Roční syn pije jen UM, nechce jíst, dáví se a zvrací

kathuska
21. únor 2012

Ahoj, nenašla jsem odpověď na můj problém..mám snad i pocit, že jsem jediná na světě, která má takové trápení se svým prckem ☹
Od 4.měsíce baštil zeleninové a ovocné příkrmy, kojený byl totiž jen do šestinedělí. Ale vždy to byl velký boj do něj něco dostat. Kolem půl roku, kdy jsme začali zkoušet kousky ve stravě (kupované skleničky), začal mít problém s polykáním kousků a většinou se mu už po pár soustech zvedl žaludek a pozvracel se. Pak nechtěl moc jíst, asi se bál. Za pár dni jsem to zkusila znovu a zvracel snad už po druhé lžičce. Takže jedl jen mixované jídlo, ale opravdu málo, jogurt apod. Ale pořád se střídalo období, kdy jedl alespoň trochu, zkoušel kousky.. a zvracel, nechtěl jíst kvůli zubům, pak zase trochu jedl.. atd.
V 10. měsíci už i nějaký ten větší kousek vzal (no větší.. maličká mrkvička, brambora, drobek chleba..), ale od té doby, poslední 2 měsíce už nejí nic ☹ Jen umělé mléko, občas pribináček.. nechce otevřít pusu. Nepomáhá rozptylování, přemlouvání, nucení.. nic.

Hlavní problémy:
Nikdy nejedl moc - vždy převažuje to mléko, na noc kaše, v noci také mléko (1-2x za noc)
Při kousku jídla se nadáví, nepolkne, nebo na několikátý pokus, v nejhorším se mu zvedne žaludek a zvrací :( pak dál už samozřejmě jíst nechce
Nemá zájem o jídlo - neloudí, nezajímá ho když jíme (příjde se podívat, vezme si drobecek rohliku ale pak už nechce), nechce si vzít jídlo do ruky a krmit se
Nechce ani sladké, křupky, kus jablíčka, banánu.. piškot, do ruky to nevezme - nevím proč
Když má hlad a nedostane flašku tak opravdu hodně bulí, takže nabízet mu něco jiného místo toho nemá smysl..

Zkoušela jsem už všechno možné, domácí jídlo, skleničky, jídlo co jíme my, cokoli.. ale nikdy to němělo dlouhé trvání ☹ Vezme si pár lžiček polévky, omáčky, jogurtu ale pak už dál nechce.

Je to veselý, energický kluk, nemá žádné zdravotní problémy, psychomotorický vývoj normální, v roce ma 77 cm, skoro 10 kg.. 6 zubů, bez stoliček...ale ty vitamíny a živiny z jídla už mu za chvili asi budou chybět. Samozřejmě jsem vše řešila s doktorkou, ale ta sama si neví rady, nechápe proč to tak je.. jdeme na gastro vyšetření, ale myslíme si, že to bude asi psychycké, že nechce polykat.

Máte někdo podobný problém? Jak jste ho řešili? Mám počkat až jednou bude chtít jíst? Bude třeba do té doby dokud nebude mít stoličky na mlíku??
Momentálně jsem ve stavu "rezignace", už ho tolik nenutím, abych mu nezpůsobila blok, čekám zda projeví nějaký zájem o jídlo sám.. popř. čekám až bude "větší", bude chápat a budu muset říct: mlíko není, musíš si dát toto nebo nebude nic. Trápím se s tím už půl roku, někdy z toho mám pořádnou depku 😢

josefina79
19. led 2015

@kathuska můžu se zeptat, kdy začal Váš syn jíst rohlíky, ovoce atp ... prostě věci, které si vezme sám a sám dá rukou do pusy?
Začínám se svým synem chodit na logopedii, zřejmě má hypersensitivní pusu (problem, co jste popisovala), kousky v jídle zvládá, ale polyká, nekouše. A hlavně odmítá dávát sám jídlo do pusy, žádná křupka, chleba, ovoce ... nic. Jsem už fakt zoufalá :(

denisa92
29. led 2015

Touto cestou bych Vás chtěla požádat o vyplnění dotazníku. Získané informace budou použity k absolvenské práci na téma: Moderní doba a výživa dítěte do 1 roku. Předem Vám děkuji za spolupráci. Denisa http://moderni-doba-a-vyziva-ditete.vyplnto.cz/