Ve 2 letech nechce jíst kousky, máte zkušenost?

babbota
30. srp 2012

Potřebuji poradit od maminek, které mají podobnou zkušenost. Kamarádka má 2. letého chlapečka, který stále odmítá kousky, rozmixované jídlo jakžtakž sní, ale kousat se mu nechce. Máte někdo podobnou zkušenost a jak na to vyzrát? Děkuji za rady... 🙂

elya79
18. zář 2013

@kukinav 16.9 synovi bylo 2 roky, doktorka říkala, že máme zkoušet, byli jsme na neurologii a žádné problémy neprokazali. Tak teď jí polevky s malými kousky, máso jen mixované. Přitom tento problém řeším od jeho 8 mesíců a pokaždé různé úspěchy, krok kupředu pak dva dozadu. Tak nevím už jak na nej. 😒 lžičku nechce sam držet, musím ho krmit já 🙂

tomasek123
1. říj 2013

@kukinav tak já mám asi stejný problém mám už 12.10. tříletýho klučinu a odmítá jíst kousky masa, knedlíku, či brambor nebo těstovin vše polyká nevím si s ním rady když vidí kousek v misce začne říkat ee, nebo rychle vstane ze židličky a dáví se jako by mu šlo o život dlouho jsem mixovala a nemačkala vidličkou je to moje chyba a ted nevim jak z toho ven ještě že nemusí do školky jsem doma mám příjem , nosí ještě pleny na nočník je líný nebo to udělá a potom řekne ee.naštěstí mlíko už nechce sunaar ale pořád vařím zvlášť kašovitou stravu ani když ho nechám vyhladovět se nic neděje jen asi půl krajíčku chleba rozkouše vše olizuje neví na co jsou zoubky vůbec.můžete mi někdo poradit jak na něj doktor mě poslal za sestrou a ta mi řekla mačkat a pomalu přidávat kousky aale on to plive na lino mám toho dost vedle mám kýbl s hadrem protože to musím umýt a musíme mít k tomu autíčko nebo pohádku nebo co ssi přinese aby se bavil dělala jsem z něj asi dlouho mimino je to tím že jsem už starší máma a vše víc prožívám .mám překročenou 40ku tak jsem taková moc no prostě vše beru jinak než ve 20ti ☹

josefina79
18. led 2015

@sisstin prosím, kdo má toho chlapečka s hypersensualitou v oblasti úst a rukou? Jak to nakonec dopadlo?
Mám obavy, že František má něco podobného, taky se jídla vůbec nedotýká :(
Chjo.
Díky!

sisstin
19. led 2015

@josefina79 Verca, ona chodi jen na soukromou diskuzi, s tema rukama je to myslim o fouse lepsi, ale jidlo stale katastrofa 😉

helcas
19. led 2015

Kamradka mela s klukem ten samej problem, chodili na ergoterapii, kde ho to naucili. Druha kamaradka mela s klukem taky to stejny, nikdy to neresila a kluk teda hlta dodnes, obcas se mu to vrati, ublinkne a tak. Jinak oba jsem predcasne narozeni.

josefina79
19. led 2015

@sisstin hm.... na soukromou diskusi tady na MK nebo někde jinde? Možná je to troufalé, ale nemohla bys mi na ní dát kontakt nebo jí poprosit, aby ona napsala mě? Ráda bych se jí zeptala na pár věcí. Moc díky!
Zase jsem spadala do deprese, včera jsme u tchána měli dort a syn do něj jen tak štouchal lžičkou, ani tu lžičku pak neoblíznul.
Já už jsem prostě paranoidní , pořád se pokouším zjistit CO S TÍM můžu dělat, I bych věřila, že s těma kouskama mi logoped pomůže, ale netuším, jak ho naučit brát jídlo do rukou a krmit se sám. Fakt mne nikdy nenapadlo, že budu řešit něco takového.
@helcas jaký konkrétně měla ta kamarádka problem? Kousky? Nebo že nechtěl ani brát jídlo do ruky?

helcas
19. led 2015

@josefina79 že nechtěli kousat, oba dlouho odmítali kousky jako takové a pak když se s kusy smířili, tak je polykali vcelku, půl banánu a tak, což samozřejmě vede k dávení atd.

josefina79
19. led 2015

@helcas aha a s tímhle pomohl ergoterapeut? To by mne nenapadlo. Netušila jsem, že ergoterapeut řeší I kousání a polykání.

helcas
19. led 2015

@josefina79 jo, mě to taky překvapilo a když jsem byla letos s naším klukem na ergo kvůli grafomotorice, ptala jsem se na to kousání a sestra mi to potvrdila 🙂

tanak
19. led 2015

@josefina79 Možná vás uklidním, dcera ještě ve dvou letech odmítala na jakékoliv jídlo s vyjímkou kukuřičných křupek sahat a vlastně ani nemusela, měla všechno mixované či kašovité, protože jinak se dávila a zvracela (měla reflux)...začalo se to lámat až po druhém roce, kdy pomalu začala mít zájem o pečivo, obědy s hodně šťavy, měkké těstoviny atd...z ovoce momentálně ve skoro 3 letech sní na kousky pouze banán, jinak takové jablko jedině nastrouhané...zeleninu sní na kousky ale pouze tepelně upravenou, syrovou pořád odmítá. Asi 2 měsíce zpátky poprvé projevila touhu po čokoládovém dortu- vzali jsme ji do cukrárny a normálně ho jedla, měli jsme málem slzy v očích, nebo jsme nevěřili že se toho někdy dočkáme! 😀 sice ani teď její stolování není žádná hitparáda, ale je to o 1000% lepší než třeba před rokem 🙂 přeji vám pevné nervy 😉

josefina79
19. led 2015

@helcas dobrý tip! Díky! Myslela jsem, že to dělají pouze logopedi. Hledat pomoc u ergoterapeuta by mne nenapadlo.

josefina79
19. led 2015

@tanak díky!!! On náš mladý pán reflux nemá, on ty větší kousky ani nepolkne, hned je plive ven. Je skvělé slyšet dobré zprávy takhle od někoho z vlastní zkušenosti.
Zlomilo se to samo?
Já se teď snažím dělat věci jako - pěna do vany při koupání, hraju si s ním s plastelínou ... vše tohle byl zpočátku boj, ale teď už to teleruje... Na rozdíl od ostatních matek se cíleně snažím, aby si ty ruce opatlal ...

veeeraf
19. led 2015

Ahoj maminky, Eliška 22 měsíců také nekouše, sní pouze mixovanou stravu, jogurty, kaše, polévky. Do pusy si dává pouze šunku a nastrouhaný sýr. Snese hrudkovitou stravu, jinak se dáví, dusí a i zvrací. Jsem z ní na nervy!!!

veeeraf
19. led 2015

@josefina79 ale mi už jsme si psaly 😀

tanak
19. led 2015

Že by se to zlomilo samo úplně, to ne, protože ona zarytě odmítala zkoušet nové věci, ať už potraviny nebo právě jak píšete i pěnu ve vaně - nechtěla postě žádné novinky 🙂 Ale stanovila jsem si za cíl nejprve ty obědy a jednoho dne jsem se zařekla že už ji to postě nepomixuju, ale vařila jsem takové jídla aby to bylo pro ni přijatelné konzistence - hodně omáček, př rajskou z rajčat ne z protlaku a k tomu třeba kedlubnové karbanátky pečené v troubě na pečícím papíru, bramborovou kaši (kuskus, bulgur...) a nějaké maso hodně nadrobno nakrájené se šťávou a nastrouhanou zeleninou, luštěniny s vajíčkem natvrdo... prostě aby měla nějakou zeleninu, bílkoviny, bylo to trochu zdravé a zároveň to bylo dobře rozmělnitelné v té její pusince. Ale taky mi to plivala a zkoušela nadavovat 😀 protestovat že ji to nechutná, protože v těch 2letech už normálně mluvila. Já jsem se dostala pak do stavu, kdy mi to bylo jedno a ona to asi vycítila a začala celkem přijatelně jíst. 😀 teprve teď a to jen podle nálady se sama krmí a zatím pouze lžičkou, řeči lidí, jak jejich děti jedly v roce příborem fakt miluju 😀 ale je to fakt měsíc od měsíce lepší, momentálně je schopná se zeptat, kdy pojedeme k babičce a jestli ji babička udělá řízek 😅 Ono kdo to nezažil tak fakt nepochopí, a rady: "já bych ji teda v roce/ve dvou letech nemixovala", jsem slyšela fakt hodněkrát a ani trochu mi nepomohly. Na střídačku jsem měla pocity neschopnosti (jen já neumím naučit dítě jíst), laxnosti (však co, ona se to jednou naučí a komu se to nelíbí ať mi vleze na záda), znechucení (už mně to fakt nebaví neustále řešit jídlo), hněvu (nikdo naši situaci, krom pediatričky, nechápal a všichni to strašně zlehčovali) tak asi tak 🙂
@josefina79

veeeraf
19. led 2015

@tanak jako bys mi mluvila z duše. Úplně mě vytáčí řeči, že jsem si to prostě zavinila sama a že s tím něco mám dělat..hmm, a co?? Dítě se musí samo naučit, že jídlo není boj a, že pokud ho "chce přijímat" musí kousat a polykat. Já mám dítě od příkrmu nejedlo a do 18 měsíců jsem byla ráda, že už konečně nějaké jídlo přijímá. 😖

gaba_h
19. led 2015

@tanak že vy jste byla u nás že?? Já mám doma totéž.... 🙂 teď ve třech a čtrt letech je úspěch, začala sama jíst jablko a hrušky pokrájené na kousky... jinak s ochutnáním stále hoje boje.... ale výrazně se to zlomilo po dvou a půl letech.

josefina79
19. led 2015

@veeeraf jo, my se známe (myslím, že I z e-mimi) 🙂)).... prostě ty naše děti jsou exoti a vždycky se potkáme na stejných fórech 🙂

josefina79
19. led 2015

@tanak tak ty "stavy" mám úplně stejný. Od maximálního odhodlání přes úplnou rezignaci. Permanentně jsem ale nabroušená na řeči okolí, co bych měla dělat.
Nejvíc mne dojala o víkendu tchýně svojí otázkou, zda si František dá knedlík. Tak jsem jenom hodila zlý pohled a řekla: "Co myslíte????". Tak se zastyděla a řekla, že si to pořád musí připomínat, že neumí kousat a že dřív takové děti nebývaly. Tak jsem se jenom nadechla a řekla, že takové děti dřív bývaly mrtvé a pak už nebylo třeba nic říkat.

josefina79
19. led 2015

@gaba_h detaily, detaily !!!! Taky nejedla věci z ruky? Taky neuměla kousat? Hledám stejné případy jako je můj syn. Ideálně stejné případy s dobrým koncem.
Teď mu roste druhá stolička, ale nepředpokládám, že to bude mít na kousání vliv.

veeeraf
19. led 2015

@josefina79 jj, exoti :D..to je ten správný výraz 😀 😀

veeeraf
19. led 2015

@josefina79 ale mrtvé ne :D, dřív se taky mixovalo a nebo pasírovala vidličkou. Jen se o tom tolik nemluvilo

josefina79
19. led 2015

@veeeraf já jsem to myslela tak, že F. byl nedonošený o 8 týdnů, takže dřív, tj. v době, kdy rodila tchýně by nepřežil.

gaba_h
19. led 2015

@josefina79 Josefino.. do roka a pul jedla vše, co jsem před ní postavila, ve stavu rozmačkaného, ovoce strouhané... pak tak nějak přešla do bojkotu a dostali jsme se do stavu kdy nechtěla ochutnávat nic nového, ovoce jen ve výživách nebo mixlé a nejedla rýži, brambory, vývary... nic krom asi pěti jídel. To bylo nejhorší kolem druhého roku. U nás nebyl primárně problém s tím, že by neuměla kousat, občas bylo vidět, že to prostě kousat nechce, ale oblíbené jídlo snědla třeba i těstoviny v celku. Takže jsme kupovali stovky přesnídávek.... Časem se to zlepšilo, přesně když jsem to jakoby přestala v sobě řešit. Dospělí jako autorita, která něco jí, to neplatilo, nabízení věcí jí odrazovalo, jako malá třeba ovoce do ruky ji nezajímalo, jedla jen křupky, suché věci a tak.. Tak jsme ji nechávali třeba u oběda ráchat se v rajčatovém salátu....Zhruba kolem 2,5 let začal fungovat výměný obchod - za tři lžíce oběda pohádky... postupně navýšeno na celou porci oběda, vařím stále tak jako píše tanak. Teď je období, že se chce nechat krmit, ale sní jakž takž co dáme. Ve třech letech zafungovalo - chceš ochutnat brambůrek? Ano, tak ho dostaneš, ale sníš napřed kousek jablíčka... Stále je spousta co nejí, ale sem tam si dá kousek tvrdého sýra, sem tam kousek šunky (tak 1x týdně 1 plátek) Ve školce většinou prý od všeho ochutná (tam jsou děti, ty ji motivují) takže pomáhá školka ale řekla bych jen mírně.... Tak držím palce a jsem ráda, že existují i jiné maminky s dětmi, které ani hlad nedonutí ochutnat a jíst.... Myslela jsem, že jsem sama.... ve svém okolí mám samé jedlíky.

josefina79
19. led 2015

@tanak já tak nějak mám hlavně "hrůzu" z toho, že on prostě vůbec nechce dávat to jídlo do pusy. Já věřím tomu, že s logopedickou pomocí ho naučíme kousat, I když to asi bude boj.
Ale bojím se toho, že má nějaký psychický blok, proč si to jídlo nedává do pusy. Třeba dneska si úplně v klidu dal do pusy kousátko, když ho držel v ruce a já řekla ham. Mohla jsem to říct desetkrát a strčil ho do pusy.
Jakmile jsem kousátko vyměnila za krupuk, tak se začal vztekat, případně tou křupkou začal krmit mne, ale do pusy si jí nedal ani omylem.
Jsem z toho zoufalá.

tanak
19. led 2015

@josefina79 Ono se to fakt časem poddá, chce to nabízet, ale zase přehnaně nenutit, my si u malé prostě myslíme, že na to jídlo neměla a ještě teď někdy nemá prostě čas...poznává svět, jídlo zdržuje, musí se u něho sedět...doteď třeba poskakuje na židli u jídla, ještě se nestalo, že by si sedla a snědla celou porci 😀 ale zase jsem trvala na tom, že ji nebudu honit po celém domě se lžičkou v ruce, u jídla prostě musí být u stolu. Asi bych to moc neměla radit, ale v nejhorších chvílích zabíraly pohádky na noťasu položeném na stole, to pak seděla a otvírala pusu alespoň, ale zase je pak vyžadovala pořád, nicméně jak jsme natrénovali kousání kousků, viděli že už nemá žádný problém s nimi, počítač jsme pomalu odbourali a jí i bez pohádek 😀 nevím jak u vás, ale u nás nejde bez kraválu z její strany nic, dcera je strašně tvrdohlavá, nechce dobrovolně absolutně zkoušet nové věci, všechno obrečí (dokáže ji rozhodit i to, že odbočím autem jinde než si myslela), ale jak ji jednou k něčemu ukecáme nebo nějak "přelstíme" (ale nesmí to prokouknout, je strašně chytrá 😀 to se pak zabejčí a nikdo a nic s ní nehne) tak se na tu věc ať už je to jídlo nebo nějaká aktivita strašně ulpne a vyžaduje to pořád opakovaně. 😀

tanak
19. led 2015

@gaba_h Ani nevíte jak mně těší, že v tom nejsem sama 😀 teď už to moc neřeším, protože byť jídelníček má hodně osekaný, ale prostě jí své oblíbené věci a v rámci možností v klidu (no jak kdy 😀 ) ale trošku se děsím školky, do které v září ve 3,5 letech nastoupí. Tak řeším, jestli při zápisu rovnou řeknu že je nejedlík 😅 a nebo budu ticho a počkám si, co se vyvrbí a jestli třeba bude jíst s jinýma dětma všechno 😀

josefina79
19. led 2015

@tanak tak nějak mi přijde, že "máme stejný děti". Syn je na jednu stranu dost bojácný - např. přijdeme do nového prostoru (nebo třeba do MC, kde byl jenom 3x) a on se mne první 2-3 minuty drží, je přilepený k noze, ale pak se osmělí a už blbne. Když mu něco nejde, zkusí 1x, max 2x a pak se začne vztekat. Ale jak se něco naučí, tak pořád dokola. Teď třeba jízda na motorce.
Takže chápu to správně, že nejdřív se Vaše dcera naučila kousat "obědy" a když získala jistotu, tak začala zkoušet "věci z ruky"? A fakt do těch 2 let ignorovala potraviny typu chleba, rohlík, křupky, jablko, sušenky atp???
Omlouvám se, že se ptám jak tatar na detaily, ale předpokládám, že chápete, v jakém jsem duševním rozpoložení. Přijde mi, že vždycky najdu někoho, kdo napíše, jak jeho dítě nic nejí a pak se z toho vyklube, že sní omáčky, těstoviny, maso na kousky, ryži, křupky a chleba, akorát nechce zeleninu a meloun 🙂.

gaba_h
19. led 2015

@tanak no já jsem upozornila učitelku, že má dcera blok a že nechce ochutnávat nové věci, aby ji do jídla nenutili. Oni to tam nedělají z principu, což chválím. Tak jednou týdně se přeptám, jestli za ten den něco sní a co třeba... ale denně se neptám, to jsem dělala prvních 14 dní řekněme. Tak jsme domluvené s učitelkou, že když alespoň ochutná, že mi to stačí. Oni to tam řeší stejně... aby děti do všeho aspoň tak 2x kousli.. a to je celá věda 🙂 Když je na jídelníčku nějaké jídlo, o kterém si myslím, že ho 100 % nebude, tak se cíleně zeptám p. uč, jestli to ochutnala... A už jsem se dozvěděla, že sem tam sní nějakou pomazánku, polívky typu gulášovka - frankfurtská... knedlíky... doma nevídaná věc... Takže ve 3,5 letech budou dítka zas rozumově jinde, než jsou teď, Takže jsem relativně v klidu 🙂

tanak
20. led 2015

@josefina79 Ano přesně tak, u nás se to nějak zlomilo těmi obědy, jakmile je přijala v té nemixované formě, zkusili jsme ji nabídnout na večeři kousky pečiva s něčím - sýr, šunka, vajíčko na tvrdo, pomazánka a kupodivu se ujalo 🙂 S tím braním jídla do ruky, taky se to "utřepalo" věkem, ale třeba v létě na dovolené jsme ji koupili její první zmrzlinu a řvala jak pominutá, že ji nechce a dožadovala se opět prázdného suchého kornoutku ...nebo v obchodě: vždycky chce jen suchý rohlík a jen půlku, i když doma už sní třeba chleba i celozrnné pečivo v tom obchodě má takový rituál a přes to nejede vlak, zkoušela jsem ji ukecat na nějaký koláček, croisant, ale zatím bez úspěchu 🙂 takže je pořád velmi konzervativní 😀