Ve 2 letech nechce jíst kousky, máte zkušenost?

babbota
30. srp 2012

Potřebuji poradit od maminek, které mají podobnou zkušenost. Kamarádka má 2. letého chlapečka, který stále odmítá kousky, rozmixované jídlo jakžtakž sní, ale kousat se mu nechce. Máte někdo podobnou zkušenost a jak na to vyzrát? Děkuji za rady... 🙂

estrellita
30. srp 2012

@babbota muj temer dvoulety ma do ted problemy s vetsimu kousky, i kdyz sam sni chleba, rozkouse spoustu veci, treba i hroznove vino, ale nakrajet mu na vetsi kousky brambor, maso a zeleninu, to proste nesni a davi se. Takze mackam a delam mu to vic matlave, jakoze s omackou. A postupne delam o trosku vetsi a vetsi kousky, takze podle me musi postupne, jinak se muze jeste vic bloknout. Malej je dost blici, takze jak se zakucka (i treba hroznem), hned to z nej leti a pak uz nechce jist, takze nejakou "silou" bych stejne nikam nedosla.

babbota
autor
30. srp 2012

@estrellita no, ona se právě snažila a snaží postupně, určitě mu to nerve na silu, ale taky má problém s tím, že mu jídlo (pro klid, že aspoň něco sní) mixuje a bojí se, aby až půjde do školky normálně jedl...ví, že na to má ještě rok, ale stresuje ji to... ☹ říkala mi, že si myslí, že je líný kousat...

sisstin
30. srp 2012

@babbota dítě line kousat fakt není,může mít skrytý reflux nebo trefa dysfagii(porucha polykání),nebo hypotonicke orofacialni svaly. Řešila bych to u odborníků,pokud by se to nezlepšovalo.

sisstin
30. srp 2012

@babbota jo a ještě? Mluví chlapeček? Může to spolu dost souviset 😉 máme zkušenost od nás z diskuze, maminka má chlapečka, který ani ve 3letech nesnese jeden jediný kousek v jídle, okamžitě zvrací. Má právě tu dysfagii a hypersenzualitu v oblasti úst a rukou, on právě ani žádné jídlo nevezme do ruky 😉

babbota
autor
30. srp 2012

@sisstin mluví krásně, na dvouleté dítě moc hezky 🙂 on si vezme housku nebo koblihu a "ozobká" trošku z vršku a už to vrací, jídlo mu musí mačkat úplně na drobno...no, řešila to s lékařem zhruba před půl rokem a v té době jí bylo řečeno, že se nic neděje, že to přijde, ale doba pokročila a pokroky zatím žádné...

sisstin
30. srp 2012

@babbota no jako pokud má nějak čerstvě dva roky, tak bych to asi ještě nehrotila úplně, jen občas zkusila, když nic, tak nic...ale tak v 2,5 už bych určitě někam na orofaciální nebo foniatrické vyšetření teda šla. Může mít fakt nějaký fyzický problém, který mu v tom kousání a polykání vadí.

babbota
autor
30. srp 2012

@sisstin díky moc za každou radu, moc ráda bych jí pomohla, protože se tím trápí, takže všechno jí vyřídím... 😉

sisstin
30. srp 2012

@babbota a to rozmixovaný jídlo jí v pohodě? Já mám třeba taky doma šílenou nežravku od narození, ale s kousáním jako takovým problém neměl, co mu chutná, to sežvejká...u něj je problém, že prostě nechce jíst celkově 😝

margeta
30. srp 2012

@babbota S oběma dětma jsem to řešila. Oba vyrostli na polívkách, protože kousání oběda nebo večeře trvalo klidně hodinu.

sisstin
30. srp 2012

@margeta tak on je rozdíl, zda to snědí, jen jim to trvá..a dítě, které ucítí jeden pidi kousek a okamžitě obloukem zvrací 😉

babbota
autor
30. srp 2012

@sisstin no co vím, tak ho musí celkem nějak zabavit, aby pojedl...už jsem říkala kamarádce, ať se do diskuze zapojí sama, abych tu neuvedla nějaké špatné informace (to bych opravdu nerada 🙂 ), takže sama napíše jak to je...ale vím, že umí i pěkně sníst všechno, pokud tam teda nejsou ty kousky...je to jak kdy... 😒

kukinav
31. srp 2012

ahoj, nevím, čím mám začít, abych to popsala co nejpřesněji. syn měl v srpnu dva roky. tak do roku jsme mixovali všechno, nesnědl ani namačkaný banán, všechno ho nadavovalo a pak to nechtěl už vůbec. možná bych to tak nehrotila a nenutila ho,ale on nechtěl ani mléko, tak se neměl čím dojíst. od roku doteď mačkám, krájím na pidi kousky a všechno musí být kašovité konzistence nebo jako hustá polévka. jak to není, nadáví se mu a už jídlo nechce. a zapomněla jsem dodat, že od té doby, co byl asi před třemi měsíci nemocný a co jsme použili jako fintu pohádku, tak bez pohádky prakticky nejíme. myslím si, že je to fakt jen v jeho hlavě, protože byly doby, kdy snědl chleba na kousky (pár malých kostiček), dokonce půlkrajíček jednou i vyhryzal, ale to se stává vyjímečně, spíš oloupe a sní máslo. Jsem na nervy z toho, že se jídlo odehrává u počítače a z kousků taky, když si rok zvykal na mačkané jídlo, tak jak dlouho si bude zvykat na normální kusy? Nehledě na to, že sám do ruky lžičku nevezme... budu ráda za jakoukoliv zkušenost či radu, jak na to.

renataim
15. led 2013

@estrellita
@kukinav
@babbota
@margeta
Zdravím, holky, mám se synem úplně to stejné, má čerstvě dva roky. Poslední příspěvek tady je ze srpna, proto mě docela zajímá, jestli se u vás odehrál nějaký pokrok a dětičky pochopily, že kousání nebolí a vůbec - že jídlo není tak špatná věc. Obědy taky pořád mixuju, jinak ho hned natahuje a pak už nechce jíst vůbec. Zkouším krájet na miniaturní kousíčky, ale to je taky o ničem. Složený chleba napůl sní, buchty např. Míša řezy, bábovky apod. taky, čokoládu taky. Hroznové víno bez slupky občas taky snese, ale jinak žádné nové jídlo zkoušet nechce, má jen pár oblíbených jídel a můžu se třeba na hlavu stavět, nebude nic jiného jíst. A to neexistuje, že by se najed sám lžičkou. Opravdu to není o pohodlnosti (snažím se denně, dva roky), ale dlouho trvá než na něco nového přistoupí.
Děkuji za odpověď. R.

kukinav
15. led 2013

Zdravím, jste první, kdo má naprosto stejný problém jako my a i v našem věku. Syn má 2 roky a 5 měsíců, stále krájíme a mačkáme na pidi kousky, navíc vše musí plavat v omáčce. Vyrůstá prakticky na polévkách,na Activii a kaši. Ovoce mačkám a jablko strouhám. Jinak by nesnědl nic. Druhé jídlo jen když má maso v omáčce, a lžička masa na oběd je úspěch. Chleba jí jen jak se mu chce, ve dvou letech mi poprvé a naposled snědl skoro celý krajíc (bez kůrky). On je kombinace chorobného nejedlíka (jídlo jen u tv, u malování nebo jiné zábavy), je problém ho vůbec udržet u stolu. Oběd jí naštěstí u stolu, sní i nudle v polévce, a když má dobrý den, tak i 1cm velkou mrkev, ale to není vždy a hlavně - nekouše, polyká to. Bramboru, čokoládu, to si uhryzne, ale jen jedním zubem. Ovoce typu hrozen, jahoda, malina, to vůbec. Jedině namačkané a propasírované bez kuliček. Taky nerad nové a výrazné chutě. Za 7 měsíců má jít do školky a já už začínám panikařit. Od léta se nic nezměnilo, spíš naopak, mám pocit, že ještě "spadnul" o krok zpátky. během tohoto týdne jdeme k dr., tak napíšu, jak jsme dopadli. zapomněla jsem napsat, že jakýkoliv větší kousek nebo i pidi kousek masa bez omáčky buď vyplivne (když to stihne) nebo vyzvrací. a pak začne plakat a samozřejmě nechce pokračovat. no a asi nemusím říkat, že krmím já a sám nesní nic. jsem ráda, že v tom nejsme sami.

sandynka
15. led 2013

Já se ráda připojím. Synovi je tedy teprve 13m, ale máme stejný problém. Dost skleničkujeme a jíme stále jen skleničky od 4m, protože jsou mixované dohladka. Pokud uvařím, tak to musím též rozmixovat dohladka. Oběd mi zkrátka nesní, pokud není hladký a jsou v něm nějaké kousky. Nechce ani skleničku s malinkými kousky od 6m. Okamžitě začne nadavovat, vezme si 3 lžičky a konec. Do roka jsem to tolik neřešila, teď už jsem trošku nervózní. Přitom sní chléb na kostičky, jablko na kostičky i jiné jídlo, pokud mu dám jeden kousek do pusy. Ale jak má oběd s omáčkou a v tom více malých kusů, tak ten nekouše, ale okamžitě je zvyklý polykat a pak se právě dáví. Tak já doufám, že je to ještě tím, že má málo zubů (3 dole a čerstvě vyklubané 2 nahoře) a že se to upraví.

ivular
15. led 2013

@kukinav Ahojky, skoro se to bojím napsat, ale já mám téměř dvouleťáka a prakticky plně kojím 🤐 😕 Zkouším do něj dostat jídlo od rána do večera, ale funguje to tak, že pokud např. u pohádky vyloženě nezapomene, že ho krmím, tak do něj nedostanu ani ň - pláče, už jen když vidí přibližující se lžičku 😖 A navíc všechno musí být rozmixováno na hladko. Říkala jsem pediatře, že nekouše, ale brala to v pohodě, prý její stejně staré vnouče taky dostává mixovanou stravu.
Další problém je, že vůbec nemluví - pusinkou hýbe celkouvě dost málo. Neolízne se, mívá pusu stále pootevřenou, jazýček venku, často mu tečou sliny (ale rostou mu stoličky, což může být k tomu), nějaké grimasy nehrozí.
Psala jsem to holkám z fóra o poruchách komunikace a ty mi doporučily kontaktovat nějakou orofaciální poradnu, jestli zkrátka malý nemá hopotonii obličejových a čelistních svalů. Tak jsem se objednala (i když opravdu nevím, jestli máme zrovna tento problém) a jdeme tam ve čtvrtek - a jsem hodně zvědavá, co nám řeknou.

kukinav
15. led 2013

@ivular No tak to jsem taky zvědavá, jak tam dopadnete, tak dej určitě vědět. Už jsem taky měla strach z refluxu nebo nějaké jiné poruchy, ale syn nádherně mluví, od roku uměl mimo těch klasických "tata" a "mama" i napodobit všechna domácí zvířáta, tak jsem to zavrhla. A co říkala dětská doktorka na tu pootevřenou pusinku a málo mimiky?
@sandynka Je skvělé, že jí aspoň chleba a jiné věci na kousky, to je právě to, co zase my vůbec neumíme. Chleba jo, ten rozmělní jazykem, ale jablko nebo ovoce vůbec. Nehryže ani banán. Dnes mi podruhé v životě snědl krajíc chleba (bez kůrky) na pidi kostičky - tak 0,5x0,5cm. S kouskama v hlavním jídle bych začala tak, že bych mu do rozmixovaného jídla dala jen tak 5 zrnek rozvařené rýže, já jsem rýži mačkala vidličkou. Suchou nebo s málo omáčky ji doteď nesní, jen když doslova plave pár zrnek ve šťávě např. z kuřete.Ale rozhodně bych nečekala na to, že se to samo spraví.

sandynka
15. led 2013

@kukinav já spíš tedy doufám, že se to zlepší až bude mít víc zubů. Ale nevím, jeho problém je spíš ten, že jak dostane oběd, tak je zvyklý, že je rozmixovaný, čili nekouše, ale polyká. A právě jak je v tom třeba jen nějaký ten kousek, nebo právě těch pár zrnek rýže, hned se dáví a už to nechce, protože to není hladké. Jak dostane do pusy jeden kousek třeba jablka, tak ví, že to se nepolyká, ale musí se to kousat. On je prostě moc pohodlný na to, ten oběd kousat. A já to zkouším, někdy se podaří a sní to, ale většinou si vezme 3 lžičky, div se 3x nepozvrací a nechce, čili jdu a rozmixuju to, aby se najedl. Doktorka se mi řekla, když mu bylo 8m, ať nemixuju a jen rozmačkávám. No to absolutně vůbec, 1 zub mu vylezl až po osmém měsíci a dodnes nestačí jen rozmačkat (jedině banán dá rozmačkaný), tak už jsem začala mít obavu. Nevím jak dojdeme k tomu, aby jedl obědy s kousky, nebo třeba jen nahrubo mixované či rozmačkané. @ivular držím palce, aby to dopadlo, co možná nejlépe. Určitě je dobře, že jdete do té poradny. Divím se, že doktorka to brala v pohodě, naše mi div nevynadala, že v osmi měsících jí syn jídlo mixované a ne jen rozmačkané. Pochopitelně neví, že dodnes jí obědy zcela rozmixované.

sandynka
15. led 2013

Jen jsem ještě chtěla dodat, že kousek jablka sní, ale jak bych mu dala nastrouhané jablko, tak to ne. To by nevěděl co s tím, moc malých kousíčku a dáví se. Takže ovocné přesnídávky, které nejsou úplně hladké a jsou tam kousíčky ovoce i když měkké (např. bebevita od 1roku), to také nelze.

kukinav
17. led 2013

@sandynka O zubech to není, kamarádka má 13 měsíční dítě a to kouše bez jediného zubu. Já si myslím, že v našich případech je to nevyvynutý kousací reflex způsobený právě tím mixováním. Ale syn mi to taky vyzvrací, to, že jí polévku s pár kousky, to nám trvalo rok. Dnes nejedl na oběd nic, jen trochu polévky a husté zbylo, takže spíš jen vodu. Další vůbec. Začínala jsem s mačkáním oběda tak, že jsem z brambor udělala kaši (s přidaným mlékem a máslem), mrkev k tomu taky úplně rozvařenou a pak na pidi kousky rozvařené maso. Zalila jsem to spostou vývaru nebo mléka. Ale samozřejmě že to taky nechtěl! Nutila jsem, zabavovala ho... Snědl tři lžičky a konec. Taky jsem mnohdy nevydržela a nakonec to rozmixovala. Strouhané jablko na struhadle je taky výsledek ročního tréninku. Dřív jsem ho naškrábala na takovém škrabátku na ovoce (to bylo i za nás, když jsme byli malí a je to v každých domácích pořebách, cca do 45 kč). No a na něm nastrouhané je to velice jemné. A pak jsem to musela osladit medem a bohatě zalét čajem nebo mlékem, aby to opět plavalo. Postupně jsem tekutin ubírala. My jsme do toho měli totiž i problém s pitím, takže jsem v té době zabíjela dvě muchy jednou ranou.
Jinak moje dr mi kolem roku a půl, že pokud jí namixované všechno, tak mu obědy mám mixovat.Jenže pak se kousat nenaučí vůbec, že... Zapomněla jsem asi dodat, že i když sní polévku s kouskama, tak to samozřejmě hltá. Kouše jen ti kostičky chleba nebo vánočky, a i tak ho podezřívám, že to spíš rozmělní jazykem. V pondělí jdu odpol. do poradny, tak napíšu, jak to dopadlo. Třeba taky dostanu vynadané...

sandynka
17. led 2013

@kukinav já už jsem z toho asi zmanetná 🙂 Kámošky mají děti, které kousky jedí. Chlapeček jedné z nich je starý jako můj syn, ale ten má nějaké zuby už od 6m a tak jí jedl vše bez problémů už dost brzy. Tak jsem to trochu přičítala těm zubům. Ale zase jedna kámoška také dlouho mixovala a holčina už kousky jí (je jí 18m) a neměla takový problém je přijmout jako moje dítě. Pak se v tom má člověk vyznat. No prostě na tom musíme pracovat. On zase kousat musí, protože rozkouše dost tvrdý kousíček jablka, dneska i červené řepy. No s pitím je to u nás nic moc. Já už nakoupila snad tisíc různých hrnečků k pití. Stále si nedrží láhvičku a neumí se napít sám (neumí ji tak nahnout). takže mi to přinese, ať mu dám napít. On je pán hlavně moc pohodlný se sám napít a kousat kousky k obědy, když je mixovaná strava rychlejší. Jinak stejně nepije, akorát si cucne. Ať je to voda, džus, čaj ... pije ve větším množství jen mléko, takže mu dávám skoro furt mléko, jinak by neměl žádný pitný režim. Ale to doktorka řekla, že nevadí, že jsou tam vitamíny, tak ať ho klidně pije dost. Ale o tom, že obědy jí jen mixované jsem jí neřekla, docela mám obavy, když už v 8m na mě vyskočila, že má jíst jídlo jen mačkané a ne mixované. Určitě napiš, co řekla doktorka v poradně, co třeba doporučila, jsem zvědavá!

ivular
18. led 2013

Ahoj holky, slíbila jsem, že napíšu, jak jsme dopadli v té orofaciální poradně. Takže paní dr. jsem sdělila, že malý by se nejraději jen kojil, kašovitou stravu do něj dostáváme jen tak tak a kousání nehrozí 😠 Navíc mluví jen svou vnitřní řečí, normální slova má dvě ☹
Jeník má syndrom bílého pláště, takže hned při příchodu hysterák 😝 Paní dr. byla v tomto směru velice shovívavá a vyšetřovala ho tak, že mi dávala pokyny co mám s malým dělat a sledovala jeho reakce.
Pak mi vysvětlovala, že malý má oslabené svaly v oblasti klíční kosti, který zasahuje až pod bradu a ovlivňuje pohyb jazyka (nepamatuju si název). A taky horší pohyblivost jazyka (opět s vysvětlením konkrétních svalů). Říkala, že tak jak pro nás dospělé je nepříjemné až bolestivé, když v jídle nečekaně narazíme na pecku nebo kost, tak prý on cítí každé sousto - a zejména pokud jsou v něm kousky. Navíc jak má oslabeny ty svaly okolo jazyka, tak i posouvání dozadu byť kašovité potravy je pro něj stejná fuška, jako když my namáháme oslabené svaly.
Takže jsme dostali cviky na posilování ručiček (kterými se mají posílit ty svaly kolem klíčních kostí) a dále stimulační cviky s vodou na rozhýbání toho jazýčku. A za dva týdny na kontrolu. Žádnými většími kousky v potravě ho zatím trápit nemám, právě proto, že se tedy budeme snažit jít na to po dobrém, nikoliv tou bolestivou cestou.
Taky máme zajít na vyšetření očí, paní dr. říkala, že je má nějaké unavené, ale jemu se chtělo spát. A taky na vyšetření ORL. Zvuky v domácnosti sice slyší dobře, ale to prý ještě neznamená, že rozlišuje specifická písmenka jako S, Z, apod. Taky říkala, že je dobré zkontolovat, jestli tam není např. nějaký problém se zaléháním oušek, kdy je pak polykání bolestivé.
Všechno co ta dr. říkala, znělo dost logicky. tak jsem zvědavá, jestli se nám to pomůže..

kukinav
19. led 2013

@sandynka My jsme měli taky první zuby v půl roce a výsledek žádný, fakt to těma zubama není🙂 Je super, že jí i řepu a jablko, to by syn na kousky nikdy nesněl! Jablko bez slupky si ohryže horníma dvouma zubama, pak to i žvýká, ale on si tím zubem uštípne tak malý kousek, že to ani žvýkat není potřeba. Napadlo mě, jestli by váš malý nesnědl i brambory na kousky, že byste přeskočili mačkání. Maso bych mu se šťávou namixovala a brambory dala zvlášť jen nakrájené.
Pití je u nás kapitola sama pro sebe. V roce vypil tak dvě deci a mléko nechtěl vůbec. Flašku jsme neměli nikdy (a to od půl roku nekojím), v půl roce jsem ho naučila na hrnek s pítkem od Aventu a doteď si z něho pije mléko. Taky ho pořád honím s čajem, jinak by se sám nenapil (máme láhev od Kubíka, dřív jsme používali tu, co samovolně neteče, ale byl líný to sát, tak teď používáme tu, co má volný průtok). Z nedostatku tekutin měl krvavou zácpu, naučil se kakat při chůzi a doteď kakáme zásadně do kalhot, i když je to měkké. Čůrání bez problémů, i v noci si řekne. Když ho donutím na hrnec nebo na wc, tak mu kakání zarazím a pak tři dny nic. Ale to je věc do jiné diskuze. Snad se to taky časem upraví. Teď jsou nejdůležitější ty kousky, ale mám obavu, že mi dr. jen řekne, že musíme trénovat kousání a tím to hasne... Určitě v pondělí napíšu!

kukinav
19. led 2013

@ivular No hlavně, že víte diagnózu a můžete na všem pracovat. Tím, že máte jít na kontrolu už za dva týdny, tak by snad mohly být výsledky vidět brzy! Držím palce!!!

kukinav
21. led 2013

Jak jsem čekala, skutečně máme dle dr. jet podle stávajícího režimu, hlavně nenutit, vařit jen oblíbená jídla a hodně omáčky k tomu. Ještě jdeme za dva dny na krev.

renataim
25. led 2013

Pěkný den, maminy,
hned, jak to jde, píšu. Syn má tedy 2 roky a zítra 2 měsíce k tomu, u lékařky jsem toto nikdy nezmiňovala. Pořád jsem čekala, kdy se to zlomí a když se nám podařilo docílit toho, že sní chleba (bez kůrek), bábovky a různé řezy, pořád jsem čekala, kdy začne i ty obědy. Taky jsem měla upřímně docela strach toto s lékařkou řešit. Je sice fajn, co se týče léčby a pečlivosti, ale nemám k ní důvěru jako k člověku. Chtěla jsem odejít, ale lékařky si pacienty nepřetahují, všechny se spolu zanjí a tam, kam bychom chtěli, to z tohoto důvodu nešlo. A říkám, pokud pokouše jiné věci, naučí se časem i jiné. Úplně mě děsila představa toho, kdyby syn musel např. na nějaké vyšetření pomocí sondy, hadiček nebo nevím čeho, do krku. Vím, že je v pořádku. Kdyby např nemluvil, jako psaly jiné maminky nebo měl celkově problém s obličejovým svalstvem, byla by to jiná.
Syn je ale opravdu v mnoha věcech hodně napřed. Chodit kolem postýlky a nábytku začal v půl roce, mluvit srozumitelná slova před prvním rokem, od té doby pusu nezavře a teď už počítá do dvaceti, pozná čísla, vede se všemi smysluplné rozhovory, jazykolamy nebo slova jak "Popokatepetl", "nejkulaťoulinkatější" apod. jsou po něj hračkou. Umí zazpívat cca 60 písniček, přavážně "dospěláckých", naučil se nazpaměť asi 40 knížek, nejen leporela, ale i třicetistránkovou "Zvířátka a loupežníci" s malými písmenky. Teď tady nechci záměrně vypisovat, jak je chytrý, jen z toho důvodu, že co se týče svalů, je v pořádku.
Říkám si, že každý je šikovný na něco jiného a nikdo nemůže být jednička ve všem. Takže to asi máme s tím jídlem. Na kousání příjde taky a musím se pochlubit dnešním úspěchem!! Ještě tomu pořád sama nevěřím, ale - třikrát sláva - dnes poprvé v životě snědl nemixovaný oběd, pouze rozmačkaný vidličkou. Mrkev s hráškem a brambory. Každou lžičku jsem teda čekala, kdy odmítne nabo ho natáhne nebo hůř, hodí šavli. Ale ono nic, fakt to snědl!! Po tolika pokusech se konečně podařilo. Sice noťas s MIG 21 a Maloktaktorem se nezastavil, hraček u stolu bylo taky hodně, ale to mi vůbec nevadí. Taky tím pádem jedl poprvé z velikého talíře a seděl u stolu jako velký kluk. (Doteď pořád v jídelní židli, musel být přikšírovaný, jinak by opravdu vyskočil). Aby dopadl ke stolu, koupila jsem mu podsedák do auta a tím se výškově krásně srovnal, nadám na to dopustit. Navím nehrozí, že by jen tak utekl, krásně ho zasunu ke stolu a paráda. Když jsem přisunula ke stolu vjídelní židli, sundala z ní stoleček, měl hodně místa a s jeho sílou zatlačil do těžkého stolu nohama tak, že ho téměř převrátil..
Dám určitě vědět, jak pokračujeme dále, držím palce i vám a vašim dětičkám, holky, a snad budou pořád nějaké pokroky.

sandynka
25. únor 2013

@renataim díky za příspěvek 🙂 Já to už nějak nehrotím. A budu taky doufat, že jednou to nějak zvládne. Syn zbaští teda kousky ovoce nebo chleba nebo oplatky atd. To je pro něj naopak lepší kousek než mačkanéhé. Rozmačkaný banán nechtěl a na kousky jo. Teď má zase problém s růstem zoubků nebo se naučil plivat, takže mi většinou kousky čehokoliv plive a to i chleba, který miluje. Chce taky kousky dávat do pusy, je líný si něco vzít do ruky kousat si to sám, to to raději mrskne na zem. Takže úspěch jsme udělali s topinkou z toast chleba namazanou máslem, tu si drží a sní to. Čili je už nějak schopný přijmout a sníst kousky i když to hrozně trvá, než to rozžvýká a dokonce i papá kousky v polévce, ale jen pár lžiček (což je k obědu málo, tak spíš trénujeme k svačině). Stále absolutně nechce např. skleničku ve které jsou sem tam kousky (ty od 6m nebo 8m či víc). Skleničky k obědu jíme stále jen od 4m nebo jiné, ovšem plně mixované a totéž domácí oběd. Jinak by se najedl k obědu moc málo. Čili kousky jíme a zkoušíme, ale než dáme třeba celý ten oběd na kousky, to bude makačka. Je taky líný jak říkám jíst tak, že si sám drží něco v ruce, natož se pokoušet jíst sám lžičkou, ani pití si stále sám nedrží, neumí nahnout láhev. Takže žádná pohoda, furt ho obsluhuju 😀 Navíc je to divoch, takže udržet ho u jídla v klidu je trochu akce. Máme jídelní židličku krásnou, ale od malička jí jedině v sedátku připoutaný s puštěnou televizí a nakrmit ho někde jinde mimo náš byt a toto lehátko je téměř nemožný nadlidský úkol.

elya79
17. zář 2013

@kukinav dobrý večer, četla jsem váše příspěvky o problémech s jídlem, u nás u syna stejná situace, kousky v jídle prostě NE, i když kousky housky, sušenek nevadí, sam kouše jablko i broskev.Tak jsem se chtěla zeptat jak jste to zvladli, pokud ano??? tchyně nám pořád radí nutí narvat do syna jídlo silou, ale já na to nemám a nevěřím, že ho to naučí jíst. No a lžičku taky nechce použivat. 🙂

elya79
17. zář 2013

@ivular dobrý den, chtěla bych se zeptat zda máte nějaký úspěch od ledna v jídle a mluvení syna? protože máme prosblém s kouskami v jídle i když sušky a jablko kouše? taky nechce lžičku a ani mluvit pořadně 🙂 a kdyby šlo můžete popsat cvíky pro syna a jaký měli efekt??? předem děkuji za rády a přeji hezký den

kukinav
18. zář 2013

@elya79 Dobrý den, nejprve se zeptám, kolik je Vašemu synovi let? Rozhodně radím nenutit!!! Totéž říkala i doktorka, protože jinak si k jídlu vytvoří ještě větší odpor.
My jsme se dostali do stádia, kdy polévky téměř všechny jí bez rozmačkání (i s delšími nudlemi, kousky mrkve, ale stále čočkovou ne). Ovšem problém je s masem, i když je na malé kousky. Stále ho musím balit do omáčky nebo bramborové kaše. Hlavní jídlo bez spousty šťávy nebo bez omáčky je bez šance.
Byli jsme už v poradně pro poruchy příjmu potravy, zatím se žádný fyziologický problém nepotvrdil. Spíš je to důsledek dlouhého mixování. Nemusíte mít strach, žádné hadičky do krku mu nestrkali. Jen jsme byli na sonu břicha a na rentgenu jícnu (vypil reflexní tekutinu a v ten moment mu jícen zrentgenovali).
Co Vám řekla na kousky doktorka? A jak do něj dostanete jídlo, když nechce lžičku?