V 11 měsících začala odmítat obědy, prosím o radu

mamba79
26. kvě 2013

Ahoj holky, potřebuji radu více zkušených maminek. Mám skoro 11 měsíční dceru, od 6 týdne na UM, od 4 měsíce příkrmy, nikdy žádné problémy. Cca od 8.měsíce máme režim snídaně 240 ml UM, svačina dopol+odpol jogurt, přesnídávka, tvaroh, chleba, oběd maso+zelenina, večeře krupicová kaše, před spaním ze zvyku 100-200 ml UM. Na 10 měsíční prohlídce nám dr řekl, ať začneme s kousky. Ke svačině sní v klidu chleba s lučinou a šunkou, a ukusuje k tomu jablko, snídá s námi bábovku, kouše ovoce všeho druhu, nasvačí se úplně sama. Ve chvíli, kdy jsem přestala mixovat oběd, začal být problém. A to jsem to jen rozmačkala vidličkou. Začne vztek, zavře pusu a nedostanu to do ní. Bezmoc!!!Teď se bojí, že to nebude rozmixované a jídlo úplně odmítá. Včera šla spát bez oběda. Můžou to být zuby, je po nemoci, ale to by jedla buď trochu a nebo vůbec. Nerozumím tomu, už nevím, co mám vařit. Každý den to vyhodím. Nechce ani skleničky. Bojím se, že z toho uděláme dlohodobý problém a nebude chtít ani jiné jídlo. Mezi jídly netlásklá, prostě 5x denně a před spaním flaška na uklidněnou a pomazlenou. Jinak je to stašně hodná a bezproblémová holčička.Vím, že děti prostě občas nejí..Možná nechce jen tu zeleninu, možná jen nemá hlad, možná stupeň vývoje její osobnosti...nevím , ale jíst musí, to je tady zákon, aspoň trochu do pusinky..., ale jedna lžička a dost? To je silný kafe i na mě...Prosím jakoukoliv radu. Snad jsem to dobře popsala.Díky moc Petra

lucajdak
26. kvě 2013

Ahoj, myslim ze mame stejny problem, roste nam 4 zub, ale u nas se zasadne odmita ovoce a kdyz mu dam do ruky treba kousek papriky nebo okurky, tak to nechce drzet v ruce natoz aby si kousnul 😒
Takze u nas ma k snidani 150ml mlika( ted vypije treba jen 60nebo 90), dopol svacina chleba, nebo pribinak nebo jogurt, to sni vzdycky, obed taky, ale svacinu odpoledne, to je u nas problem, nekdy jogurt, pokud ho nema rano, ten sni vzdycky, mohl by jist jogurty cely den😀 a kdyz mu namackam banan tak se sklebi, a po jedne lzicce neotevre pusu, presnidavku nechce vubec, jablko namixovany taky ne, piskoty ano, krupiny ano ale nevim zda je dobre byt bez ovoce... Vecer ma mlicko s kasi 200ml

megy
26. kvě 2013

tak my jsem nyní v tomto období - oběd??? ani náhodou - odmítá, nechce a myslím, že kousky to není. protože rohlík zvalí, taky okouše mrkev syrovou , takže tím to nebude. máme zatím 7 zubů a to máme 13m, takže taky nevím. je to věčný boj, taky jsem zkoušela zpět mixovat, ale to taky odmítá. spíš kouká po tom, co jíme my a to by si dal. sama si taky nevím rady, protože vše kolem si dám ,ale jakmile přijde oběd - konec

rebelie
26. kvě 2013

@megy A co nabídnout opravdu váš oběd? Podle mě děti chtějí jíst to, co rodiče... A při troše dobré vůle to většinou jde... My třeba skoro vůbec nesolíme, vaříme si docela zdravě, takže není problém jíst z jednoho talíře...
@mamba79 U vás nevím, ale taky bych zkusila, zda si z tvého talíře nevezme s větší chutí... Nebo mě napadá - to jsem nějak nepochopila, zda děláte - nechat jí jíst samotnou - i za cenu, že se v tom bude hrabat... třeba už chce jíst sama... A jestli svačí, snídá, pije mléko, tak bych to s tím obědem zas tak nehrotila, ono se to nejspíš srovná samo...

megy
26. kvě 2013

@rebelie hmm, no vyzkoušet to můžu 🙂 jako nijak nestrádá, to ne, váží 12kg - na 13m a jeho lítání je to super🙂

rebelie
26. kvě 2013

@megy Tak s touhle váhou se opravdu nemusíš stresovat, což je jedině dobře, protože ten stres kolem ničemu neprospěje... i když chápu maminky s 6kilovými ročňáky, že tam ten stres pracuje... A jezení z jednoho talíře je docela fajn, navíc odpadne ten pocit, že jsem se s tím vařila a teď to vyhazuju...

megy
26. kvě 2013

@rebelie přesně, já vyzkoušela co jsme mohla a výsledek v koši, nebo jsem ho snědla já 🙂

tina74
26. kvě 2013

Bohužel Ti neporadím☹ Náš kluk (13 měsíců) má zatím jen 8 zubů a jídlo s kousky pořád nezvládá. Okusuje rohlíky, chleba, bábovku, papá sušenky, do určité míry i ovoce v celku, ale jak není jídlo rozmixované, je to problém. Normálně jí alespoň svých několik hitů - hovězí, jogurt, bramborovou kaši, zeleninovou polévku, večerní kaši od Nutrilonu, ale teď měl období, kdy byl nemocný a nejedl nic. Asi čtyři dny. Už jsem myslela, že se z toho zblázním... Teď se to zase pomalu vrací do normálu..
A ještě k těm kousků - ledacos si vezme do pusy, ale když mu to konsistenci nesedí, tak to začne buď vyplyvávat nebo vytahovat z pusy rukou. Doufám, že se to zlepší, až mu narostou další zuby.
Už by v zásadě měl jíst normální jídlo, ale k tomu máme ještě hodně daleko. Na druhou stranu je hodně pozadu se zuby, tak je to celkem logické.

mamba79
autor
27. kvě 2013

trochu se mi ulevilo, že v tom není člověk sám.

@rebelie zkoušela jsem, aby jedla sama. Třeba včera si dala pár lžic polívky, to se nechala nakrmit a pak sej jí dala na talířek maso a brambor, talířek vysypala a matlala to po stole. Zřejmě není hlad. Svačiny normálně sama, je jí držím lžičku, protože se ještě nestrefí do pusinky. A když má chleba, tak úplně sama 😉.

@lucajdak čerstvé ovoce začala jíst až asi před 14 dny, taky jsem to hrozně řešila, ale prostě to nechtěla. Jedla mi ten oběd, v zelenině jsou taky vitamíny a jedla hodně přesnídávky namíchaný s jogurtem. Tak jsem si řekla, že to jí asi zatím stačí a sama si řekne. Teď z ničeho nic okusuje jablko, nektarinky, meruňky a dokonce sní i půlku banánu a ten opravdu nesnášela.

Já to totiž celé řeším, protože naše dítko sice do teď nejedlo čerstvé ovoce, ale jinak to byla pohoda. K obědu snědla 220mg zeleniny a maso. Nestíhala jsem nandavat na lžičku. Těšila se na jídlo. Možná jsem se namlsala na začátku a teď si jen upravuje jídelníček a nic to neznamená. Já toho za ten den taky moc nesním. A vlastně kdo z nás jo...
Na 10 měsíční prohlídce měla 10,25 kg a 77 cm. Takže opravdu dobře prospívá 😉 .Jinak zubů máme tak 8, ale ruce pořád v pusince a slintá děsně. A je fakt že je trochu ukňouraná, což není její styl. Takže to i zuby můžou být, jen mi k tomu nesedělo, že snídá, svačí a neobědvá.
Tak snad se z toho nezcvoknu, protože vím že za to nemůže, ale přerazila bych jí jak hada, když se začne vztekat u jídla a bojím se, ale nám to nezůstalo. Na dloubání v jídle mi přijde dost malá 😀 .

mamba79
autor
28. kvě 2013

Tak jsem dnes u oběda zkusila malý fígl, dcera zavírala a otevírala skleničku od přesnídávky a já na ní ťukala. Díky tomu snědla celý oběd a vůbec nebyl namixovaný. Měla svíčkovou z dýně s namačkaným bramborem a nakrájeným masíčkem. Moc s hraním u jídla nesouhlasím, ale malé ústupky nikomu nic neudělali. Tak než se zase dostaneme do normálu, zřejmě budeme otevírat a zavírat skleničky. Ty děti ví, jak docílit svého 😀 . Jsou to zlatíčka, ale někdy je teda záhul vymyslet nějaký oblbovák 😉 .

dandik
28. kvě 2013

Měli jsem podobný problém, na 13měs. ze dne na den začal odmítat lžičku a vše s tím spojené. Prostě nechtěl. Oběd jedl jen rukama, tekuté svačiny jsme od ledna do dubna neměli - ani jogurt, přesnídávku..jen mléko, kaše a jogurt do flašky. Do toho nám nejí ani zeleninu, ovoce, jen banán a to v mix. stavu a to je mu 18měs. Chápu tvé obavy. Já byla ty 4 měs fakt šílená, co vařit, aby to snědl rukama, obzvlášť když jí jen něco...zdravá strava šla stranou a malý byl jen na knedlíkách, nokách, zapečených bramborech a zapečených těstovinách. Jídlo měl každý oběd ve vlasech, uších...prostě hrůza. Rýži nejedl 5 měsíců..prostě jak to bylo na lžičku, nechtěl to. Bylo to možná zubama, možná jen vzdor. Chce to prostě se obrnit trpělivostí a počkat. Nyní se nám už trochu rozjídá lžičkou, ale polévku či jiné jídlo, co mu nechutná, do něj prostě nedostanu.

mamba79
autor
28. kvě 2013

@dandik máš můj obdiv, u nás to trvá teprve pár dní a už jsem z toho na nervy, Když jsem neměla dceru a viděla jsem nějaké vztekající dítě u jídla, říkala jsem si jak je rozmazlené a proč to ta máma nějak nevyřeší. Teď se musím všem v duchu omluvit, protože když nechce, vzteká se, tak vymyslíš cokoliv, aby se najedlo. A nebo to prostě vzdáš a to dítě nejí. A na knedlíkách nic není 😉. Znám dítě, které od 7 m do 2 let mělo v jídelníčku jen UM, párky a krupicovou kaši. Naše madam by taky možná chtěla rukama, ale je ještě malá a obsah toho talíře je hned na stole, pěkně to pomatlá, zbytek je na zemi. A nevysvětlíš jí to a nevysvětlíš...Takže se vlastně nenají...Trpělivost se u mě začala pěstovat až po porodu a dost se zlepšuju a tohle je teda výcvik...myslím, že dostanu nějakou medajli 😀 . No říkám si, že může být hůř. A láska k ní je tak veliká, že to prostě nějak zmáknu a pokusím se, aby to nedělala ještě ve školce 😀 . Tak pevné nervy, určitě oběma začne brzo chutnat 😉 .

dandik
28. kvě 2013

@mamba79 Tak to máš pravdu, trpělivosti je potřeba pytel. Někdy jsem už také ale bouchla a musela jsem odejít pryč. Se změnou jídelníčku, kdy nechtěl lžičku a vynechal tedy vše i s vlákninou, začal i hůře kakat. Tím, že nechce absolutně žádné ovoce a zeleninu, tak nemá ani žádné vitamíny, alespoň že to mléko pije. V dubnu prodělat akutní bronchiditu (zánět průdušek) s nutností hospitalizace na JIP. V nemocnici to byla síla, nikoho nezajímalo, že mi nejí ze lžičky, dostal přesnídávku, celé jablko a ať se starám. Tak jsme to tam přežili na piškotech a dětských kukuřičných křupkách a nyní ho už 2 měs. odnaučuji nejíst sladké piškoty. Je to neustálý boj a navíc vidím kolem sebe, jak jiné děti krásně spapají vše, co jim dají...tak to mi také moc nepřidává. Tak přeji pevné nervy, ono se jim to časem srovná. Alespoň že ti jí ostatní věci, je možné, že jí i vadí teplé jídlo na rostoucí zoubky. Já to znám, když mi lezl moudrák 🙂

mamba79
autor
29. kvě 2013

@dandik no když do toho ještě onemocní, všechno je v háji. My teď měly rýmu, týden na to teploty, možná ty zuby a holka je z toho úplně rozhozená. Po včerejším úspěchu opět děs, svačina trochu, oběd pár lžiček, ale byla tak hladová, že jsem jí udělala kaši. Tu snědla tak rychle, že ani nevychladla. Tak tomu nerozumím. Možná jsem ještě nepřišla na to, co jí momentálně chutná. Nicméně kaši od nutrilonu nemůže jíst k obědu i k večeři. I když věřím, že by nebyla ani první, ani poslední 😀 . Tak snad zítra bude líp. A já bouchám tak 1x týdně, minulou neděli jsem vzteky s tím talířkem mrskla o zem. A vzhledem k tomu, že se u nás nekřičí, tak byla docela překvapená. Nicméně stejně nepochopila, co se stalo. Nakonec jí musel nakrmit manžel, já vzteky neviděla. Manžela vidí jen o víkendu, takže tomu to snědla a byl klid. Já myslím, že žádné dítě nejí všechno, prostě když je zrovna vidíš, mají dobrý den. Syn mojí kamarádky(4 roky) dnes snědl k obědu 2 knedlíky, holka tak půlku. Takže vlastě jedí stejně 😀 . Takhle se k tomu asi musí přistupovat 😉 .

mamba79
autor
6. čer 2013

díky všem. nechci to zakřiknout, ale zřejmě jsme to zvládli. Při obědě čteme, u jiného jídla nemáme problém. Na začátku než to ochutná je vzteklá, ale to pak hned přejde. Našla jsem pár receptů, které jí vrátily chuť na obědy...
Tady posílá odkazy, jen jsem některé upravila pro 11 měsíční dítě...
Všem držím palce 😉.

http://www.toprecepty.cz/recept/1791-spaldove-p...
http://papam.cz/2010/06/01/prsi-prsi-bramborack...
http://www.recepty.cz/recept/slana-krupicova-ka...
http://www.mimibazar.cz/recept.php?id=41731&use...
http://www.toprecepty.cz/recept/20600-zdrava-sp...
http://www.mimibazar.cz/recept.php?id=45752

beruska555
17. čer 2013

@mamba79 Krásná diskise...děkuji..takže je to moje dítko úplně normální a já, když modrám vzteky a o trpělivosti se při mé cholerické povaze nedalo nikdy mluvit, že bych byla nakonec taky normální? Supéééér 😀

radasarka
24. črc 2013

Ahojte, mám dceru necelých 9 měsíců a ráda bych se k vám přidala, mám totiž podobný problém a nevím jak to řešit. Dcerka začala normálně jíst příkrmy na 7 měsíci, polévky, pak obědy, ovocné přesnídávky, kašičky. Naučila jsem jí pít vodu z lahvičky (nic jiného ani kromě vody pít nechce, zkoušela jsem čaj, bio juice..). Pořád teda naplno kojím. Před dvěma týdny mi ale přestala kompletně odmítat jíst vše, co se nachází na lžičce nebo vydličce, vezme si občas jídlo, které jí podám do pusinky rukou, to ale jen tak požužlá a většinou pak vyplivne, málo kdy to sní. Má už celkem 6 prořízlích zoubků. No ale co teď, přeci jí asi nemůžu pořád jen kojit, bojím se, aby jí moje mléko stačilo jak na vydatnost a nasycení- tak přistavuji na její žádost, někdy i co 2 hodiny. V noci kojím 1-2x. Zkoušela jsem koupit sunar, ten jsem ale nakonec po několika zkouškách nakonec vypila sama. Chtěla bych, aby jedla normální jídla a ne jen kousky chleba, ovoce nebo kukuřicové křupky. Když jí ale například dám pečené maso, lososa na páře nebo kousek hodně kvalitního párku, tak to sní hned, to je zajímavé 😲 . Tak teď sama nevím, co dělat. Maso by se prý nemělo jíst moc často, ryba min. 2x do týdne. Ale jak s tím ostatním jídlem?? Prosím, poraďte, jsem fakt zoufalá. Děkuju 😉

dandik
7. srp 2013

@radasarka Teď jsem našla tvou otázku a asi jsi četla výše, že my jsme to samé řešili na 13měs. Ze dne na den syn začal odmítat lžičku. Začátky byly hrozné, on naštěstí chtěl jíst rukama, takže něco málo snědl a zbytek jsem mu mixovala do lahvičky s větším dírou v dudlíku - ovoce a přesnídávky rozředěné vodou do podoby džusu. Jediné co chce je jogurt a jen určitou značku. Dnes je mu 20měs. a je to stále stejné, trošku se to zlepšilo, začíná zkoušet jíst lžičkou sám, ale moc se mu to nedaří. Ode mne to nechce. Nekojím, ale vše z lahvičky vypije - od mléko po rozmixovanou polévku. Vím, že to není řešení dávat vše do lahve, ale nedá se nic dělat. Takže jsem mu začala vařit vše do ruky - řízek, placičky, bramborové noky, maso, knedlík s omáčkou (nyní už není tak zašpiněný jako dříve, to měl i ve vlasech), vánočky, slané štrůdly apod...Tak hodně síly, my takhle bojujeme už 8měs. 😒