ABO inkompatibilita. Máme sledovať protilátky?

susik77
13. únor 2009

Ahojte, ja mam skupinu 0+, manzel B+, mala tiez B+. Po porode mala novorodenecku zltacku, musela absolvovat fototerapiu. Teraz cakame 2.mimco, myslite, ze by mi mali sledovat protilatky?

abetka
13. únor 2009

ja som to citala na portali, lebo vraj niekedy sa mozu vyskytnut vyvojove chyby, co mi ale tuto poskytnuty link vyvratil, tak ja neviem. Treba sa spytat lekara a snad by vedel povedat 😉

des
13. srp 2009

lienockaa: dovolím si nesouhlasit (nebo, že by to bylo jiné v ČR a SR?)...mně AB0 inkompatibilitu zjistili právě při rutinním rozboru na protilátky, který dělají každé těhotné. Už jsem byla na druhém a bohužel to roste, doktor straší předčasným porodem. Mám 0+

lea132
25. říj 2009

Ahoj, ja mam tiez skupinu 0 + a manzel A+, mala ma po manzelovi..Par hodin po porode mala dost vysoku hodnotu bilirubinu, skoro 3 dni ju intenzivne ozarovali, potom nasledkom toho ostala chudokrvna a museli jej davat transfuziu s novou krvou..Bola v nemocnici skoro 3 tyzdne..
Ale co by ma teraz zaujimalo je to, ci sa s tym nieco neda robit pocas tehotenstva? A dost ma stve, ze ma na to vobec neupozornil doktor, netusila som, ze moze nastat takato situacia 😠

ivec79
28. říj 2009

dievcata, lekari o tomto nevedia skoro nic, je to nieco nove, uz v tele matky su vytvorene po prvom tehotenstve protilatky, ktore nicia cervene krvinky, ktore su dolezite na okyslicovane krvi v mozgu, moja gyn. ani nevie na aky rozbor ma dat moju krv, co ma vlastne sledovat v krvi, je to zufale, teda aspon pre mna, lebo srasne chceme mat druhe babo, a akonahle budem vediet nieco viac pomozem aj vam...

alexanotbad
3. lis 2009

ahojte baby.

este som tiez nepocula o ABO inkompatibilite, ani ma na to nikdy ziadny dr.neupozornil, a to som tiez 0 a manzel je A.
Ale pokial viem, podstatne je to, ze Rh faktor ma svoje fenotypy: fenotyp D urcuje to +, teda Rh+ ste, ak mate D, Rh- ak mate d. Okrem toho existuju este fenotypy C a E. Takze problem nastane, ak sa v nejakom z tychto fenotyp nezhodujete s otcom dietata. Vtedy zacinate tvorit protilatky, tieto mozu sposobovat hemolyzu eytrocytov vasho babatka - teda rozpad jeho cervenych krviniek, a tym padom vznika zltacka. Preto ak sa nejake protilatky v tele matky najdu, treba pravidelne sledovat ich hladinu. Ja som bola v klude, ze sme obaja Rh+ a vidite, ake prekvako clovek moze zazit 😒

ramzesa
4. lis 2011

Stretla som sa s tým. Ja som 0+ a mm je A+. Prvý syn mal silnejšiu žltačku, nebol pod lampou, ale bral nejaký liek. Dcérka tiež zdedila A+ a mala žltačku ešte silnejšiu, bola aj pod lampou a dosť dlho sa to ťahalo. Teraz čakáme tretie a tiež počítam s tým, že budeme mať dlho žltačku 😒 . Pochybujem, že sa to dá nejak ovplyvniť, pretože moja sestrička u Dr. mi na to povedala len, že 0 a A sa nemajú radi zo všetkých krvných skupín najviac 😖
Tam je najdôležitejšie čo najrýchlejšie znížiť bilirubín, lebo to môže ublížiť bábätku 😒 . Alebo ešte dúfať, že nejakým zázrakom bábo zdedí 0 po matke.

megulda
23. bře 2016

@deborah1 citam tvoj starsi prispevok ze si cakala stvrte babo - ako to dopadlo vzhladom na zltacku a ine komplikacie s tvojou 0 krvnou skupinou? Vsetko bolo v poriadku, ani pri stvrtom ti nerobili ziadne testy na protilatky a pod?

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru