Amniový pruh. Týká se to i vás?

nicoleta3
18. čer 2010

Vítám všechny ty, které se se mnou chtějí podělit o své poznatky s výskytem amniového pruhu v průběhu těhotenství. Ač mě to velmi překvapilo, spadám do této skupiny i já a budu velmi ráda, zapojíte-li se do diskuse. Čím více nás bude, tím se budeme v dané problematice lépe orientovat! 😉)))

nicoleta3
autor
17. pro 2010

Miminko je naprosto zdravé, nicméně první co manžel na porodním sále dělal...bylo, že prohlížel končetiny§😉 Tak držím mooooc palečky vám všem, kterých se tahle deprimující diagnoza týká....bylo hodně slz, které u nás doma v průběhu tohoto těhu proteklo...ale naděje v dobrý konec fakt umírá jako poslední...tak se držte!!!!!😉

majdula
17. pro 2010

@nicoleta3 Jejda, to je novinka 😵 Moc blahopreju k nadherne zdrave Verunce!!! Strasne jsi me ted potesila a nakopla, ze to snad bude dobry i u nas! Ale jak pises, dokud neuvidim na vlastni oci zdrave rucky a nozky, tak nebudu mit klid... 😔

didikarek
17. pro 2010

@majdula Ahojky,v te prvni nemocnici sem byla na odberu plodove vody,kvuli spatnym vysledkum,pote za 14dni na uv.a tam se me ptal doktor jestli sem cekala dvojcata,ze to ta totiz vypada jak zbytek pupecni snury,na genetice mi rekl,ze to druhe se nejak vztrebava ze bylo slabe.po dalsim uv mi rekl doktor ze jak mala poroste ze ji to tam bude zavazet a tlacit mozna,ale porad bylo vse ok.vsechno mela.na treti uv sem k nemu nedojela musela jsem kvuli odtoku do Poruby tam sem lezela 3-4dnx a pak zas domu pendlovala sem tak co tyden porad jak mi pokazde odteklo trochu vody a to sem doma nic nedela.a nejhorri na tom je ze kdyz sem jim ukazala papir od doktora i stim nalezem tak mi rekly ze tam nic nevidi a zabivaly se proc mi odtika voda uz od 25tydne ve 30tydnu kdyz sem d6jela na rizikovku na kontrolu tak se mlady lekar nejak divne zatvaril a kdyz sem se ptala co se deje tak mi jen rekl ze mala ma vodu jen kolem hlavicky.ale kdýz si nato vzpomenu tak ten vyraz byl divny.pak sem s doktory resila termin porodu dva dny sem dostala kortikoidy a treti den se mala narodila cisarem,ukazaly mi ji zabalenou v osusce,tak sem byla stastna ze je v poradku jen do odpoledne jak mi pak dosly rict tu zpravu o te rucce.byla sem zoufala ze sem nemohla zani az druhy den co me pustily s Jip,jak sem ji pak videla i s pritelem tak jsme to u ni obecely a byly radi ze ji mame ikdyz stakovym postizenim.mala mela 1380g a 38cm.dneska ma rok a skoro 2mesice a vazi 8,5kg a ma 74cm.nato ze je takova tak je sikovna uz se i zkousi sama postavit a sednout,chodi jen kdyz ji drzim a leze po trech.obdivuji ji jak je statecna a sikovna.je to me slunicko.

didikarek
17. pro 2010

@nicoleta3 Ja se taky pridavam ke gratulaci,hodne stesticka a zdravicka.

majdula
17. pro 2010

@didikarek Mne toho uplne mrazi, ach jo! Holcicka mala, jak k tomu prijde, zas mozna lepsi, ze jste o te rucicce nevedeli uz pred porodem, stejne byste s tim nic nenadelali a jen se trapili jeste kvuli tomuto... co ja jsem se kvuli tomu nabrecela, ze jsem uplne bezmocna a nemuzu pro miminko vubec nic udelat a pomoct mu 😔
Hlavne ze to u vas jinak vsechno dobre dopadlo a malinka je zdrava a tak sikovna!
Takze chapu dobre, ze se narodila ve 30tt? Ja S Radou taky lezela na JIP, otevirala jsem se, napichali mi kortikoidy, ale zaplatpanbuh se to povedlo zastavit a nakonec se narodil az v terminu. Ale jestli ti odtekala voda, tak se nedalo nic delat...
A v kolikatem tydnu jsi byla na te plodovce? Mne totiz dr. rikali, ze ten amniovej pruh casto vznika prave po odberu plodovky, ze se narusi tou jehlou plodove obaly... Takze do te doby mohlo byt vse ok...
Na druhou stranu taky rikali, ze nejvetsi riziko je v prvnim trimestru a pak uz je miminko velke a silne a ten pruh ho uz neohrozuje.
Tak ja nevim. Myslim ze budu mit nervy az do porodu.

didikarek
17. pro 2010

No kdy sem byla na ten odber te plodove vody uz si tak nepamatuji,ale asi v 16 nebo 20tydnu.Ale drz se a hlavne neplakat,ses natom ohodne lepe nez sem byla ja.mas vic informaci a hlidaji te.Ja te nechci totiz strasit tim co pisu. ani bych nepsala,ale je dobre vedet ze nejsme stakovyma vselijakyma problemama sami.A tim to vzkazuji jedne mamince co se ji narodil chlapecek v O-Porube letos a dopadl tak jak ja s malou at nevesi hlavu,lidi koukaji nechapou,ale my musime byt silne uz kvuli nasim detem.A vy Majdulko nemejte nervy a budte vklidu co jen to bude mozne.

reruna
17. pro 2010

Ahoj, ve druhém těhotenství jsem taky měla amniový nebo amniální pruh, řekli mi to na utz ve 20 tt a tam mi taky hned řekli, že se ale nemusím už ničeho bát, že plod má ručičky i nožičky v pořádku a není do toho pruhu zamotaný, a prý kompikace ve II. a III. trimestru prakticky nehrozí, že se může vzácně stát, že v I.trimestru ten amniální pruh způsobí amputaci končetin nebo jejich části. Do té doby jsem to nevěděla, pak jsem jenom s hrůzou si v hlavě přehrávala, co se mohlo všechno stát a byla jsem nakonec moc ráda, že jsem to nevěděla dříve, aspoň jsem se tím nemusela trápit, protože bych stejně nic nezměnila. Při dalších kontrolách na utz tam ten amniální pruh už neviděli, prý může i sám prasknout, jak děloha roste. Lukášek se narodil naprosto zdravý.
@didikarek to je smůla, co se stalo, četla jsem o případu, že někde v USA operovali dítě už v děloze, jinak by mělo amputované obě nohy, protože je mělo zamotané a utlačované těmi pruhy, dopadlo to dobře, u vás bohužel ne, ale nemá cenu se trápit tím, jestli tomu šlo nebo nešlo zabránit. Malá je určitě šikovná holčička a dělá vám radost.

reruna
17. pro 2010

@majdula mě nikdo neřekl, z čeho ten pruh mohl být, o dvojčatech nemluvil nikdo, na první utz jsem byla u mého dr., který ho nemá příliš kvalitní a ve 20 tt jen konstatovali, že "amniální pruh bez zavzatých končetin plodu", prý další kontroa není vůbec nutná a další utz byl námi placený 3D ve 26 tt, to už tam dr. nic neviděl a ve 30 ttzase u mého dr. a tam bylo vše v pořádku. Já myslím, že se nemáš čeho bát, u didikarek možná zapůsobilo negativně to, že odtíkala ta plodová voda a tak asi došlo nějak k tomu ultačení té ručičky... kdo ví....

reruna
17. pro 2010

ještě jsem chtěla napsat, že v tom 20 tt jsem byla na vlastní žádost na velkém utz ve FN Olomouc, ,můj dr. mi to bez řečí napsal, nebýt toho, ,možná bych o tom pruhu nevěděla vůbec.

nicoleta3
autor
17. pro 2010

@didikarek ...děkuji...no vidím, že jste si prožili taky dost!😉

didikarek
17. pro 2010

Čas vsechno zhoji a uz to tak neboli jako predtim.S male jsem stastna a dela nam jen radost a to je dulezite,ikdyz nas ceka asi dost krusnych chvil.🙂

majdula
17. pro 2010

@reruna Trosku zavidim, ze uz mate vsechny starosti za sebou 🙂 a taky ze ses to dozvedela az v tom 20tt... presne jak pises, byl by to akorat silenej stres vedet to driv a bezmoc, kdyz se neda nic delat, jen cekat... Ja presne tu dobu od 12tt do 20tt celou probrecela a pak jsem se taky na vlastni zadost (mno, byla to spis hodne velka tlacenka 😅 ) probojovala taky na velkej UTZ do Olomouce. Kde teprve me uklidnili, ze jsou koncetiny volne a v poradku. Bylas taky na genetice u primare Hyjanka?
Pak jsem sla jeste na jeden velkej utz tady v Brne o dva tydny pozdeji, pruh tam byl porad (a stale tam je), ale uz jen volne vlajici a tenky, asi ho prcek protrhnul. Strasne moc doufam, ze uz ho neohrozuje, ale kdo vi, jak rikam, do porodu nebudu mit klid 😔

@didikarek Vis, ja si za ty dva probreceny mesice aspon utridila myslenky, sice se mi uplne sviralo srdce pri pomysleni na toho nevinnyho bezbrannyho tvorecka, kterej za nic nemuze a prijde na svet treba bez rucicky, ale ujasnila jsem si ze to prece nic nezmeni na vztahu k nemu a ze bych byla stastna, ze bude jinak zdravej, hlavne ze vubec bude a bude nas! Nejvic me ale trapilo, ze mi to treba nekdy bude vycitat, ze za to muzu ja... 😔

Chjo holky to je tak smutny tema, ted to na me vsechno zase padlo... 😢

didikarek
17. pro 2010

Nesmutni,hlavu vzhuru,vzdyt ty deti nam davaji silu.Ja byla na genetice u Vseticky.Kdyz tak premyslim me ta voda asi udelala problem ze se to dostalo k ni.A ja to davam stejne komisi na prosetreni,jestli to doktori nezanedbali,pro muj klid.

didikarek
17. pro 2010

Omlouvam se,ze tu nemam fotku,ale chtela sem ji vymenit a nejde mi to ani fotky male.Hold braska ma pujceny notas tak jedu pres mobil.

majdula
17. pro 2010

@didikarek Dobre delas! Vim ze to male rucicku nevrati a ze s tim stejne neslo nic delat, ale mne prijde neuveritelny, ze to nikdo na utz za celou dobu nevidel! A zes byla prece na tolika kontrolach! U me to bylo pokazde jasne videt, vsimli si toho vsichni doktori, nejdriv muj dr., pak v tom 12tt doktorka na NT, pak v 16tt dalsi doktor (aniz bych ho na to upozornovala)...

didikarek
17. pro 2010

Bud rada,ze o tom vsichni vedi si pod kontrolou,me hlidali vodu misto pruhu,ze to pisnu tak skracene.a tes se na to male jen co to pujde,prece vis ze citi kazdou tu zmenu tve nalady,tak at se tam citi jako v bavlnce🙂

reruna
18. pro 2010

@majdula v Olomouci jsem byla jen na velký utz u nějaké doktorky, jméno si už nepamatuju...na genetice jsem byla jen při prvním těhu, které bylo rizikové, u druhého těhu jsem na geneticku nešla, nebyl důvod. Podle mě tam ten pruh byl, ale u nás to na tom utz asi neviděli, asi dost záleží na kvalitě utz a taky na zkušenosti dr. protože to není moc častý jev...
užívej si Vánoce a těš se na mimi, určitě to bude všechno v pořádku
@didikarek máš pravdu, taky myslím, že to mohli doktoři vidět dříve, že má tu ručičku ultačovanou...

nicoleta3
autor
20. pro 2010

holky asi jsme docela vyjímky, tenhle problém má jen minimum těhulek, má doktorka se s tím setkala teprve podruhé, tak není divu, že to někteří nepoznaj...ta moje si vůbec nevšimla 😉))

majdula
21. pro 2010

@nicoleta3 Muj dr. se s tim pry nazivo nesetkal nikdy, jen o tom cetl... 😉 a to ma praxi myslim dlouhou a je dobrej.

nicoleta3
autor
28. pro 2010

@majdula ..no tak to je vlastně pozitivní, že se na to vůbec přišlo! 😉 Moje doktorka na svém špatném ultrazvuku neviděla vůbec nic a nebýt genetiky, tak se o tom taky asi nedozvím 😉

majdula
20. kvě 2011

@nicoleta3
@reruna
@didikarek

Ahoj holky, jen hlasim, ze Risa ma nozicky i rucicky v poradku, taky jsme je jeste na sale prohlizeli, ale vlastne nam to bylo jedno, v tu chvili jsme byli hlavne stasti, ze ho mame 😵

Ale prece jen jedna vec mozna s tim amnialnim pruhem souvisi, od narozeni ma zarostle nehtiky na paleckach u nozek... ma u obou hrozne vysokej ten val na konci prstiku a nehet nema kam rust, takova zvlastni anomalie... jeden nehticek se jen zdeformoval, ale vyrostl, druhej zarusta dovnitr a ted s tim dost bojujeme, hnisa to a boli ☹ Nicmene se utesuju, ze lepsi bolava nozicka nez zadna nozicka 😔

reruna
23. kvě 2011

@majdula tak sis oddechla, že? 🙂 možná s tím zarůstající nehtíky ani nesouvisí, ale musí to být docela nepříjemné, snad se to brzy vyřeší

karakedi
3. led 2012

výsledek mého amniového pruhu u dcery je poškozená pravá ručička, má dva prostřední prsty kratší a malíček a ukazováček je bez kloubů, nicméně se s ručkou naučila zacházet (má funkční palac a zachovaný úchop ukazováček - palec), doufám, že s tím půjde něco udělat. Přes veškeré screeningy a nesčetné ultrazvuky na to přišli doktoři až po porodu. Dcerka je ale krásná, chytrá a ručka je to nejmenší. Prostě amnijové pruhy jsou potvory.

karakedi
3. led 2012

jak píšete, taky je to nejspíš následek amniocentézy.

majinka1981
16. led 2012

Někdo nový s pruhy?

asaka
28. srp 2012

@majinka1981 já :(
tys měla také amniální pruh? jak to dopadlo?
@karakedi ach jo, to je mi lito :( mam strach..

majinka1981
28. srp 2012

@asaka já měla pruh zjištěný ještě před amniocentézou. Takže to nemusí být jen následek toho. Prostě každá ženská má jinou dělohu a ty pruhy může mít kterákoliv a ani o tom nemusí vědět. Někdy jsou hodně úzké nebo málo viditelné. Miminko je ohroženo jen na začátku těhotenství. Když je ještě hodně malinké a přilepí se k tomu pruhu, to pak mohou mít defekty. Pokud pruh se udělá až později tak si ho miminko většinou přetrhne nebo se pruh přilepí ke stěně dělohy. Já když jsme šla na ultrazvuk o pár týdnů později už tam pruh nebyl. A to jsem měla velký pruh v přes celé břicho a miminko to nijak neohrozilo. Žádný defekt ani vadu nemá. Uvidíš že ten pruh mít na dalším ultrazvuku už nebudeš.

asaka
28. srp 2012

@majinka1981 diky maji za mila slova, mne ho zjistili 12+4, pry je relativne kratky, 15mm, zatim na mimi nenaleha, tak se modlim aby to tak bylo i nadale.Ale to cekani na dalsi ko za mesic, uf!

majinka1981
29. srp 2012

@asaka vím jaký je to hrozný čekání, taky jsem měla strach.

asaka
29. srp 2012

@majinka1981 a jak jsi ten pruh mela dlouhej?a kdy ti ho prvne nasli? a kdy uz tam nebyl? promin, ze te takhle zpovidam, ale jak je videt je to dost vzacne a neni s kym to probrat, kdo s tim ma zkusenosti. Muj dr to prej dobry 4r nevidel a doktorka u ktere jsem byla dnes to nevidela nikdy :(

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru