Syn nejí sladká jídla. Bude mít dost energie?

berenika39
19. říj 2009

ahoj, prosím o radu, jak jsem stará, tak jsem...bezradná🙂)).
Můj prcek absolutně nejí nic, co má sladkou chuť. Výsledek je ten, že stagnuje na váze, začal běhat, takže i výdej je větší, ráno jsem ho zvážila a má snad i mín než v roce v poradně. Za dva měsíce nepřibral.
Nejí lipánky,ochucené jogurty, jen bílé....nejí sladká jídla - jen maso, zeleninu,přílohy,polévky. Nejí přesnídávky - jen čerstvé ovoce. Kaše večer nula. Pečivo jen chleba, rohlík. Pije jen čisté mléko, žádné ochucené slazené nepozře, má rád sýry. Pití přes den - zředěné džusy 1:10 s vodou. Žádné domácí pečení, vánočku, koláč, nejí sušenku, sladkosti pochopitelně taky ne.
Já vím, že vlastně dělá dobře, že takhle je to ideální, ale se bojím, aby měl dost energie a z čeho přibírat a růst.

Co bych mu mohla dát, aby to mělo dostatek energie? Těstoviny, rýži...co ještě?

pepibubu
20. říj 2009

Brambory. Energeticky bohaté totiž není sladké, ale plné sacharidů. Monosacharidů, neboli jednoduchých cukrů. Sladký je jalová energie. Zkus mu třeba udělat žemlovku, jestli má rád rohlíky a jablíčka, a moc ji nedoslazuj 🙂

monika6e
20. říj 2009

bereniko, asi tuším, co cítíš. Naše Anny měla taky jedno takové období. Ale myslím, že když prcek takhle jí, pak asi ví proč. Rozhodně to není proto, že by chtěl být pro maminku nejštíhlejší, aby se jí líbíl 🙂 Pokud je jinak v pohodě a není nemocný, tak pak bych byla v klidu. Na sladkosti podobný neřesti má ještě času dost 🙂

shaula
20. říj 2009

Brambory neobsahují monosacharidy, ale naopak složené cukry (polysacharidy).
Kromě toho polysacharidy jsou vhodnější, protože k jejich uvolňování do organismu dochází postupně, narozdíl od monosacharidů, kdy hladina krevního cukru kolísá. Častá konzumace monosacharidů může být jeden z faktorů vzniku cukrovky.

berenika39
autor
20. říj 2009

dík, jste hodný, to já mám našprtaný - mám papíry na kolo - spinning - a tam jsme tyhle mono poly sacharidy bíkoviny tuky a spol 😉 😉 😉 probírali a pitvali, celkem to i chápu, vím, že sacharidy ač se jim říká cukry nejsou jenom v dortu a bábovce 😉 😉 , spíš hledám nápady na konkrétní jídla .-)))

žemlovku jdu okamžitě zkusit 😉 😉

shaula
20. říj 2009

Držím palce, u nás naprosto propadla ☹

pepibubu
20. říj 2009

shaulo, já si nebyla jistá, vím že jsou mono a polysacharidy ale evidentně jsem si prohodila který jsou který 🙂

shaula
20. říj 2009

Pepibubu - to ti nemám za zlé, každý jsme omylný 😉 A mě bylo divné, že to píšeš jinak podle mě správně - že sladké je jalová energie, to je hezky napsáno 😉
Já když si nejsem 100 % jistá, tak to radši tak napíšu, aby mě někdo nebral doslovně a pak to bylo blbě 😀

berenika39
autor
20. říj 2009

shaula - odpo písnu 😒 😒

shaula
20. říj 2009

Tak já dneska kuchtím sladkou rýži, jsem zvědavá, jestli projde, když žemlovka neprošla 😀 Taky písnu, kluci teď chrní, obědvají až po spánku.

iloha
20. říj 2009

Berenika, nevyšiluj..........mi taky ve dvou letech vážily jen o necelé kolo více než v roce, sladká jídla nejí do teď a je v pohodě. Po roce už děti nemusí přibírat, dokonce i menší pokles je normální, ale pokud by nepřibral i za půl roku, pak je opravdu na místě začít to řešit.
Moje Terezka teprve nedávno objevila, že si může dát chleba nebo rohlík se šunkou a plátkovým sýrem, jen nesmí být ničím namazaný. Jo a taky objevila buchty, ale zatím jen povidlové, ostatní jí nechutná.
Bylo dokonce období kdy byla živa jen o jogurtu a suchém rohlíku a to řádí celý den a po obědě nespí. 😉

shaula
20. říj 2009

Tak sladkou rýži snědli, asi zase zkusím i tu žemlovku, jestli na ni nezměnili názor 😀

evi3
20. říj 2009

Berenika, malý sa Ti stravuje presne podľa odborníkov 😉 , netrápila by som sa tým a nesnažila mu nútiť sladkosti a žiadne energo-bomby. Dcéra tiež sladké jedlá nejedla, teraz vzala na milosť palacinky, lievance a občas trochu žemlovky.

timbouctou
20. říj 2009

Berenika - zkus celozrnné pečivo, v tom je sposta energie a po roce už by ti to mohl baštit. Alex dlouhou dobu nechtěl jíst nic jiného, než u nás pouze v jednom obchodě prodávaný sedmizrnný rohlík s lučinou či bez 😀 😀 Blbý bylo, když jsme byli v Praze a tam je nikde neměli, jiný nechtěl, řešili jsme to grahamovýma kynutýma tyčinkama. JInak u nás sladké taky nic moc, jen ty jogurty a tvarohy ochucené, jinak co upeču tak si sním sama.

martimarti
20. říj 2009

Bereniko, u nás je to podobné, malá je drobek, v roce vážila rovných 8 kg a myslím, že až půjdeme na prohlídku v roce a půl, že o moc víc vážit nebude a jejím přístupem k jídlu 😉 . Malá jí strašně málo a výše uvedená energeticky bohatá jídla bych si mohla klidně strčit za klobouk, nechce domácí pečivo, jen si ďobne, palačinky ani náhodou, má celkem ráda brambory, ale stejně jich sní malinko. Já to ale moc neřeším, protože se mi zase nechce jí nutit energetické bomby, jsem ráda, že má ráda ovoce a zeleninu, miluje polévky, hlavně vývary s těstovinami, tak jsem ráda. Jinak energie má na rozdávání, utahala by celou rodinu, tak si říkám, že jí snad nic nechybí, protože stejně má svoji hlavu a co s ní pořídím, že jo? 😉

pucik
2. dub 2012

Ahojky, náš Daník nikdy nejedl sladká jídla a prospívá velice dobře,až teď co začla chodit do školky už tam chodí druhým rokem,tak trochu začal jíst plalčinky a tak, možná to chce prostě zkusit za nějakou delší dobu, jestli si třeba něco nevezme.Ale nebála bych se toho, že by neměl dostatek energie 🙂 😉

berenika39
autor
2. dub 2012

@pucik ahoj, no už je to dva a půl roku od té doby - a taky jsem to zjistila - sladké nejí pořád, ale sortiment rozšířil🙂, občas sní koblihu (bez marmelády), už díky školce i objevil gumové bonbony a kousek čokolády...ale jinak jí všechno, docela dost, energie má na rozdávání, takže moje obava byla zbytečná🙂. Sice je to pořád sportoveček, samá noha ruka, ale podvýživa nééé. Má 14,5 kg na 102cm a to je ok. Má vidět žebra, všechno na něm plandá, nicméně si myslím, že je to lepší, než řešit zbytečné kg navíc a případnou obezitu 😝

lynks
2. dub 2012

@berenika39 já bych řekla, že hodně energie mají ořechy.Když malý moc nejedl, tak jsem mu přes den šoupla tu lžičku burákového másla, tam lžíčku tahini, madlového, nebo i normálního másla.a burákové má rád smíchané s banánem.

pucik
2. dub 2012

@berenika39 vidíš, je vše o.k. to je člověk ze všeho zbytečně vyplašený, člověk má o ty prcky strach. Náš Míša je taky dost vysoký a hubený a pořád běhá a běhá od 10 měsíců, nesedí ani chvíli, kde berou ty dětičky tu energii to jeden zírá, občas jsem totálně grogy a Míša se ještě směje. S těma kilama navíc máš pravdu, když se člověk koukne občas kolem sebe některý dětičky jsou jako kuličky a to co jí, sama bych to ani nejedla nebo nesnědla a dětem už vůbec nedala,tak se držte,ať krásně rostete,hlavně, že jste zdravý a veselý pa pa 🙂 😉

berenika39
autor
2. dub 2012

@pucik díky! vám taky, sladký život i bez sladkého jídla 😉 😉 😉