ABO inkompatibilita. Máme sledovať protilátky?

susik77
13. únor 2009

Ahojte, ja mam skupinu 0+, manzel B+, mala tiez B+. Po porode mala novorodenecku zltacku, musela absolvovat fototerapiu. Teraz cakame 2.mimco, myslite, ze by mi mali sledovat protilatky?

susik77
autor
13. únor 2009

Mate s touto inkompatibilitou skusenosti? Daju sa prip. zmiernit nasledky nejakou prevenciou pred porodom?

bihan
13. únor 2009

Celkom nechápem, o akú inkompabilitu ide, pretože skratkou ABO sa predsa označujú krvné skupiny...a pokiaľ viem, problém môže nastať pri inkompabilite RH faktora, nie krvných skupín.. alebo že by bola aj inkompatibilita medzi skupinami? 😕

dupinka
13. únor 2009

susik: kuk do inych tem, uz sa to tu rozobera viackrat..... : "Rh negativ"

susik77
autor
13. únor 2009

prave ze sa nejedna o system Rh, tento byva menej casty. Jedna sa o to, ak ma matka sk. 0 a dieta A al. B

susik77
autor
13. únor 2009

pozerala som uz do temy krvne skupiny, ale tam sa hovori len o tom Rh faktore.

jabber
13. únor 2009

susik - o inkompabilitě u krevních skupin jsem taky nikdy neslyšela 😕 😅 Ale protilátky by ti zkontrolovat měli, protože já jsem taky 0+ a kontrolovali mi je v těhotenství 2x. Ptala jsem se proč, když jsem + a mudr mi řekla, že 0 občas dělá protilátky taky i když je +, prý je to celkem nové zjištění 😅 Tak si jim kdyžtak řekni a budeš mít klid 😉

deborah1
13. únor 2009

Ahoj susik.Viem,o čom hovoríš-ja mám tiež 0+ a manžel má B+ a všetky naše 3 deti majú B+.Ja vlastne ani neviem,či sa dá pri tejto kombinácii zdediť O?Dá sa?No,a všetci 3 mali novoroden.žltačku-1.syn mal slabú a ďalší dvaja dosť silnejšiu,pri 2.neviem-nepamatám si presne,ale 3.bol dosť dlho pod lampou,preto sa aj predĺžil náš pobyt v pôrodnici 😒 Doktorka vtedy povedala,že ak budeme mať ešte deti,všetky budú mať žltačku /zrejme myslela,ak zdedia sk.B,hoci ozaj neviem,či môžu zdediť inú/.Lenže tá doktorka vždy strašila,čo ju poznám,samé katastrofic.scenáre,ako keby sa v tom vyžívala.Ešte chcem povedať,že 2.a 3.syn sa narodili 10 dní pred termínom,takže to mohlo byť príčinou silnejšej žltačky,sa mi zdá,že som to niekde počula,že deti narodené v termíne majú slabšiu žltačku.. Inak,tehotenstvá boli úplne v pohode,žiadne špeciálne vyšetrenia,ani sledovanie,nič.. Potom som jedno bábo ešte potratila,ale nemyslím si,že by krvné skupiny bola príčina.Teraz čakáme ďalšie bábo,v poradni som zatiaľ nebola,iba na sone a odberoch,ale doktor zatiaľ nič nespomínal..Vlastne nikdy sa k tomu nevyjadroval.Ale pravdu povediac,mne to niekedy tiež behá hlavou,lebo raz som čítala v časopise Dieťa o tomto článok- o AB0 inkompabilite a veĺmi ma prekvapilo,čo tam písali.Už si to presne nepametám,ale môžem sa pozrieť,v ktorom to bolo čísle.

abetka
13. únor 2009

ahojte. Tak ja mam 0 poz. MM Apoz. A maly zdedil A poz. . Tiez mal zltacku a mali sme sa chodit svietit, ale zacalo mu to klesat. tak sme nemuseli, ale povedali nam , ze pri dalsom dietati su mozne komplikacie, ale nemusia byt. Inak ma to soklo, lebo nam to zistili, az ked sme mali odist z porodnice.
Ale prva dcera ma moju krvnu skupinu a vsetko bolo v pohode. My tiez planujeme tretie , ale az o par rockov a dost sa veru obavam.Na nete som ciala, ze sa robi pri takejto inkopatibilite amniocenteza a podrobnejsie vysetrenia , ale ako je to v skutocnost a v reali , tak neviem ake su diagnosticke postupy
Drzim palce 😉

jabber
13. únor 2009

Krevní skupiny se dědí takhle:

Rodiče A X A - Dítě - A nebo 0

Rodiče A X B - Dítě - A, B, AB nebo 0

Rodiče B X B - Dítě - B nebo 0

Rodiče A X 0 - Dítě - A nebo 0

Rodiče B X 0 - Dítě - B nebo 0

Rodiče AB X AB - Dítě - A, B nebo AB

Rodiče AB X A - Dítě - A, B nebo AB

Rodiče AB X B - Dítě - A, B nebo AB

Rodiče AB X 0 - Dítě - A nebo B

Rodiče 0 X 0 - Dítě - pouze 0

No a protože já mám 0 a manžel AB, tak je jasné, že naše dcera má A nebo B (zatím jsme nezjišťovali), žloutenku po narození neměla vůbec a ani jsem neslyšela, že by s dalším těhotenstvím měl být nějaký problém 😉

deborah1
13. únor 2009

Abetka,nepametáš si,kde si to čítala?Teda normálne som sa zľakla,čo tam hrozí,keď robia amniocentézu? 😒 Moj doktor sa nikdy k tomu nevyjadroval..

susik77
autor
13. únor 2009

deborah, abetka: diky 🙂 inak, aj ja som citala o tej amniocenteze, ale ak to pojde, budem sa snazit vyhnut ☹
popytam sa na to nasej pediatricky-je to dost rozumna dr. a mojho gynekologa, uvidim...

susik77
autor
13. únor 2009

deborah-nevies orienacne ako dlho boli tvoje deti na fototerapii?moja 4 dni.

deborah1
13. únor 2009

susik,nepametám si,ale možno aj tak nejako-myslím,že bol na tom najhoršie /3.syn/ oproti ostatným novorodencom,ktorí tam boli,dosť pomaly mu to klesalo.Ale 1.syn mal slabú,on ani nemal fototerapiu.

laska.nezna.hranic
13. únor 2009

sleduje se přeci rh faktor. a pokud se bavíme o skupinách, 0 je neutrální. tak mi nějak uniká, oč tu jde. v čem je problém?

susik77
autor
13. únor 2009

no, bohuzial aj rozdielne krv. skupiny robia problem, nielen Rh faktor 😒 je to dost zriedkave, myslim ze len 0.5% deti to ma. castejsia je Rh inkompatibilita. A tato ABO inkomp. je vtedy, ak ma matka krv. skup. 0 a dieta bud A, al. B

jabber
13. únor 2009

susik - no to je asi to jak jsem psala výš, že 0 si občas dělá protilátky, i když je pozitivní. Ale to právě měli hlídat už v prvním těhotenství 😅

deina
13. únor 2009

Nemate niektora viac info? Toto znie dost zaujimavo. Syn mal tiez dlho zltacku, lenze unho mohlo byt hned viacero pricin, ja som 0 negativ, manzel A pozitiv, este bol aj predcasny... a ma A +.

susik77
autor
13. únor 2009

jabber: tak ja som zdravotnik, a dozvedela som sa o tom az ked sa mala narodila ☹ tiez som netusila o ABO inkompatibilite 😖

susik77
autor
13. únor 2009

deina: http://www.choredieta.sk/index.php/novorodenec-...
ale citala som jeden odborny clanok a tam bolo, ze pri 2.porode moze byt zltacka pri inkompatib. este horsia 😒

jabber
13. únor 2009

susik - já jsem to předtím taky v životě neslyšela, ale moje gyndr právě říkala, že je to celkem nové zjištění. Tak doktorce prostě řekni, že ty protilátky chceš nechat udělat. Ale myslím si, že už by to doktoři měli snad vědět všichni, ne? 😅

lienockaa
13. únor 2009

susik, nie, protilatky ti nemozu sledovat, nerobi sa to..sleduje sa len v rh, nie v systeme ABO, pretoze Rh inkompatibilita je ovela nebezpecnejsia ako ABO inkompatibilita, nejde iba o zltacku a o nutnost fototerapie u babatka, ale u Rh inkompatibility je riziko zavaznejsich komplikacii u plodu..ABO inkompatibilita robi "len"zltacku..

susik77
autor
13. únor 2009

lienockaa: ty si dr? a da sa teda vobec nieco robit dopredu?ci vobec nic?len potom ta fototerapia?

jabber
13. únor 2009

našla jsem tohle: http://www.detskagynekologie.eu/index.php?pg=07

je to vyšetření v 30.-32. týdnu

lienockaa
13. únor 2009

susik, som no..😉dopredu sa neda robit nic, ked uz ste tak s manzelom nakombinovani, jedine dufat, ze nezdedi taku krvnu skupinu, ktora by bola ina ako tvoja..moze mat malinke aj nulu, pokial by manzel mal niektoreho rodica, po ktorom by mohol zdedit vlohu pre nulu..nemusi mat toto druhe dietatko vobec nijaky problem..

susik77
autor
13. únor 2009

ach jo...v buducom zivote sa budem pri zoznamovani hned pytat aku ma krvnu skupinu 😎 ale, esteze nemame nic horsie v genetike 😎

deina
13. únor 2009

Susik, dakujem. 🙂

susik77
autor
13. únor 2009

deina: nemas zac...ja dakujem lienocke 😉

deina
13. únor 2009

U nas je aj ABO teda, aj rh faktory - idem vymenit chlapa. 😅

jabber
13. únor 2009

lienockaa - a když se teda nedá nic dělat, tak proč se to u té nuly kontroluje?

deborah1
13. únor 2009

A prečo by sa mala robiť amniocentéza? 😕

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru