostane prostě to co máme my, spíš náš jídelníček přízpůsobuju - aby to mohl i on. Musím říct, že se to kolem toho 15 měs hodně zlomilo a začalo to být lepší, i ty zuby pomohly. Maličkaté pokroky jsou, ale představovala bych si to lépe. Já se vždy snažim, ale nakonec opravdu v tomto případě asi pomůže jen čas.. protože já už zkusila vše a nic moc výsledky. Držím palce, zase si písneme

snufi
21. lis 2012

@kathuska Ahoj. Můžu se zeptat, jak teď po půl roce papáte. Já právě bojuju se svou dcerou. Sice toho asi sní trošku víc než vy, ale taky mi jídlo plive, nejlepší je mléko atd. atd. :o)) šak to znáte. díky

kathuska
autor
21. lis 2012

@snufi ahoj, zlepsil se hodne zhruba od 20.mesice,zacal mit zajem vse ochutnat,nekdy jedl vic,kousa,nedavi se a to je hlavni. Ale porad ji male porce a porad cuca z flasky mleko. To se nam jeste nepodarilo odbourat,ale behem zimy uz to vezmu radikalne a flasku asi nekde ztratime a bude 🙂 Ale je to jen o nem, ma svoji hlavu a jist zacal taky az kdyz chtel on. Ale zadny zazrak to porad neni :/

milotik
16. pro 2012

Ahoj, už je tady dávno po diskusi, ale stejně jsem strašně ráda, že jsem na to narazila. Moje dcera je přesně stejná. NEJÍ !!! Byla jsem z toho zoufalá a tak jsem objela snad všechny vyšetření co mohly být. I na neurologii jsem byla, jelikož moje dcera na pohled vypadá zdravě, ale jinak na roce má 7,5kg a 70cm. Je prostě taková drobounká. I všechny výsledky vyšetření dopadly dobře a všude mi říkali , že je v pořádku. Jen s tím jídlem mám obrovské trápení. Sedím s ní u jídla ( rozmixovaného) třeba i 45- 60 minut než do ní nasoukám 70g tvaroháčka nebo 100g příkrmu. Vzdala jsem vlastní vaření a kupuji skleničky. A když potřebuji někam jet tak s sebou beru nakonec mlíčko s kaší do flašky. ☹
Jsem strašně ráda, že tu čtu, že v tom nejsem sama a že jsou i děti jako moje dcera, které se necpou čímkoliv co jim rodiče dají do ruku.

iva_kucerova
13. únor 2013

ahoj,máme podobný problém. Ivanka jídlu moc nedá už od narození.Sama nedá vědět,že má hlad,nemá ani na nic chuť nejsoíš,takže jí pořád něco nabízím po troškách. Mlíka taky moc nevypije.Teď má zrovna období,kdy vypije 2x za den kolem 140 ml,ale jinak vypila třeba 50 a nechtěla. S jídlem to samé.Pár lžiček od všeho a to jí u toho ještě musím hodně rozptylovat,aby nemyslela na to,že jí.Neuroložka z toho sice moc odvázaná neni,ale jinak do ní jídlo nedostanu a to by bylo blbý,protže přibírá malinko,v roce má 7,75 kg a 73,5 cm a ještě nechodí,je slaboučká, teprve se staví na nohy,jinak se spíš plazí.Kousky vůbec nezvládá.Měli jsme problém už se zaváděním příkrmů, to se dávila u všeho. Zvládla to někdy po půl roce. Teď bych ráda nechala mixování,ale nejde to.Jak je v jídle kousek,začne se dávit a všechno vyblinká. Má necelý dva zuby. Zajímá jí,když my něco jíme,ale skoro nikdy si od nás nevezme. Rohlík si do ruky vezme a žužlá ho,ale když je ožužlanej hodně,musíme jí ho sebrat,aby se nezačla dávit. Asi týden se jí snažím dávat sušenky od Sunarky. Asi dvakrát se jí povedlo kousek ukousnout a nepoblinkat se,jinak jí je radši máčím do mlíka a pak jí z toho umíchám kašičku.........takže rozhodně nejsi sama. Bojujem už od narození...nejen s jídlem,ale to jídlo v tom hraje důležitou roli bohužel

iva_kucerova
13. únor 2013

@milotik jo jo,přesně tak,taky trávíme krmením v podstatě celý den🙂 Když to jdem dobře,tak se Ivanka zvládne najíst i za půl hodiny,jinak taky dodržujem zhruba těch 45 minut. Taky je zdravá.Vyšetření za sebou máme snad všechna a nezjistilo se nic,ležely jsme kvůli tomu i v Praze v nemocnici

iva_kucerova
14. únor 2013

@karmenta po mixovaném nepřibere??? Vždyť v žaludku to pak vypadá stejně a je jedno,jestli se to tam dostalo už rozmixovaný nebo po kouskách.....Co zase vymýšlí ty doktoři???

milotik
16. únor 2013

Ahoj, tak jste na tom s Ivankou jako my. Moje dcera (Pavla) taky ještě nechodí a konečně jsme se dopracovali na lezení a stavění se. Teď trochu chodí za ruce, ale žádná sláva to není. Jinak S jídlem jsme se trochu zlepšili, už nejí 40min., ale zvládáme to i za těch 25-30minut. Jinak kousky jsou pořád problém. ☹
Po domluvě s doktorkou jsem začala vynechávat tvaroháčky a pribináčky a dávám jí jogurt s ovoce. A musím uznat, že měla doktorka pravdu, že Pája potom mnohem lépe jí příkrm. Tvaroháček i pribináček ji zaplácnul na půl dne a pak nechtěla jíst. Ale jogur je v pohodě a za 3 hodiny ji už zase cpu do pusinky obídek. Jinak je náš den naplánovanej na hodiny. Každé ráno vstává v 6:00 hod ( to má ranní mléko) pak v 9:00 jogurt , 12:00 mléko s kaší ( lépe mi potom jí příkrm), 15:00 mixované jídlo ( masozeleninový příkrm) ,18:00 většinou polévka a 19:30 večerní mléko (Hajaja) do postýlky. Večer si jen už cucne. Každopádně všechny dny jsou strašně stejný , což je pro mě dost ubíjející, ale Pajuli to asi pomáhá. Tak držím palce i vám ať se ty naše holky už prokoušou k pevnější stravě. 😀

petra7752
9. kvě 2014

@kathuska můžu se zeptat jak to u vás dopadlo?Jsme na tom teď stejně,akorát s tím rozdílem,že u nás to začlo virozou,při které zvracel a ted nechce nic jíst jen mléko

kathuska
autor
9. kvě 2014

@petra7752 synovi jsou ted 3 roky a 3 mesice a jí jako každé dítě jeho věku, takže celkem normálně. S kousáním masa a tvrdších věcí nemá problém, někdy je dokonce jako kyselina a neví kdy má dost 😀 časem se to prostě samo zlepšilo. Dávala jsem mu to co měl rád, to co mu šlo snadno jíst - omáčky, těstoviny, polévky. Ale trvalo to. Teprve po 2 roce se konečně rozjedl. Jinak byl vic na mlíku, kakau, jogurtech a polévkách. Když se narodila dcera tak se nechal překecat, že flašku s mlikem (pil kravske) maji jen miminka, odhodil ji sam do koše a bylo po problemu 🙂
Nezvrací, nedáví se.. samo se to upravilo. Přestala jsem ho nutit, nechala jsem ho byt až prostě bude chtít.. musel k tomu prostě dojít. Takže vydržet, zkoušet, dávat to co má rad..ono i z toho mlíka poroste. Hlavně jim z toho jídla nedělat stres a nepříjemný zážitek

kathuska
autor
9. kvě 2014

@petra7752 ale jinak ten problem, že se davil a nechtěl kousat a ani neměl zájem o jídlo byl zřejmě hlavně psychicky. Nedávno jsem narazila na článek bud v Betynce nebo Mamince, ted nevím.. a tam se resila logopedie. A presne se tam psalo o detech, které nemají zájem si něco strkat do pusy - hračky, jídlo.. sami se nekrmí.. naopak jim to vadí. Tak ze tyto deti mají prostě precitlivelou pusu - nemají rády doteky v puse. Bojí se polykat, dáví se.. je to v jejich hlavě, jsou citlivý na doteky a i polykání. Prý se to muze stát horším porodem - to já neměla, takže nevím čím to bylo. Takze na logopedii se pak nacvicuje pomale zvykání na ty dotyky na tvári, na rtech, dásně, jazyk atd.. Ale toto není váš problém. Maly se asi zelekl zvracení, tak se ted bojí polykat, stačí, že třeba zvracel nějaky větší kousek, podráždilo to krk.. myslím, že to chce čas a zase se to samo upraví. Ten mozeček roste rychle a co nejde dnes, tak zítra určitě pujde.

petra7752
9. kvě 2014

@kathuska moc děkuju za podporu a odpověď.Tak to už máte chlapečka velkýho,ani jsem si nevšimla jak je to dávno psaný 😀

jetynka
29. kvě 2014

Moje nejstarší dcera Barborka, měla ten samý problém od malička, až ve 2,5letech jí zjistili, že má extrémně zvětšenou nosní mandli, která mohla za dávení a blinkání při jídle, mandle šla pryč a Barunka se mi pak rozjedla, nebyla a asi nikdy nebude nikdy pořádný jedlík, ale přestala se dávit a blinkat. Do 2,5let byla na sunaru, kaších, jogurtech, přesnídávkách a obědech bez jakýchkoliv kousků, zoubků měla plnou pusu od 10měsíců, jen je neuměla pořádně používat.

vrtelka
8. čer 2014

Mi máme taky ten problém máme 14.měsíců a co není rozmixované nebo na lžičce nedá do pusy nic,rohlíkem hned praští o zem .Už máme i vyšetření jícnu a polykání má v pořádku .Když má větčí kus tak se poblinká,protože ho to dáví a nedokáže to spolknout.Všichni,už se divy,že neveme ani rohlík,když má přesnidávce pomačkané piškoty tak to sní .Když mu ukazujem,že se kouše tak s toho má hroznou srandu tak budu doufat,že někdy na to přijde.

lucifereeek
8. čer 2014

@vrtelka určitě jo, v tomto věku malá nic nerozmixovaného nesnědla, rohlík teda kousala ale jinak ne, prostě žádné kousky, o něco se to zlepšilo kolem roku a půl a teď má 2 roky a konečně ji i třeba ovoce na kousky - lesní jahůdky, hrášek a snaží se aspoň zkusit a i maso nemusím už mixovat.

kathuska
autor
7. srp 2014

Zdravim.. hodne maminek mi pise jak jsme dopadli a jak syn ji dnes.. tak kopiruji zpravu,kterou jsem zaslala jedne mamimce at je to tu pro vsechny 🙂

Dnes - je mu 3,5 - už jí dobře, někdy maso nemusí, žvýká ho jako žvýkačku, někdy spolkne někdy vyplivne. Ale jinak s ničím už nemá problém a ji docela dost. Zlomilo se to kolem 2 roku. Do té doby jedl spíš měkčí věci, polévky, omáčky s knedlíkem a těstoviny. To co dobře klouže do krku. Pak se to nějak samo napravilo, přestala jsem to řešit. Nedávno jsem četla článek, že takovéto děti jsou citlivější na dotyky v puse - náš Adam ani moc nic necucal, nestrkal si hračky a prsty do pusy, protože se hned dávil. A toto se prý řeší na logopedii postupným nacvičováním doteků na rtech, v puse, na jazyku.. až si to dítě zvykne. Já to v té době nevěděla, nechala jsem si napsat gastro kde nic nezjistili. Byl to článek buď v Betynce nebo Mamince..
Jinak radím jedině vydržet, nedělat u jídla stres (což já ze začátku dělala, nutila jsem ho..) dávat co v pohodě sní a zkoušet věci co dobře polkne. třeba ty těstoviny a omáčka, to dobře klouže. Adam nejedl nic moc, do roka a pul jen to mléko, jogurt.. a je to zdravý kluk, nic mu nechybělo. Tak prostě to chce čas.. pokud prospiva neni co resit ☺ Ten mozecek k tomu musi proste jen dozrat.

jetynka
7. srp 2014

@kathuska Tak to je moc fajn, že už jí dobře, jen tak dál 🙂