Ve 2 letech nechce jíst kousky, máte zkušenost?

babbota
30. srp 2012

Potřebuji poradit od maminek, které mají podobnou zkušenost. Kamarádka má 2. letého chlapečka, který stále odmítá kousky, rozmixované jídlo jakžtakž sní, ale kousat se mu nechce. Máte někdo podobnou zkušenost a jak na to vyzrát? Děkuji za rady... 🙂

josefina79
20. led 2015

@tanak dáváš mi naději 🙂

josefina79
23. led 2016

@tanak zdravím po roce. Muzu se zeptat, jak je na tom teď dcera s jídlem?
Můj chlapeček ma ted 2.5 roku. Máme toho za sebou hodně - logopedii, ergoterapii.
Na jídlo uz sahá, veci z ruky ji, ale omezeny sortiment. Banány, susenky, sni i těstoviny atp..I hodně mekke maso. Vypadá to super, oproti situaci před rokem pokrok jak blázen, ale ... realne porad nekouse, spis vi to v puse melni o patro. Syrove ovoce a zelenina nehrozí. Sni poté banán, rajčata a presnudavky. Jo a zeleninu v rizotu.

tanak
23. led 2016

Hezký večer 🙂 tak to jsem ráda, že je u vás alespoň nějaký pokrok. A abych vás navnadila na další roky, tak popíšu aktuální situaci u nás. Malé budou v únoru 4 roky a od září chodí do školky. Aktuální novinkou je, že mimo vody chce občas napít kakaa. Čaj pořád odmítá i ve školce a preferuje vodu, ale to, že si už párkrát vyprosila kakao, je u nás šílený pokrok. 🙂 Co se jídla týče, tak ze syrového ovoce stále pouze banán a pak teda přesnidávky ve formě těch ovocných kapsiček. Syrovou zeleninu odmítá. Vařenou sní jak kterou a nejlépe do ní zeleninu dostanu v polévce mixované, př. brokolicová, květáková atd...Stále má ráda omáčky, ve kterých plave totálně měkké maso. Zeleninu pořád pašuju do věcí, co má ráda, př. do karbenátků strouhám mrkev, petržel...🙂 Každopádně sortiment potravin moc nerozšířila ani ve školce, většinou si vyprosí rohlík suchý než aby snědla s pomazánkou, ale paní učitelky ví, že s jídlem máme trochu potíže a chválí ji. V pátek měli na oběd buchtičky s krémem, zeptali se ji, jestli je chce krémem polít nebo jíst suché, chtěla je suché a prý si i byla přidat...Každopádně se mi docela ulevilo s tou školkou, hlavně i v tom smyslu, že fakt v mé nepřítomnosti hladem nepojde a prostě hold sní na svačinu suchý rohlík a na večeři ji udělám něco, co má ráda a kde nacpu nějakou zeleninu, aby jídlo bylo i zdravé 😀
@josefina79

josefina79
23. led 2016

@tanak tak to je dobře, že jsou u Vás pokroky. Možná se zeptám hloupě, ale umí dobře kousat? Jako opravdu kousat a žvýkat? Od kdy se to reálně naučila?
Syn tohle ještě pořád neumí, ale lepší se. Spoustu věcí tak nějak rozžužlá v puse, ale ten opravdový žvýkací pohyb čelistí u něj prostě není :(. Nicméně logopedka tvrdí, že už se tam objevuje (i já to občas vidím), ale spíš přetvrvává to "žužlání". Ale ono to přijde.
U nás dnes velká událost - snědl sice rozmixované, ale syrové ovoce. Třikrát hurá.
A navíc 2 grahamové tyčinky.
Jásám, protože díky omezenému sortimentu jídel má obrovské problémy s kakáním :(.
Prosím, můžeš mi napsat ohledně toho kousání?
DÉKUJI!

tanak
23. led 2016

@josefina79 kouše už úplně normálně. Ale myslím a jak si tak dávám dohromady, tak začala asi až kolem toho 3. roku. Předtím totiž to jídlo spíše převalovala v puse a jen tak čekala až se rozpustí, aby bylo ve stavu kdy jde spolknout. teď ale už intenzivně zapojuje zuby a žvýká. Tak to u vás asi ještě chce čas 🙂 Chce to pevné nervy, a kdo to nezažil, fakt nepochopí. Ale hlavně že jsou vidět nějaké pokroky a asi ty děti mají své tempo 🙂 I když je to někdy o nervy 😠

josefina79
23. led 2016

@tanak děkuji moc za odpověď! Jo, jo, naše logopedka říká že si myslí, že tak cca za 4 měsíce bude kousat, žvýkat správně. to mu bude 2 roky a 10 měsíců.
Pevné nervy, to je moje mantra 🙂. Ale někdy to nevydýchám. Ale výrazně se lepším. Je to takové moje malé, spíš velké zenové cvičení 🙂

mysicka_lb
22. dub 2016

Dobrý den, maminky, přidávám se k vám s podobným problémem. Synovi jsou dva roky a s jídlem jsme vždy trochu válčili, ale poslední dobou jako by se ve vývoji vrátil zpátky a odmítá jakékoli kousky jídla. Svého času si dal i normální oběd, třeba nakrájený knedlík s omáčkou. Teď mi najednou odmítá cokoli, co není kašovité konzistence. Nedáví se tím, prostě to okamžitě plive. Snese jen vodu z polévky (ani mikronudle nebo mikrokousky zeleniny teď nedá), přesnídávky a jogurty (bez kousků ovoce, to letí taky ven). Úplně normálně ale jí pečivo, plátkový sýr, čokoládu a bonbony. Tak nevím, jestli jde jen o nějaké špatné období (zuby?), rozmazlenost (období vzdoru), nebo nějaký vážnější problém? Poradíte prosím? Jinak mluví tak nějak normálně na svůj věk, nerecituje básničky, ale slovní zásobu má slušnou.

lujdicka
17. črc 2016

Ahoj maminky, taky se k vam pridavam. Dceri bude dva a pul roku a pporad mixujeme. Chodime na klinickou logopedii a dr nam rikala, ze ma proste asi fobii z polknuti jidla a ze to bude trvat dele. Po minule navsteve jsme poridili kousaci trubicku a Laura ji krasne kouse, davame ji na stolicky a ona ji okamzite kouse, bavi ji to. Taky mela jeste do nedavna strach jidlo vzit jen do ruky, coz se uz taky zmenilo, chce do ruky vsechno, co jim ja a pak to lehce olizuje, ocucava a rika, jak je to mnam mnam, ale jamile z toho odpadne kousinecek do pusy, zacne hned vyvadet a za kazdou cenu to musime vyndat ven. Proste se toho uplne desi. Do dneska jsem to proste neresila, rikala jsem si, chodime na rehabku a dr me tam porad uklidnuje, ze dela veliky pokroky, ze to, ze si jidlo veme a olizuje, je obrovsky krok kupredu a ze to prijde. Jenze, dnes me zas rozsekala tchyne. Pustila se do mne, ze porad neji, ze je to strasny a ze je to jen moje vina, ze ja za to muzu a ze se mam vykaslat na nejakou rehabilitaci, ze to nema absolutne zadny efekt a mam si zaplatit nejakeho soukromeho odbornika a vzit ji tam. Tak jsem poprve na tchyni zacala kricet a hadat se s ni, protoze aby me obvinovala, to teda ne. Ja jsem sama na prasky z toho, ze neji, ale dr me uklidnuje, ze to holt trva dyl to cviceni, ale ze se to nauci. Nicmene jsem silene rozhozena tim vystupem s tchyni a nevim uz, co mam delat ☹ V listopadu se nam narodi druhe miminko a Laura pujde pristi rok do skolky, ale pokud nebude papat, tak ji tam nevemou a ja uz fakt nevim ☹

omanka
24. únor 2017

Ahoj holky nekousavců a nejedlíků.
Mám syna 2 roky a měsíc a on také nechce kousat a u jídla musím zabavovat pohádkou v TV, nebo na Youtube, mluví málo, ale postupně se rozmlouvá.
Snídá jen jogurty/Lipánky, k obědu hladké krémové polévky/omáčky s pidi těstovinami (občas knedlík)/bramorovou kaši s file atd. Dokáže zpracovat i 3 kousky bramboru. Jablko, hrušku, jahody, borůvky i hroznové víno sní, koblihu a nebo kus suchého rohlíku také, miluje křehké chleby a toto všechno normálně kouše. Nedávno mi snědl sám od sebe kus svého narozeninovéno dortu a já se rozbrečela štestím 🙂
Už jako s kojencem jsem s ním byla hospitalizovaná v nemocnici kvůli nechutenství, vypil za den ve 3 měsících třeba jen 260ml mléka, bylo to zoufalé období.
Už nevím co s ním lékařka a vlastně nikdo to se mnou neřeší. Za pár dnů nastupuje na půlden do jeslí a já jsem si jistá, že tam bude hlady, protože jídlo je to poslední na světě co ho zajímá. Všichni mi radí, ať ho nekrmím a nechám ho vyhladovět, že se to naučí, ale to samé mi radili když byl konenec a nikdy to nepomohlo, ba naopak.

Má některá z vás pozitivní zprávy? Zlepší se to časem??

lujdicka
24. únor 2017

@omanka Ahojky, tak ja te nepotesim, protoze moje dcera (3 roky) doted nekouse vubec nic, rakze je zivena pouze uplne roznixovanym jidlem. Muzu rict, ze jsem z toho uz na dne, protoze mame ted uz trinesicniho synka jeste, kolem kteryho neustale litam a di toho Laurinka, kterou musim krmit, protize ona se ani sama nenaji. Jidlo bere jako nepritele a kdybych ji neposadila na zidli a netlacila to jidlo do ni, tak klidne neji I tejden. Je hrozne hubenoucka a me je to tak lito. Kdyz vidim kokem sebe maminky s mnohem mladsima detma nebo I kojencema, ktery do sebe rvou rohlijy, jablicka, atd, tak je mi fakt do place. Je to strasne omezujici, protoze nenuzem ani stravit xely den venku a nekde se proste najist. Mysime domu na obed a tam vse umixovat dohladka a pak pouze u pohadky krmit 😧. Chodime ke klinicke logopedce a provadime stimulaci, ale zatim bez uspechu. Ona ma psychicky blok.proste a s tim se hodne spatne pracuje. Zaclo to uz od mininka, kdyz mela prvni jidlo, ktere obsahovalo drobne kousicky. Okamzite se po prvnim polknuti kousku pozvracela a pak uz to tak pokracovalo. Mela takovy strach z jidla, ze si ho temer do dvou let ani nevzala do ruky natoz do pusy. Ted uz si do ruky vezme vsechno, ale neji, jen vytahne spicku jazyka, kterym jen tukne do toho, co drzi v ruce a hodi to do kose, ze to nechce. Jsem fakt zoufala, protoze nas nevezmou ani do skolky. To je asi vse. Asi jsem te nepotesila, ale trochu urcite I joo, ze jsou na tom nektere deti I hur nez tvuj syn 😉

pstana
1. dub 2017

@lujdicka Ahoj, máme se synem (3 roky a 3 měsíce) úplně to samé. Jen komplikované tím, že syn musí pravidelně jíst co tři-čtyři hodiny. Jídlo do ruky nechtěl od malička, první kousky kdysi vyzvracel a od té doby vše jen mixované. Tedy nudle, bulgur, rýži nebo těstovinovou rýží nemixuji, ale polyká to. Jediné, co kouše, jsou kukuřicné křupky a vše, co není k jídlu. A taky sám nechce jíst, jen jogurt. S váhou problém nemáme, má 20 kg, ale děsí mě školka.

lujdicka
2. dub 2017

@pstana No tak aspon ji neco nemixovany. Laura nic a je to des. Jsou ji tri roky a dva mesice a vazi 15 kg. Do skolky ji ani hlasit nebudu, protoze by ji stopro nevzali. Takze bude jeste letos doma bohuzel 😞

pstana
2. dub 2017

Ale tak to neváží zase až tak málo. My chodíme od malička po všech možných doktorech a kolikrát nám říkali, že Kuba moc jí, že je moc velký a mimo tabulky (teď těch 20 kg a asi 104 cm). Jsem si říkala, kdybyste věděli, jak ho krmíme 😉. Já bych ráda, kdyby ho vzali aspoň na dopoledne do školky, chtěla bych do práce, ale mamka ho nemůže hlídat celý den, Kuba je ero 😉.
A vy chodíte pravidelně na logopedii nebo někam jinam ohledně toho jídla? My byli na logopedii na podzim a pak tento měsíc, Kuba moc nemluvil, ale teď od ledna se to o moc zlepšilo, rovnou šel do vět, takže logopedka zkusila nějaká cvičení, vše mu šlo vcelku dobře, tak že zas za dva až tři měsíce. S tím jídlem nevím kam, ale nechci ho nutit, když mi aspoň něco sní. Pořád doufám, že se to nějak zlomí :-[.

lujdicka
2. dub 2017

@pstana My nechodime na klasickou logopedii, Laura mluvi dobre. Chodime na klinickou logopedii se zamerenim na orofacialni stimulaci. Ted jsme teda dlouho nebyly, protoze se mi narodil syn, takze nebyl moc cas, ale brzo zas zacneme. Chci ji ale nejdriv vzit ke znamemu kamatadky, je to lecitel, protoze ona ten blok ma psychicky, takze nam snad pomuze. Tvrdil, ze ji odblokuje, tak uvidime. Vam kazdopadne drzim palecky, aby malyho do skolky vzali 😉

renda1231
12. bře 2018

skusim obnovit diskuzi nas syn ma 19m co chce Všechno pokouše mezi jídly ořechy. tyčinky. ovoce proste nic není problémy ale dojdeme cas obeda a večeře a je konec jak to nema namix.tak to hned vyvrací je to.šílene stresující když ma jist hlavni jídla dne a ty nechce jsem z toho s manželem uz nesva nevíme co dělat

skarma007
7. lis 2022

mám 13 měsíční dceru - jsme objednaný na MR mozku (mikrocefalie, lehce bulbární příznaky, slabý dávivý reflex,lehká oforaciální stigm. atd...) Motoricky je napřed, už chodí, tam není žádný problém, až na menší hlavičku a to, že v podstatě ji krmím pořád lahví. Vše mixuji s UM a dcera to sní. Jakékoliv jídlo nesní normálně, ani křupky, rohlík, ovoce na páře opravdu nic. Lžičkou, rukou nejí, nechce...Vyzkoušela jsem xxx metod a žádná změna...S dcerou půjdeme ke klinickému logopedovi po výsledcích MR - neuroložka má podezření na vývojovu vadu v mozku, nádor, cystu, pokud se vše vyloučí, musí se to řešit dál - psycholog,mentalita,metab.vady....prý tam něco je...Dcera může mít prý stále sací reflex (může ji něco utlačovat nerv a proto třeba nejí)...Je toho moc...Takže jsem opravdu hodně zvědavá, jestli ji něco najdou....Jelikož všechny děti v mém okolí normálně jedí, jenom moje dcera jí a pije z flašky (od 2.měsíce po porodu jsme UM) Pediatr pořád říká, že na ní nic nevidí, že potřebuje víc času...Ale problém s jídlem do budoucna znamená problém s řečí a řešit to už opravdu chci. Už nebudu čekat, kdy se rozjí, jestli vůbec??? Lžičku odmítá, vyžaduje jen lahev, vidí lahev otevře pusinku, vidí dudlíka, otevře pusinku (dudlíka dáváme dle logopedky už jen na noc), ale když vidí lžičkou nebo jiné jídlo zavře pusinku, odvrátí hlavu a ne....